ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ WORKSHOP 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015

Συναντήσεις εργασίας των μελών (workshops)

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ WORKSHOP 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015

Δημοσίευση από Hfestion »

karesansui έγραψε:Λίγο υπομονή μέχρι το επόμενο workshop και θα δείς σε βίντεο το όλο εγχείρημα της παρέμβασης επάνω στον φίκο του Φυτώριου!
+1
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ WORKSHOP 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015

Δημοσίευση από karesansui »

Λίγο υπομονή μέχρι το επόμενο workshop και θα δείς σε βίντεο το όλο εγχείρημα της παρέμβασης επάνω στον φίκο του Φυτώριου!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ WORKSHOP 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015

Δημοσίευση από Kostas »

Δεν μου απαντήσατε τι θα κάνετε με τον Φίκο;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ WORKSHOP 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015

Δημοσίευση από RiaDr »

Jean-Zac έγραψε:Είναι όμορφο να ξαναβλέπεις παλιούς φίλους έστω και σε φωτογραφία. Θυμάσαι το παρελθόν, ζείς το παρόν και σκέπτεσαι το μέλλον.
Είναι όμορφο να ξαναβλέπεις παλιούς φίλους, τον Χάρη που γνωριστήκαμε πρίν χρόνια, τον Δώρη και τον Παναγιώτη που ήλθαν μετά, τα νέα παιδιά που δεν τα ξέρω, το χαμόγελο της Ρίας και την αίσθηση της φιλίας να πετάει από πάνω σας.
Γιατί οι καλύτεροι άνθρωποι είναι εκείνοι που δεν μπορείς να δείς όσο συχνά θέλεις ? Όμως είναι ακριβώς αυτές οι στιγμές που συνειδητοποιείς ότι αυτό το αόρατο νήμα που μας δένει είναι πάντα εκεί, μας ενώνει και δεν πρόκειται ποτέ να σπάσει έστω και εάν τώρα είμαστε μακριά. !! Αυτές οι φωτογραφίες ζεσταίνουν την ψυχή, σταματάμε έστω και για μία στιγμή το πέρασμα του χρόνου αναπολώντας με κάποιο χαμόγελο εκείνες τις παλιές ημέρες.
Να είστε γεροί και δυνατοί όλοι σας !!!!!!
.
.
Για διάφορους λόγους άργησα πολύ να δω την ανάρτηση, δεν παύει όμως να είναι πολύ αληθινή και συγκινητική. Να είσαι πάντα καλά Γιάννη μου, κι εμάς μας λείπεις πολύ, να το ξέρεις! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... ouphug.gif[/img]

ΥΓ Μαύρη πέτρα έριξες κι εσύ... Δεν κανονίζεις κανένα ταξιδάκι προς Αθήνα τώρα με τον νέο χρόνο;
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ WORKSHOP 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015

Δημοσίευση από Stefasteri »

Πολύ ωραίες πράγματι οι φωτογραφίες σας.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ WORKSHOP 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015

Δημοσίευση από Harris »

Harris έγραψε:Μερικές φωτογραφίες εδω: http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... -2015.html

Ευτυχως που έβγαλε και η Ρια. Περιμενω απο τον Νικο και κάποιες αλλες που εβγαλα απο το κινητο μου και θα τις ανεβασω στο ιδιο λινκ στην βιβλιοθηκη μας.

[ Εικόνα ]
Στο παραπανω λινκ έχουν ανέβει και νέες επιπλέον φωτογραφιες απο τον Νίκο. Ευχαριστούμε Νίκο!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ WORKSHOP 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015

Δημοσίευση από marios »

Καλή χρονιά εύχομαι να έχουμε.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ WORKSHOP 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015

Δημοσίευση από Harris »

Ευχαριστούμε Γιάννη που μας θυμίζεις όλα αυτά τα όμορφα συναισθήματα / αναμνήσεις.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ WORKSHOP 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Είναι όμορφο να ξαναβλέπεις παλιούς φίλους έστω και σε φωτογραφία. Θυμάσαι το παρελθόν, ζείς το παρόν και σκέπτεσαι το μέλλον.
Είναι όμορφο να ξαναβλέπεις παλιούς φίλους, τον Χάρη που γνωριστήκαμε πρίν χρόνια, τον Δώρη και τον Παναγιώτη που ήλθαν μετά, τα νέα παιδιά που δεν τα ξέρω, το χαμόγελο της Ρίας και την αίσθηση της φιλίας να πετάει από πάνω σας.
Γιατί οι καλύτεροι άνθρωποι είναι εκείνοι που δεν μπορείς να δείς όσο συχνά θέλεις ? Όμως είναι ακριβώς αυτές οι στιγμές που συνειδητοποιείς ότι αυτό το αόρατο νήμα που μας δένει είναι πάντα εκεί, μας ενώνει και δεν πρόκειται ποτέ να σπάσει έστω και εάν τώρα είμαστε μακριά. !! Αυτές οι φωτογραφίες ζεσταίνουν την ψυχή, σταματάμε έστω και για μία στιγμή το πέρασμα του χρόνου αναπολώντας με κάποιο χαμόγελο εκείνες τις παλιές ημέρες.
Να είστε γεροί και δυνατοί όλοι σας !!!!!!
.
.
.
.
.
.
.

Οι φωτογραφίες είναι από την πρώτη συνάντηση που είχα με φίλους έστω και εάν κάποιοι χάθηκαν στο πέρασμα του χρόνου. Το γρήγορο προσχέδιο για την διαμόρφωση του φυτού που είχε φέρει τότε η Αλεξάνδρα.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ WORKSHOP 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015

Δημοσίευση από Kostas »

karesansui έγραψε:Μπράβο παιδιά! Πολύ ωραίες φωτογραφίες!! Αιχμαλωτίσατε τις όμορφες στιγμές απο την συνάντησή μας ! (Μέχρι και ο τάξος που βρήκα στο φυτώριο διακρίνεται ολοκάθαρα προ κλαδέματος γιατί, απορροφημένος ών από την διαμόρφωση, δεν είχα προνοήσει να τον φωτογραφίσω!)
Περιμένουμε και τις υπόλοιπες Χάρη και Νίκο...
Όσο για τον φίκο του φυτώριου θα αναμένει την επόμενη φορά το ολοκληρωτικό lifting και θα καταγραφεί η όλη διαδικασία με βιντεοσκόπηση!

Δεν κατάλαβα τι θα κάνετε στον φίκο; [img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ WORKSHOP 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015

Δημοσίευση από karesansui »

Μπράβο παιδιά! Πολύ ωραίες φωτογραφίες!! Αιχμαλωτίσατε τις όμορφες στιγμές απο την συνάντησή μας ! (Μέχρι και ο τάξος που βρήκα στο φυτώριο διακρίνεται ολοκάθαρα προ κλαδέματος γιατί, απορροφημένος ών από την διαμόρφωση, δεν είχα προνοήσει να τον φωτογραφίσω!)
Περιμένουμε και τις υπόλοιπες Χάρη και Νίκο...
Όσο για τον φίκο του φυτώριου θα αναμένει την επόμενη φορά το ολοκληρωτικό lifting και θα καταγραφεί η όλη διαδικασία με βιντεοσκόπηση!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ WORKSHOP 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015

Δημοσίευση από RiaDr »

Ορίστε μερικές φωτογραφίες ακόμα! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ WORKSHOP 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015

Δημοσίευση από Harris »

Μερικές φωτογραφίες εδω: http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... -2015.html

Ευτυχως που έβγαλε και η Ρια. Περιμενω απο τον Νικο και κάποιες αλλες που εβγαλα απο το κινητο μου και θα τις ανεβασω στο ιδιο λινκ στην βιβλιοθηκη μας.

[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/ro ... ouphug.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

arxarious
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 04 Μάιος 2015, 21:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ WORKSHOP 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015

Δημοσίευση από arxarious »

RiaDr έγραψε:
Όλοι μαζί τον κρατούσαμε τον Χάρη, με τα χίλια ζόρια τον εμποδίσαμε να ξεκινήσει μεταφύτευση και επανατοποθέτηση στη 1:30 το μεσημέρι!
Αν ήμουν εκεί μάλλον θα γυρίζαμε πίσω με το παπί... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/gelio3d.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/auto/dirtbike.gif[/img]
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ WORKSHOP 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015

Δημοσίευση από RiaDr »

Δώρη, ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες! Όμορφη συνάντηση, χαρούμενη, το περιβάλλον οικείο - έρχονται σύντομα και οι δικές μας φωτο με τα γλυκύτατα αγοράκια του bisbas και τα χειροποίητα γερμανικά χριστουγεννιάτικα κουλουράκια του Παναγιώτη!


arxarious έγραψε:Ωραία περάσατε!

Αλλά είστε αθεόφοβοι!!!! Τι κάνατε με το δέντρο του μαγαζιού? Και αν θυμάμαι καλά είναι τεράστιο!
Όλοι μαζί τον κρατούσαμε τον Χάρη, με τα χίλια ζόρια τον εμποδίσαμε να ξεκινήσει μεταφύτευση και επανατοποθέτηση στη 1:30 το μεσημέρι! Η επέμβαση στον φίκο μένει για επόμενη συνάντηση, στην οποία θα έχει την αποκλειστική προσοχή μας! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

arxarious
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 04 Μάιος 2015, 21:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ WORKSHOP 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015

Δημοσίευση από arxarious »

Ωραία περάσατε!

Αλλά είστε αθεόφοβοι!!!! Τι κάνατε με το δέντρο του μαγαζιού? Και αν θυμάμαι καλά είναι τεράστιο!

Εγώ δυστυχώς δε κατάφερα να έρθω...[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_e_sad.gif[/img]

Στην επόμενη συνάντηση ελπίζω να μπορώ!
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ WORKSHOP 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

τελεια ! μου ελειψε ολο αυτο. μπράβο ρε παιδια !!!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ WORKSHOP 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015

Δημοσίευση από Harris »

Ευχαριστούμε Δώρη. Ήταν να ανεβασω σημερα κάποιες και δεν προλαβα. Αυριο ελπιζω να ειμαι πιο χαλαρός να ανεβασω στην βιβλιοθήκη μας αλλα και εδω.

Ευχαριστουμε για μια ακομη φορα το φυτωριο φυτοκάλυψη! Είχε φέρει και κατι ωραια κινεζικα ποτ που τα τιμήσαμε! :) (Αγόρασα τα μισά, συγνωμη αλλά μου έκαναν κλικ! Ασε που ειναι και ενα μέρος απο τα δώρα των Χριστουγέννων μου!

Επίσης βρηκα και ενα πολυ ωραιο δεντράκι δεν το ηξερα πρωτη φορα το ειχα δει. (δεν θυμαμαι και την ονομασια ας μου το θυμίσει κάποιος)
Είχα πει να μην αγοράσω αλλά μου χαμογέλασε! :)

Ο bisba αν και άρρωστος ήρθε να μας φέρει τριμμένο κεραμίδι που το είχε παραγγείλει απο την Σάμο (;) Το πήρε ο Παναγιώτης να το επεξεργαστεί σε κάποιο απο τα δέντρα του!!!

[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/ro ... ouphug.gif[/img]
Ηταν πάρα πολύ ωραία και αυτή η συνάντηση. Ξέρω - ξέρω... [img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/banana/gotpics.gif[/img]
Αύριο! [img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/auto/biker.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ WORKSHOP 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015

Δημοσίευση από Sim62 »

Βλέπω περάσατε πάλι πάρα πολύ ωραία.
Σας ζηλεύω !!!
Αντε και του χρόνου...
Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 07 Απρ 2014, 23:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ WORKSHOP 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015

Δημοσίευση από DimosA »

Πολυ όμορφα και τα 2!!!
Απάντηση