ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ FORUM ΑΛΛΑ & ΤΟ SITE ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

Εδώ γράφουμε οτιδήποτε δεν έχει σχέση με τα μπονσάι
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 20 times
Been thanked: 36 times
Επικοινωνία:

Re: ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ FORUM ΑΛΛΑ & ΤΟ SITE ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

Δημοσίευση από Harris » Σήμερα, 12:25

Νικολας72 έγραψε:
Σήμερα, 12:09
Άλλη μία "περίεργη" πρόταση έχω να καταθέσω...:

Εάν υιοθετηθεί και υλοποιηθεί, θα πρέπει να γίνει το σημείο του forum με τις περισσότερες αναρτήσεις, το περισσότερο traffic αλλά και ένα πενταπόσταγμα γνώσης κι εμπειρίας. Αναφέρομαι στην δημιουργία μίας θεματικής ενότητας με τίτλο "ΑΠΟΤΥΧΙΑ" ή "FAILURES" ή "TRAGIC" ή "DON'Ts" ή "ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ-ΤΑ ΠΑΘΗ ΜΑΣ" ή ότι άλλο ευφάνταστο μπορεί να κατεβάσει το μυαλό μας... Πριν λιθοβολιθώ, να εξηγήσω:

Στην κουλτούρα μας -κατά κανόνα- είναι μάλλον ενοχοποιημένο το σφάλμα ως έννοια. Γι' αυτό και στις παρέες μας, στο κοινωνικό μας γίγνεσθαι σπάνια κουβεντιάζουμε για τις αποτυχίες μας. Μας αρέσει να επιδιδόμαστε σε ρητορικές που έχουν απώτερο στόχο την επιβράβευσή μας. Μας αρέσει να εισπράτουμε θαυμασμό για τα κατορθώματά μας. Αναπόφευκτο ίσως για έναν λαό που από πολύ τρυφερή ηλικία άρχισε να διδάσκεται για τους 12 άθλους του Ηρακλή και συνέχισε με τα Ομηρικά έπη, τον πόλεμο της Τροίας και όλη αυτή την παρέλαση των ηρώων μέχρι το πρόσφατο σχετικά 1821. Το αποτέλεσμα είναι σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής μας, να αντιμετωπίζουμε την ιστορία μας ως ένα βάθρο όπου στεκόμαστε για να μας χειροκροτήσουν.

Η ιστορία όμως είναι γεμάτη από λάθη και κακές επιλογές. Αυτά δεν τα διδασκόμαστε σε καμία βαθμίδα της εκπαίδευσης μας. Γι' αυτό και δεν μαθαίνουμε -ως λαός- ποτέ από τα λάθη μας, και κοντολογίς συνεχίζουμε και κάνουμε τα ίδια λάθη στην διάρκεια των αιώνων. Εάν κάποιος κάνει λάθος, καταρχήν αισθάνεται ενοχή και το επόμενο πράγμα που σκέφτεται είναι πώς να το καλύψει για να μην φανεί. Όχι πώς να το πει δημόσια για να μην το κάνει κι άλλος. Ούτε βέβαια πώς να το διορθώσει...

Αυτό που μόλις έγραψα, αποτελεί μία προσωπική εκτίμηση για την νοοτροπία του λαού μας. Εκτός όμως από αυτό, εάν το μεταφέρουμε στον δικό μας μικρόκοσμο, δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει συμφουρίτης, όσο παλαιός ή έμπειρος κι αν είναι, που να μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν έχει κάνει ποτέ λάθη στην πορεία των ετών, ή ότι δεν "έχασε" δέντρα γιατί δεν γνώριζε κάποιο χαρακτηριστικό της φυσιολογίας του δέντρου και αναγκάστηκε να το μάθει με τον σκληρό τρόπο. Πιστεύω πως δεν υπάρχει καλλιεργητής bonsai δέντρων, που να μην έχει χάσει δέντρα από πράξεις ή παραλείψεις του. Άλλωστε, σε μία χώρα που δεν υπάρχει σχετική παράδοση και ιστορία στην καλλιέργεια των bonsai, παρά λίγων μόνο ετών, είναι φυσιολογικό να έχει αναπτυχθεί ως επικρατέστερη μέθοδος ενασχόλησης το "trial & error". Δεν υπάρχει κάποιος δημόσιος ή ιδιωτικός φορέας εκπαίδευσης. Οι όποιες πηγές γνώσης επί του θέματος, περιορίζονται σε πολύ λίγους τίτλους βιβλίων που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά, το διαδίκτυο και κάποιες συλλογικότητες όπως η δική μας. Εδώ καλά-καλά δεν υπάρχει οργανωμένο εμπόριο με φυτά, γλάστρες, υλικά και εργαλεία...

Εξάλλου, το ίδιο το αντικείμενο της ζωντανής αυτής τέχνης είναι τόσο ευπαθές, με τόσες πολλές εσωτερικές και εξωτερικές παραμέτρους που επηρρεάζουν την θετική ή αρνητική έκβαση του εγχειρήματος και τόσο πολύ πλούτο γνώσεων (εκπεφρασμένο σε αριθμό πληροφοριών) που απαιτείται για τόσο μεγάλο πλήθος φυτών που μπορούν δυνητικά να γίνουν bonsai, που πραγματικά πιστεύω πως δεν μπορεί ποτέ να ευσταθεί τίτλος "Πάππας bonsai-σίστας" (ως προς το αλάθητο) για κανέναν! Ακόμα και οι λεγόμενοι "γκουρού", είμαι σίγουρος ότι έχουν να διηγηθούν πολλές ιστορίες αποτυχίας.

Όλοι θεωρώ πως έχουμε κάνει (και θα συνεχίσουμε...) τα λάθη που μας αναλογούν, ή έχουμε μετανιώσει για μία παραπάνω εργασία που παρασυρθήκαμε και κάναμε σ' ένα φυτό, ή μια άκαιρη επέμβαση που κάναμε και μας στοίχισε. Όλοι νομίζω θα έχουμε να αφηγηθούμε τουλάχιστον μία ιστορία, με φυτά που χάσαμε για κάποιο λόγο (συνήθως κάποιο δικό μας σφάλμα). Όλες αυτές οι ιστορίες, εάν βγάλει κανείς από την εξίσωση το αίσθημα της ενοχής ή των τύψεων, αποτελούν ένα πρωτογενές υλικό εξαιρετικής σπουδαιότητας από πλευράς γνώσεων. Εννοώ ότι εκτός από το να μαθαίνουμε τι πρέπει να κάνουμε με τα φυτά μας, είναι εξίσου σημαντικό να γνωρίζουμε τι ΔΕΝ πρέπει να κάνουμε. Κι αυτό είναι συνήθως κάτι που έρχεται με τα χρόνια και την εμπειρία. Τίνος την εμπειρία? Την δική μας...

Υπάρχει η παροιμία που λέει ότι σοφός είναι αυτός που μαθαίνει από τα λάθη του, έξυπνος είναι αυτός που μαθαίνει από τα λάθη των άλλων! Εάν απενοχοποιήσουμε την έννοια της αποτυχίας και την εντάξουμε ως εργαλείο στην διαδικασία τη μάθησης, ίσως με λίγη δόση χιούμορ για να είναι πιο εύκολη η εξομολόγηση, τότε όλοι έχουμε να βγούμε κερδισμένοι. Εκτός από σοφότεροι, θα έχουμε μοιραστεί μεταξύ μας την πολυτέλεια της επιλογής του να φανούμε "έξυπνοι" στην διαρκή πορεία εξέλιξής μας στην τεχνική του bonsai, μαθαίνοντας από τα λάθη των γύρω μας.

Πώς σας φαίνεται? 

Πάρα πολυ ωραια σκέψη Νικολα σε ευχαριστούμε.
Φτιάχτηκε εδω: https://www.bonsaiforum.gr/viewforum.php?f=61

Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Shohin
Shohin
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Δημοσίευση από Νικολας72 » Σήμερα, 12:09

Άλλη μία "περίεργη" πρόταση έχω να καταθέσω...:

Εάν υιοθετηθεί και υλοποιηθεί, θα πρέπει να γίνει το σημείο του forum με τις περισσότερες αναρτήσεις, το περισσότερο traffic αλλά και ένα πενταπόσταγμα γνώσης κι εμπειρίας. Αναφέρομαι στην δημιουργία μίας θεματικής ενότητας με τίτλο "ΑΠΟΤΥΧΙΑ" ή "FAILURES" ή "TRAGIC" ή "DON'Ts" ή "ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ-ΤΑ ΠΑΘΗ ΜΑΣ" ή ότι άλλο ευφάνταστο μπορεί να κατεβάσει το μυαλό μας... Πριν λιθοβολιθώ, να εξηγήσω:

Στην κουλτούρα μας -κατά κανόνα- είναι μάλλον ενοχοποιημένο το σφάλμα ως έννοια. Γι' αυτό και στις παρέες μας, στο κοινωνικό μας γίγνεσθαι σπάνια κουβεντιάζουμε για τις αποτυχίες μας. Μας αρέσει να επιδιδόμαστε σε ρητορικές που έχουν απώτερο στόχο την επιβράβευσή μας. Μας αρέσει να εισπράτουμε θαυμασμό για τα κατορθώματά μας. Αναπόφευκτο ίσως για έναν λαό που από πολύ τρυφερή ηλικία άρχισε να διδάσκεται για τους 12 άθλους του Ηρακλή και συνέχισε με τα Ομηρικά έπη, τον πόλεμο της Τροίας και όλη αυτή την παρέλαση των ηρώων μέχρι το πρόσφατο σχετικά 1821. Το αποτέλεσμα είναι σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής μας, να αντιμετωπίζουμε την ιστορία μας ως ένα βάθρο όπου στεκόμαστε για να μας χειροκροτήσουν.

Η ιστορία όμως είναι γεμάτη από λάθη και κακές επιλογές. Αυτά δεν τα διδασκόμαστε σε καμία βαθμίδα της εκπαίδευσης μας. Γι' αυτό και δεν μαθαίνουμε -ως λαός- ποτέ από τα λάθη μας, και κοντολογίς συνεχίζουμε και κάνουμε τα ίδια λάθη στην διάρκεια των αιώνων. Εάν κάποιος κάνει λάθος, καταρχήν αισθάνεται ενοχή και το επόμενο πράγμα που σκέφτεται είναι πώς να το καλύψει για να μην φανεί. Όχι πώς να το πει δημόσια για να μην το κάνει κι άλλος. Ούτε βέβαια πώς να το διορθώσει...

Αυτό που μόλις έγραψα, αποτελεί μία προσωπική εκτίμηση για την νοοτροπία του λαού μας. Εκτός όμως από αυτό, εάν το μεταφέρουμε στον δικό μας μικρόκοσμο, δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει συμφουρίτης, όσο παλαιός ή έμπειρος κι αν είναι, που να μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν έχει κάνει ποτέ λάθη στην πορεία των ετών, ή ότι δεν "έχασε" δέντρα γιατί δεν γνώριζε κάποιο χαρακτηριστικό της φυσιολογίας του δέντρου και αναγκάστηκε να το μάθει με τον σκληρό τρόπο. Πιστεύω πως δεν υπάρχει καλλιεργητής bonsai δέντρων, που να μην έχει χάσει δέντρα από πράξεις ή παραλείψεις του. Άλλωστε, σε μία χώρα που δεν υπάρχει σχετική παράδοση και ιστορία στην καλλιέργεια των bonsai, παρά λίγων μόνο ετών, είναι φυσιολογικό να έχει αναπτυχθεί ως επικρατέστερη μέθοδος ενασχόλησης το "trial & error". Δεν υπάρχει κάποιος δημόσιος ή ιδιωτικός φορέας εκπαίδευσης. Οι όποιες πηγές γνώσης επί του θέματος, περιορίζονται σε πολύ λίγους τίτλους βιβλίων που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά, το διαδίκτυο και κάποιες συλλογικότητες όπως η δική μας. Εδώ καλά-καλά δεν υπάρχει οργανωμένο εμπόριο με φυτά, γλάστρες, υλικά και εργαλεία...

Εξάλλου, το ίδιο το αντικείμενο της ζωντανής αυτής τέχνης είναι τόσο ευπαθές, με τόσες πολλές εσωτερικές και εξωτερικές παραμέτρους που επηρρεάζουν την θετική ή αρνητική έκβαση του εγχειρήματος και τόσο πολύ πλούτο γνώσεων (εκπεφρασμένο σε αριθμό πληροφοριών) που απαιτείται για τόσο μεγάλο πλήθος φυτών που μπορούν δυνητικά να γίνουν bonsai, που πραγματικά πιστεύω πως δεν μπορεί ποτέ να ευσταθεί τίτλος "Πάππας bonsai-σίστας" (ως προς το αλάθητο) για κανέναν! Ακόμα και οι λεγόμενοι "γκουρού", είμαι σίγουρος ότι έχουν να διηγηθούν πολλές ιστορίες αποτυχίας.

Όλοι θεωρώ πως έχουμε κάνει (και θα συνεχίσουμε...) τα λάθη που μας αναλογούν, ή έχουμε μετανιώσει για μία παραπάνω εργασία που παρασυρθήκαμε και κάναμε σ' ένα φυτό, ή μια άκαιρη επέμβαση που κάναμε και μας στοίχισε. Όλοι νομίζω θα έχουμε να αφηγηθούμε τουλάχιστον μία ιστορία, με φυτά που χάσαμε για κάποιο λόγο (συνήθως κάποιο δικό μας σφάλμα). Όλες αυτές οι ιστορίες, εάν βγάλει κανείς από την εξίσωση το αίσθημα της ενοχής ή των τύψεων, αποτελούν ένα πρωτογενές υλικό εξαιρετικής σπουδαιότητας από πλευράς γνώσεων. Εννοώ ότι εκτός από το να μαθαίνουμε τι πρέπει να κάνουμε με τα φυτά μας, είναι εξίσου σημαντικό να γνωρίζουμε τι ΔΕΝ πρέπει να κάνουμε. Κι αυτό είναι συνήθως κάτι που έρχεται με τα χρόνια και την εμπειρία. Τίνος την εμπειρία? Την δική μας...

Υπάρχει η παροιμία που λέει ότι σοφός είναι αυτός που μαθαίνει από τα λάθη του, έξυπνος είναι αυτός που μαθαίνει από τα λάθη των άλλων! Εάν απενοχοποιήσουμε την έννοια της αποτυχίας και την εντάξουμε ως εργαλείο στην διαδικασία τη μάθησης, ίσως με λίγη δόση χιούμορ για να είναι πιο εύκολη η εξομολόγηση, τότε όλοι έχουμε να βγούμε κερδισμένοι. Εκτός από σοφότεροι, θα έχουμε μοιραστεί μεταξύ μας την πολυτέλεια της επιλογής του να φανούμε "έξυπνοι" στην διαρκή πορεία εξέλιξής μας στην τεχνική του bonsai, μαθαίνοντας από τα λάθη των γύρω μας.

Πώς σας φαίνεται? 
These users thanked the author Νικολας72 for the post (total 3):
marios (Σήμερα, 12:13) • Harris (Σήμερα, 12:24) • ioannis.makris (26 λεπτά πριν)
Rating: 75%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Harris » 11 Φεβ 2020, 20:32

Workshops γίνονται θα γίνει ξανά τον Μάρτιο μαζί με την κοπή πίτας. Θα κάνουμε αρκετές εργασίες!

Με τις φωτογραφίες θα το κοιτάξω.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

nadim
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από nadim » 11 Φεβ 2020, 17:09

RiaDr έγραψε:
18 Ιαν 2012, 10:22
Ξεκίνησε ως αστείο αλλά νομίζω πως θα μπορούσαμε να το οργανώσουμε: ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ / σειρά σεμιναρίων σχετικά με το κλάδεμα, το συρμάτωμα, τη μεταφύτευση ή ό,τι άλλο κριθεί χρήσιμο.

Τα βήματα είναι απλά:
1. Δέχεται ένας γνωστός και μη εξαιρετέος κύριος του φόρουμ να κάνει μια (ή και περισσότερες, ανάλογα με το ενδιαφέρον) παρουσιάσεις τεχνικών. Αν υπάρχουν κι άλλοι ενδιαφερόμενοι ομιλητές, συνεννοούνται με τους υπεύθυνους του club.

2. Ορίζεται ημερομηνία (αδιαπραγμάτευτη για να μην το συζηταμε τίποτα μήνες) και τόπος (διατίθεται ωραιότατος κήπος από τη γράφουσα, τα γλυκά και ο καφές θα είναι προσφορά του "καταστήματος").

3. Δηλώνετε συμμετοχή για να ξέρουμε τι να περιμένουμε, ούτε να γίνει ανοιχτό "πάρτυ", ούτε να φάμε τα γλυκά μόνοι μας.

4. Η παρουσίαση βιντεοσκοπείται για να δουν τι έχασαν όσοι δεν τα κατάφεραν να ερθουν.

Τόσο απλό. Περιμένω ενεργοποίηση σιγά σιγά, να είμαστε έτοιμοι όταν θα μπει με το καλό η άνοιξη.

Πιστεύω οτι αν κάτι τέτοιο ήταν εφικτό θα ήταν πολύ μεγάλο βήμα και ανάπτυξη της παρέας. Θα μπορούσαν να συνδυαστούν ίσως και με τα Workshops που γίνονται απο τα μέλη της ομάδας.

Επίσης, μήπως θα ήταν εφικτό, οταν κλικάρονται εικόνες είτε να ανοίγει άλλο παράθυρο είτε απλά να μεγενθύνονται, αντί να ανοίγει νέα σελίδα με μόνο την εικόνα στην θέση του φόρουμ;

Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Harris » 24 Ιαν 2020, 22:58

Στείλτε τα με π.μ. όσοι δεν έχετε το εμαιλ μου.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 42 times
Been thanked: 55 times

Δημοσίευση από Hfestion » 24 Ιαν 2020, 22:05

Παρακολουθώ με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον αυτή την συζήτηση. Για μένα το ζητούμενο δεν είναι το '' γιατί'' αλλά το '' πως".
Χωρίς να εξετάσουμε στο ποιος έχει ωραιότερα ή περισσότερα δεντρά, τι χρώμα είναι το nice name του και πόσες αναρτήσεις έχει, μπορούμε να βοηθήσουμε τον φίλο μας τον Χάρη στο να ψάξουμε γενικά (έκτος φόρουμ αναφέρουμε και την πηγή υποχρεωτικά), να σκαναρουμε αναρτήσεις και να δώσουμε πληροφορίες στον Χάρη.

Μόνο πες μας χάρη που να σου τα στέλνουμε. Πμ? Email?

Small Trees...
BIG DREAMS

Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Has thanked: 28 times
Been thanked: 8 times

Δημοσίευση από panixoras » 24 Ιαν 2020, 18:33

ολα αυτα ακουγονται πολυ ωραια...πιστευω οτι το σαιτ ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στο χωρο στην ελλαδα...ευχαριστουμε για το βημα που μας δινετε...γνωριζω οτι ολα γινονται χωρις κανενα οικονομικο οφελος αφιλοκερδος και με μερακι και αγαπη.ευχομαι να συνεχισετε την ομορφη προσπαθεια για πολλα πολλα χρονια ακομη... 

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 4 δευτερόλεπτα:
panixoras έγραψε:
24 Ιαν 2020, 18:33
ολα αυτα ακουγονται πολυ ωραια...πιστευω οτι το σαιτ ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στο χωρο στην ελλαδα...ευχαριστουμε για το βημα που μας δινετε...γνωριζω οτι ολα γινονται χωρις κανενα οικονομικο οφελος αφιλοκερδος και με μερακι και αγαπη.ευχομαι να συνεχισετε την ομορφη προσπαθεια για πολλα πολλα χρονια ακομη... 

αντε να ξαναβρεθουμε στο κοπη τι πιτα....χα χα

Άβαταρ μέλους

dragonail
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Δημοσίευση από dragonail » 24 Ιαν 2020, 18:19

Καλησπέρα στην παρέα μας.

Όλες οι απόψεις έχουν βάση! Κάποιες φορές δεν εχουν διάθεση, χρόνο, χρήματα κ.α Όλοι εδω μεσα προσπαθουμε με τον τρόπο μας να είμαστε μια ωραια παρέα. Μακάρι να μπορουσαμε σε καθε workshop να ειμαστε μαζί. Είμαστε μια ωραία παρέα και σιγα σιγα θα προσπαθησω και εγω με τον τρόπο μου να βοηθησω τον σκοπό μας για ενα ωραιο φορουμ.

1.
Μια πολυ ωραια ιδεα που μου έδωσε ο Hfestion είναι να βρούμε μέσα στο φόρουμ άρθρα απο ερωτήσεις μελών με ωραίες μοναδικές απαντήσεις που μπορουν να μας βοηθησουν να θυμόμαστε αλλα και για τους νεους φιλους μας. Να τα κανουμε sticky (δηλαδη να εμφανίζονται ψηλά και να μην χάνονται με τον καιρο κατω απο αλλες αναρτήσεις...) 1-2 να βρείτε θα τα φτιάξουμε μια ωραια "βιβλιοθήκη" απο ερωτοαπαντησεις του φορουμ.

2.
Εχω ξεκινησει μια προσπάθεια με την βιβλιοθηκη μας https://library.bonsaiforum.gr/ να μπορει να δουλευει καλυτερα σε κινητα... Το ψάχνω ακομα δεν ειμαι ευχαριστημένος αλλα σιγα σιγα θα το συμμαζεψω. Κάθε γνωμη μετράει! Δωστε μου ιδεες...

3.
Θα κόψουμε σε λιγο καιρο και την πιτα του φορουμ. Θα δωσω ενα δεντρο σαν δωρο. Ο Φλοριαν θα δώσει ενα POT και τον χώρο. (δεν το ξερει ακόμα για το POT :) )

Άβαταρ μέλους

thanos75
Omono
Omono
Has thanked: 14 times
Been thanked: 10 times

Δημοσίευση από thanos75 » 24 Ιαν 2020, 12:10

συμφωνώ με αρκετά από αυτά που λέτε.
η συμμετοχή των μελών στο forum είναι λογικό να έχει αυξομειώσεις ανάλογα με τον χρόνο αλλά και την όρεξη καθενός κατά περίοδο αλλά και ίσως με το πόσο σίγουρος νιώθει κάποιος να προτείνει κάτι σε κάποιον άλλον. Είναι και θέμα χαρακτήρα.
Είμαι κάποια χρόνια στο forum έχω αρκετά δεντράκια που ασχολούμαι και πραγματικά πολλές φορές διστάζω να πω κάτι γιατί δεν έχω και την πραγματική εικόνα του φυτού ή επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι έχω δίκιο ή απλώς δεν έχω άποψη.
Αυτό που μου κάνει όμως εμένα εντύπωση και με προβληματίζει δεν είναι μόνο η μη καταγραφή απόψεων στις αναρτήσεις. Απόψεις τις οποίες και γω ομολογώ ότι θα τις ήθελα σε αναρτήσεις που κάνω και δεν τις έχω πάντα. Αυτό που με προβληματίζει λοιπόν είναι ότι οι συναντήσεις που γίνονται αρκετά τακτικά (αφορούν καταλαβαίνω τους Αθηναίους ή και κάποιους κοντινούς) δεν έχουν την συμμετοχή που θα περίμενα. Είναι πολύ πιο εύκολο να περιγράψεις κάτι και να πεις μια γνώμη όταν έχεις μπροστά σου το δεντράκι και επιπλέον όταν έχεις αφιερώσει κάποια ώρα για αυτό το σκοπό και δεν κοιτάς στα πεταχτά τον υπολογιστή σου. Την συμμετοχή στις συναντήσεις την βρίσκω και για κάποιο άλλο λόγο σημαντική. Καταρχήν έχεις βοηθό σε κάτι που κάνεις. Λίγες φορές έχεις χρειαστεί ένα τρίτο χέρι; Επίσης εκεί γνωριζόμαστε, αποκτούμε οικειότητα και υπάρχει και μεγαλύτερη άνεση να πεις αυτό που σκέφτεσαι ... παύει να είναι απρόσωπο. Εκεί θεωρώ ότι γίνεσαι πραγματικά μέλος μιας ομάδας. Και η μεγάλη συμμετοχή θα φέρει και το νέο, θα δώσει κίνητρο.
Όπως και να χει, η ασχολία πιστεύω για τους περισσότερους είναι για να ξεφύγουμε από την καθημερινότητά μας, η οποία δεν είναι πάντα εύκολη. Συνεπώς δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις για το πως λειτουργεί ο καθένας, γιατί τότε δεν θα ήταν χόμπυ, αλλά άλλη μία δουλειά.
Σε κάθε περίπτωση, εγώ αρχίζω κλαδέματα και θα σας "πήξω" στις αναρτήσεις!

deus x machina
Shohin
Shohin
Has thanked: 8 times
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από deus x machina » 24 Ιαν 2020, 08:01

Θα συμφωνησω σε ολα με τους παραπανω φιλους για το τι εστι γονιμη , καλοπροαιρετη κριτικη και πως μπορουμε να εξελιχτουμε μεσα απο αυτη. Το να συγχαιρουμε ο ενας τον αλλο δεν λεει τελικα τιποτα. Δεν μπορεις να κοβεις καποιου την φορα η την ορεξη για δημιουργια η προθεση να δειξει αυτο που εχει κανει αλλα απο την αλλη δεν χρειαζεται να '' χαιδευουμε '' ο ενας τα αυτια του αλλου.
Μονο μεσα απο την κριτικη - προταση μπορει να εξελιχθει κατι.
Δεν ξεχνω εξαλλου πως μπηκα σε ολη αυτη την φαση.
Οταν με αγκαλιασαν σαν καινουργιο ολα τα ατομα που σημερα ειναι κ η βασικη ομαδα του forum. Oταν με ορεξη κ περιεργεια ξεκινησα αυτο το νεο ταξιδι.
Δεν ξεχασω την παρουσιαση του Παναγιωτη στο φυτωριο της Γεωπονικης για την απορροφητικοτητα των διαφορετικων υπεδαφων , το κτισιμο πανω σε πετρα ενος τοπιου με 7 δεντρακια ,σε χωρο που μας ειχε παραχωρησει καποιο φυτωριο κλπ κλπ.
Που ειναι ολα αυτα;
Ποιο ειναι το καινουργιο που μπορει να μαθει καποιος ερχομενος στις συγκεντρωσεις μας;
Τι μας λειπει ;;;
Μα φυσικα το νεο , το απροβλεπτο , η νεα παρουσιαση - προκληση.
Το να φτιαχνει ο καθενας αυτο που θα εκανε και σπιτι μονος του σε μια συγκεντρωση -δεν λεει κ τιποτα κατα την αποψη μου
Το να παρατας αυτο που φτιαχνεις για να δειξεις κατι σε καποιον κ να ασχοληθεις με το φυτο του , αυτο ειναι που μετραει για μενα οταν μιλαμε για συγκεντρωσει μελων κ οχι μια απλωσια της αυλης η του σαλονιου μας .
Ολα αυτα τα αναφερω οχι πικροχολα αλλα σε αναμνηση ολων αυτων που βιωσα κ επιθυμω να ξαναβιωσω .
Την διψα για μαθηση περα απο τα βιντεο ενος σποτ που βλεπει ο καθενας κ περα απο καποιο διαβασμα .
Αυτην την προταση εχω να κανω απο την μερια μου κ ας γραψουν κ οι υπολοιποι φιλοι την αποψη τους πανω σε αυτα δινοντας την δικη τους οπτικη
Nihil humanum mihi alienum est

Giorgos G.
Shohin
Shohin
Has thanked: 53 times
Been thanked: 40 times

Δημοσίευση από Giorgos G. » 22 Ιαν 2020, 18:58

ioannis.makris έγραψε:
22 Ιαν 2020, 18:09
Αισθάνομαι πως το forum χρειάζεται κάτι για να ζωντανέψει λίγο Ίσως ένα διαγωνισμό φωτογραφίας με δεντράκια δικά μας οπού δεν θα έχει τον πρώτο λόγο το δέντρο άλλα η φωτογραφεία, η κάτι άλλο δεν ξέρω.
Ξέρω πως οι περισσότεροι έχετε πολύ λίγο χρόνο και εγώ το ίδιο άλλα τους τελευταίους μήνες νιώθω πως δεν θέλω να αναρτώ δέντρα μου. Ανεβάζοντας ένα δέντρο δεν θέλω να ακούσω μονό τι ωραίο μπράβο Γιάννη κτλ κτλ και μάλιστα από 2 η 3 ανθρώπους μονό, είμαι σίγουρος ότι τα περισσότερα δέντρα μου έχουν πολλλαααααα λάθη, η δεν έπρεπε να το είχα αγοράσει, η ότι η προσέγγιση μου δεν είναι καλή κτλ κτλ. Μου λείπει η ζωντάνια που υπήρχε κάποτε και που με έκανε να νοιάζομαι γι αυτό το forum

Με την παρούσα ανάρτηση ο Γιάννης μετέφερε και δικούς μου προβληματισμούς. Διαπιστώνω και εγω ότι τους τελευταίους μήνες σαν να λειπει η αμφιδρομη επικοινωνία που πιστεύω ότι υπήρχε όταν γράφτηκα στο φόρουμ. Κατά την άποψή μου, ο λόγος για να ανεβάσεις ενα δεντράκι ή οτιδήποτε άλλο σχετικό δεν είναι για να πάρεις "like" αλλά για να έχεις τις απόψεις των υπολοίπων μελών, να πάρεις ιδεες, να σκεφτεις, να αναθεωρήσεις ή να διορθώσεις και εντέλει να μάθεις κάτι παραπάνω από τις εμπειρίες των υπολοίπων ώστε να βελτιώσεις κάθε δική σου δημιουργία, σε ότι επιπεδο και αν ειναι αυτή. 

Φυσικά ως μελος του φόρουμ φερω κι εγω όπως και ο καθενας μας το ανάλογο μερίδιο ευθυνης. Μια παρουσίαση των πιο αγαπημένων δεντρων του κάθε μέλους ή κατι άλλο θα ήταν μια καλή ιδέα για να ζωντανέψει λίγο η κατάσταση. Ο καθένας ας καταθέσει τις ιδέες του..

These users thanked the author Giorgos G. for the post:
ioannis.makris (22 Ιαν 2020, 20:22)
Rating: 25%

ioannis.makris
Omono
Omono
Has thanked: 65 times
Been thanked: 22 times

Δημοσίευση από ioannis.makris » 22 Ιαν 2020, 18:09

Αισθάνομαι πως το forum χρειάζεται κάτι για να ζωντανέψει λίγο Ίσως ένα διαγωνισμό φωτογραφίας με δεντράκια δικά μας οπού δεν θα έχει τον πρώτο λόγο το δέντρο άλλα η φωτογραφεία, η κάτι άλλο δεν ξέρω.
Ξέρω πως οι περισσότεροι έχετε πολύ λίγο χρόνο και εγώ το ίδιο άλλα τους τελευταίους μήνες νιώθω πως δεν θέλω να αναρτώ δέντρα μου. Ανεβάζοντας ένα δέντρο δεν θέλω να ακούσω μονό τι ωραίο μπράβο Γιάννη κτλ κτλ και μάλιστα από 2 η 3 ανθρώπους μονό, είμαι σίγουρος ότι τα περισσότερα δέντρα μου έχουν πολλλαααααα λάθη, η δεν έπρεπε να το είχα αγοράσει, η ότι η προσέγγιση μου δεν είναι καλή κτλ κτλ. Μου λείπει η ζωντάνια που υπήρχε κάποτε και που με έκανε να νοιάζομαι γι αυτό το forum

myrtilos
Shohin
Shohin
Has thanked: 31 times
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση από myrtilos » 17 Σεπ 2019, 21:34

Ευχαριστώ για την υλοποίηση και την αμεσότητα.

Άβαταρ μέλους

dragonail
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευση από dragonail » 17 Σεπ 2019, 15:11

myrtilos έγραψε:
17 Σεπ 2019, 10:32
Δεν ξέρω αν είναι δύσκολο να ξανά εφαρμοστεί η επιλογή "εργασίες του μήνα" στην αρχική σελίδα του φόρουμ, αλλά αυτό βοηθούσε πολύ στην άμεση πρόσβαση.

Έτοιμο την ξαναέφτιαξα. (δεν εχω προλαβει να φτιαξω το χρώμα για να ταιριαζει με το φορουμ)

myrtilos
Shohin
Shohin

Δημοσίευση από myrtilos » 17 Σεπ 2019, 10:32

Δεν ξέρω αν είναι δύσκολο να ξανά εφαρμοστεί η επιλογή "εργασίες του μήνα" στην αρχική σελίδα του φόρουμ, αλλά αυτό βοηθούσε πολύ στην άμεση πρόσβαση.

myrtilos
Shohin
Shohin

Δημοσίευση από myrtilos » 27 Ιουν 2019, 15:41

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση,ανοίγοντας τις φωτογραφίες μια μια τις βλέπω κανονικά αν είναι περισσότερες από μια δεν τις βλέπω με thumbnail (μικρό το κακό).
Όλο και καλύτερο το φόρουμ ευχαριστώ και πάλι.

Άβαταρ μέλους

dragonail
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευση από dragonail » 27 Ιουν 2019, 14:56

myrtilos έγραψε:
26 Ιουν 2019, 23:12
Με αφορμή την προσπάθεια του DsonPap να παρουσιάσει τα δέντρα του θα επαναφέρω το θέμα του κάδρου στις φωτογραφίες.
Όλες οι φωτογραφίες του DsonPap είναι με λάθος καδράρισμα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να απολαύσω τις προσπάθειες του.
Θα πρότεινα είτε να βρεθεί τρόπος να μπορούμε να περιστρέψουμε τις φωτογραφίες είτε να δοθούν σαφείς οδηγίες για το πως "ανεβάζουμε"  τις φωτογραφίες με σωστό κάδρο.

Δοκίμασε τώρα. Μπορει στο thumbnail να ειναι "αναποδα" αλλα οταν πατας στην φέρνει ισια. Δοκίμασε το και πες μου εαν ειναι οκ.

Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Harris » 27 Ιουν 2019, 08:44

myrtilos έγραψε:
26 Ιουν 2019, 23:12
Με αφορμή την προσπάθεια του DsonPap να παρουσιάσει τα δέντρα του θα επαναφέρω το θέμα του κάδρου στις φωτογραφίες.
Όλες οι φωτογραφίες του DsonPap είναι με λάθος καδράρισμα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να απολαύσω τις προσπάθειες του.
Θα πρότεινα είτε να βρεθεί τρόπος να μπορούμε να περιστρέψουμε τις φωτογραφίες είτε να δοθούν σαφείς οδηγίες για το πως "ανεβάζουμε"  τις φωτογραφίες με σωστό κάδρο.

Το ξέρω έχεις δίκιο. Αυτο ειναι ενα θεμα που τα κινητα τραβανε φωτογραφιες αλλα απο μονα τους δινουν το καδραρισμα. Θα το ψάξω. 
Εικόνα

myrtilos
Shohin
Shohin

Δημοσίευση από myrtilos » 26 Ιουν 2019, 23:12

Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Harris » 26 Σεπ 2018, 22:17

Θα το ψάξουμε. Αλλά νομίζω ότι αυτό έρχεται με την πληροφορία από το κινητό που τραβήχτηκε.
Εικόνα

Απάντηση