Λιγουστρίνι (πανασέ)... Νο2

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Λιγουστρίνι (πανασέ)... Νο2

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Ναι, το παραδέχομαι έχω πολύ φαντασία. Αν είχα το μισό της σε ταλέντο ζωγραφικής ίσως να ήταν καλύτερα για όλους. Τέλος πάντων κάτι τέτοιο σκέφτομαι για μετά από πάρα πάρα πολλά χρόνια...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Λιγουστρίνι (πανασέ)... Νο2

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Ευχαριστώ Hfestion. Το σχόλιό σου για τα πολλά λεπτά και ίσια κλαδιά με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο (άλλωστε είναι προφανές μειονέκτημα...). Όμως, δεν ήταν φυτό επιλογής (όπως το Νο1), οπότε καταρχήν συμβιβάζομαι με ό,τι έχω μπροστά μου κι έπειτα προσπαθώ να επέμβω σταδιακά για να το διαμορφώσω.

Συμφωνώ και με την μέθοδο (λίπασμα-κλάδεμα) και διατήρηση ενός κοντού σχήματος. Στο πώς προοδευτικά βλέπω την εξέλιξη του φυτού... τα 3-4 χρόνια της άσχημης εικόνας του είναι λίγα μπροστά στα 10 χρόνια που εικάζω σήμερα ότι θα χρειαστούν για να φτάσει σε τελική μορφή (ή τουλάχιστον κάτι κοντινό).

Βέβαια, όταν εμείς οι άνθρωποι κάνουμε σχέδια, όσο πιο μακρόχρονα είναι τόσο μεγαλύτερη ύβρη διαπράττουμε... (γι' αυτό ο Θεός χαμογελάει, διασκεδάζει με την αφέλειά μας!) Γι' αυτό, λέω ας ζήσει μέχρι (καταρχήν) του χρόνου και αν τα καταφέρει να με αντέξει (... που σημαίνει ένα ενδιάμεσο κουρεματάκι για καλοκαίρι, ίσως και διορθώσεις σε κάποιες κλίσεις στα κάθετα κλαδιά και σίγουρα μπόλικο καλό φαΐ), τότε για τον επόμενο χρόνο βλέπουμε...

Ίσως να φτιάξω ένα σκίτσο με ό,τι έχω φανταστεί για το φυτό και να το ανεβάσω αργότερα... Πάντως εάν τίποτα δεν εξελιχθεί όπως θα ήθελα, έχω ένα ακόμα plan B, το δικό σου, οπότε ευχαριστώ για το χρόνο σου! :text-thankyoublue:
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγουστρίνι (πανασέ)... Νο2

Δημοσίευση από Hfestion »

ωραιο ποτ!
Εχει πολλα ισια  και λεπτα κλαδια που και να τα διαμορφωσεις απο τωρα τα επομενα 3,4 χρονια θα σου φαινονται ασχημα γιατι το ματι σου θα εχει μαθει να βλεπει μπροστα και να καταλαβαινει τι ειναι σωστο και τι λαθος.
Αν θες τη γνωμη μου, βαλτο σε μια γωνιτσα, συστηματικα λιπασμα- κλαδεματα για να το διατηρησεις κοντο και πυκνο. Σε ενα χρονο απο τωρα θα εχεις ενα διαμαντι. 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Λιγουστρίνι (πανασέ)... Νο2

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Γειά σου Στέλιο,
                            Προσπαθώ να σκεφτώ με προβολή στο μέλλον. Δηλαδή, εάν υποθέσουμε ότι το δέντρο τα καταφέρνει στο πέρασμα του χρόνου, τότε λογικά όλοι οι βλαστοί πάνω από το ριζικό σύστημα (όπως και η ίδια η ρίζα) θα αποκτήσουν πολύ μεγαλύτερο όγκο, άρα τα βλαστάρια θα γίνουν κορμοί και η ρίζα θα μπορεί να σηκωθεί πιο πάνω. Εάν αυτά συμβούν, είναι πολύ πιθανό να έχει δημιουργηθεί ένα αξιόλογο nebari.
         Επίσης, είναι και back up-plan...δηλαδή εάν κάτι δεν πάει καλά, θα έχει κανείς εναλλακτικές δυνατότητες για να υλοποιήσει το αρχικό σχέδιο. Υπάρχει κι εκείνη η παλιά λαϊκή σοφία των μαστόρων που λέει "δέκα φορές μέτρα και μία κόψε"... Εάν κόψεις, δεν μπορείς να επαναφέρεις μετά από π.χ. 5 χρόνια αυτό που θα είχε ήδη δημιουργηθεί.
          Σε όλα αυτά βέβαια έχει να κάνει και το τί βλέπει ο καθένας από εμάς στο αρχικό υλικό. Π.χ. όταν είδα αυτή την εικόνα 
20180309_205929.jpg
εγώ διάβασα ένα μεγάλο multi trunk, με πυκνή στοίχιση κορμών χαμηλά και υπέρπυκνο φύλλωμα που μοιάζει ενιαίο, συνολικά καμπυλωτό σχήμα ομπρέλας, και σχεδόν διακριτά pads εδώ κι εκεί. Θα μου πεις, που τα είδες όλα αυτά..? 
          Έλα μου ντε? :doh:   :text-lol:

Είμαι ανοιχτός όμως σε απόψεις, και σ' ευχαριστώ πολύ.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Λιγουστρίνι (πανασέ)... Νο2

Δημοσίευση από stelios »

Κάποια κλαδιά που βγαίνουν μέσα απο το χώμα εγω θα τα έκοβα. Γιατί τα κρατάς;
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Λιγουστρίνι (πανασέ)... Νο2

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Αναφέρθηκα στην ύπαρξη 2ου φυτού στην ίδια γλάστρα, όταν σας παρουσίαζα το πρώτο λιγουστρίνι. Ηρθε η ώρα να σας το παρουσιάσω...
Η 2η ριζούλα, όπως κατάλαβα από τα σημάδια, πρέπει να είχε περιπέτειες όταν ήταν μικρή. Κάποιο ατύχημα, ή σπάσιμο κλαδιού ή κάποια ασθένεια. Φαίνεται πάντως οτι δύο (τουλάχιστον...) χοντρότεροι κορμοί αφαιρέθηκαν και το φυτό αναγκάστηκε να τινάξει νέα βλαστάρια από χαμηλά, για να μην τα "τινάξει" εντελώς! 
Μου αρέσουν αυτά τα φυτά, θεωρώ ότι έχουν ήδη χαρακτήρα... Εν πάση περιπτώση, όπως το προηγούμενο, ξέπλυνα την ρίζα, αφαίρεσα κυρίως ρίζες που πήγαιναν κατευθείαν κάθετα κάτω. Το pot που χρησιμοποίησα εδώ ήταν αρκετά πιο πλατύ. Άρα λιγότερες περιμετρικές ρίζες για κόψιμο  αυτή την φορά. Το αποτέλεσμα μετά το "κούρεμα κορυφής", δείχνει κάπως έτσι:
20180309_174933.jpg
20180309_174825.jpg
20180309_174825.jpg
20180309_174626.jpg
Το φυτό δείχνει ήδη τον δρόμο για ένα multi-trunk, κι αν δεν πάει κάτι πολύ στραβά τα επόμενα πολλά χρόνια, θα είμαι ο ταπεινός υπηρέτης του. Το pot είναι αρκετά βαθύ και λογικά δεν θα χρειαστεί να το πειράξω για χρόνια [εκτός εάν κάποιος που είχε λιγουστρίνι με ενημερώσει ότι το φυτό συνηθίζει να αναπτύσει πολύ έντονα ρίζες, οπότε θα αναθεωρήσω].
Για το pot είχα γράψει παλιότερα, ότι είναι ιδιοκατασκευή από papercrete (τσιμέντο και χαρτοπολτό), κι η παρακάτω φωτογραφία από τις αγαπημένες μου. 
 
20180309_174501.jpg
Περιμένω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας... κοινώς (επί το λαϊκότερον) ..."δικό σας"
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Απάντηση