Juniper 4

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Juniper 4

Δημοσίευση από sinaf »

Έχει εξελιχθεί πολύ ωραία! Μου δίνει την αίσθηση ότι έχει ωριμάσει και σαν δέντρο μέσα στο χρόνο. 
Παραθέτω και μία εκδοχή που νομίζω είσαι κοντά. 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Juniper 4

Δημοσίευση από Sim62 »

Αφού πρώτα ευχαριστήσω τον Γιάννη για τις ώρες που ξόδεψε για να σκεφτεί την πορεία του δέντρου τελικά και μετά από πολλή σκέψη πήρα την πιο ανώδυνη απόφαση, που συμφωνεί βέβαια με αυτό που είδε ο Jean Zac από πολύ νωρίς, ίσως 2 χρόνια πριν. Το βάρος του δέντρου πέφτει δεξιά και μειώνεται η αριστερή πλευρά του.
4-01-Μάρτιος.JPG
Λέω η πιο ανώδυνη απόφαση γιατί το δέντρο πρώτον έχει ακόμη πολύ δρόμο μπροστά του αλλά και κάποια κλαδιά του βρίσκονται σε πολύ βολικές θέσεις και τα οποία θα προσφέρουν επίσης μελλοντικά διάφορες δυνατότητες. Όπως το βλέπω εγώ πάντως θα πρέπει και άλλες αφαιρέσεις να γίνουν για να πλησιάσει όσο το δυνατόν περισσότερο σε μορφή Literati.και σίγουρα στο μέλλον θα χρειαστούν πάλι ανάλογες αποφάσεις. 
Κάπως έτσι δηλαδή...
4-01-Μάρτιος.png
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Sim62 for the post:
sinaf (20 Μαρ 2021, 19:35)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Juniper 4

Δημοσίευση από Jean-Zac »

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Juniper 4

Δημοσίευση από nadim »

Screenshot_3.png
 Για να μπορέσει να βγεί το αντίστοιχο "shari", όπως υπέδειξε ο κ.Jean-Zac θα πρέπει να αλλάξεις την μπροστινή πλευρά για να έχεις την κίνηση του φυτού προς τα πίσω.

Εγώ θα πρότεινα, εφόσον το δένδρο όπως φαίνεται και στην εικόνα στην κορυφή αρχίζει και δημιουργεί μια φυσική κλίση προς τα αριστερά, να ακολουθήσεις την φυσική του πορεία και να κατευθύνεις το cascade προς εκείνη την πλειρά.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Juniper 4

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Λένε ότι  το κλαδί πού θα προσομοιάζεται σαν cascade πρέπει να ευρίσκεται προς την εσωτερική
πλευρά της καμπύλης του κορμού ώστε να υπάρχει μία κάποια ισορροπία. Οι κανόνες όμως μερικές
φορές είναι για να σπάνε και έτσι ο καθένας μας ‘’ δημιουργεί ‘’ όπως νομίζει καλύτερα, όπως τον ευχαριστεί.
Ένα κάδρο το βάζουμε στον τοίχο γιατί ευχαριστεί εμάς και όχι για τον κόσμο.
Προσπάθησα να μεγαλώσω την καμπύλη του κορμού στο βίρτουαλ αν και θα επιθυμούσα να   ‘’τσαλακώσω ‘’
περισσότερα την κίνησή του. Βέβαια αυτό είναι προσωπική άποψη.
Έτσι έψαξα και βρήκα  μία φωτογραφία ενός κορμού στο νέτ πού να πλησιάζει στο  ‘’ τσαλάκωμα ‘’  
σε μία προσπάθεια να είμαι όσο μπορώ πιο διαφωτιστικός στο σκεπτικό μου.
Από εκεί και πέρα είναι θέμα χρόνων καλλιέργειας ώστε να έχουμε κάποιο καλό αποτέλεσμα.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Juniper 4

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Sim62 έγραψε:
12 Μαρ 2021, 23:41

Γιάννη (Jean Zac) έχεις ήδη τοποθετηθεί και εκφράσει την γνώμη σου με virtual αλλά θα εκτιμούσα και μια νεότερη  και επικαιροποιημένη  άποψη.

Ευχαριστώ.
 
 
 

 
Λίγη υπομονή. Το σκέπτομαι.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Juniper 4

Δημοσίευση από Sim62 »

Έχουμε φτάσει λοιπόν φέτος σε αυτό το στάδιο
4-04-Νοέμβριος.JPG
και νοιώθω ότι πρέπει να παρθεί μια δραστική απόφαση αφαίρεσης
έναντι της μίας
4-03-Νοέμβριος-v1.jpg
ή της άλλη πλευράς.
4-03-Νοέμβριος-v2.jpg
Θέλω να ακούσω την άποψή σας πριν κάνω το βήμα ( οι 2 δύο επιλογές είναι με Photoshop). Οι αποστασιοποιημένες γνώμες πολλές φορές είναι πιο ασφαλείς. Ο κατέχων διστάζει.
Γιάννη (Jean Zac) έχεις ήδη τοποθετηθεί και εκφράσει την γνώμη σου με virtual αλλά θα εκτιμούσα και μια νεότερη  και επικαιροποιημένη  άποψη.

Ευχαριστώ.
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 07 Απρ 2014, 23:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniper 4

Δημοσίευση από DimosA »

Υπέροχο δεντράκι όπως πάντα από τον sim!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: RE: Re: Juniper 4

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Jean-Zac έγραψε:
Νικολας72 έγραψε:  ..........(στον δρόμο που χάραξε ο μέγας Jean Jac) .........
 
Παρεμβαίνω ως Off Topic στα γραφόμενα. 

Μέγας είμαι στην ηλικία, αλλά στα μπονσάι είμαι αρχάριος και μαθαίνω ακόμη. !!!!  .... Έμαθα όμως να κάνω υπομονή, νά περιμένω.... Περιμένοντας ..σκέπτομαι και χαμογελάω... Σκέφτηκες ποτέ ..νοιώθοντας τόσο όμορφα πού κατάφερες να δημιουργήσεις  ΚΑΤΙ.!!

P.S. Ο σκοπός της παρουσίασης των φυτών μου δεν είναι τίποτα άλλο από απλά παραδείγματα εργασιών και όχι προβολής του ατόμου. ...
 
Αγαπητέ Γιάννη,
                             Θέλω να ξέρεις ότι μετά από αυτό το ανάγνωσμα, παιδεύτηκα πολύ για την προσφώνηση... Το γεγονός ότι σε γνώρισα για 5 λεπτά από κοντά με κατεύθυνε στον ενικό. Όμως, το μεγαλείο της ψυχής που καταθέτεις με ταπεινότητα στο κειμενάκι των ολίγων σειρών, μου αποσπά αβίαστα τον σεβασμό (ίσως θα έπρεπε και τον πληθυντικό ευγενίας...), όχι πλέον για το αδιαμφισβήτητο ταλέντο (το οποίο πολλοί έχουν υμνήσει εντός forum) των virtuals, όχι για το πάθος των bonsai όπως αυτό καταφαίνεται στις δουλειές που έχεις κάνει, αλλά αυτή την φορά για τον άνθρωπο Γιάννη. Υποκλίνομαι (και δεν το συνηθίζω καθόλου στην ζωή μου...) σ' αυτή την ανθώπινη υπόσταση και το πνεύμα! Μου προσδίδει τιμή η γνωριμία μας και θα ήθελα πολύ στα επόμενα χρόνια να γνωριστούμε τόσο που να φτάσουμε να αποκαλούμαστε (και να είμαστε ουσιαστικά...) φίλοι. Και δεν έκανα ποτέ (ούτε βέβαια τώρα στα 45 ) κάνω εύκολα φίλους.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Juniper 4

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Νικολας72 έγραψε:  ..........(στον δρόμο που χάραξε ο μέγας Jean Jac) .........
 
Παρεμβαίνω ως Off Topic στα γραφόμενα. 

Μέγας είμαι στην ηλικία, αλλά στα μπονσάι είμαι αρχάριος και μαθαίνω ακόμη. !!!!  Δεν είμαι καλό παράδειγμα προς μίμηση όσον αφορά τις γλάστρες , τά σύρματα, τα καλώδια και τά εργαλεία που χρησιμοποιώ. Έμαθα όμως να κάνω υπομονή, νά περιμένω.
 
 Περιμένοντας πότε θα κάνει ξαστεριά όπως θα έλεγε κάποιος  από την Κρήτη. Πόση υπομονή και πόσο αυτοέλεγχο ? Μήπως θα ήταν καλύτερα να αγοράσουμε κάποιο έτοιμο?? Η ευθεία είναι ο συντομότερος δρόμος λένε. Αλλά και ο δρόμος με στροφές έχει την γοητεία του για κάποιους άλλους. Ίσως εκεί ξεχωρίζουν οι αμνοί από τα ερίφια, οι άνδρες από τα παιδιά ,τα πορτοκάλια από τα λεμόνια. Η επιλογή και τα λάθη είναι πάντα δικά μας. Μια γρήγορη βόλτα-διαδρομή μέχρι τι Σούνιο με το 'τέρας'  ακούγοντας τα weber να κροταλίζουν σε κάθε αλλαγή ταχύτητας και τον Αξελ Ρόουζ να ουρλιάζει στο Child o Mine. Και δεμένος με την ζώνη των 6 σημείων στο bucket προσπαθείς να τιθασεύσεις τον χρόνο, να ελέγχεις την πορεία και να στοχεύεις την επόμενη στροφή. Αμφίβολος παραλληλισμός αλλά ίσως υπάρχουν κάποια κοινά στοιχεία με την πορεία μου με τα φυτά. Όπως είπαμε υπομονή και πειθαρχία για να έλθει το αποτέλεσμα. Και τότε βλέπεις μετά από προσπάθειες ότι κέρδισες 1 sec στην ίδια διαδρομή και από την άλλη μεγάλωσε ο κορμός κατά 1 mm. Τι μένει τελικά ??? Το ότι κατάφερες να κάνεις ένα μικρό βήμα μπροστά, να προσπαθήσεις με νέα διάθεση για νέο στόχο και να γίνεις καλύτερος. Ο δρόμος με τους κύκλωπες και τους λεστριγόνες  μας χαλκεύει τον χαρακτήρα και αυξάνει την δυναμικότητα του εγκεφάλου μας. Πιστεύω ότι κέρδισα ΚΑΤΙ αυτά τα χρόνια .!! Αυτό το 1 sec και το 1 mm. Το σκέπτομαι και χαμογελάω.
 
Σκέφτηκες ποτέ με τι μείγμα ζούν τα πραγματικά bonsai που βρίσκονται στήν φύση ?.Μέ λίγο χώμα, λίγα βρύα και με τα ίδια τους τα σαπισμένα φύλλα. Περιμένουν μήπως και καθίσει πάνω τους κανένα πουλί και τους δώσει λίγο ' λίπασμα ' και την βροχή ή την νυχτερινή υγρασία για να τα ποτίσει. Και εμείς σήμερα ψάχνουμε για acadama και λιπάσματα τελευταίας τεχνολογίας , χρησιμοποιούμε ασβέστιο και θειάφι για να ασπρίσουμε σε 2 ώρες τα ξερά κλαδιά τους όταν στήν φύση χρειάζονται χρόνια. Αυτή την αντίληψη είχα και εγώ στήν αρχή όμως σιγά-σιγά άλλαξα. Τα ξερά κλαδιά περιμένω να ασπρίσουν από τον ήλιο, την βροχή και τον χρόνο. Απλό χώμα που έχω βάλει πριν στον ηλεκτρικό φούρνο για να εξαφανίσω παράσιτα, σπόρους, μύκητες και λίγο χαλίκι για να στραγγίζει καλύτερα. Για λίπασμα λίγο hummus ,για κηδεμόνες απλά καλώδια ηλεκτ. ρεύματος και τα εργαλεία μου ένα ψαλίδι ηλικίας ίσως 50 ετών ( αλλά ξυράφι ) που μου χαρίσανε στο εξωτερικό πρίν από χρόνια, κάποια τροχισμένα παλαιά κατσαβίδια που γίνανε κοπίδια και έναν απλό λεπιδοφόρο κόφτη χαρτιού. Πενιχρά τα εργαλεία μου αλλά τα καταφέρνω γιατί υπάρχει η θέληση και υπομονή. Και όταν έχουν πρόβλημα τα αγγίζω και προσπαθώ να τούς μεταδώσω την ζεστασιά της καρδιάς μου. Τους μιλάω λέγοντας να αντιδράσουν, να πολεμήσουν ,να κρατηθούν στη ζωή και ότι είμαι κοντά τους να τα βοηθήσω όσο και όπως μπορώ. Καμιά φορά όταν τα περιποιούμαι ακούμε μαζί τον Andrea Boccelli ή R & B. Παράξενα πράγματα θα πεί κανένας και ο jean-zac  τρελάθηκε. Κάποτε ειπώθηκε οτι προσπαθούσα να προβάλω τον εαυτό μου δια μέσου των bonsai. Δέν το πίστευα και γι'αυτό μείνανε τόσα χρόνια στήν αφάνεια. Δέν τα έδειχνα σε κανέναν και ζούσαν στην ταράτσα ακολουθώντας τις 4 εποχές. Γονιμοποιούσα με τα δάχτυλά μου τα άνθη τους και περίμενα να δώ τους καρπούς τους. Έχω ακόμη σε ένα βαζάκι με λάδι την πρώτη ελιά που μου έκαναν και έχω ακόμη τήν γεύση από το πρώτο μήλο που έφαγα από μία μηλιά που είχα κάποτε. Αυτό είναι η χαρά, η ικανοποίηση και τότε ξεχνάς τους αγώνες που έκανες και χαμογελάς και ξαναχαϊδεύεις τα φυτά σου νοιώθοντας τόσο όμορφα πού κατάφερες να δημιουργήσης  ΚΑΤΙ.!!

(Αντιγραφή από παλιές δημοσιεύσεις μου)

 
P.S. Ο σκοπός της παρουσίασης των φυτών μου δεν είναι τίποτα άλλο από απλά παραδείγματα εργασιών και όχι προβολής του ατόμου.
 
 
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Juniper 4

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Έχετε απόλυτο δίκιο... και (νιώθοντας όσο άβολα νιώθει αυτός που τον παρακολουθούν..) σας εξομολογούμαι ότι εδώ και λίγο καιρό, ως ένδειξη ωριμότητας και αυτοπειθαρχίας, αποφάσισα να βάλω όλα μου τα μικρά δεντράκια πίσω στο χώμα...  :o

Η συνειδητοποίηση του χρέους μου απέναντί τους, ήρθε -όπως συνηθίζεται- μαζί με δύσκολες αποφάσεις. :think: Δηλαδή, δεν θα "παίζω" μαζί τους για αρκετά χρόνια. Το σοφότερο νομίζω ήταν να ακολουθήσω το αλάνθαστο "μαμ, κακά και νάνι"... Θα τα ταΐζω, θα τα ποτίζω, και θα τα σκεπάζω τις πολύ κρύες χειμωνιάτικες νύχτες για να μην κρυώσουν. Άντε στο τσακίρ κέφι να πάρω και το κλαδευτήρι για λίγα λεπτά, έτσι για να μην ξεχνιόμαστε. 

Όμως, σχεδόν όλα τα φυτά που είχα στην κατοχή μου ήταν μακριά ακόμα και από τον χαρακτηρισμό pre-bonsai. Πρέπει να κοιτάς την αλήθεια κατάματα αν θες να την αλλάξεις, σωστά? Οπότε, χρειαζόταν εκ μέρους μου η παραπάνω παραχώρηση, μήπως και γίνουν κάποτε (bonsai...) με χοντρούς πεπαλαιωμένους κορμούς και φευγάτη διαμόρφωση. ;)

Δεν είχα σκεφτεί όμως να κάνω ένα θέμα με τον τρόπο που το χειρίστηκα. Να λοιπόν, που μου δώσατε ιδέα... Θα φωτογραφήσω το υλικό, και τις "γλάστρες" (στον δρόμο που χάραξε ο μέγας Jean Jac) και θα το ανεβάσω σύντομα με τίτλο "πίσω στο χώμα" :obscene-drinkingcheers:

Επίσης, πειραματίστηκα με εναέρια καταβολάδα, καταγράφοντας μία αποτυχία (λιόπουρνο) και τρεις επιτυχίες (δύο αγριο-δαμασκηνιές και μία πασχαλιά). Νομίζω δηλαδή ότι θα είναι τόσες οι επιτυχίες... θα δείξει η φετινή άνοιξη. :text-lol: Ωστόσο, θα μπορούσα όντως να ανοίξω ένα θέμα με τα φυτά όπως είναι σήμερα και να πω λίγα λόγια για ότι έκανα...
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Juniper 4

Δημοσίευση από Sim62 »

Νικολας72 έγραψε:Μπράβο και από μένα, για μια εξαιρετικά λεπτομερή παρουσίαση, πράγμα που είναι εφικτό μόνο όταν υπάρχει μεθοδικός τρόπος εργασίας και (ανάμεσα στ' άλλα...) φωτογραφική καταγραφή του εκάστοτε αποτελέσματος μετά από κάθε εργασία. Κάθε προηγούμενο στάδιο μπορεί να συμβουλέψει τον κάτοχο για το πως αντιδρά το φυτό κι επομένως ο δημιουργός μπορεί με περισσότερη σιγουριά να εμπνευστεί την συνέχεια του έργου του, αφού θα έχει σχηματίσει σωστή πρόβλεψη. Tο αντιλαμβάνομαι σωστά κ. SIM62?

Επίσης, αυτή ή παρουσίαση είναι μία απ' αυτές που πρέπει να βλέπει κανείς, πριν καν αποφασίσει να ασχοληθεί με το bonsai ως χόμπυ. Κι αυτό γιατί καταδεικνύεται το μέγεθος της υπομονής & επιμονής που πρέπει να διαθέτει:

Εικόνα #1 - εικόνα #22: δύο διαφορετικά δέντρα! Το επιθυμητό αποτέλεσμα και ο σκοπός του bonsaisista..!
Εικόνα#2 - εικόνα#21: 4 ολόκληρα χρόνιαυπομονετικής φροντίδας ενός φυτού, έτσι ώστε καταρχήν να συνεχίσει το φυτό να ζει, για να μπορεί κανείς στην συνέχεια να το "πειράζει", όσο πρέπει και όταν πρέπει. Ο τρόπος για να τα καταφέρεις με το bonsai..!

Κε SIM62,  όσο εσείς και κάμποσοι ακόμα δημιουργείτε και έχετε κέφι να μας δείχνετε, τόσο εμείς οι υπόλοιποι διδασκόμαστε κι ελπίζουμε. :gluck
Αγαπητέ Νικόλα δεν χρειάζεται να σου πώ εγώ ότι αντιλαμβάνεσαι σωστά  την τέχνη των bonsai γιατί είναι προφανές μέσα και απο τα σχόλιά σου. Και αυτό δεν έγινε τυχαία, εργάστηκες για αυτό. Το φωτογραφικό αρχείο είναι πάρα πολύ σημαντικό για όποιον θέλει να σχοληθεί σοβαρά ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις. 
Εγώ με τη σειρά μου θέλω να ζητήσω και να ευχηθώ όχι μόνο απο σένα αλλά και απο όλα τα άλλα μέλη παλιά και καινούργια να ανεβάζουμε περισσότερα δέντρα μας , σε όποιο στάδιο και να βρίσκονται. Κάτι τέτοιο αποτελεί τροφή για σκέψεις, συζητήσεις και διδαχή για όλους μας.
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Juniper 4

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Μπράβο και από μένα, για μια εξαιρετικά λεπτομερή παρουσίαση, πράγμα που είναι εφικτό μόνο όταν υπάρχει μεθοδικός τρόπος εργασίας και (ανάμεσα στ' άλλα...) φωτογραφική καταγραφή του εκάστοτε αποτελέσματος μετά από κάθε εργασία. Κάθε προηγούμενο στάδιο μπορεί να συμβουλέψει τον κάτοχο για το πως αντιδρά το φυτό κι επομένως ο δημιουργός μπορεί με περισσότερη σιγουριά να εμπνευστεί την συνέχεια του έργου του, αφού θα έχει σχηματίσει σωστή πρόβλεψη. Tο αντιλαμβάνομαι σωστά κ. SIM62?

Επίσης, αυτή ή παρουσίαση είναι μία απ' αυτές που πρέπει να βλέπει κανείς, πριν καν αποφασίσει να ασχοληθεί με το bonsai ως χόμπυ. Κι αυτό γιατί καταδεικνύεται το μέγεθος της υπομονής & επιμονής που πρέπει να διαθέτει:

Εικόνα #1 - εικόνα #22: δύο διαφορετικά δέντρα! Το επιθυμητό αποτέλεσμα και ο σκοπός του bonsaisista..!
Εικόνα#2 - εικόνα#21: 4 ολόκληρα χρόνιαυπομονετικής φροντίδας ενός φυτού, έτσι ώστε καταρχήν να συνεχίσει το φυτό να ζει, για να μπορεί κανείς στην συνέχεια να το "πειράζει", όσο πρέπει και όταν πρέπει. Ο τρόπος για να τα καταφέρεις με το bonsai..!

Κε SIM62,  όσο εσείς και κάμποσοι ακόμα δημιουργείτε και έχετε κέφι να μας δείχνετε, τόσο εμείς οι υπόλοιποι διδασκόμαστε κι ελπίζουμε. :gluck
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Juniper 4

Δημοσίευση από Harris »

Έτσι είναι ξεκινάς με ένα σχέδιο στο μυαλό σου και στην πορεία μπορεί να αλλάξει μορφή γιατί μπορεί να χάσεις κάποιο κλαδί ή και κλαδιά... Είναι συναισθηματικη μαγεία να ασχολεισαι με τα μπονσαι. ;)
These users thanked the author Harris for the post:
gmaravelisvet (13 Μαρ 2021, 08:42)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Juniper 4

Δημοσίευση από marios »

Η παρουσίαση σου είναι για σεμινάριο.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Juniper 4

Δημοσίευση από Sim62 »

Jean-Zac έγραψε:Μήπως έτσι θα έδειχνε καλύτερα ??

.
Αγαπητέ Γιάννη όπως φαίνεται και στην φωτογραφία Σεπτέμβριος του 2016 η αρχική σκέψη ήταν αυτή που προτείνεις. Μια σειρά γεγονότων όμως με έκανε να αναθεωρήσω το σχέδιο. Πρώτα το παρατράβηξα με το συγκεκριμένο δεξιό μακρύ κλαδί και είχαμε δυνατό "κράκ". Το κλαδί αυτό λοιπόν έγινε jin όπως βλέπεις μιας και δεν ήμουνα σίγουρος ότι θα ανανήψει εύκολα. Αναγκαστικά πήγα στη δεύτερη επιλογή που είχα. Επιπλέον προέκυψε στην πορεία ένας ακόμη γιουνίπερος  που στην πορεία διαμορφώθηκε σχεδόν πανομοιότυπα με την αρχική μου σκέψη για τούτον εδώ (το σχέδιο που προτείνεις και εσύ) οπότε ετέθη και θέμα ποικιλίας  στα σχέδια των δέντρων. Δεν θα ήθελα να έχω 2 δέντρα σχεδόν ίδια μεταξύ τους.
Για του λόγου το αληθές σήμερα το απόγευμα θα κάνω μια φωτογραφική ενημέρωση του δεύτερου αυτού γιουνίπερου.

προστέθηκε πρίν 18 λεπτά 42 δευτερόλεπτα:
ioannis.makris έγραψε:Πολυ ομορφο Η δευτερη εκδοχη ειναι πιο ωραια και του Γιαννη πιο ισορροπημενη
Γιάννη ευχαριστώ πολύ και εσένα και όλους για τα καλά σας λόγια. Βέβαια νομίζω ότι για ένα δέντρο σε literati μορφή όπως αυτό με σχετικά λίγο φύλλωμα και κυρίως μόνο στην κορυφή και οι δύο εκδοχές του κλαδιού δεξιά ή αριστερά δίνουν το ίδιο βάρος και την ίδια αίσθηση ισορροπίας. Το κλαδί αυτό λειτουργεί σαν οπτικό αντίβαρο στην κίνηση του κορμού και στο υπάρχον υψηλότερο φύλλωμα και έχω τη γνώμη ότι λειτουργεί σωστά και στις δύο περιπτώσεις. Με μια γρήγορη αναζήτηση στο διαδίκτυο για literati μορφές κωνοφόρων φαίνεται ότι οι δύο εκδοχές συνυπάρχουν σαν τελικές επιλογές.

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Juniper 4

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Πολυ ομορφο Η δευτερη εκδοχη ειναι πιο ωραια και του Γιαννη πιο ισορροπημενη
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Juniper 4

Δημοσίευση από sinaf »

Μπράβο. Πολύ ωραία προσπάθεια και διδακτική.
Θα μου άρεσε κι εμένα με το κλαδί στη δεξιά πλευρά στο ύψος περίπου του κλαδιού που έκανες jin. Εξισορροπείται η εικόνα του.
Μία ιδέα και από φώτο στο διαδίκτυο με την ίδια περίπου διαμόρφωση σε δέντρο όμως αλλού είδους (Λάριξ).
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Juniper 4

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Μήπως έτσι θα έδειχνε καλύτερα ??

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Juniper 4

Δημοσίευση από Lazorik »

Πραγματικό σεμινάριο :text-thankyoublue:  . Μου άρεσε εξίσου η μορφή που είχε το Σεπτέμβριο του 2016 με περισσότερο φύλλωμα αν και το τωρινό minimal το κάνει πιο ξεχωριστό.
Απάντηση