Γουνιπερος Πρωτη Προσπαθεια

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4456
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 291 times
Been thanked: 228 times
Επικοινωνία:

Re: Γουνιπερος Πρωτη Προσπαθεια

Δημοσίευση από Hfestion »

Jean-Zac έγραψε:
20 Αύγ 2018, 18:41
sinaf έγραψε:
20 Αύγ 2018, 15:52
........ Και προσευχή :pray: Οι πιθανότητες θα είναι περισσότερες εάν άναψες πρόσφατα κεράκι στη Μεγαλόχαρη......
Και σωστή επιλογή βρύσης  !!!! 
.
.
.
Ασχετα με το αστείο κάνε λίγες οικονομίες και .....βόλτα από τα φυτώρια.
.  
Χαχαχαχα!!

Μην απογοητευεσαι, όλοι έχουμε χάσει δέντρα. Μαθαίνουμε από τα λαθοι μας και προχωράμε
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2497
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 226 times

Re: Γουνιπερος Πρωτη Προσπαθεια

Δημοσίευση από Jean-Zac »

sinaf έγραψε:
20 Αύγ 2018, 15:52
........ Και προσευχή :pray: Οι πιθανότητες θα είναι περισσότερες εάν άναψες πρόσφατα κεράκι στη Μεγαλόχαρη......
Και σωστή επιλογή βρύσης  !!!! 
.
.
.
Ασχετα με το αστείο κάνε λίγες οικονομίες και .....βόλτα από τα φυτώρια.
.  
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Γουνιπερος Πρωτη Προσπαθεια

Δημοσίευση από sinaf »

Μην απογοητευτείς, δες το ως μάθημα. Σκέψου τι δεν έκανες σωστά, βάσει των αναγκών του είδους. :doh:
Μόνο για την ύστατη προσπάθεια, κόψε τα ξερά κλαδιά και τις ρίζες που είναι μαύρες και πότιζε όταν δεις στεγνό το χώμα 3-4 εκατοστά από την επιφάνεια. Και προσευχή :pray: Οι πιθανότητες θα είναι περισσότερες εάν άναψες πρόσφατα κεράκι στη Μεγαλόχαρη.

Topic author
touristas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Οκτ 2017, 00:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γουνιπερος Πρωτη Προσπαθεια

Δημοσίευση από touristas »

Θα τον κρατησω λιγο καιρο μπας και γιατι η ελπιδα πεθαινει τελευταια αλλα δε βλεπω φως καμια προοδος μονο χειροτερα γινεται

Τι να εφταιξε αραγε? Ασθενεια (βλεπω να εχει κατι ασπρα σαν μπαμπακι) ηλιος ή το ποτισμα? Μηπως δεν επρεπε να του ψεκαζω τα φυλλα με νερο?
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Γουνιπερος Πρωτη Προσπαθεια

Δημοσίευση από stelios »

Πράγματι μάλλον πρέπει να βρεις κάτι άλλο. Σαν επιλογή όμως ήταν πολυ καλή μπραβο προσπάθησε πάλι. 

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Γουνιπερος Πρωτη Προσπαθεια

Δημοσίευση από alxalex »

απο τις φωτο που ανεβασες νομιζω ή τουλαχιστον ετσι φαινεται οτι το δεντρο ειναι νεκρο...επισης επειδη και εγω αντιμετωπισα με γιουνιπερο παρομοιο προβλημα θα σου ελεγα και εγω τα εξης σημεια...ερασιτεχνες ειμαστε δεν εχω ιδεα αν μιλαω σωστα ή οχι...απλα σου τα λεω εντελως εμπειρικα...
...1...βλεπω οτι τον κρατησες μεσα στο γλαστρακι που το αγορασες...πιστευω οτι επρεπε να τον μεταφυτεψεις
...2...ποτισμα - λιπανση....ειχα θεμα με το ποτισμα του...τελικα κατεληξα να τον ποτιζω καθε 2 μερες τις ζεστες μερες....αν εχουμε συνεφφια-δροσια επιανα και τις 3...μη το λιπαινεις μεσα στο καλοκαιρι...ειδικα Ιουλιο-Αυγουστο
...3....ηλιο θελει αλλα να μην σου το καψει ο ηλιος,θελει προσοχη....ειδικα στο σταδιο που βρισκεται,ειναι μικρος και ισως δεν αντεχει την αμεση επαφη με τον ηλιο για συνεχομενες ωρες και ειδικα τωρα το καλοκαιρι

....εγω με τον δικο μου αυτα προσεξα και το γιαβρι μου αναστηθηκε....ενω ειχε κιτρινα φυλλαρακια...σιγα σιγα πηραν το κανονικο τους χρωμα...επισης προσεχα οταν το ποτιζα,το νερο να ειναι δροσερο....το λεω αυτο γιατι παλαιοτερα πολλες φορες δεν προσεχα,επαιρνα το λαστιχο και ποτιζα...μεσα σε αυτο ομως υπηρχε στασιμο νερο που μπορει να ηταν ζεστο...δεν ειναι καλο για το φυτο αυτο
....μακαρι να μπορουσα να σου απαντησω πιο υπευθυνα αλλα δυστυχως δεν εχω τις γνωσεις...

Topic author
touristas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Οκτ 2017, 00:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γουνιπερος Πρωτη Προσπαθεια

Δημοσίευση από touristas »

το εχω βγαλει μερικες μερες αλλα παει απο το κακο στο χειροτερο εχει ξεραθει κατα 60-70%. Να του ριξω τιποτα η παει για πεταμα ; 😢😢😢
Άβαταρ μέλους

mpatellas
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 03 Ιουν 2014, 12:13
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γουνιπερος Πρωτη Προσπαθεια

Δημοσίευση από mpatellas »

βγαλτο απο τον ηλιο και θα αναστηθει ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με ιδιο δεντρι

Topic author
touristas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Οκτ 2017, 00:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γουνιπερος Πρωτη Προσπαθεια

Δημοσίευση από touristas »

δεν εχω ιδεα τι μπορει να εχει... γενικα εχω χασει στο μπαλκονι αυτο και κατι ελιες που ειχα, συνηθως βγαζουν κατι σα μπαμπακι στα κλαδια. Και σε αυτο ειχε λιγο. Μπορω να κανω κατι; Εχετε καμια ιδεα με τι εντομοκτονο να το ψεκασω ή αν παει για πεταμα;
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Γουνιπερος Πρωτη Προσπαθεια

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Δεν δείχνει να έχει υγεία το δέντρο σου.
Μήπως έχει αραχνακια; Τετρανυχο; Είχα εγώ την άνοιξη και ψεκασα με ένα εντομοκτονο. Δυστυχώς κάποια κλαδιά δεν τα πρόλαβα.
Μην λιπαινεις μέσα στο καλοκαίρι και να το βάλεις σε ένα σκιερό μερος.
Το δέντρο είναι ζωή!

Topic author
touristas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Οκτ 2017, 00:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γουνιπερος Πρωτη Προσπαθεια

Δημοσίευση από touristas »

Καλησπερα συνφορουμιτες ελπιζω να περνατε τελεια στις διακοπες σας.
Επανερχομαι για να ζητησω την βοηθεια σας - Δυστυχως το παραπανω γουνιπερακι αρχιζει να πεθαινει. Σιγα σιγα ξεραινεται παντου. Δεν εχω ιδεα τι φταιει αν το ποτιζα πολυ η λιγο, αν δεν επρεπε να το εχω σε τοσο ηλιο το καλοκαιρι η να μην του βαζω λιπασμα (κοινο λιπασμα για κωνοφορα που αγορασα με 19% αζωτο, φωσφορο κτλ)


Εχετε καμια προταση τι μπορω να κανω η παει για πεταμα? Φωτογραφιες της τωρινης εικονας παρακατω

https://ibb.co/iZqSy9
https://ibb.co/i0385p
https://ibb.co/j2Zed9

Topic author
touristas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Οκτ 2017, 00:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γουνιπερος Πρωτη Προσπαθεια

Δημοσίευση από touristas »

Σας ευχαριστω παρα πολυ! Θα σταματησω για τωρα τα κλαδεματα (ισως κανω κατι με το αριστερο κλαδι)
και θα το φερω σε καμια συναντηση αν κανετε να τα πουμε απο κοντα :)

Τωρα βουρ στα φυτωρια για να βρω αλλο δεντρακι για πειραματισμο...αλλιως θα πειραζω συνεχως αυτο.
Τελικα ειναι εντυπωσιακο τι βρισκεις με 10-15 ευρω
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2497
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 226 times

Re: Γουνιπερος Πρωτη Προσπαθεια

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Κάπου έχω γράψει ότι αρκετές φορές από ένα φυτό παίρνουμε μόνο ένα κομμάτι-τμήμα του και προχωράμε στην διαμόρφωσή του. Επιλέγουμε βάση της εμπειρίας μας, της αισθητικής αλλά και της ψυχοσύνθεσης της στιγμής. Το λάθος το βλέπουμε αργότερα. Στο συγκεκριμένο φυτό θα κρατούσα μόνο ένα κλαδί, αυτό που παρουσιάζει κάποιες γωνίες και θα αφαιρούσα τα υπόλοιπα γιατί απ’ότι βλέπω σχηματίζεται μία διχάλα-σφεντόνα και με αρκετό άνοιγμα που δεν χαρίζει κάτι στο φυτό παρά μόνο όταν τα 2 κλαδιά είναι το ένα πίσω από το άλλο και η οπτική απάτη το καθιστά τότε συμπαθητικό.   
.
.
.
.
 
Αλλά όπως έχει πει και ο αγαπητός Παναγιώτης (Karensansui),  η εξ αποστάσεως διαμόρφωση δεν είναι εφικτή,  ή τουλάχιστον ευκόλως λανθάνει  αυτός που κάνει την πρόταση διαμόρφωσης.
 
Έκανα ένα γρήγορο προσχέδιο. Εάν θέλεις να δεις ολοκληρωμένο το Virtual, τότε Show me the money !!
Τζάμπα θα δουλεύουμε ???    :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:

.  
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Γουνιπερος Πρωτη Προσπαθεια

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλησπέρα και από μένα και καλωσήρθες στο φόρουμ.
Πρέπει να πώ πως το πρώτο σου δέντρο ήταν μια πολύ καλή επιλογή  που άνετα θα έκανε και κάποιος πιο έμπειρος στο χώρο. Αυτό δείχνει ότι έχεις " μάτι" πράγμα πολύ σημαντικό για την συγκεκριμένη τέχνη.
Επίσης η πρώτη διαμόρφωση - κλάδεμα φαίνεται σοβαρή και μελετημένη.
Εχω την εντύπωση πως ξεκινάς με τις καλύτερες προυποθέσεις.
Ακόμη και στο φύλλωμα που αφαίρεσες έκανες σωστές κινήσεις και όσον αφορά τα σημεία που κλάδεψες αλλά και την ποσότητα. Για την τελευταία είσαι περίπου ή ξεπέρασες λίγο το επιτρεπτό όριο για το συγκεκριμένο είδος, υπολογίζω περίπου 50% αν βλέπω καλά. Όμως φαίνεται πολύ δυνατό και υγιές φυτό και δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
Για αυτόν τον λόγο βέβαια θα συνιστούσα όχι άλλες εργασίες πάνω του για φέτος όπως μεταφύτευση ή συρμάτωμα. 
Μπορεί ανάμεσα στα άλλα η ενασχόληση με τα bonsai να ορίζεται και σαν η τέχνη της αφαίρεσης, αλλά με κάποια είδη όπως ο γιουνίπερος και τα πεύκα χρειάζεται κάποια προσοχή στην ποσότητα φυλλώματος που αφαιρούμε κάθε καλλιεργητική περίοδο. Είναι πιο ασφαλές για αυτά τα δέντρα κάποιες εργασίες να μοιράζονται σε μια σειρά ετών.
Κάποια εργασία που θα μπορούσες να κάνεις ακόμα ( αν δεν την έχεις κάνει, δεν μπορώ να δώ λεπτομέρειες απο τις φωτογραφίες) είναι να καθαρίσεις λίγο ακόμη το εσωτερικό του από τις μικρές φύτρες που βρίσκονται μέσα σε διχάλες κλαδιών ή φυτρώνουν κολλητά σε μεγαλύτερα κλαδάκια ειδικά αν είναι ο τύπος του νεαρού φυλλώματος που είναι άγριο και αγκαθωτό. Ετσι θα βοηθήσεις το δέντρο να έχει καλύτερο αερισμό και να φτάνει το ηλιακό φώς σε όλα του τα τμήματα.
Καλή συνέχεια λοιπόν και για τελευταίο θα πρότεινα δύο πράγματα. 
1. Τώρα στο ξεκίνημα να συμβουλεύεσαι πάντα μέχρι να γίνει κτήμα σου, τον οδηγό των μηνιαίων εργασιών που βρίσκεται στην αρχική σελίδα αλλά  και στην βιβλιοθήκη και
2. Να διαβάσεις διεξοδικά τα άρθρα της βιβλιοθήκης μας που αφορούν το καλλιεργητικό υπόβαθρο της ασχολίας με τα bonsai δηλαδή ότι αφορά την φυσιολογία και τους μηχανισμούς  ανάπτυξης των δέντρων και επίσης ότι αφορά την καθημερινή περιποίηση και εργασίες που κάνουμε από το πότισμα, λίπανση, θέση μέχρι και τις μεταφυτεύσεις και υποστρώματα που χρησιμοποιούμε.
Το καλλιτεχνικό κομμάτι της διαμόρφωσης ακολουθεί μετά και υπάρχει επίσης πληθώρα άρθρων και στην βιβλιοθήκη μας αλλά και στο διαδίκτυο γενικότερα.

Υ.Γ Τα κλαδιά που έχουν ξεγυμνωθεί από φύλλωμα σαν αυτό που σε ανησυχεί στην εικόνα γίνονται πολύ ωραία jin που συμβάλλουν πολύ στην εικόνα ενός κωνοφόρου.Αρα αυτό δεν είναι πρόβλημα. 

Μια από τις εικόνες που θα μου άρεσε σαν "εμπρόσθια όψη" του δέντρου για να δουλέψει κανείς πάνω της είναι η παρακάτω.
1.jpg
Και για το καλωσόρισμα μια πολύ πρόχειρη μελλοντική εκδοχή του δέντρου σου (είναι και το προχωρημένο της ώρας)
2.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
touristas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Οκτ 2017, 00:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γουνιπερος Πρωτη Προσπαθεια

Δημοσίευση από touristas »

Του εκανα βραδυνο υπερκλαδεμα...επισυναπτω φωτος!
(προσπαθησα να το βγαλω απο ολες τις μεριες)

Γνωμες? Μηπως να το αφησω στην ησυχια του τωρα που εκοψα τοσο φυλωμα?

Αυτο που δεν μου παει καθολου στην εικονα ειναι που στην βαση εχει αυτο το αριστερο κλαρι...

προστέθηκε πρίν 16 λεπτά 48 δευτερόλεπτα:
Φωτογραφιες με καλυτερο background...δεν βρηκα πως να σβησω τις παλιες
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
touristas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Οκτ 2017, 00:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γουνιπερος Πρωτη Προσπαθεια

Δημοσίευση από touristas »

Ναι λεει :)
Κλαδευω και επανερχομαι με φωτος!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6668
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Γουνιπερος Πρωτη Προσπαθεια

Δημοσίευση από Harris »

Καλησπέρα διάβασε εδω στις εργασίες του μήνα: http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... -care.html
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
touristas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Οκτ 2017, 00:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γουνιπερος Πρωτη Προσπαθεια

Δημοσίευση από touristas »

Σε ευχαριστω πολυ Χαρη! θα του κανω καλυτερη φωτογραφιση.

Ερωτηση: Δεν εχει θεμα να τον κλαδεψω τωρα? των εχω περιπου 2 εβδομαδες απο το φυτωριο...
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6668
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Γουνιπερος Πρωτη Προσπαθεια

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον. Οι φωτογραφίες δεν βοηθούν ετσι οπως τις εχει βγάλει.  Παράδειγμα πως πρεπει να βγάζεις. Φοντο και υψος φωτογραφίας. Εικόνα

Ξεκίνα με ενα κλάδεμα και ανεβασε πάλι φωτογραφια (όπως στο παράδειγμα πιο πάνω) και ανέβασε πάλι.Εικόνα

:welcome
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
touristas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Οκτ 2017, 00:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γουνιπερος Πρωτη Προσπαθεια

Δημοσίευση από touristas »

Καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα!
Απεκτησα το πρωτο μου δεντρακι για να αρχιζω να πειραματιζομαι.
Ελπιζω οι φωτογραφιες να βοηθουν...καμια ιδεα/συμβουλη πως να αρχισω?
IMG_0689.JPG
:text-thankyoublue: :welcome
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση