Καταβολαδα σε φικο

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καταβολαδα σε φικο

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Hfestion έγραψε:Γιατί δε το θάβεις εντελώς για 2, 3 χρονάκια? Παράλληλα θα κάνεις κλαδέματα, συρματωματα κτλ.
Θα μπορουσα αλλα στο μεταξυ πεταξε κλαδια απο φικο ρετουσα κατβ απ το εμβόλιο. Με φικο μικροκαρπο.προκειμενου λοιπον να κρατησω τα ξλαδια ρετουσα και να δουλεψω πανω σε αυτα εκανα τη καταβολαδα.το δεντρο παει καλα.ειναι σκυλί.δε νιώθει τπτ.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Καταβολαδα σε φικο

Δημοσίευση από Hfestion »

Γιατί δε το θάβεις εντελώς για 2, 3 χρονάκια? Παράλληλα θα κάνεις κλαδέματα, συρματωματα κτλ.

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καταβολαδα σε φικο

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

tsantos έγραψε:Αυτο που θα εκανα θα ηταν να βαλω πολυ τυρφη γυρο απ το σημειο που θελω να βγαλει ριζες χωρις να πληγωσω τον κορμο αφου πεταει ευκολα ριζες απο παντου και να ποτιζω απο εκει χωρις να βρεχω ολη τη γλαστρα.Φροντισε εκεινο το σημειο να εχει παντα υγρασια.Καλη επιτυχια!
.εχω κανει τελικα καταβολαδα με σφαγνο και ολα τα παρελκομενα.εδω και 3 εβδομαδες το φυτο αναπτύσσεται κανονικα.φαντάζομαι πως παει καλα.σε κανα μηνα θα ειμαι σε θεση να δω αν υπαρχει πρόοδος.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

tsantos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 11 Φεβ 2011, 21:14
Τοποθεσία: Κερκυρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καταβολαδα σε φικο

Δημοσίευση από tsantos »

Αυτο που θα εκανα θα ηταν να βαλω πολυ τυρφη γυρο απ το σημειο που θελω να βγαλει ριζες χωρις να πληγωσω τον κορμο αφου πεταει ευκολα ριζες απο παντου και να ποτιζω απο εκει χωρις να βρεχω ολη τη γλαστρα.Φροντισε εκεινο το σημειο να εχει παντα υγρασια.Καλη επιτυχια!

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καταβολαδα σε φικο

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Εμένα προσωπικα 2 δοκιμες απετυχαν αλλα το θεμα ειναι οτι θελω την παχυτητα της βασης του κορμου ...δε με ενδιαφερει να κανω μόσχευμα αυτη τη στιγμη.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Καταβολαδα σε φικο

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Το έκανα σε τζισενκ και έπιασε εχει βγάλει φύλλα.
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Καταβολαδα σε φικο

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Αμέσως πιάνει στο χώμα και μεγάλο χοντρό κλαδί. Δοκίμασε το.

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καταβολαδα σε φικο

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

fan coil έγραψε:Νομιζω δεν βγάζει ρίζες ο φίλος με εναέρια καταβολαδα. Κοψε ενα κλαδί και βάλε το στο χώμα.
Ο φικος βγαζει πολυ ευκολα ριζες και ανταποκρίνεται αμεσα στη κατάβολαδα.το θεμα μου εχει να κανει με τη γενικότερη ταλαιπωρια του φυτού.ενα κλαδι που θα βαλω στο χωμα (αν βγάλει ριζες ποτέ, δεν ειναι και σίγουρο) θα κανει χρονια να παρει το παχος που εχει το ήδη υπάρχων φυτο.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

fan coil
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 12 Απρ 2015, 10:39
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καταβολαδα σε φικο

Δημοσίευση από fan coil »

Νομιζω δεν βγάζει ρίζες ο φίλος με εναέρια καταβολαδα. Κοψε ενα κλαδί και βάλε το στο χώμα.

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καταβολαδα σε φικο

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Το σημειο στο οποιο θα γινει η καταβολαδα ειναι απ την βαση των ριζων και μεχρι τη γωνια. (2 δαχτυλα απ το χωμα δλδ) για να φυγουν οι ριζες και να γινει ενα αξιοπρεπες νεμπαρι καποια στιγμη.[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016042 ... 34c01a.jpg[/img][img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016042 ... 35d93b.jpg[/img]

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καταβολαδα σε φικο

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

Καλημερα! Θα βοηθαγε καποια φωτογραφια,να δουμε περισσοτερα στοιχεια..το σημειο της εναεριας καταβολαδας,οπου θα γινει,την συνολικη κατασταση του δεντρου γενικοτερα...

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καταβολαδα σε φικο

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Καλημερα...
Θελω την γνωμη του φορουμ για εναν φικο στον οποιο θελω να κανω εναερια καταβολαδα.η ερωτηση μου εχει να κανει με το γεγονος του οτι ο φικος καποια στιγμη μεσα στον χειμωνα εβγαλε μαυρες κηλίδες στα φυλα του λογο υγρασιας (κλασικο προβλημα και φικους μπονσαι του εμπορίου) και χρειάστηκε να τον μεταφέρω βεβιασμένα και βαρύ κλαδεμα στις ριζες σε αλλο χωμα.βεβαια τωρα μεγαλωνει μανιωδώς (οπως πρεπει να μεγαλώνουν οι φικοι) και δειχνει αρκετα υγιης και δυνατός.θελω να του κανω καταβολαδα αλλα η ταλαιπωρια που περασε με προβληματίζει.τι λετε;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση