Η Βουκαμβιλια του Σταύρου

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Η Βουκαμβιλια του Σταύρου

Δημοσίευση από gate1908 »

Bravo! Πολύ ωραίο ! Καλή επιτυχία.

hackertom
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 23 Μάιος 2015, 20:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η Βουκαμβιλια του Σταύρου

Δημοσίευση από hackertom »

Ωραίος! +1
:)

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Η Βουκαμβιλια του Σταύρου

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα μας! Σήμερα θα σας παρουσιάσω μια βουκαμβιλια που μου τη χάρισε ένας φίλος μου ο Σταύρος την άνοιξη '14. Ο λόγος που κάνω αυτή παρουσίαση δεν είναι για να σας δείξω ένα ωραίο pre bonsai, γιατί δεν είναι, αλλά για να σας δείξω πως ωριμαζω τα δέντρα μου και τη διαδρομή που ακολουθω όπου αυτος είναι ένας απο τους λόγους που ασχολούμαι... Ίσως αυτός ο τρόπος να μην έχει καμία σχέση με τη τέχνη των μπονσάϊ και ίσως κάποιοι να γελάνε μαζί μου, αλλα αυτό μου είναι εντελώς αδιάφορο.

Αυτή είναι η βουκαμβιλια. Όταν τη παρέλαβα είχε ύψος 2,5-3 μετρα την είχε περίπου 2, 3χρονια μπορεί και 4 χρόνια και ήταν φυτεμενη σε ένα πιθάρι με πολύ κακό χωμα.

Για να τη μεταφέρω την έκοψα περίπου στο 1μετρο. Μπορώ να πω πως ήταν ασήκωτη

Εικόνα

Σαν κίνηση κορμου υπήρχε κάτι ενδιαφέρον, αλλά πριν ασχοληθω με αυτό είχα ένα σημαντικό πρόβλημα. "Πρόβλημα επιβιωσης". Είχε ελάχιστα φύλλα (λογικο γιατί είναι φυλλοβολο ή ημηφυλλοβολο και ήταν νωρίς την ανοιξη νομίζω πριν το πασχα, διορθώστε με αν κάνω λάθος) αλλά με συνδυασμό με το κακό χωμα νόμιζα ότι είχε σχεδόν πεθανει.

Έπρεπε επειγόντως να κάνω μεταφυτευση αλλά το πολύ σκληρό και ξεραμενο κοκκινοχωμα και το κλείσιμο του πιθαριου στο πάνω μέρος έκανε τη μεταφυτευση αδυνατη! Με ένα κατσαβιδι σιγά σιγά προσπάθησα να μαλακώσω το χωμα, πλαγιασα το πιθάρι, τράβηξα λίγο τον κορμο,

...και...

"Εμεινα με το κορμο στο χέρι..."

Εικόνα

Έπαθα ένα σοκ!

Εικόνα

...

Διαπίστωσα ότι και το nebari ήταν κι αυτό ιδιαίτερο και ότι αν τα καταφέρνε θα είχε κατι να μου δώσει..

Εικόνα

Εικόνα

Με γρήγορες κινήσεις πήγα στο plan B , βρήκα μια βαθιά γλάστρα και τη μετέφερα και πρόσθεσα μια έξτρα γλάστρα μήπως και κατάφερνα να ανεβάσω τις ριζες προς τα πανω.

Εικόνα

Να και τα ελάχιστα φύλλα της

Εικόνα

Τοποθετήθηκε σε ημι σκιερό σημείο και εκτεθειμένο μόνιμα σε βροχή, χιόνι, κρυο, , ζέστη. Δεν έγινε η παραμικρή εργασία (μονο νερό-λίπασμα)

Ενάμιση χρόνο μετα...

Εικόνα

Τελικά ο ένας από τους δύο κορμούς δε τα κατάφερε αλλά η βουκαμβιλια επιβίωσε. Τον κράτησα για μελλοντικό Jin. Σήμερα πέρασα τα πρώτα και τα πρωτα σύρματα. Για να το καταφέρω με ασφάλεια ψαλιδισα λίγο τα φύλλα

Εικόνα

Εικόνα

Το αστείο της υποθέσεις είναι τώρα. Θα προσπαθήσω να βγάλω και δεύτερο δέντρο.

Εικόνα

Εικόνα
Εχω πολύ φαντασία το ξέρω


Τέλος πρόσθεσα κι άλλη γλάστρα (χαχαχα)

Εικόνα

Εικόνα

Και μπήκε στην θέση της όπου θα μείνει για 2-3 χρόνια σίγουρα

Εικόνα

Επειδή έχω δέντρα για να ασχολούμαι τα επόμενα 2χρονια αυτή είναι μια επένδυση στο μέλλον. Έπειτα από τη σημερινή της εργασίας κατάλαβα την ομορφιά που κρύβουν οι βουκαμβιλιες και νομίζω ότι είναι το επόμενο είδος που θα ασχοληθώ μετά τις ελιές
 
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hfestion την 18 Ιούλ 2015, 00:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση