Λιγουστρίνι (πανασέ)... Νο 1

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Λιγουστρίνι (πανασέ)... Νο 1

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Livstaras έγραψε:Μπράβο σου! Ωραίο έγινε.
Ευχαριστώ, έχει δρόμο μπροστά του, κι εγώ μαζί του.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Λιγουστρίνι (πανασέ)... Νο 1

Δημοσίευση από Livstaras »

Μπράβο σου! Ωραίο έγινε.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Λιγουστρίνι (πανασέ)... Νο 1

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Γρηγόρης έγραψε:Νικόλα πάρα πολύ ωραίο καλή επιτυχία
Ευχαριστώ Γρηγόρη, άντε να δούμε και κάποιο δικό σου μια μέρα..!

προστέθηκε πρίν 4 λεπτά 46 δευτερόλεπτα:
thanos75 έγραψε:μπράβο Νικόλα, πολύ ωραίο! θα ανεβάσω και γω αυτό που πήρα. περιμένω λίγο να πετάξει γιατί το έχω "τσακίσει".
Ευχαριστώ Θάνο, για να είμαι ειλικρινής περίμενα πως θα είχε προηγηθεί το δικό σου... άντε, περιμένω!
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Λιγουστρίνι (πανασέ)... Νο 1

Δημοσίευση από thanos75 »

μπράβο Νικόλα, πολύ ωραίο! θα ανεβάσω και γω αυτό που πήρα. περιμένω λίγο να πετάξει γιατί το έχω "τσακίσει".

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Λιγουστρίνι (πανασέ)... Νο 1

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Νικόλα πάρα πολύ ωραίο καλή επιτυχία
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Λιγουστρίνι (πανασέ)... Νο 1

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Hfestion έγραψε: Είχα κι εγώ κάποτε ένα και ειχα ασχοληθεί αρκετά μαζί του αλλά δυστυχώς το έχασα...  Ίσως το έχεις δει σε κάποια παλιά μου ανάρτηση... 
Καλή συνέχεια από μένα 
Hfestion, δεν είχε τύχει να "πέσω" στην ανάρτησή σου. Φρόντισα να πέσω τώρα... Ήταν ωραίο δεντράκι κι έδειχνε να  έχει μέλλον. Από τί πήγε?
Γενικότερα δεν ήξερα το είδος, και σίγουρα όχι ως bonsai. Όταν είδα φωτογραφίες σαν κι αυτό...
img_6337.jpg
πραγματικά με τρέλανε. Σ' ευχαριστώ για τα σχόλια και τις συμβουλές.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγουστρίνι (πανασέ)... Νο 1

Δημοσίευση από Hfestion »

Σαν είδος είναι εξαιρετικο,  αρκετά γρήγορης ανάπτυξης και πολύ ανθεκτικό.  Είχα κι εγώ κάποτε ένα και ειχα ασχοληθεί αρκετά μαζί του αλλά δυστυχώς το έχασα.  Ίσως το έχεις δει σε κάποια παλιά μου ανάρτηση. Πρόσφατα αγόρασα αλλο ένα άλλα δεν έχω ασχοληθεί ακόμα μαζί του.
Αν θες τη γνώμη μου σε δύο μήνες θα μπορείς να τσιμπήσεις τις νέες κορυφές διαφορετικα ενδέχεται  να σου ξέφυγεί και σίγουρα θα δημιουργηθεί ανάποδη Κωνικοτιτα. 
Καλή συνέχεια από μένα 
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Λιγουστρίνι (πανασέ)... Νο 1

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Καλησπέρα Παναγιώτη,

πολύ εύστοχη η παρατήρηση, και πολύ ορθή μετάφραση (εκ μέρους σου...) της "φιλοδοξίας" μου... Η εμπειρία, προκύπτει αβίαστα όταν μπορείς να διαβάζεις αυτά που δεν γράφονται! Όντως υπάρχει τέτοιος κίνδυνος για το φυτό, και μάλιστα για το κλαδί που ανέφερες. Μου κάνει εντύπωση που το είδες γιατί δεν φαίνεται καθόλου λόγω της θέσης της φωτογράφησης. Το πρόβλημα υφίσταται ανάμεσα στο πρώτο χαμηλό αριστερό κλαδί και το αμέσως πιο πάνω (μεσαίο) στην ίδια αριστερή πλευρά, καθώς και τα δύο ξεκινούν από το ίδιο σημείο χαμηλά στον κορμό. Ιδού τα πειστήρια στις φωτογραφίες στα συνημμένα..:

Ωστόσο, όπως κατάλαβες, ήθελα να αφήσω τις επιλογές μου ανοιχτές, ανάλογα και με την εξέλιξη του ίδιου του δέντρου. Σ' ευχαριστώ για την προειδοποίηση και τα σχόλιά σου.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Λιγουστρίνι (πανασέ)... Νο 1

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα! Πολύ καλή η διαμόρφωση. Μην φοβάσαι για την ταλαιπωρία του, τα λιγκούστρα είναι ανθεκτικότατα στις καταπονήσεις!!
Επανεξέτασε την διατήρηση του μεσαίου μικρότερου κλαδιού, αριστερά, όπως φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία...πιθανά να σου δημιουργήσει ανάποδη κωνικότητα στο μέλλον στο μέσον του κορμού!
Θα πετάξει μια χαρά από παντού απ' ότι διακρίνω...
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Λιγουστρίνι (πανασέ)... Νο 1

Δημοσίευση από Νικολας72 »

myrtilos έγραψε:.... για φέτος του 'χεις κάνει αρκετά, ...
Η αλήθεια είναι ότι είπε τον Δεσπότη-"Παναγιώτη"... :gelio
Ευχαριστώ για το σχόλιο.
If you can DREAM it,
you can DO it..!

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Λιγουστρίνι (πανασέ)... Νο 1

Δημοσίευση από myrtilos »

Ωραίο δεντράκι με προοπτική για το μέλλον,
Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι για φέτος του 'χεις κάνει αρκετά, άφησε το να "πετάξει" και να εδραιωθεί στο νέο του περιβάλλον.
Καλή συνέχεια.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Λιγουστρίνι (πανασέ)... Νο 1

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Από το Safari που είχε διοργανώσει το Bonsaiforum, ένα από τα προσωπικά λάφυρα ήταν ένα λιγουστρίνι (πανασέ). Ή μάλλον δύο -για να είμαι ακριβής- στην τιμή του ενός!
Είδος άγνωστο μέχρι τότε σε μένα, ωστόσο με βάση τις εμπειρίες των υπολοίπων (βλ. thanos75) ένα από τα φυτά που συγκεντρώνουν αρκετά στοιχεία ενδιαφέροντος, προϋποθέσεις για να εξελιχθούν σε όμορφα bonsai,  αφού έχει μικρό φύλλο, είναι ιδιαίτερα ανθεκτικό και "ακούει" γενικώς στις προσταγές του hobby μας.
Όταν τα πήραμε, ήταν θάμνοι χωρίς φύλλωμα, (αφού είναι φυλλοβόλο) με πολλά κλαδιά. Η ευκολία έγκειτο στο ότι μπορούσε κανείς να διαλέξει ένα φυτό με βάση την ορατή δομή και διακλάδωση των κλαδιών. Διάλεξα λοιπόν ένα που μου άρεσε, με την φιλική επιβεβαίωση του Παναγιώτη ότι πράγματι αξίζει η δομή του. Είχα τραβήξει και κάποιες φωτογραφίες από την αρχική του κατάσταση, αλλά το tablet μου αποφάσισε να μην συνεργαστεί μαζί μου άλλο... "bootloop" για όσους ξέρουν, κοινώς "τά 'παιξε"! :angry-cussingblack:
Περίμενα λοιπόν να έρθει η στιγμή που θα άρχιζαν να ξεπετάγονται τα πρώτα φύλλα για να ξεκινήσω να το πειράζω. Κι επιτέλους η στιγμή ήρθε! Ετοιμάστηκε ο χώρος διεξαγωγής των εργασιών και ξεκίνησα:
20180305_101400[1].jpg
Το ξεμοντάρισμα από την προηγούμενη κατοικία, αποκάλυψε αυτή την γνωστή υφή αργιλώδους χώματος με αρκετές ελαφρόπετρες. Και (ως είθισται...) βρέθηκαν δύο φυτά μέσα στην γλάστρα, το καθένα με δικό του ριζικό σύστημα και τελείως διαφορετικό από το άλλο. Το Νο1 είχε έναν κύριο κορμό (σε αντίθεση με το άλλο που προφανώς επειδή είχε ατύχημα νωρίτερα στην ζωή του αναγκάστηκε να πετάξει πολλά νέα κλαδιά από χαμηλά, δημιουργώντας μία συστάδα. Ασχολήθηκα και με τα δύο, αλλά εδώ σας παρουσιάζω το πρώτο. Συνειδητοποιώντας ότι υπήρχε πολύ ριζικό σύστημα, αποφάσισα να ακολουθήσω την στρατηγική του ξεπλύματος, αφού έτσι έχω δει ότι γλιτώνω πολλές ρίζες και ριζίδια αντίθετα με την προσπάθεια να τα ξεμπλέξω. Μπανάκι λοιπόν στην κολυμπήθρα... ;) 
20180305_101349[1].jpg
Στην συνέχεια ετοιμάστηκε το pot, με ψιλή σίτα και λίγο χαλίκι για αποστράγγιση...
20180305_101927[1].jpg
20180305_101659[1].jpg
Και όπως είναι αναμενόμενο, η ρίζα είναι μεγάλη για το pot, (ή το pot μικρό για την ρίζα...) :?
20180305_102215[1].jpg
κι επειδή είναι πιο δύσκολο να μεγαλώσεις την γλάστρα, κουρεύτηκε η ρίζα. Αρκετά! Το ίδιο και η κόμη του φυτού, με σαφή προσπάθεια να τεθούν οι βάσεις για ένα pre-bonsai. Άρα, κρατήσαμε τα κλαδιά που είχαν ενδιαφέρον για την εξέλιξη του φυτού, κλαδεύοντας όλα τα υπόλοιπα, αλλά και βάζοντας πάστα επούλωσης στις μεγαλύτερες τομές για αποφυγή απώλειας υγρασίας από το συγκεκριμένο σημείο.
20180305_110209[1].jpg
Στην συνέχεια πολύ πότισμα, και εδώ και τρεις μέρες το φυτό βρίσκεται σε σημείο με λιγότερο φως (όχι άμεση επαφή με τον ήλιο) και δείχνει κάπως έτσι:
20180308_122420[1].jpg
Η φιλοδοξία - κρυφός πόθος, είναι να αρχίσει το φυτό να φουσκώνει νέους οφθαλμούς χαμηλότερα στα χοντρά κλαδιά, που θα δώσει νέες δυνατότητες διαμόρφωσης, έτσι ώστε να επιτευχθεί καλύτερη κωνικότητα στα δεύτερα κλαδιά και ανακατανομή της κίνησής τους, και δίνοντας από 'κει κι έπειτα πολλές άλλες δυνατότητες επεξεργασίας του συνόλου.
Όπως πάντα, περιμένω τα σχόλιά σας, τις συμβουλές και τις προτάσεις σας. :greetings-wavegreen:

 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Απάντηση