Εικόνες ...

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

ΕικόναΕικόναΕικόνα


Sent from my iPad using Tapatalk

προστέθηκε πρίν 2 λεπτά 10 δευτερόλεπτα:
Έτσι για το Καλο !!!
ΚΑΛΕΣ Γιορτές !!!





Sent from my iPad using Tapatalk
 
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Livstaras »

Πάρα πολύ ωραία και ενημερωτική παρουσίαση. ΕυχαριστούμεJean-Jac!!!

Ελπίζω να ζει ακόμα. Είναι κρίμα να χάνονται τέτοια δέντρα.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Ιστορία από το παρελθόν.
 
Προσοχή !!!!!!!
Η μικρή αυτή αναφορά του γιουνίπερου σκοπό έχει να δείξει τις διάφορες διαμορφώσεις του από την αγορά έως την ημέρα που τον χάρισα. Από εκεί και πέρα δεν γνωρίζω την πορεία του. Ίσως και να κατέληξε στο τζάκι, αλλά και αυτό εάν έγινε πάλι θα πρόσφερε κάτι. Είναι αυτό που λένε …..οι όμορφες αγάπες, όμορφα καίγονται.
 
 
Ήταν μία από τις τελευταίες αγορές  πριν χρόνια  από ένα φυτώριο λίγο έξω από τον Μαραθώνα  με την ‘’ 'εξωφρενική ‘’ τιμή των 2 euro και 50 λεπτά( το πλήρωσα ακριβά το ξέρω). Ο καταστηματάρχης ήταν χαρούμενος γιατί ξεφορτώθηκε το άχρηστο και καχεκτικό φυτό και έκανε μια καλή πώληση στο ‘’θύμα’’. Εάν το έβλεπε αργότερα .....
Μήν σας ξεγελά η μορφή και το σχήμα του. Κάποτε είχε ύψος 65 cm από το έδαφος. Μετά τις εργασίες  δεν ξεπερνούσε τα 40 cm πάντα από το έδαφος. Έκανα μια πολύ σκληρή επέμβαση στον κορμό και σε κάποια κλαδιά αφαιρώντας τον φλοιό, αλλά το μικρό μου αντέδρασε καλά. Πολέμησε και κρατήθηκε στήν ζωή με τις λίγες βοήθειες πού του πρόσφερα.  Η γλάστρα όπως πάντα άσχετη. Το περιεχόμενο μετράει συνήθως. (Η γνωστή δικαιολογία)
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
 
 
Πληροφοριακά το συγκεκριμένο φυτώριο είχε και μπονσάι και γνώσεις.!! Αλλά ο άνθρωπος δεν γνώριζε την μελέτη της ψυχολογίας του ατόμου ( σαν έμπορος θα έπρεπε) και την αξία αυτής. Θα μπορούσε να διαγνώσει τον πελάτη και να αναρωτηθεί για την επιλογή του φυτού. Η ταχύτητα επεξεργασίας των δεδομένων  είναι αυτό που απλά χαρακτηρίζουμε ως εξυπνάδα. Αντιστρέφοντας τον συλλογισμό και ενεργώντας και φερόμενος αναλόγως ο κερδισμένος ήμουν εγώ.  Γιατί ήξερα τι ήθελα,  γιατί είδα κάτι σε αυτό.
Το Σάββατο 10/4/2009 ξύπνησα νωρίς με την προοπτική να πάω να κάνω μία πτήση με το Synergy N9 αλλά τα μποφόρ δεν επέτρεπαν τέτοια κίνηση. Έτσι λοιπόν αποφάσισα να περάσω λίγες ώρες με τον ''καλλωπισμό ''  του  juniperus με τον οποίο είχα λάβει μέρος σε ένα  διαγωνισμό το 2008.
Εδώ η φωτογραφία του διαγωνισμού.
Εικόνα
 
Σκέφτηκα να βγάλω τον παλαιό φλοιό, να καθαρίσω-περιποιηθώ κα ίσως να αλλάξω την εμφάνιση γενικά. Καφές λοιπόν και μεγεθυντικός φακός (άμα πατάς τα 35 και κάτι!!! ) γιατί τα μάτια θέλουν και βοήθεια, άρχισα σιγά-σιγά την δουλειά βγάζοντας και τις ανάλογες φωτογραφίες με την ελπίδα ότι όλη αυτή η εργασία να βοηθήσει κάποιον-κάποιους για να μην κάνουν τα πιθανά δικά μου λάθη. Ξυλογλυπτικά εργαλεία και γυαλόχαρτο (+++ υπομονή ) τα μέσα που χρησιμοποίησα. Βέβαια υπάρχει και το dremel αλλά όσοι δεν έχουν μπορούν να δουλέψουν και έτσι. Επί τη ευκαιρία έγινε και ένα ρετουσάρισμα στα jin + shari .Δυστυχώς δεν έχω ανάλογο πότ (Η μάλλον δεν έχω καθόλου) για να έκανα και μία μεταφύτευση ώστε να είναι  ευπαρουσίαστο και να μην γκρινιάζει κανένας αλλά δεν πειράζει. Βασικός σκοπός ήταν να σας παρουσιάσω την διαμόρφωση του juniperus με όσο το δυνατόν περισσότερες εικόνες. Χάλια οι φωτογραφίες αλλά το προσπάθησα .
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
 
 
 
Από εδώ αρχίζει η σκέψη για αλλαγή γωνίας του κορμού και ανάλογη διαμόρφωση του φυλλώματος.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
 
 
Και έτσι σιγά-σιγά φτάνουμε στην  τελική (?????) μορφή.
 
Προχωρώντας το σχέδιο που είδατε στις τελευταίες φωτογραφίες  ''μαζεύοντας'' το φύλλωμα πιο κοντά στον κορμό. Ομολογώ ότι το δεξί ξερό κλαδί κάτω χαμηλά χάλαγε πλέον την εικόνα και έτσι έγιναν οι κατάλληλες ''επεμβάσεις''. Βρέθηκε και ένα μικρό παραλληλόγραμμο πήλινο πότ οπότε έγινε μία προσεκτική μεταφύτευση ώστε να δέσει το σύνολο.
Εικόνα
 
Προσπάθησα να δείξω πόσες μορφές είναι δυνατόν να αποκτήσει ένα φυτό στήν πορεία του μέχρι να κατασταλάξουμε κάπου ή τουλάχιστον μέχρι που μπορούμε να φτάσουμε εμείς. Οι διαδοχικές αυτές αλλαγές στην εικόνα του γιουνίπερου  είναι προσωπική επιλογή και δεν επιβάλλονται  σε κανέναν.
 Όπως έχω ξαναπεί οι επιλογές και τα λάθη είναι πάντα δικά μας.!!!
 
Εικόνα
 
 
 
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από thanos75 »

η ελιά στην τελευταία φωτογραφία είναι εξαιρετική!!!! εξαιρετική!!!!!
θα ήθελα πολύ αν έχεις φωτογραφικό υλικό να μας παρουσίαζες την εξέλιξή της από πιο παλιά, από αρχικό στάδιο μέχρι τώρα.
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από sinaf »

Πολύ ωραία τα μαύρα ποτ και οικονομικά! Για τα δέντρα δεν υπάρχουν λόγια, handmade by JZ.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Καιρός ήταν να κάνω και εγώ κάποιες μεταφυτεύσεις . Άλλαξα τα γλαστράκια στις 2 μικρές και έβαλα πότ (  :laughing-rolling: :laughing-rolling: ) προελεύσεως  s/m Galaxias και στην μεγάλη άλλαξα το χώμα, της έβγαλα όλα τα παλαιά σύρματα και την κλάδεψα λίγο στις άκρες.

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Μαρια72
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 04 Οκτ 2015, 23:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Μαρια72 »

Απιστευτα ομορφα ολα!!!!!!!!!!!!!!Να δειχνουν οι παλιοι, να βλεπουν και να μαθαινουν οι νεοι! Ευχαριστουμε πολυ!!!! respect
Η εμπειρία, και όχι η γνώση, είναι ουσιαστική για να γίνει κανείς σοφός.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Χάρη, Γιώργο και Bisba σας ευχαριστώ.
Θέλω να επαναλάβω, για όσους δεν με ξέρουν καλά, ότι μου αρέσει να αστειεύομαι κάπου-κάπου. Η αγαπητή Αλεξάνδρα μου έδωσε αυτήν την ευκαιρία και την ευχαριστώ και αυτήν. Άλλωστε το χαμόγελο και τα αστεία μας λείπουν τον τελευταίο καιρό, όπως μου λείπει και η ζωντανή παρέα σας και η γνωριμία με τα παιδιά που δεν ξέρω. Είμαι μακριά σας, αλλά σας νοιώθω πολύ κοντά μου κάθε φορά που διαβάζω και βλέπω τις προσπάθειές σας και τις συναντήσεις σας.

Να είστε όλοι καλά και να καλλιεργείτε το χόμπυ και τα φυτά σας με αγάπη και υπομονή.

ΕικόναΕικόναΕικόνα Εικόνα
 
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από iohokahey »

τι εκατσες και εκανες Εικόνα!!



κερναω ...
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Harris »

Έλιωσα!!! Είναι να μην σου βάλουν την φλόγα... :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Bisba
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 05 Ιουν 2015, 18:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Bisba »

Εικόνα
Τα λόγια είναι περιττά.
 
φιλικά Μπάμπης.
www.xylofournoi.gr
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Alexandra Rizopoulou έγραψε:Είναι σίγουρο για τις ενδεχόμενες ρίζες μέσα στην γλάστρα;

Αυτή η αμφιβολία που έθεσε η Αλεξάνδρα δεν με άφησε να κοιμηθώ !!!
Γαρίδα το μάτι !!!!!

[img]http://s33.postimg.org/4pogy8phr/image.jpg[/img]

Όλη την νύχτα σκεπτόμουν τι μπορώ να κάνω για να δώ εάν έχει βγάλει ρίζες η ροδιά. Τελικά στις 5 το πρωί θυμήθηκα την φίλη μου την Βίκυ. Τηλέφωνο στα γρήγορα.
Ξύπνα μωρή γιατί καίγομαι. Ποια ήταν αυτή η καφετζού που είχες πάει πέρυσι ??
Αχ Γιάννη είναι κα-τα-πλη-κτι-κή, βρίσκει τα πάντα στο φλυντζάνι … η μάνα της ήταν από την πόλη !!! .... την λένε κυρά Πιπίνα !! (Πιπίνα ναι … εκ της Υπαπαντής, εορτάζει εις τις 2 Φεβρουαρίου παρακαλώ, να μας ζήσει). Καμιά 60αριά χρονών, συμπαθέστατη κυριούλα και πολύ φιλική. Γράψε το τηλέφωνό της …….
.
.
.
Σηκώθηκα, έφτιαξα ένα καφεδάκι και έστειλα με email φωτογραφία το φλιτζάνι για να δεί η κυρά Πιπίνα τι θα γίνει με το μέλλον της ροδιάς.

[img]http://s33.postimg.org/vec31xzin/image.jpg[/img]

Τέσπα ..τέτοια αγωνία δεν είχα ούτε όταν επρόκειτο να παντρευτεί η Kim Kardashian.

Η γραμματέας στο τηλέφωνο μου είχε πεί ότι ήμουν στην σειρά προτεραιότητας με τον αριθμό 12. Πάλι καλά γιατί στο τηλέφωνο άκουγα ότι είχανε φτάσει στον αριθμό 56.

[img]http://s33.postimg.org/a2sh3pwcv/image.jpg[/img]

Περίμενα 2 ώρες ακριβώς με το ρολόι, μέχρι να μου έλθει η απάντηση από την κυρά Πιπίνα.

[img]http://s33.postimg.org/99gdi0jrj/image.jpg[/img]

-Πολύ σεκλετισμένο σε βλέπω. Μαύρος είναι ο τζελβές, αλλά όλα θα πάνε καλά τζιέρι μου.
-Βλέπω ένα Ε και αυτό σημαίνει Επιτυχία που θα έλθει.
-Βλέπω θα βγάλει πολλές ρίζες.
-Βλέπω ένα αριθμό, το 3. Θα βγάλει ρίζες σε 3 εβδομάδες, ή σε 3 μήνες ή σε 3 χρόνια.
-Βλέπω ότι θα κάνει και 8 + ½ ρόδια. Το ½ θα είναι το σάπιο.
-Βλέπω ότι από μεγάλη γλάστρα βγαίνει και σε μικρότερη θα μπεί.
-Βλέπω τα κλαδιά της θα μεγαλώσουν 24% το 2016 και 32% το 2017
-Ταξίδι βλέπω. Θα πάς μία εβδομάδα διακοπές στα Τουρκοβούνια.
-Αντάμωση και τραπέζι θα έχεις με την Δ.Ν. (Δούκισσα Νομικού).
-Δέκα χέρια βλέπω σηκωμένα. Δεν ξέρω εάν σε χαιρετάνε ή σε μουτζώνουνε. Καφετζού είμαι, δεν είμαι η Παναγία της Τήνου.
-Βάλε και 15 euro στο λογαριασμό μου στην Εθνική. Σου έχω κόψει και απόδειξη.!!
.
.
Και μετά σου λένε … μάθε Γαλλικά και πιάνο !!



P.S. Για τους ……άπιστους Θωμάδες. Εδώ η απόδειξη !!!!!!!

[img]http://s33.postimg.org/s0ncpaknj/image.jpg[/img]


Τελικά πιστεύω ότι η ροδιά θα τα πάει καλά.
Απλά θέλει τον χρόνο της, ή καλύτερα τα …… χρόνια της.
.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Hfestion »

Ο κορμός έχει συγκλονιστικη κίνηση. Η επιλογή θεωρώ ότι είναι κορυφαία. Ανηπομονω για update. Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που δίνεις. Καλή συνέχεια από μενα
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από thanos75 »

εξαιρετικά!!!
Jean-Zac έγραψε:.... εργασίες deadwood (προστασία με Paraloid) και άλλα διάφορα, δεν μιλάμε ακόμη....
πάντως όταν εχεις όρεξη για μια σχετική παρουσίαση θα χαρούμε ιδιαιτέρως να την παρακολουθήσουμε!
Άβαταρ μέλους

Alexandra Rizopoulou
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 09:49
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Alexandra Rizopoulou »

Είναι σίγουρο για τις ενδεχόμενες ρίζες μέσα στην γλάστρα;
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Σημερινές φωτογραφίες της ροδιάς.
Τελικά πέταξε βλαστάρια που φτάσανε σε μήκος σχεδόν τα 25 εκατοστά, δείγμα ότι κατάφερε να βγάλει λίγες ρίζες και να ΄΄πιάσει΄΄, αφού όπως είχα γράψει δεν είχε καθόλου ρίζες όταν την έβαλα στην γλάστρα. Τελικά το ολοκληρωτικό σκέπασμα με την διαφανή σακούλα την βοήθησε πολύ. Μείωσα σε μήκος τα βλαστάρια και έκανα και ένα μικρό και χαλαρό πρώτο συρμάτωμα ώστε να τους δώσω κάποιες κατευθύνσεις. Η επιπλέον ΄΄λευκή γλάστρα΄΄ που φαίνεται στις φωτογραφίες την τοποθέτησα σε μία προσπάθεια μήπως και βγάλει ρίζες και πιο ψηλά. Εάν αυτό γίνει-πετύχει θα είμαι τυχερός, διαφορετικά θα πρέπει να κάνω εναέρια καταβολάδα, μιάς και το μήκος του κορμού φτάνει μέχρι τον πάτο της γλάστρας. Για το όποιο πιθανό μελλοντικό στυλ, εργασίες deadwood (προστασία με Paraloid) και άλλα διάφορα, δεν μιλάμε ακόμη. Πρωτεύων στόχος είναι οι ρίζες, τα κλαδιά και μετά η καταβολάδα. Η διαμόρφωση πιστεύω να αρχίσει σε 3-4 χρόνια.

(Η πρώτη φωτογραφία είναι για αντιπαραβολή. Έτσι ήταν πρίν 2 μήνες)

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
 

SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

Φοβερα τα δεντρακια σου ολα....συγχαρητηρια!!!!... εχουμε πολλα να μαθουμε τελικα... :)θα ηθελα μια πιο αναλυτικη λιγο εξηγηση της τοποθετησης του βραχου,με το τρυπημα του δραπανιου και την τοποθετηση του στο pot,οποτε μπορεσεις...καλη συνεχεια!!

Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Jean-Zac έγραψε:
sinaf έγραψε:Από την εμπειρία σου, οι ροδιές και η ελιά δεν χρειάζονται κάποιο βιολογικό διεγέρτη ριζών;
Στον καφέ μου το πρωί βάζω και ...... μέλι. !!!!!!
Άρα …… [ Εικόνα ] [ Εικόνα ]


sinaf έγραψε:Αρκεί η σχετική υγρασία και θερμοκρασία για να βρούν το δρόμο τους
Κάνω και κάποια προσευχή, θα ανάψω και κανένα κερί ίσα με το μπόι τους, αλλά έχω και κάποιες γνωριμίες !!! [ Εικόνα ][ Εικόνα ]


[ Εικόνα ]


Λουκάς Καρούσος έγραψε:....εκδρομές στο μπαλκονι σου οργανώνεις;;;
Πιστεύω ότι κάθε συνάντηση πρέπει να είναι μια μικρή γιορτή. Το όλο σύνολο φυτά, εργαλεία, συζήτηση, φαγητό, ποτά, δέν είναι τυχαίο. Και εξηγώ το γιατί. Οι αισθητικές εμπειρίες κάνουν την μάθηση ευκολότερη για τους ανθρώπους επειδή ενισχύουν την δημιουργία συνάψεων στον εγκέφαλο. Στον πρόσθιο κογχομετωπιαίο φλοιό υπάρχουν ενεργά κέντρα, στά οποία οι ηθικές και οι αισθητικές αποφάσεις γίνονται αρεστές. Και οι δύο περιοχές είναι συνδεδεμένες με τον επικλινή πυρήνα, ο οποίος παίζει σημαντικό ρόλο στό "σύστημα ανταμοιβής" . Μόλις διεγερθεί, τα αισθήματα ικανοποίησης οδηγούν σε απελευθέρωση ντοπαμίνης. Αυτή η διαδικασία οδηγεί σε αύξηση της προσοχής. Άρα μας μένουν περισσότερα στοιχεία καταγεγραμμένα στόν εγκέφαλο. Να γιατί κάποτε στις συναντήσεις στο μπαλκόνι-ταράτσα μου υπήρχε φαγητό, ποτό και αρκετά αστεία και πειράγματα. Και όπως έλεγε και κάποιος παλιός φίλος …… καλό το μάθημα αλλά θα πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε και ο σχετικός "χαβαλές"……

Εάν λοιπόν συναντηθούμε καμιά φορά να ξέρεις ότι εκτός από κάποια διαμόρφωση θα υπάρχουν τα αστεία μας και το γνωστό ΄΄σαβούριασμα΄΄ [ Εικόνα ]

(Στις σαβούρες υπάγονται τα βρώμικα, τα καλαμάκια και σουβλάκια που έχουν ένα κομμάτι κρέας σκύλου και τέσσερα ξίγκια, τα ταχυφαγώσιμα και η κουζίνα του βρωμιάρη ταβερνιάρη στη γωνία.) [ Εικόνα ]
Μολις μίλησες στη ψυχή μου Γιάννη.........Εικόνα απλα.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση από Paulos »

Εικόνα
 
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Απάντηση