Μαύρα στίγματα στα φύλλα φτελιάς

Προβλήματα, παράσιτα...
Απάντηση

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μαύρα στίγματα στα φύλλα φτελιάς

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Καλημέρα.
Τελικά πήρα την απόφαση και έβγαλα τη φτελιά απ το χώμα για να δω τι συμβαίνει. Οι ρίζες της είναι λευκές και ζωντανές και μεγαλώνουν γρήγορα, πολύ γρήγορα! Αντικατέστησα το χώμα με άλλο στο οποίο πρόσθεσα και άμμο ποτάμια και επέστρεψα τη φτελιά στη θέση της μιας και δεν πείραξα ούτε μια ρίζα. Πιστεύω ακόμα κι αν πήρε πολύ νερό κάποια στιγμή και αντέδρασε με το να μαυρίσουν τα φύλλα της τώρα δε θα έχει πρόβλημα. Επίσης σήμερα το πρόβλημα δεν είχα προχωρήσει άλλο (βέβαια μηδένα πρό του τέλους μακάριζε) εκτός από ένα απ' τα φυλλαράκια με τις καφέ άκρες που έπεσε κατά τα άλλα φαίνεται καλά... επιπλέον κάποια απ' τα φύλλα είναι φαγωμενα και δε πρόκειται για σαλιγκάρια. Ίσως κάποια λαρβα δε ξέρω. Για ότι νεότερο θα ανεβάζω φωτό ελπίζοντας στη βοήθεια σας.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μαύρα στίγματα στα φύλλα φτελιάς

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Πάντως η αποστράγγιση στο χώμα που κάνω είναι πολύ καλή. Δε ξέρω...μόνο να σώσω το δεντράκι οσο είναι καιρός...δύο μέρες έχω δει το πρόβλημα και σήμερα τρεις. Πιστεύω αν είναι απ αυτό να μην έχει σαπίσει καμία ρίζα ακόμα. Θα το δω σήμερα. Θα προσπαθήσω να στρεσαρω το δέντρο όσο γίνεται λιγότερο μπας και το δώσω γιατί δεν βρίσκεται ξανά τέτοιο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Μαύρα στίγματα στα φύλλα φτελιάς

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Hfestion έγραψε:
Harris έγραψε:Ειναι προβλημα απο το χωμα σου. Κρατά πολυ νερο. Αφησε να στεγνωσει το χωμα του πολυ... Μετα ποτισε το δεντρο σου με χαμομηλι κανονικα οπως το πινουμε. (να εχει κρυωσει πρωτα.)
Κλάδεψε ολα τα φυλλα και κλαδιά που εχουν κιτρινα φυλλα και μάζεψε ολα τα φυλλα που εχουν πεσει μεσα στο χωμα και γυρο γυρο...
Καλη επιτυχια!
+1
Ο περλιτης Δυστυχώς κρατάει περισσότερη υγρασία από όση χρειάζεται και μετά από μερικά ποτίσματα γίνεται λάσπη. 
Αν προσθέσω λίγη άμμο θα σωθεί το θέμα;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

προστέθηκε πρίν 3 λεπτά 40 δευτερόλεπτα:
Re: Μαύρα στίγματα στα φύλλα φτελιάς
Πάντως η αποστράγγιση στο χώμα που κάνω είναι πολύ καλή. Δε ξέρω...μόνο να σώσω το δεντράκι οσο είναι καιρός...δύο μέρες έχω δει το πρόβλημα και σήμερα τρεις. Πιστεύω αν είναι απ αυτό να μην έχει σαπίσει καμία ρίζα ακόμα. Θα το δω σήμερα. Θα προσπαθήσω να στρεσαρω το δέντρο όσο γίνεται λιγότερο μπας και το δώσω γιατί δεν βρίσκεται ξανά τέτοιο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Μαύρα στίγματα στα φύλλα φτελιάς

Δημοσίευση από Hfestion »

Harris έγραψε:Ειναι προβλημα απο το χωμα σου. Κρατά πολυ νερο. Αφησε να στεγνωσει το χωμα του πολυ... Μετα ποτισε το δεντρο σου με χαμομηλι κανονικα οπως το πινουμε. (να εχει κρυωσει πρωτα.)
Κλάδεψε ολα τα φυλλα και κλαδιά που εχουν κιτρινα φυλλα και μάζεψε ολα τα φυλλα που εχουν πεσει μεσα στο χωμα και γυρο γυρο...
Καλη επιτυχια!
+1
Ο περλιτης Δυστυχώς κρατάει περισσότερη υγρασία από όση χρειάζεται και μετά από μερικά ποτίσματα γίνεται λάσπη. 

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Μαύρα στίγματα στα φύλλα φτελιάς

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Harris έγραψε:Το οτι ταίριαξε στα άλλα φυτά δεν σημαίνει οτι κάνει και για την φτελιά σου.
Το χαμομηλι ειναι αντιμυκητοκτόνο.
Το γεγονός ότι το έχω σε 5 φτελιές και μόνο αυτή παρουσίασε προβλήμα τι σημαίνει; Ερώτηση ...να τολμήσω να κάνω μια αλλαγή στο χώμα χωρίς κλάδεμα φυσικά παρά μόνο αν δω μαύρες ρίζες!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Μαύρα στίγματα στα φύλλα φτελιάς

Δημοσίευση από Harris »

Το οτι ταίριαξε στα άλλα φυτά δεν σημαίνει οτι κάνει και για την φτελιά σου.
Το χαμομηλι ειναι αντιμυκητοκτόνο.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Μαύρα στίγματα στα φύλλα φτελιάς

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Harris έγραψε:Ειναι προβλημα απο το χωμα σου. Κρατά πολυ νερο. Αφησε να στεγνωσει το χωμα του πολυ... Μετα ποτισε το δεντρο σου με χαμομηλι κανονικα οπως το πινουμε. (να εχει κρυωσει πρωτα.)
Κλάδεψε ολα τα φυλλα και κλαδιά που εχουν κιτρινα φυλλα και μάζεψε ολα τα φυλλα που εχουν πεσει μεσα στο χωμα και γυρο γυρο...
Καλη επιτυχια!
Καλησπέρα χάρη...δεν υπάρχουν κίτρινα φύλλα και έχω χρησιμοποιήσει το ίδιο χώμα που χρησιμοποιώ στα περισσότερα απ' τα φυτά μου. Όσο για το πότισμα δε το κάνω και πολύ συχνά...δεν έχει πολύ ζεστή ακόμα...το πολύ μία φορά την εβδομάδα. Το χαμομήλι σε τι θα βοηθήσει;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Μαύρα στίγματα στα φύλλα φτελιάς

Δημοσίευση από Harris »

Ειναι προβλημα απο το χωμα σου. Κρατά πολυ νερο. Αφησε να στεγνωσει το χωμα του πολυ... Μετα ποτισε το δεντρο σου με χαμομηλι κανονικα οπως το πινουμε. (να εχει κρυωσει πρωτα.)
Κλάδεψε ολα τα φυλλα και κλαδιά που εχουν κιτρινα φυλλα και μάζεψε ολα τα φυλλα που εχουν πεσει μεσα στο χωμα και γυρο γυρο...
Καλη επιτυχια!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μαύρα στίγματα στα φύλλα φτελιάς

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Εχθές αφαίρεσα τα φύλλα με τις καφέ άκρες για να μπορέσω να ελέγξω αν θα προκύψουν και νέα φύλλα με προβλήμα, κάτι το οποίο έγινε σήμερα. Θα ήθελα κάποια συμβουλή αν κάποιος έιχε παρόμοιο προβλήμα...υποψιάζομαι μύκητα γιατί το ίδιο συμβαίνει και σε άλλα δέντρα στον κήπο μού.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Μαύρα στίγματα στα φύλλα φτελιάς

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Lazorik έγραψε:Η κινέζικη φτελιά είναι ευαίσθητη σε μήκυτες. Εδώ μια φωτό της δικιάς μου που χρειάστηκε μερικούς ψεκασμούς με aliette για να στρώσει.
IMG_20170418_154703.jpg
Στην περίπτωσή σου βέβαια δεν βλέπω μαύρα στίγματα αλλά λίγα φύλλα ξεραμένα στις άκρες και δεν μου φαίνεται κάτι σοβαρό.
Καλησπέρα. Ναι δεν είναι ίδια τα συμπτώματα σίγουρα. Η δική μου είναι πεδινή απ τη Βόρειο Ελλάδα. Πιθανολογω ότι μπορεί να φυλλαράκια να κάηκαν απ τον ήλιο μιας και μεγάλωνε σε σκιά για περίπου ένα μήνα μετά τη μεταφύτευση και τώρα βγήκε στον ήλιο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Μαύρα στίγματα στα φύλλα φτελιάς

Δημοσίευση από Lazorik »

Η κινέζικη φτελιά είναι ευαίσθητη σε μήκυτες. Εδώ μια φωτό της δικιάς μου που χρειάστηκε μερικούς ψεκασμούς με aliette για να στρώσει.
IMG_20170418_154703.jpg
Στην περίπτωσή σου βέβαια δεν βλέπω μαύρα στίγματα αλλά λίγα φύλλα ξεραμένα στις άκρες και δεν μου φαίνεται κάτι σοβαρό.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μαύρα στίγματα στα φύλλα φτελιάς

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Το χώμα είναι περλίτης με τύρφη περίπου μισό μισό.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Μαύρα στίγματα στα φύλλα φτελιάς

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Hfestion έγραψε:Δώσε μας λίγες πληροφορίες για το δέντρο σου. Γιατί μόνο με τις φωτογραφίες είναι δύσκολο να καταλάβω.
Πόσα χρόνια το έχεις? 
Έχει γίνει πρόσφατα μεταφύτευση? 
Τι μείγμα χώματος έχει? Βλέπω περλιτη? 
Κάθε πότε ποτιζεις? 
Το βλεπεί ο ήλιος άμεσα?  Πόσο? 
Το έχεις ακουμπήσει πάνω στο χώμα? ( το ποτ )
Είναι εκτεθειμένο σε βροχή?  
Είναι λίγο επικίνδυνη περίοδος μη σε ξεγελάει ο ήλιος 
Κάτσε να το πιάσω απ την αρχή... το δέντρο το έχω 2 χρόνια, φέτος το μεταφυτεσα πρώτη φορά και υπέστη πολύ βαρύ κλάδεμα στις ρίζες (ήταν από την γη παρμένο). Η γλάστρα είναι μια κλασική πλαστική για να κάνω τη δουλειά μου. Το βλέπει ο ήλιος μέχρι περίπου τις 2-2:30 το μεσημέρι και μετά σκιά αλλά με αρκετό φώς. Είναι εκτεθειμένο σε βορειαδες και στη βροχή και ποτίζω οπότε μου στεγνώσει επιφανειακά το χώμα. Γενικά τα πάει πολύ καλά αλλά θορυβήθηκα γιατί συνέβη και στο μόσχευμα ταυτόχρονα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

προστέθηκε πρίν 32 δευτερόλεπτα:
Re: Μαύρα στίγματα στα φύλλα φτελιάς
Το χώμα είναι περλίτης με τύρφη περίπου μισό μισό.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Μαύρα στίγματα στα φύλλα φτελιάς

Δημοσίευση από Hfestion »

Δώσε μας λίγες πληροφορίες για το δέντρο σου. Γιατί μόνο με τις φωτογραφίες είναι δύσκολο να καταλάβω.
Πόσα χρόνια το έχεις? 
Έχει γίνει πρόσφατα μεταφύτευση? 
Τι μείγμα χώματος έχει? Βλέπω περλιτη? 
Κάθε πότε ποτιζεις? 
Το βλεπεί ο ήλιος άμεσα?  Πόσο? 
Το έχεις ακουμπήσει πάνω στο χώμα? ( το ποτ )
Είναι εκτεθειμένο σε βροχή?  
Είναι λίγο επικίνδυνη περίοδος μη σε ξεγελάει ο ήλιος 

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μαύρα στίγματα στα φύλλα φτελιάς

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Σήμερα πρώτο παρατήρησα κάποια σημάδια στα φύλλα της φτελιάς μου....πριν μερικές ημέρες ίδια τα ίδια σημάδια σε μόσχευμα ρίζας από τη μαμά φτελιά. Φαντάζομαι ότι η ανοίξει κάθε χρόνο θα μου φιλάει άλλες εκπλήξεις οι οποίες στη πλειοψηφία τους θα είναι περαστικες και η συγκεκριμένη έκπληξη ήρθε σε περίεργη στιγμή και μόνο να υποθέσω μπορώ. Το μόνο που βρήκα έχει να κάνει με ένα σκουλήκι που τηρεί εσωτερικά τα φύλα αλλά ακόμα δε μπορώ να ξέρω σίγουρα. Καμία ιδέα κάνεις;! Σίγουρα κατά τα άλλα δείχνει πολύ υγιής και γρήγορα αναπτυσσόμενη.ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση