Συμβουλές για δέντρο κατηγορίας Hachi-uye

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Connos
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 24 Μάιος 2017, 23:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Συμβουλές για δέντρο κατηγορίας Hachi-uye

Δημοσίευση από Connos »

Stefasteri έγραψε:Πια είναι η τεχνική του εμβολιασμού; Κόβεις ψηλα και μετα με V πιο κάτω;
Ναι αυτό. 
Μιλώντας με έναν γεωπόνο σήμερα, μου είπε ότι δεν είναι η καλύτερη λύση, σε σχέση με την παραπάνω συμβουλή του Harris. Απλά σκέφτηκα ότι ο κορμός στο κάτω μέρος είναι παχύς, δημιουργώντας μια κωνικότητα, και δεν θα ήθελα να τον χάσω... Βγάζοντας λίγο χώμα για να δω τις ρίζες, είδα ένα ωραίο σύνολο χοντρών ριζών, που στην μεταφύτευση αν βγουν στην επιφάνεια θα δώσουν ένα πολύ ωραίο οπτικό αποτέλεσμα. Η άλλη λύση να μείνει ως έχει και να γίνει με μία διαμόρφωση μπονσάι 4 χεριών (μια ονομασία που την κατανόησα χθες, που πιάστηκε η μέση μου κουβαλώντας το…).

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Συμβουλές για δέντρο κατηγορίας Hachi-uye

Δημοσίευση από Stefasteri »

Πια είναι η τεχνική του εμβολιασμού; Κόβεις ψηλα και μετα με V πιο κάτω;
Άβαταρ μέλους

Topic author
Connos
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 24 Μάιος 2017, 23:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Συμβουλές για δέντρο κατηγορίας Hachi-uye

Δημοσίευση από Connos »

Harris έγραψε:Μπορείς να ξύσεις τον κορμό ή και χωρίς και να βάλεις μια γλάστρα με τύρφη μαζί με ποταμίσια άμμο στο ύψος που επιθυμείς. Περίμενε πότιζε και δες σΝ θα βγάλει ρίζες. Αυτή την τεχνική δεν πιάνει σε όλ τα δεντρα...
Αν κάνω την τεχνική του εμβολιασμού του άνω μέρους του κορμού με τον κάτω, θα έχω αποτέλεσμα;
Στην περίπτωση που μου ανέφερες, θα πρέπει ν᾽ αλλάξω και την κάτω γλάστρα ή δεν χρειάζεται, αφού θέλουμε νέο ριζικό σύστημα; Επίσης, αν αντί για ποταμίσια άμμο βάλω περλίτη μαζί με τύρφη, θα είναι εντάξει;
Σ᾽ ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για δέντρο κατηγορίας Hachi-uye

Δημοσίευση από Harris »

Μπορείς να ξύσεις τον κορμό ή και χωρίς και να βάλεις μια γλάστρα με τύρφη μαζί με ποταμίσια άμμο στο ύψος που επιθυμείς. Περίμενε πότιζε και δες σΝ θα βγάλει ρίζες. Αυτή την τεχνική δεν πιάνει σε όλ τα δεντρα...
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Connos
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 24 Μάιος 2017, 23:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμβουλές για δέντρο κατηγορίας Hachi-uye

Δημοσίευση από Connos »

Ερχόμενος στο πατρικό μου σπίτι, ανακάλυψα ένα ξεχασμένο δέντρο που έκανα δώρο στους δικούς μου προ οκταετίας (όντας 2 χρονών), που είχε πολύ θέληση για να ζήσει... Όλο αυτό το διάστημα ζει χωρίς να έχει γίνει μεταφύτευση σε μεγαλύτερη γλάστρα, αλλά ούτε αλλαγή χώματος η κάποια λίπανση. Το ύψος του είναι στα 1,30cm και η διάμετρος του κορμού στα 22cm. Θα ήθελα λοιπόν την βοήθειά σας στα εξής ερωτήματα:
1. Τι δέντρο είναι; (δεν θυμάμαι πως μου το είχαν πει τότε).
2. Είναι καλή ιδέα για κατηγορία Hachi-uye ή έχει κάποια τεχνική που μπορώ να κάνω, για γίνει το μισό σε μέγεθος;
3. Σε τι pot πρέπει να μπει (lt) και που μπορώ να βρω; (πλαστικό)

4. Τι μίξη υποστρώματος να βάλω, αν χρησιμοποιήσω ζεόλιθο;
Σας ευχαριστώ πολύ!

προστέθηκε πρίν 4 λεπτά 35 δευτερόλεπτα:
20170724_202142.jpg
20170724_193134.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση