Έγινε αναβάθμιση στο forum.

Εδώ γράφουμε οτιδήποτε δεν έχει σχέση με τα μπονσάι

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Έγινε αναβάθμιση στο forum.

Δημοσίευση από marios »

My Nellie έγραψε:
marios έγραψε: ... ...Μάλιστα... τότε πώς θα γραφούμε τα συγκριτικά μεγαλύτερος, κοντύτερος, χοντρύτερος, αρχύτερα και πρωτύτερα, που δεν έχουν αρχαίους τύπους;
Τα ιδιαίτερα μαθήματα γραμματικής και συντακτικού κατόπιν ιδιαίτερης συμφωνίας για το αντίτιμο. ΑΛΛΑ ατύχησες διότι δεν δέχομαι αυθάδεις μαθητές...
Το ήξερα οτι δεν μπορούσες να απαντήσεις!

Αλλά έτσι ΟΛΟΙ κατάλαβαν ! :)

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Έγινε αναβάθμιση στο forum.

Δημοσίευση από My Nellie »

marios έγραψε: ... ...Μάλιστα... τότε πώς θα γραφούμε τα συγκριτικά μεγαλύτερος, κοντύτερος, χοντρύτερος, αρχύτερα και πρωτύτερα, που δεν έχουν αρχαίους τύπους;
Τα ιδιαίτερα μαθήματα γραμματικής και συντακτικού κατόπιν ιδιαίτερης συμφωνίας για το αντίτιμο. ΑΛΛΑ ατύχησες διότι δεν δέχομαι αυθάδεις μαθητές...
Άβαταρ μέλους

kapouland
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 26 Απρ 2011, 13:58
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Έγινε αναβάθμιση στο forum.

Δημοσίευση από kapouland »

Τέλος πάντων Μάριε απλά έγραψα αυτό αισθάνθηκα!
Αν ποτέ γνωρίσεις την Αλεξάνδρα θα καταλάβεις![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
...Ανδρέας [HR]

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Έγινε αναβάθμιση στο forum.

Δημοσίευση από marios »

kapouland έγραψε:
marios έγραψε:...Που βρίσκεις ειρωνεία; [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]
Λυπάμαι αλλά δεν θα πρέπει να κρίνεις αν κάποιος γράφει ορθογραφικά, αυτό σε γενικές γραμμές!

Από την άλλη δεν το έγραψε λάθος...! Θα το καταλάβεις...[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
Δεν ήταν ειρωνεία ήταν φιλική συμβουλή!

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Έγινε αναβάθμιση στο forum.

Δημοσίευση από marios »

My Nellie έγραψε:Το καθ' αυτό post του μέλους marios το αφήνω ασχολίαστο όσον με αφορά, διότι ο λόγος που βρίσκομαι και συμμετέχω εδώ δεν είναι το να αναπτύξω κοινωνικές σχέσεις.
Το αφήνω στην κρίση όσων με γνωρίζουν (κι είναι πολλοί και, κυρίως, παλιοί)

Αλλά μαθήματα γραμματικής δεν θα τα δεχθώ, ακόμη κι αν αυτά έχουν την ιδιότυπη μορφή "φιλικής συμβουλής"
Λοιπόν, παρ' ότι η συζήτηση έχει ξαναγίνει, θα ξαναγράψω τι ισχύει στην ελληνική γραμματική.

Το καλύτερος δεν πρέπει να γράφεται με "υ" διότι δεν σχηματίζει τα παραθετικά του κατά το πλατύτερος, ταχύτερος κλπ. Τα επίθετα πλατύς, ταχύς, πλατύς είναι τριτόκλιτα και γι' αυτό σχηματίζουν παραθετικά σε -ύτερος. ΟΜΩΣ το "καλός" είναι δευτερόκλιτο κι έχει τα εξής παραθετικά : καλός, καλλίων, κάλλιστος. Από εκεί εξάγεται κι ο τύπος "καλλίτερος".
Μάλιστα... τότε πώς θα γραφούμε τα συγκριτικά μεγαλύτερος, κοντύτερος, χοντρύτερος, αρχύτερα και πρωτύτερα, που δεν έχουν αρχαίους τύπους;
Άβαταρ μέλους

kapouland
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 26 Απρ 2011, 13:58
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Έγινε αναβάθμιση στο forum.

Δημοσίευση από kapouland »

...με πρόλαβες Αλεξάνδρα![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
...Ανδρέας [HR]
Άβαταρ μέλους

kapouland
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 26 Απρ 2011, 13:58
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Έγινε αναβάθμιση στο forum.

Δημοσίευση από kapouland »

marios έγραψε:...Που βρίσκεις ειρωνεία; [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]
Λυπάμαι αλλά δεν θα πρέπει να κρίνεις αν κάποιος γράφει ορθογραφικά, αυτό σε γενικές γραμμές!

Από την άλλη δεν το έγραψε λάθος...! Θα το καταλάβεις...[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
...Ανδρέας [HR]

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Έγινε αναβάθμιση στο forum.

Δημοσίευση από My Nellie »

Το καθ' αυτό post του μέλους marios το αφήνω ασχολίαστο όσον με αφορά, διότι ο λόγος που βρίσκομαι και συμμετέχω εδώ δεν είναι το να αναπτύξω κοινωνικές σχέσεις.
Το αφήνω στην κρίση όσων με γνωρίζουν (κι είναι πολλοί και, κυρίως, παλιοί)

Αλλά μαθήματα γραμματικής δεν θα τα δεχθώ, ακόμη κι αν αυτά έχουν την ιδιότυπη μορφή "φιλικής συμβουλής"
Λοιπόν, παρ' ότι η συζήτηση έχει ξαναγίνει, θα ξαναγράψω τι ισχύει στην ελληνική γραμματική.

Το καλύτερος δεν πρέπει να γράφεται με "υ" διότι δεν σχηματίζει τα παραθετικά του κατά το πλατύτερος, ταχύτερος κλπ. Τα επίθετα πλατύς, ταχύς, πλατύς είναι τριτόκλιτα και γι' αυτό σχηματίζουν παραθετικά σε -ύτερος. ΟΜΩΣ το "καλός" είναι δευτερόκλιτο κι έχει τα εξής παραθετικά : καλός, καλλίων, κάλλιστος. Από εκεί εξάγεται κι ο τύπος "καλλίτερος".

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Έγινε αναβάθμιση στο forum.

Δημοσίευση από marios »

kapouland έγραψε:
marios έγραψε:...Προσωπικά νομίζω ότι έχεις κάποιο παλαιό απωθημένο... (ίσως να φταίω και εγώ)

υ.γ Μια φιλική συμβουλή: καλύτερα το καλύτερα να το γράφεις 'καλύτερα' και όχι 'καλλίτερα'...


Μάριε θα μου επιτρέψεις να σου πω πως παρεκτρέπεσαι! Δεν υπάρχει λόγος να ειρωνεύεσαι καθ'αυτόν τον τρόπο, και ειδικά έναν άνθρωπο που δεν γνωρίζεις καν!

Συγχώρεσέ με αλλά έπρεπε να στο πω...![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_e_sad.gif[/img]
Που βρίσκεις ειρωνεία; [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

kapouland
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 26 Απρ 2011, 13:58
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Έγινε αναβάθμιση στο forum.

Δημοσίευση από kapouland »

marios έγραψε:...Προσωπικά νομίζω ότι έχεις κάποιο παλαιό απωθημένο... (ίσως να φταίω και εγώ)

υ.γ Μια φιλική συμβουλή: καλύτερα το καλύτερα να το γράφεις 'καλύτερα' και όχι 'καλλίτερα'...


Μάριε θα μου επιτρέψεις να σου πω πως παρεκτρέπεσαι! Δεν υπάρχει λόγος να ειρωνεύεσαι καθ'αυτόν τον τρόπο, και ειδικά έναν άνθρωπο που δεν γνωρίζεις καν!

Συγχώρεσέ με αλλά έπρεπε να στο πω...![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_e_sad.gif[/img]
...Ανδρέας [HR]

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Έγινε αναβάθμιση στο forum.

Δημοσίευση από marios »

Mynelly φαίνεται το πως γράφεις και με τι ύφος τα γράφεις!
'Δεν βλέπω κάποια διαφορά προς το καλλίτερο,'

Προσωπικά νομίζω ότι έχεις κάποιο παλαιό απωθημένο... (ίσως να φταίω και εγώ)

υ.γ Μια φιλική συμβουλή: καλύτερα το καλύτερα να το γράφεις 'καλύτερα' και όχι 'καλλίτερα'...
Άβαταρ μέλους

kapouland
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 26 Απρ 2011, 13:58
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Έγινε αναβάθμιση στο forum.

Δημοσίευση από kapouland »

My Nellie έγραψε:...Σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση και την εκτιμώ!
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]
...Ανδρέας [HR]

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Έγινε αναβάθμιση στο forum.

Δημοσίευση από My Nellie »

Σε καταλαβαίνω απολύτως!
Σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση και την εκτιμώ!
Άβαταρ μέλους

kapouland
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 26 Απρ 2011, 13:58
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Έγινε αναβάθμιση στο forum.

Δημοσίευση από kapouland »

My Nellie έγραψε:...Όταν κάποιος αναφέρεται στο σύνολο των μελών γράφοντας : "πρέπει όλοι να κατανοήσουμε ότι...." θεωρώ απαραίτητη εκ μέρους μου την διευκρίνιση για το πνεύμα με το οποίο δημοσίευσα την δική μου απάντηση κι αυτό δεν συμπεριλαμβάνει την απάντηση οποιουδήποτε τρίτου.
Δεν αναφέρθηκα επί προσωπικού Αλεξάνδρα!


Η φράση αυτή αφορούσε όλους όσους δεν μπορούν να κάνουν λίγο υπομονή ώστε όλα να μπουν σε ένα ρυθμό!
Καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου... και εμένα θα με πείραζε αν "έμπαιναν λόγια στο στόμα μου"! Αλλά η δημοσίευσή σου ήταν η αφορμή να εκφραστώ. Μου έδωσες το έναυσμα να πω αυτά που είπα για οποιοδήποτε ενδιαφερόμενο!

Ελπίζω να με κατάλαβες![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
...Ανδρέας [HR]

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Έγινε αναβάθμιση στο forum.

Δημοσίευση από My Nellie »

Ασφαλώς και ΔΕΝ αρχίζει κανείς διαξιφισμούς, επειδή όμως οι προηγούμενες δημοσιεύσεις σχολιάζουν δική μου φράση, θα λάβετε την οφειλόμενη απάντηση.

Λοιπόν, όταν απαντώ, απαντώ αποκλειστικά και μόνο για τον εαυτό μου!

Και ΔΕΝ είμαι εγώ που χρησιμοποίησα τις ακραίες εκφράσεις οι οποίες ενόχλησαν και με βρίσκουν παντελώς αντίθετη! Απλώς συνέβη να δημοσιεύσω ακριβώς ύστερα από το επίμαχο post και να πω ότι αντιμετώπισα τα ίδια προβλήματα.
Όταν κάποιος αναφέρεται στο σύνολο των μελών γράφοντας : "πρέπει όλοι να κατανοήσουμε ότι...." θεωρώ απαραίτητη εκ μέρους μου την διευκρίνιση για το πνεύμα με το οποίο δημοσίευσα την δική μου απάντηση κι αυτό δεν συμπεριλαμβάνει την απάντηση οποιουδήποτε τρίτου.
Άβαταρ μέλους

kapouland
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 26 Απρ 2011, 13:58
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Έγινε αναβάθμιση στο forum.

Δημοσίευση από kapouland »

...τα είπαν όλα ο Πέτρος και η Ρία!
Δε θα ήταν καλό να αρχίσουμε τους διαξιφισμούς...[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
Είπα την άποψη μου χωρίς να χαρακτηρίσω κάποιον. Απλώς ήθελα να εκφράσω την συμπαράστασή μου σε αυτούς που δουλεύουν σκληρά για να έχουμε εμείς φόρουμ, ιστοσελίδα και Λέσχη. Τέλος._
...Ανδρέας [HR]

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Έγινε αναβάθμιση στο forum.

Δημοσίευση από marios »

RiaD έγραψε:
Petros έγραψε:Συγνώμη δεν ήταν και τόσο απλό feedback (αναπληροφόρηση) γιατί γράφτηκαν ('έλεος' , κάτι μ@ κ.τ.λ). Ας προσέχουμε πως εκφραζόμαστε και στην τελική δεν πληρώνουμε για να είμαστε εδώ ούτε κανείς παίρνει χρήματα απο διαφημίσεις που τα έχουμε μέσα στην μούρη μας! Η προσπάθεια που έχει γίνει εδω μέσα για να έχουμε τόση πληροφορία σίγουρα δεν έγινε σε μια μέρα!

Σε μένα το φόρουμ μου φαίνεται οτι πηγαίνει πιο γρήγορα. Πράγματι πριν λίγες μέρες μου έβγαζε ενα error. Όταν ξαναπροσπάθησα μετά απο 10 λεπτά μπήκε κανονικά!
Το φόρουμ το κοιτάζω κάθε μέρα και νομίζω οτι λειτουργεί σωστά.

Ευχαριστώ πολύ!

Θα συμφωνήσω με τον Πέτρο και να συμπληρώσω ότι όχι μόνο δεν παίρνει κανείς χρήματα, κάποιοι βάζουν κι απ'την τσέπη τους χρόνια τωρα για να λειτουργεί το site και το forum! Και να μη μιλήσω για τις ώρες που ξεκλέβουν απ' την προσωπική τους ζωή/ξεκουραση / διακοπές για να δουλεύουν όλα σωστά.

Ας τα έχουμε αυτά στο μυαλό μας κι ας μην επισημαίνουμε μόνο τα αρνητικά, όποτε κι όταν αυτά υπάρχουν.
+1 petros
+1 riad
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Έγινε αναβάθμιση στο forum.

Δημοσίευση από RiaDr »

Petros έγραψε:Συγνώμη δεν ήταν και τόσο απλό feedback (αναπληροφόρηση) γιατί γράφτηκαν ('έλεος' , κάτι μ@ κ.τ.λ). Ας προσέχουμε πως εκφραζόμαστε και στην τελική δεν πληρώνουμε για να είμαστε εδώ ούτε κανείς παίρνει χρήματα απο διαφημίσεις που τα έχουμε μέσα στην μούρη μας! Η προσπάθεια που έχει γίνει εδω μέσα για να έχουμε τόση πληροφορία σίγουρα δεν έγινε σε μια μέρα!

Σε μένα το φόρουμ μου φαίνεται οτι πηγαίνει πιο γρήγορα. Πράγματι πριν λίγες μέρες μου έβγαζε ενα error. Όταν ξαναπροσπάθησα μετά απο 10 λεπτά μπήκε κανονικά!
Το φόρουμ το κοιτάζω κάθε μέρα και νομίζω οτι λειτουργεί σωστά.

Ευχαριστώ πολύ!
Θα συμφωνήσω με τον Πέτρο και να συμπληρώσω ότι όχι μόνο δεν παίρνει κανείς χρήματα, κάποιοι βάζουν κι απ'την τσέπη τους χρόνια τωρα για να λειτουργεί το site και το forum! Και να μη μιλήσω για τις ώρες που ξεκλέβουν απ' την προσωπική τους ζωή/ξεκουραση / διακοπές για να δουλεύουν όλα σωστά.

Ας τα έχουμε αυτά στο μυαλό μας κι ας μην επισημαίνουμε μόνο τα αρνητικά, όποτε κι όταν αυτά υπάρχουν.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Έγινε αναβάθμιση στο forum.

Δημοσίευση από Petros »

My Nellie έγραψε:
kapouland έγραψε: ... ...και πρέπει να κατανοήσουμε όλοι ότι κάποια πράγματα θέλουν τον χρόνο τους!... ...
Απλό feed back ήταν, αγαπητέ kapouland, έτσι ώστε να λάβουν όσο το δυνατόν περισσότερες παραμέτρους υπ' όψιν τους οι αρμόδιοι.
Συγνώμη δεν ήταν και τόσο απλό feedback (αναπληροφόρηση) γιατί γράφτηκαν ('έλεος' , κάτι μ@ κ.τ.λ). Ας προσέχουμε πως εκφραζόμαστε και στην τελική δεν πληρώνουμε για να είμαστε εδώ ούτε κανείς παίρνει χρήματα απο διαφημίσεις που τα έχουμε μέσα στην μούρη μας! Η προσπάθεια που έχει γίνει εδω μέσα για να έχουμε τόση πληροφορία σίγουρα δεν έγινε σε μια μέρα!

Σε μένα το φόρουμ μου φαίνεται οτι πηγαίνει πιο γρήγορα. Πράγματι πριν λίγες μέρες μου έβγαζε ενα error. Όταν ξαναπροσπάθησα μετά απο 10 λεπτά μπήκε κανονικά!
Το φόρουμ το κοιτάζω κάθε μέρα και νομίζω οτι λειτουργεί σωστά.

Ευχαριστώ πολύ!

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Έγινε αναβάθμιση στο forum.

Δημοσίευση από My Nellie »

kapouland έγραψε: ... ...και πρέπει να κατανοήσουμε όλοι ότι κάποια πράγματα θέλουν τον χρόνο τους!... ...
Απλό feed back ήταν, αγαπητέ kapouland, έτσι ώστε να λάβουν όσο το δυνατόν περισσότερες παραμέτρους υπ' όψιν τους οι αρμόδιοι.
Απάντηση