Γαρδενια jasminoides miami supreme

Φωτογραφίζουμε το δέντρο μας πριν την αγορά του και το παρουσιάζουμε για γνώμες - συμβουλές.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Γαρδενια jasminoides miami supreme

Δημοσίευση από karesansui »

Καλημέρα και καλώς όρισες στο bonsaiforum.
Για το ερώτημά σου μία ικανοποιητική απάντηση δίνει ο συμπολίτης σου Sim62 στο άρθρο της Βιβλιοθήκης του φόρουμ που μπορείς να διαβάσεις εδώ: http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... onsai.html
Καλή συνέχεια ...!

προστέθηκε πρίν  27 λεπτά 50 δευτερόλεπτα:
gdthun.jpg
Αναφορικά και ενημερωτικά με την γαρδένιά σου, η καταλληλότερη ίσως για μπονσάι είναι η άγρια γαρδένια, ή δασική γαρδένια (gardenia thunbergia) ενδημική της Νοτίου Αφρικής! 
Οι σπόροι (αγορά από το διαδίκτυο) αργούν να βλαστήσουν και η άνθιση 7 χρόνια ίσως και περισσότερο! (φωτογραφία)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
Δασολοζος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 18 Μαρ 2017, 19:47
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γαρδενια jasminoides miami supreme

Δημοσίευση από Δασολοζος »

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.Σαν είδος σίγουρα θα προτιμούσα κάτι δασικό και μάλλον και αυτοφυές. Αν ειχα επιλογη νομίζω θα επέλεγα Pinus heldreichii (ρόμπολο) ή Abies borisii-regis (υβριδιογενής ελάτη) ή κουμαριά αν θυμαμαι καλα Αrbutus unedo λεγεται. Επίσης το χρυσόξυλο (cotinus coggygria) μου αρεσει πολύ. Λόγω δουλειάς(δασολόγος) έχω βρει υποψήφια θύματα σε μεγάλα υψόμετρα στο δάσος αλλά είναι κρίμα δε μου πάει η καρδιά..Ιδανικό σενάριο φαντάζει η καταβολάδα με ορμόνη ριζοβολίας αλλα δε θέλω, προτιμώ δενδρύλιο.
Θα το ήθελα πολύ να με βοηθήσετε στην επιλογή από φυτώρια καθώς ναι μέν μπορώ να καταλάβω αν είναι υγιές αλλά τις προοπτικές και την καταλληλότητα για bonsai γιοκ!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Γαρδενια jasminoides miami supreme

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσόρισες στο φόρουμ, συμπολίτη Λαρισαίε !!
Με την γαρδένια σου φυσικά και αξίζει να ασχοληθείς είναι πολύ όμορφη, αλλά μάλλον σαν ένα ωραίο διακοσμητικό φυτό για την βεράντα ή τον κήπο σου. Η πλεκτή δομή του κορμού της μάλλον ( κατα τη γνώμη μου πάντα) της στερεί την δυνατότητα να εξελιχθεί σε ένα αξιοπρεπές bonsai. Σύμφωνα με τους καθιερωμένους κανόνες της τέχνης βέβαια, αν και κάποιοι θιασώτες κυρίως στην νοτιοανατολική Ασία προσπαθούν και με τέτοια δείγματα. Κάπου δεν θυμάμαι που, κάτι είχε πάρει το μάτι μου.
Αν σου αρέσει σαν είδος και θα ήθελες να την χειριστείς ώς bonsai θα ήταν προτιμότερο να βρείς κάποια με χαμηλότερο και κανονικό κορμό.
4c0p00502.png
Επίσης αν σε ενδιαφέρουν τα bonsai υπάρχουν άλλα είδη πολύ πιο συμβατά για την τέχνη αυτή. Διάβασε στο φόρουμ μας, κοίτα τι δέντρα διαλέγουμε οι περισσότεροι και αν σου κινηθεί το ενδιαφέρον, μιας και μένεις Λάρισα μπορούμε να βγούμε και παρέα στα φυτώρια, είμαστε 2-3 εδώ να σε βοηθήσουμε να βρείς κάτι αξιόλογο. 
Όσο για την περιποίησή της δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο, ότι φροντίδα χρειάζονται γενικά τα οξύφυλλα. 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Δασολοζος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 18 Μαρ 2017, 19:47
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γαρδενια jasminoides miami supreme

Δημοσίευση από Δασολοζος »

Καλησπέρα είμαι δασολογος απο λαρισα και καμποσο καιρο τωρα θελω να ασχοληθω με τα bonsai..Σημερα το πρωι πετυχα γυφτο να πουλαει πιο διπλα απο τη λαικη καποια φυτα και νομιζω πως σταθηκα τυχερος..Βρηκα τουτο εδω με υψος 50 cm...10 ευρω (λογικα κλεμενα τα ειχε γιατι και τις κανονικες γαρδενιες 3 τις πουλουσε). Ανήκει στα Rubiaceae και με ενα search που εκανα νομιζω πως ειναι το jasminoides miami supreme ( http://www.bonsaiboy.com/catalog/product7650.html ). Θα ηθελα να ακουσω γνωμες για το φυτο, αν αξιζει οντως να ασχοληθω μαζι του και αν ξερετε να με κατατοπισετε σχετικα με τους αρχικους χειρισμους της. :text-thankyoublue:
IMG_20170522_114843.jpg
IMG_20170522_114808.jpg
IMG_20170522_114804.jpg
IMG_20170522_114759.jpg
IMG_20170522_112933.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση