Η αγριελια μου.

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η αγριελια μου.

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Sim62 έγραψε:Εάν η φωτογράφηση μας προσφέρει την καλύτερη δυνατή εμπρόσθια όψη του δέντρου τότε σαφώς και υπάρχουν ορισμένα σημεία στα οποία μάλλον χρειάζονται κάποιες επεμβάσεις προκειμένου να βελτιωθεί έως κάποιο βαθμό η εικόνα του κορμού.


[attachment=2]olea sylvestris 3.jpg[/attachment]


1. Ο κορμός στα σημεία 1 και 2 έχει ανάποδη κωνικότητα και χρειάζεται να σκαλιστεί και στις δύο πλευρές, περίπου σύμφωνα με τις γραμμές (δεν έχω μπροστά μου το δέντρο), για να διορθωθεί το πρόβλημα και να αποκτηθεί μια κάποια σωστή κωνικότητα.
2. Ο μικρότερος κορμός δεξιά να αποκοπεί στην βάση του.
3. Στις θέσεις 4, 5 που υπάρχουν εξογκώματα αλλά και στη θέση 3 από την αφαίρεση του μικρότερου δεξιά κορμού θα ήταν μία λύση να σκαφτούν πρός τα μέσα και να δημιουργηθεί η εικόνα κουφάλας δέντρου (Ιαπωνιστί Uro). Αυτό σε μεταγενέστερους χρόνους όταν ο κορμός θα αρχίσει να παλιώνει θα προσέθετε ιδαίτερα στην αισθητική εικόνα του δέντρου.


Εάν δεν με απατά η όραση μου και η φωτογράφηση βλέπω ήδη ξεκινημένα κλαδιά στις θέσεις 6, 7 και 8. Αυτά λοιπόν λαμβάνω υπόψιν μου στην δημιουργία της παρακάτω virtual απεικόνισης ενός πιθανού μέλλοντος της ελιάς. Αν υπάρχουν κλαδιά που είτε δεν βλέπω είτε δεν φαίνονται, ακόμη καλύτερα θα υπάρχουν και πιο πολλές ευκαιρίες για δημιουργία πυκνότερης διακλάδωσης..


[attachment=1]olea sylvestris 2.jpg[/attachment]

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 01 Μαρ 2016, 00:11 --

Εάν δεν με απατά η όραση μου και η φωτογράφηση βλέπω ήδη ξεκινημένα κλαδιά στις θέσεις 6, 7 και 8. Αυτά λοιπόν λαμβάνω υπόψιν μου στην δημιουργία της παρακάτω virtual απεικόνισης ενός πιθανού μέλλοντος της ελιάς. Αν υπάρχουν κλαδιά που είτε δεν βλέπω είτε δεν φαίνονται, ακόμη καλύτερα θα υπάρχουν και πιο πολλές ευκαιρίες για δημιουργία πυκνότερης διακλάδωσης.


[attachment=0]olea sylvestris 2.jpg[/attachment]



Μολις ειδες το ονειρο μου φίλτατε...βεβαια υπαρχουν κι αλλα κλαδια πολλα ακομα που η φωτογραφία δεν αποκαλύπτει γι αυτο και θα ανεβάσω καλυτερη αργότερα.ευχαριστώ πάρα παρα πολυ για το δωρο της τελευταίας φωτογραφίας.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Η αγριελια μου.

Δημοσίευση από Sim62 »

Εάν η φωτογράφηση μας προσφέρει την καλύτερη δυνατή εμπρόσθια όψη του δέντρου τότε σαφώς και υπάρχουν ορισμένα σημεία στα οποία μάλλον χρειάζονται κάποιες επεμβάσεις προκειμένου να βελτιωθεί έως κάποιο βαθμό η εικόνα του κορμού.


[attachment=2]olea sylvestris 3.jpg[/attachment]


1. Ο κορμός στα σημεία 1 και 2 έχει ανάποδη κωνικότητα και χρειάζεται να σκαλιστεί και στις δύο πλευρές, περίπου σύμφωνα με τις γραμμές (δεν έχω μπροστά μου το δέντρο), για να διορθωθεί το πρόβλημα και να αποκτηθεί μια κάποια σωστή κωνικότητα.
2. Ο μικρότερος κορμός δεξιά να αποκοπεί στην βάση του.
3. Στις θέσεις 4, 5 που υπάρχουν εξογκώματα αλλά και στη θέση 3 από την αφαίρεση του μικρότερου δεξιά κορμού θα ήταν μία λύση να σκαφτούν πρός τα μέσα και να δημιουργηθεί η εικόνα κουφάλας δέντρου (Ιαπωνιστί Uro). Αυτό σε μεταγενέστερους χρόνους όταν ο κορμός θα αρχίσει να παλιώνει θα προσέθετε ιδαίτερα στην αισθητική εικόνα του δέντρου.


Εάν δεν με απατά η όραση μου και η φωτογράφηση βλέπω ήδη ξεκινημένα κλαδιά στις θέσεις 6, 7 και 8. Αυτά λοιπόν λαμβάνω υπόψιν μου στην δημιουργία της παρακάτω virtual απεικόνισης ενός πιθανού μέλλοντος της ελιάς. Αν υπάρχουν κλαδιά που είτε δεν βλέπω είτε δεν φαίνονται, ακόμη καλύτερα θα υπάρχουν και πιο πολλές ευκαιρίες για δημιουργία πυκνότερης διακλάδωσης..


[attachment=1]olea sylvestris 2.jpg[/attachment]

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 01 Μαρ 2016, 00:11 --

Εάν δεν με απατά η όραση μου και η φωτογράφηση βλέπω ήδη ξεκινημένα κλαδιά στις θέσεις 6, 7 και 8. Αυτά λοιπόν λαμβάνω υπόψιν μου στην δημιουργία της παρακάτω virtual απεικόνισης ενός πιθανού μέλλοντος της ελιάς. Αν υπάρχουν κλαδιά που είτε δεν βλέπω είτε δεν φαίνονται, ακόμη καλύτερα θα υπάρχουν και πιο πολλές ευκαιρίες για δημιουργία πυκνότερης διακλάδωσης.


[attachment=0]olea sylvestris 2.jpg[/attachment]



Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η αγριελια μου.

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

θα κοπει.
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Η αγριελια μου.

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Το δεξιό λεπτό γιατι δεν το κόβεις;

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η αγριελια μου.

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

RiaDr έγραψε:Ιδιαίτερο δείγμα ελιάς... Να πάνε όλα καλά, να ριζώσει και έχεις καιρό για τη διαμόρφωση - θα συμφωνήσω πάντως πως ίσιος κορμός στα δεξιά δεν προσθέτει κάτι, μάλλον ελαττώνει την αισθητική αξία.

Θα ήθελα να δω και μια φωτογραφία με λευκό (έστω μονόχρωμο) φόντο, όποτε μπορέσεις. [ Εικόνα ]
Θα κανω φωτογράφηση σύντομα οπως πρέπει.ισως και αυριο καυαφερω να ανεβασω κατι.πάντως παρα τη μεταφύτευση συνεχίζει να αναπτυσεται με τρελο ρυθμό.μεσα σε 2 μερες εχει βγαλει 4 με 6 νεα φυλα σε καθε κλαδί και σχεδον έχουν ωριμάσει αυτα που βγήκαν νωρίτερα.θα τον κοψω τον κορμό ναι.σκεφτομαι το νεκρο ξυλο...μηπως κανω κατι τετοιο.τι λέτε;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Η αγριελια μου.

Δημοσίευση από RiaDr »

Ιδιαίτερο δείγμα ελιάς... Να πάνε όλα καλά, να ριζώσει και έχεις καιρό για τη διαμόρφωση - θα συμφωνήσω πάντως πως ίσιος κορμός στα δεξιά δεν προσθέτει κάτι, μάλλον ελαττώνει την αισθητική αξία.

Θα ήθελα να δω και μια φωτογραφία με λευκό (έστω μονόχρωμο) φόντο, όποτε μπορέσεις. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η αγριελια μου.

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Hfestion έγραψε:Ωραία, πως θα σου φαινόταν αν έκοβες το δεξί λεπτό Και ίσιο κορμό?
Καλή συνέχεια από μένα

Στάλθηκε από το HTC Desire 310 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μαλλον θα τον κόψω.ήλπιζα να την κανω δικορμη αλλα δε βλεπω μα βγαίνει......Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Η αγριελια μου.

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραία, πως θα σου φαινόταν αν έκοβες το δεξί λεπτό Και ίσιο κορμό?
Καλή συνέχεια από μένα

Στάλθηκε από το HTC Desire 310 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η αγριελια μου.

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Harris έγραψε:Το λιοντάρι της Νεμέας!
Λοιπόν περιμένουμε να δούμε νέα φύλλα και ριζικό σύστημα. Σε 2 χρόνια!
Καλή επιτυχία.
Πράγματι...τράβηξα τον αλιμονο να κοψω τη Κεντρική ριζα, η οποια ηταν χοντρη σαν τον κορμό.οτι βλέπεις επανω απ το χωμα, σχεδον το ίδιο είναι κι απο κατω.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η αγριελια μου.

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

karesansui έγραψε:Οψόμεθα ες Χειμώνα λοιπόν!
Καλό ρίζωμα στην αγριελιά σου...
Αμην

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Η αγριελια μου.

Δημοσίευση από Harris »

Το λιοντάρι της Νεμέας!
Λοιπόν περιμένουμε να δούμε νέα φύλλα και ριζικό σύστημα. Σε 2 χρόνια!
Καλή επιτυχία.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η αγριελια μου.

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Συμβουλές για να τη σχηματισω δεκτές

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Η αγριελια μου.

Δημοσίευση από karesansui »

Οψόμεθα ες Χειμώνα λοιπόν!
Καλό ρίζωμα στην αγριελιά σου...
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η αγριελια μου.

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Εχθες...αναπτύσσεται πολυ γρήγορα ήδη.ετσι την βρηκα.φε ξερω ακομα το θα κανω ακριβώς.κλαδεψα συρματωσα και τον χειμωνα θα παρω μερικες σοβαρές αποφάσεις.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Η αγριελια μου.

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα!
Ολίγον τι bizarre το σχήμα της ελιάς σου!!
Πότε την μεταφύτευσες;
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η αγριελια μου.

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Καλησπέρα....ακουω γνωμες για το δεντράκι.ελπιζω οτι η μεταφύτευση εγινε με επιτυχία και ότι δε θα μου σκασει τπτ περίεργοΕικόνα
20160226_151726.jpg
20160226_151718.jpg
20160226_151708.jpg
Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση