Νεο μελος !

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

Topic author
Γιάννης Κυριαζης
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 18 Οκτ 2016, 20:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεο μελος !

Δημοσίευση από Γιάννης Κυριαζης »

RiaDr έγραψε:Καλώς ήρθες Γιάννη! Η ελιά σου δείχνει υγιής, αλλά, όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, για να φτάσει να θεωρηθεί προ-μπονσάι θα περάσουν πολλά χρόνια. Ειδικά η ελιά που έχει κορμό πιο "γερασμένο" από την ηλικία της συνήθως, αν επιλεγεί σωστά δίνει καταπληκτικά μπονσάι.
Κι εδώ ερχόμαστε στην ένστασή μου: υπάρχει μια ηθική πίσω από τη συλλογή δέντρων από τη φύση. Τα  συλλέγουμε μόνο σε ακραίες περιπτώσεις, όπως κάποιο χωράφι που αλλάζει χρήση και τα δέντρα θα κοπούν, δέντρα που απειλούνται από δημόσια έργα, φυσικές καταστροφές κτλ.
Διαφορετικά είναι σίγουρο πως ένα δέντρο περνά καλύτερα στη φύση απ' ό,τι στο μπαλκόνι μας, άρα το αφήνουμε στο φυσικό του περιβάλλον. Προτείνω, λοιπόν, να δεις τις προδιαγραφές που ψάχνουμε σ' ένα δέντρο και να κάνεις μια βόλτα στα φυτώρια της περιοχής σου, ώστε να βρεις δέντρα για ν' ασχοληθείς πιο δημιουργικά.
Για ό,τι χρειαστείς είμαστε εδώ. Καλώς όρισες και πάλι.
Kαλησπέρα Ρία ! Κατάλαβα απόλυτα τι εννοείς και θα το εχω υπ ' οψιν μου από εδώ και στο εξής ! Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου !
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Νεο μελος !

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλώς ήρθες Γιάννη! Η ελιά σου δείχνει υγιής, αλλά, όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, για να φτάσει να θεωρηθεί προ-μπονσάι θα περάσουν πολλά χρόνια. Ειδικά η ελιά που έχει κορμό πιο "γερασμένο" από την ηλικία της συνήθως, αν επιλεγεί σωστά δίνει καταπληκτικά μπονσάι.
Κι εδώ ερχόμαστε στην ένστασή μου: υπάρχει μια ηθική πίσω από τη συλλογή δέντρων από τη φύση. Τα συλλέγουμε μόνο σε ακραίες περιπτώσεις, όπως κάποιο χωράφι που αλλάζει χρήση και τα δέντρα θα κοπούν, δέντρα που απειλούνται από δημόσια έργα, φυσικές καταστροφές κτλ.
Διαφορετικά είναι σίγουρο πως ένα δέντρο περνά καλύτερα στη φύση απ' ό,τι στο μπαλκόνι μας, άρα το αφήνουμε στο φυσικό του περιβάλλον. Προτείνω, λοιπόν, να δεις τις προδιαγραφές που ψάχνουμε σ' ένα δέντρο και να κάνεις μια βόλτα στα φυτώρια της περιοχής σου, ώστε να βρεις δέντρα για ν' ασχοληθείς πιο δημιουργικά.
Για ό,τι χρειαστείς είμαστε εδώ. Καλώς όρισες και πάλι.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νεο μελος !

Δημοσίευση από Sim62 »

Sim62 έγραψε:
Γιάννης Κυριαζης έγραψε:Δυστυχως δε μου εχει δωθει ακομα ο κωδικος για την βιβλιοθηκη!
Υπάρχουν πολλά ανοικτά άρθρα στην βιβλιοθήκη μας που δεν χρειάζεται κωδικός για να διαβαστούν. Αυτό που σε ενδιαφέρει για το υπόστρωμα είναι ένα από αυτά και βρίσκεται στο μενού "φροντίδα των bonsai " - μεταφύτευση - Υπόστρωμα για  bonsai.
Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι το acadama δεν σου χρειάζεται καθόλου για οποιδήποτε δέντρο που έχεις ή θα αποκτήσεις. Τουλάχιστον όχι ακόμη όσο τα δέντρα είναι σε φάση εκπαίδευσης.  Το acadama έχει δημιουργήσει ένα όνομα και ένα μύθο στην κοινότητα των bonsai, μόνο και μόνο επειδή χρησιμοποιείται ευρέως στην Ιαπωνία. Εκεί όμως είναι ντόπιο υλικό και πάμφθηνο κατά συνέπεια. Το να πληρώσει κάποιος 3-4 ευρώ το λίτρο acadama νομίζω είναι υπερβολικό.
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα εναλλακτικής λύσης, πολύ καλής για τις Ελληνικές κλιματολογικές συνθήκες. Με 10.5 ευρώ αγοράζεις 75 λίτρα ψιλή ελαφρόπετρα 2-4 mm και με άλλα 8-9 ευρώ τύρφη επίσης 80 λίτρων. Αν αναμίξεις αυτές τις 2 ποσότητες παίρνεις ένα μίγμα 50-50 σε αναλογία που είναι καλό για να έχουν ανάπτυξη τα δέντρα σου. Αργότερα σε επόμενες μεταφυτεύσεις μπορείς να μειώσεις το ποσοστό του οργανικού συστατικού την τύρφη δηλαδή και να αυξήσεις το ανόργανο. Για φυλλοβόλλα  60 ανόργανο 40 οργανικό ή για πιο προχωρημένα δέντρα 70-30. Για κωνοφόρα τα αντίστοιχα ποσοστά 70-30 λαι 80-20.
Βλέπεις δηλαδή ότι με περίπου 30 ευρώ (βάζω και τα μεταφορικά για την ελαφρόπετρα) παίρνεις 150-160 λίτρα υποστρώματος. Τιμή ανα λίτρο περίπου 0,20 λεπτά. Εναλλακτικά μπορείς αφαιρώντας ένα 10-15 % απο το ποσοστό της ελαφρόπετρας να το αντικαταστήσεις με άλλα ενδιαφέροντα υλικά όπως ζεόλιθος, ποταμίσο χαλικάκι ή περλίτη.   
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Νεο μελος !

Δημοσίευση από filitsa »

Διάβασες τα ανοικτά άρθρα της βιβλιοθήκης και αναφέρει την αγορά akadama? :)

Topic author
Γιάννης Κυριαζης
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 18 Οκτ 2016, 20:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεο μελος !

Δημοσίευση από Γιάννης Κυριαζης »

Sim62 έγραψε:
Γιάννης Κυριαζης έγραψε:Δυστυχως δε μου εχει δωθει ακομα ο κωδικος για την βιβλιοθηκη!
Υπάρχουν πολλά ανοικτά άρθρα στην βιβλιοθήκη μας που δεν χρειάζεται κωδικός για να διαβαστούν. Αυτό που σε ενδιαφέρει για το υπόστρωμα είναι ένα από αυτά και βρίσκεται στο μενού "φροντίδα των bonsai " - μεταφύτευση - Υπόστρωμα γιαΚαλημερα 
Καλημερα ! Ευχαριστω ! Τι θα λεγατε να ξεκινησω αγοραζοντας μια ποσοτητα ακανταμα για πρωτη φορα ?
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νεο μελος !

Δημοσίευση από Sim62 »

Γιάννης Κυριαζης έγραψε:Δυστυχως δε μου εχει δωθει ακομα ο κωδικος για την βιβλιοθηκη!
Υπάρχουν πολλά ανοικτά άρθρα στην βιβλιοθήκη μας που δεν χρειάζεται κωδικός για να διαβαστούν. Αυτό που σε ενδιαφέρει για το υπόστρωμα είναι ένα από αυτά και βρίσκεται στο μενού "φροντίδα των bonsai " - μεταφύτευση - Υπόστρωμα για  bonsai.

Topic author
Γιάννης Κυριαζης
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 18 Οκτ 2016, 20:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεο μελος !

Δημοσίευση από Γιάννης Κυριαζης »

Δυστυχως δε μου εχει δωθει ακομα ο κωδικος για την βιβλιοθηκη!
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Νεο μελος !

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Διάβασε λίγο στην βιβλιοθήκη να δεις τι ψάχνουμε από δέντρα και τι χώματα χρησιμοποιοιυμε και ρώτα μας.

Topic author
Γιάννης Κυριαζης
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 18 Οκτ 2016, 20:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεο μελος !

Δημοσίευση από Γιάννης Κυριαζης »

Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον. Το χωμα ειναι απλο απ τον κηπο μου σε συνδυασμο με ελαχιστο κομποστ
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Νεο μελος !

Δημοσίευση από Kostas »

Δεν νομίζω οτι μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Είναι πολύ μικρό το δέντρο σου θα περιμένεις 10+ χρόνια. Αξίζει; Καλύτερα να βρείς κάτι πιο ώριμο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νεο μελος !

Δημοσίευση από Sim62 »

Είναι μια ελίτσα μωράκι που κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να την αφήσεις σε ελεύθερη ανάπτυξη χωρίς καθόλου παρεμβάσεις για τα επόμενα χρόνια. Κυρίως μην κάνεις κλαδέματα γιατί θα καθυστερείς σημαντικά την ανάπτυξη της. Ισως του χρόνου ή την μετέπειτα χρονιά να χρειάζεται ένα ελαφρό συρμάτωμα ο κορμός για να αρχίσει να παίρνει το επιθυμητό σχήμα.
Τι χώμα έχεις χρησιμοποιήσει ?

Topic author
Γιάννης Κυριαζης
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 18 Οκτ 2016, 20:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεο μελος !

Δημοσίευση από Γιάννης Κυριαζης »

προστέθηκε πρίν  54 λεπτά 11 δευτερόλεπτα:
IMG_20161022_165553.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 07 Απρ 2014, 23:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεο μελος !

Δημοσίευση από DimosA »

Καλώς ήρθες και από εμένα...
Καλό διάβασμα και καλή διαμονή...
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νεο μελος !

Δημοσίευση από Sim62 »

Γιάννης Κυριαζης έγραψε:Ευχαριστω για την αμεση απαντηση . Οσον αφορα την υγεια των δεντρων θεωρω πως ειναι σε καλη κατασταση . Μου επιτρεπετε να σας παρουσιασω 1 ελιτσα για να μου πειτε τη γνωμη σας , και 1 κυπαρισσακι για το οποιο δεν ειμαι σιγουρος για το τι ειδους ειναι και αν ειναι οντως κυπαρισσι ? Αν ναι , με ποιον τροπο μπορω να παρουσιασω εικονες?
Το αίτημα σας προωθήθηκε στον διαχειριστή του συστήματος.
Για τις εικόνες γενικά πώς τις ανεβάζουμε - Αρχική σελίδα - μενού δημόσιας συζήτησης - καλωσήρθατε στο Ελληνικό φόρουμ - χρήσιμες συμβουλές. Προτείνουμε τον 2ο τρόπο. Δεν χρειάζεται να μικρύνετε πλέον τις φωτογραφίες γίνεται αυτόματη προσαρμογή από το σύστημα

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Νεο μελος !

Δημοσίευση από marios »

Καλώς ήρθες στο φόρουμ μας.

Topic author
Γιάννης Κυριαζης
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 18 Οκτ 2016, 20:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεο μελος !

Δημοσίευση από Γιάννης Κυριαζης »

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση . Οσον αφορα την υγεια των δεντρων θεωρω πως ειναι σε καλη κατασταση . Μου επιτρεπετε να σας παρουσιασω 1 ελιτσα για να μου πειτε τη γνωμη σας , και 1 κυπαρισσακι για το οποιο δεν ειμαι σιγουρος για το τι ειδους ειναι και αν ειναι οντως κυπαρισσι ? Αν ναι , με ποιον τροπο μπορω να παρουσιασω εικονες?
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νεο μελος !

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλησπέρα και καλωσήρθες στο bonsai forum.
Εύχομαι καλό διάβασμα και συμμετοχή.
Για ξεκίνημα θα συνιστούσα να διαβάσεις οπωσδήποτε το  θέμα "Αγριελιά απ΄την φύση" (σήμερα βρίσκεται στην αρχική σελίδα) απ΄το μέλος Myrtilos για να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια.
Περιέγραψέ μας επίσης εδώ σε αυτό το θέμα πώς τα πάει κάθε δεντράκι σου ξεχωριστά, και αν  κάποιο φαίνεται να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα και χρειάζεσαι βοήθεια πάνω σε αυτό. Αν όχι συνέχισε να τα περιποιείσαι μέχρι να εδραιωθούν στα σίγουρα και όταν έλθη ώρα με το καλό θα μας τα παρουσιάσεις.

Topic author
Γιάννης Κυριαζης
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 18 Οκτ 2016, 20:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νεο μελος !

Δημοσίευση από Γιάννης Κυριαζης »

Καλησπερα ! Ονομαζομαι Γιαννης Κυριαζης . Φετος το καλοκαιρι ξεκινησε η ενασχοληση μου με τα bonsai . Ειμαι αρχαριος και ως εκ τουτου η αγνοια μου ειναι μεγαλη . Αντισταθμιζεται ομως απο τον ενθουσιασμο μου! Οι πληροφοριες στο διαδικτυο ειναι παρα πολλες και πολλες φορες ερχονται σε αντιθεση απο site σε site . Για το λογο αυτο αποφασισα να γινω μελος της ομαδας σας ωστε να παρω μερος σε συζητησεις και να εχω μια σταθερη πηγη πληροφοριων . Εχω ξεκινησει μεταμφυτευοντας 3 ελιτσες , 1 πευκο , και δυο κυπαρισσακια. Ολα τα συλλεξα απ τη φυση ! Θα ηθελα να σας ζητησω συμβουλες , αρχικα για τη φροντιδα της ελιας και το πως θα πρεπει να κινηθω τωρα που τα δεντρα μου βρισκονται σε πρωιμο σταδιο . Ευχαριστω εκ των προτερων !
Απάντηση