Φθηνό σετ εργαλείων για μπονσάι

Εδώ γράφουμε οτιδήποτε δεν έχει σχέση με τα μπονσάι
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Φθηνό σετ εργαλείων για μπονσάι

Δημοσίευση από alexcorfu »

Harris έγραψε:
alexcorfu έγραψε:Πήρα ένα τέτοιο σετάκι από Αγγλία (χωρίς το φόρο για Η.Π.Α). Σίγουρα δεν είναι και η καλύτερη ποιότητα, αλλά κάνουν τη δουλειά τους. Εν ολίγοις, θα συμφωνήσω με τη Ρία. Οι δύο κόφτες που περιέχει το σετ, μου παρουσίασαν ένα πρόβλημα... Στράβωσαν με κάποιο τρόπο(!) και αναγκάστηκα στον έναν ειδικά να κόψω στο stop στη μία λαβή και να ξαναφτιάξω πάλι τις κόψεις τους ώστε να εφάπτονται σωστά. Χρησιμοποιήθηκαν μόνο για τη χρήση την οποία προορίζονται! Σε γενικές γραμμές όμως είναι καλά για τα χρήματα που κοστίζουν. Δεν έχουν το άψογο φινίρισμα και δεν παρατήρησα στα δικά μου να αφήνουν χρώμα στα χέρια... ακόμα!

Είχα αγοράσει κινέζικο concave και πήγα να κόψω ενα χοντρό κλαδί απο εναν juniper stricta... Άνοιξε σαν καρπούζι! Εαν το είχα κόψει με άλλο εργαλείο και είχα κάνει το τελικό φινίρισμα με το concave θα το είχα ακόμα αυτό το εργαλείο... Θέλει προσοχή. Ακόμα και κοφτακι για ηλεκτρικα καλώδια FACOM (τον 100ευρω) που έχω γράφει οτι είναι εφόρου ζωης εαν κόβεις χαλκο τοσο χιλιοστών.

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img] Χθές, έσπασα κι εγώ με τη σειρά μου τον concave κόφτη! Σε ένα κλαδάκι λίγο πιο χονδρό από ένα μολύβι... Δυστυχώς, έμεινα από μπαταρία στη φωτογραφική μηχανή και δε μπορώ για την ώρα να σας χαρίσω αυτό το μοναδικό στιγμιότυπο... Πάντως, είχα την ευκαιρία να εξετάσω το υλικό του κινεζικού κόφτη, μαζί με έναν άλλο φίλο που ξέρει τα μέταλλα καλύτερα από εμένα και μου είπε πως είναι φτιαγμένο από ένα είδος σιδήρου που παράγεται κατά την πρώτη εκκαμίνευση του μεταλλεύματος. Ήταν κατηγορηματικός πως δεν επρόκειτο για ατσάλι! Τί να πώ... Σε γενικές γραμμές, ό,τι πληρώσεις παίρνεις!... Εν τέλει, θα καταλήξω πως για αυτούς τους εξειδικευμένους κόφτες, χρειάζεται η όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα, τουλάχιστον για όποιον ασχοληθεί σοβαρά με το αντικείμενο!
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Φθηνό σετ εργαλείων για μπονσάι

Δημοσίευση από gate1908 »

Ευχαριστουμε
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Φθηνό σετ εργαλείων για μπονσάι

Δημοσίευση από Harris »

Επίσης και ο Φλόριαν (εντος Γερμανιας) βρίσκει πολύ καλές τιμές σε διάφορα προιόντα.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Φθηνό σετ εργαλείων για μπονσάι

Δημοσίευση από alexcorfu »

Sim62 έγραψε:
alexcorfu έγραψε:Πήρα ένα τέτοιο σετάκι από Αγγλία (χωρίς το φόρο για Η.Π.Α). Σίγουρα δεν είναι και η καλύτερη ποιότητα, αλλά κάνουν τη δουλειά τους.

Κατά καιρούς έχουν γράψει και άλλοι φίλοι ότι αγοράζουν διάφορα από Αγγλία και εδώ έχω να πώ το εξής. Τα εγγλέζικα μαγαζιά πρώτον είναι από τα πιό ακριβά, ορισμένοι που είναι και μεγάλοι μάστορες με βιντεάκια στο youtube δεν μπαίνουν κάν στον κόπο να απαντήσουν για την προέλευση των προιόντων τους, με αποτέλεσμα να νομίζεις ότι λόγω τιμής παίρνεις Γιαπωνέζο αλλά τελικά σου βγαίνει κάποιος απο τα βάθη της Κίνας και τρίτον κάποιοι είναι και θρασύτατοι λέγοντας ότι δεν στέλνουν Ελλάδα λόγω της κατάστασης λές και δεν θα πάρουν τα χρήματα τους προκαταβολικά. Επίσης τα μεταφορικά που χρεώνουν είναι συνήθως υψηλά.
Αντίθετα ορισμένα γερμανικά μαγαζιά και πολύ καλύτερες τιμές έχουν και πολύ καλύτερα προιόντα, περισσότερο εξυπηρετικοί και ορισμένοι δίνουν εξαιρετικές τιμές για την μεταφορά. Ψάξτε το λίγο παραπάνω, όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του δώσω κάποιες διευθύνσεις.

Συμφωνώ! Η Γερμανική αγορά σε πάρα πολλά πράγματα είναι φθηνότερη από αυτήν της Αγγλίας, για παράδειγμα. Έτυχε να τα πάρω από Αγγλία (εννοείται κινεζικό σετ) γιατί εκείνη την περίοδο δεν έβρισκα κάτι καλύτερο από τη Γερμανία δυστυχώς.... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Φθηνό σετ εργαλείων για μπονσάι

Δημοσίευση από iohokahey »

Sim62 έγραψε:και τρίτον κάποιοι είναι και θρασύτατοι λέγοντας ότι δεν στέλνουν Ελλάδα λόγω της κατάστασης λές και δεν θα πάρουν τα χρήματα τους προκαταβολικά.

και αυτος ειναι ενας πολυ καλος λογος που πολλες φορες με κανει να ψωνιζω εντος ελλαδας..[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/handgestures/thumbup.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Φθηνό σετ εργαλείων για μπονσάι

Δημοσίευση από Sim62 »

alexcorfu έγραψε:Πήρα ένα τέτοιο σετάκι από Αγγλία (χωρίς το φόρο για Η.Π.Α). Σίγουρα δεν είναι και η καλύτερη ποιότητα, αλλά κάνουν τη δουλειά τους.

Κατά καιρούς έχουν γράψει και άλλοι φίλοι ότι αγοράζουν διάφορα από Αγγλία και εδώ έχω να πώ το εξής. Τα εγγλέζικα μαγαζιά πρώτον είναι από τα πιό ακριβά, ορισμένοι που είναι και μεγάλοι μάστορες με βιντεάκια στο youtube δεν μπαίνουν κάν στον κόπο να απαντήσουν για την προέλευση των προιόντων τους, με αποτέλεσμα να νομίζεις ότι λόγω τιμής παίρνεις Γιαπωνέζο αλλά τελικά σου βγαίνει κάποιος απο τα βάθη της Κίνας και τρίτον κάποιοι είναι και θρασύτατοι λέγοντας ότι δεν στέλνουν Ελλάδα λόγω της κατάστασης λές και δεν θα πάρουν τα χρήματα τους προκαταβολικά. Επίσης τα μεταφορικά που χρεώνουν είναι συνήθως υψηλά.
Αντίθετα ορισμένα γερμανικά μαγαζιά και πολύ καλύτερες τιμές έχουν και πολύ καλύτερα προιόντα, περισσότερο εξυπηρετικοί και ορισμένοι δίνουν εξαιρετικές τιμές για την μεταφορά. Ψάξτε το λίγο παραπάνω, όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του δώσω κάποιες διευθύνσεις.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Φθηνό σετ εργαλείων για μπονσάι

Δημοσίευση από Harris »

Πολύ ωραία τα έγραψες sim62,
ήθελα να συμπληρώσω οτι ενω εχω αγοράσει και τα απλά κινέζικα οπως αυτα με τα 45-55 ευρω. έχω και κινέζικα stainless steel και ιαπωνικά carbon steel (kaneshin) αλλα και ιαπωνικά ARS αλλα και Fiskars ακόμα σε πολλές περιπτώσεις ακόμα χρησιμοποιώ τα πρώτα μου κινέζικα. (εκτος απο το ψαλίδι που ανέφερα πιο πάνω γιατι το κινέζικο μου κολλάει όπως είπε και ο alexcorfu)
(Απο το σετ 3-4 εργαλεία είναι απαραίτητα! Απλά η τιμή είναι τόσο καλή που εαν τα έπαιρνε μεμονωμένα θα του στοίχιζε στα ίδια ίσως και περισσότερο.)



π.χ αυτο το concave απο Αγγλια (το πιο φτηνο που βρήκα) 17ευρώ
[img]http://i.ebayimg.com/00/s/NDAwWDMwMA==/ ... ~/$T2eC16h,!)UE9s3wEgeYBRTYv+DSVQ~~60_12.JPG[/img]

http://www.ebay.com/itm/175mm-bonsai-co ... 3cdb677f33


Τον μπονσαιστα δεν τον κάνουν τα εργαλεία, απλά βοηθούν.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Φθηνό σετ εργαλείων για μπονσάι

Δημοσίευση από iohokahey »

θα συμφωνησω και γω με την σειρα μου με την ρια,καλο ειναι να βλεπουμε τι χρειαζομαστε και σιγα σιγα να τα προμηθευομαστε και να μην παρασυρομαστε απο ορμες οσο ειμαστε αρχαριοι!!

μπορει πχ καποιος να ξεκινησει την ενασχοληση του με τα μπονσαι και σε 5 μηνες να βαρεθει και να τα παρατησει..συμπερασματικα αδικα θα σπαταλησει χρηματα για ολο το σετ..

αποψη μου φυσικα..

επισης εχω την αποψη οτι καποιες εργασιες γινονται και με απλα εργαλεια,χωρις να χρειαζεται να τα εξειδικευουμε ολα!!
τουλαχιστον στην αρχη..

τελος,υπαρχουν φορες που οσο και αν θελουμε να αγορασουμε ''καλα'' εργαλεια δεν μας το επιτρεπει το πορτοφολι μας..


[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/romance/grouphug.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/romance/grouphug.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Φθηνό σετ εργαλείων για μπονσάι

Δημοσίευση από Sim62 »

Νομίζω ότι τα πράγματα είναι απλά και είναι σε άμεση συνάρτηση 2 παραγόντων.
Ο πρώτος παράγοντας είναι η οικονομική δυνατότητα του καθένα από εμάς. Αν κάποιος που ασχολείται σοβαρά μπορεί να αγοράσει Masakuni τότε να το κάνει γιατί μάλλον είναι εργαλεία για μιά ζωή. Υπάρχουν βέβαια και φθηνότερα γιαπωνέζικα πχ Kaneshin. Ο κανόνας εδώ που κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει είναι ότι το φθηνότερο γιαπωνέζικο είναι απείρως πιό ποιοτικό από το ακριβότερο κινέζικο και αυτό δέν έχει να κάνει με κάποιο θολό μύθο αλλά με το είδος και την ποιότητα χάλυβα που χρησιμοποιείται εκατέρωθεν.
Ο δεύτερος κύριος παράγοντας που κρίνει την απόφαση για εργαλεία είναι ποιοί είμαστε εμείς και ποιά είναι τα δέντρα μας, ποιοτικά και αριθμητικά. Για κάποιον που έχει 4-5 δεντράκια mallsai το να αγοράσει ακριβά γιαπωνέζικα εργαλεία, δεν θα φεισθώ των λέξεων, είναι προφανής ανοησία και πέταμα χρημάτων, έστω και αν του περισσεύουν. Το σέτ που προτείνει ο Χάρης για αυτή την περίπτωση είναι υπερεπαρκές.
Από την άλλη κάποιος που έχει περισσότερα δέντρα, όχι έτοιμα αλλά υπό διαμόρφωση, yamantori με προοπτικές, και γενικά υλικό που χρειάζεται αρκετές επεμβάσεις και εργασίες (πρώτον) και έχει αποφασίσει ότι θα ασχοληθεί σοβαρά με τα bonsai και δεν είναι μια περαστική
τρέλλα (δεύτερον) θα μπορούσε να δεί σαν λύση κάποια καλά κινέζικα πχ Ryuga ή κάποια από τα φθηνότερα Ιαπωνικά και να χτίσει μια γκάμα σιγά σιγά. Εγώ μια τέτοια λύση έχω επιλέξει και σχεδόν ένα χρόνο μετά ούτε σπασίματα έχω, ούτε κράκ άκουσα, και οι λάμες τους είναι το ίδιο κοφτερές όσο και την πρώτη μέρα. Και οι εργασίες που έκανα ήταν πάρα πολλές.
Υπάρχει βέβαια και η άποψη "εγώ θα τη βγάλω με πένσες , τανάλιες, κοφτάκια για λαμαρίνα και ψαλίδια κήπου". Σεβαστή και αυτή, χώρια που εξασκεί και το πνεύμα στην χαρά της εξεύρεσης λύσεων και πθανών δυνατοτήτων.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Φθηνό σετ εργαλείων για μπονσάι

Δημοσίευση από Harris »

Δεν σημαίνει ότι τα carbon steel είναι χειρότερα από τα stainless steel... Υπάρχουν μεγάλες 'διαμάχες' σε φορουμ του εξωτερικού.
π.χ αυτό το το εργαλείο διαχωρισμού made in Japan απο carbon steel στα 165ευρω

[img][/img]
[img][/img]
http://www.ebay.com/itm/BONSAI-Trunk-Br ... 259983c36f

To ίδιο σε stainless steel κινέζικο λιγότερο απο 35 ευρώ
[img][/img]
http://www.ebay.com/itm/Trunk-Splitter- ... 3a8b7503f4


Μπορείτε να διαβάσετε το ωραιότατο άρθρο για τα εργαλεία της RiaDr. Θα δείτε οτι εαν ειχα χρησιμοποιήσει εκεινο το εργαλειο της Fiskars δεν θα είχε χαλάσει το κινέζικο concave μου.
http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... CE%BF.html
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Φθηνό σετ εργαλείων για μπονσάι

Δημοσίευση από stelios »

Ωραίο σετακι.
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Φθηνό σετ εργαλείων για μπονσάι

Δημοσίευση από alexcorfu »

Harris έγραψε:
alexcorfu έγραψε:Πήρα ένα τέτοιο σετάκι από Αγγλία (χωρίς το φόρο για Η.Π.Α). Σίγουρα δεν είναι και η καλύτερη ποιότητα, αλλά κάνουν τη δουλειά τους. Εν ολίγοις, θα συμφωνήσω με τη Ρία. Οι δύο κόφτες που περιέχει το σετ, μου παρουσίασαν ένα πρόβλημα... Στράβωσαν με κάποιο τρόπο(!) και αναγκάστηκα στον έναν ειδικά να κόψω στο stop στη μία λαβή και να ξαναφτιάξω πάλι τις κόψεις τους ώστε να εφάπτονται σωστά. Χρησιμοποιήθηκαν μόνο για τη χρήση την οποία προορίζονται! Σε γενικές γραμμές όμως είναι καλά για τα χρήματα που κοστίζουν. Δεν έχουν το άψογο φινίρισμα και δεν παρατήρησα στα δικά μου να αφήνουν χρώμα στα χέρια... ακόμα!

Είχα αγοράσει κινέζικο concave και πήγα να κόψω ενα χοντρό κλαδί απο εναν juniper stricta... Άνοιξε σαν καρπούζι! Εαν το είχα κόψει με άλλο εργαλείο και είχα κάνει το τελικό φινίρισμα με το concave θα το είχα ακόμα αυτό το εργαλείο... Θέλει προσοχή. Ακόμα και κοφτακι για ηλεκτρικα καλώδια FACOM (τον 100ευρω) που έχω γράφει οτι είναι εφόρου ζωης εαν κόβεις χαλκο τοσο χιλιοστών.

Κάτι τέτοιο όμως Χάρη, ίσως να είναι πολύ σπάνιο με κάποια ανοξείδωτα ιαπωνικά εργαλεία για γερά πορτοφόλια... Αυτά τα εργαλεία μαύρου χρώματος, είναι σίγουρα κινέζικα αλλά όπως μου είπε ένας τεχνίτης εδώ, είναι ατσάλινα και όχι σιδερένια όπως πίστευα... Παρ' όλα αυτά, συμφωνώ πως χρειάζονται προσοχή και πως με την κατάλληλη χρήση θα κρατήσουν για πολύ καιρό!
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Φθηνό σετ εργαλείων για μπονσάι

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Ο Harris παντα εχει την λύση για όλα τα πορτοφόλια!
..και όπως και να το κάνουμε Εργαλεια ειναι καποια στιγμή θα χαλάσουνε !!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Φθηνό σετ εργαλείων για μπονσάι

Δημοσίευση από Harris »

alexcorfu έγραψε:Πήρα ένα τέτοιο σετάκι από Αγγλία (χωρίς το φόρο για Η.Π.Α). Σίγουρα δεν είναι και η καλύτερη ποιότητα, αλλά κάνουν τη δουλειά τους. Εν ολίγοις, θα συμφωνήσω με τη Ρία. Οι δύο κόφτες που περιέχει το σετ, μου παρουσίασαν ένα πρόβλημα... Στράβωσαν με κάποιο τρόπο(!) και αναγκάστηκα στον έναν ειδικά να κόψω στο stop στη μία λαβή και να ξαναφτιάξω πάλι τις κόψεις τους ώστε να εφάπτονται σωστά. Χρησιμοποιήθηκαν μόνο για τη χρήση την οποία προορίζονται! Σε γενικές γραμμές όμως είναι καλά για τα χρήματα που κοστίζουν. Δεν έχουν το άψογο φινίρισμα και δεν παρατήρησα στα δικά μου να αφήνουν χρώμα στα χέρια... ακόμα!

Είχα αγοράσει κινέζικο concave και πήγα να κόψω ενα χοντρό κλαδί απο εναν juniper stricta... Άνοιξε σαν καρπούζι! Εαν το είχα κόψει με άλλο εργαλείο και είχα κάνει το τελικό φινίρισμα με το concave θα το είχα ακόμα αυτό το εργαλείο... Θέλει προσοχή. Ακόμα και κοφτακι για ηλεκτρικα καλώδια FACOM (τον 100ευρω) που έχω γράφει οτι είναι εφόρου ζωης εαν κόβεις χαλκο τοσο χιλιοστών.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Φθηνό σετ εργαλείων για μπονσάι

Δημοσίευση από alexcorfu »

Πήρα ένα τέτοιο σετάκι από Αγγλία (χωρίς το φόρο για Η.Π.Α). Σίγουρα δεν είναι και η καλύτερη ποιότητα, αλλά κάνουν τη δουλειά τους. Εν ολίγοις, θα συμφωνήσω με τη Ρία. Οι δύο κόφτες που περιέχει το σετ, μου παρουσίασαν ένα πρόβλημα... Στράβωσαν με κάποιο τρόπο(!) και αναγκάστηκα στον έναν ειδικά να κόψω στο stop στη μία λαβή και να ξαναφτιάξω πάλι τις κόψεις τους ώστε να εφάπτονται σωστά. Χρησιμοποιήθηκαν μόνο για τη χρήση την οποία προορίζονται! Σε γενικές γραμμές όμως είναι καλά για τα χρήματα που κοστίζουν. Δεν έχουν το άψογο φινίρισμα και δεν παρατήρησα στα δικά μου να αφήνουν χρώμα στα χέρια... ακόμα!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Φθηνό σετ εργαλείων για μπονσάι

Δημοσίευση από Harris »

Ότι πληρώνεις παίρνεις! Για ~50 ευρώ είναι μια χαρά. Θα συμφωνήσω όμως και με την Ρία αλλά μέχρι να καταλάβεις τι πραγματικά χρειάζεσαι αυτά θα κάνουν την δουλειά τους.
Προσωπικά έχω και ιαπωνικά εργαλεία και κινέζικα (καλά) αλλά και σαν αυτά του ebay. Όλα τα χρησιμοποιώ. Οι κόπτες είναι μια χαρά αλλά στην περίπτωση του ψαλιδιού που θες να είναι πιο ευέλικτο καλό είναι μια καλύτερη αγορά π.χ αυτο:
http://www.ebay.com/itm/New-Japanese-Bo ... 2a4803a8ff


45euro

[img][/img]

αυτό έχω. Όπως και σε μαύρο κινέζικο αλλά και μαύρο ιαπωνικό.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- Πέμ Δεκ 11, 2014 10:56 am --
mpatellas έγραψε:Εγω που πηρα αυτα που σας εδειξα δεν εχω προβλημα συνολικα γυρω στα 90 ευρω και σε 17 μερες ηρθαν

Είναι ο ίδιος πωλητής με τα 10 εργαλεία που δείχνει να έχουν και θήκη, αλλά εσύ πήρες με τα 14 εργαλεία. Μια χαρά! Καλορίζικα!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Φθηνό σετ εργαλείων για μπονσάι

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Απλά εργαλεία και σε καλή τιμή. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... odpost.gif[/img]
Τωρα στις γιορτές ψήνομαι για δωράκι!
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Φθηνό σετ εργαλείων για μπονσάι

Δημοσίευση από RiaDr »

Προσωπικά είμαι κατά των σετ, καλύτερα να αποκτήσεις λίγα λίγα τα εργαλεία που χρειάζεσαι. Συνήθως τα σετ είναι μια καλή λύση για αρχάριους που βιάζονται μες τον ενθουσιασμό τους να τα αποκτήσουν όλα, στην πορεία όμως διαπιστώνεις πως σου χρειάζεται κάτι πιο εξειδικευμένο, καλύτερης ποιότητας ή απλά διαφορετικό και πληρώνεις διπλά λεφτά.

mpatellas έγραψε:Εγω που πηρα αυτα που σας εδειξα δεν εχω προβλημα συνολικα γυρω στα 90 ευρω και σε 17 μερες ηρθαν

Καλώς μας ήρθες. Πες μας αν θες (σε νέο θέμα) λίγα λόγια για σένα, τα δέντρα σου και την ενασχόλησή σου εν γένει με τα μπονσάι!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

takispen
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 12 Σεπ 2014, 12:10
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Φθηνό σετ εργαλείων για μπονσάι

Δημοσίευση από takispen »

Εχω πάρει ένα παρόμοιο set, αλλά δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένος, για του παρακάτω λόγους
1. Αφήνουν μαυρίλα στα χέρια
2. Δύσκολα ανοιγοκλείνουν, μάλιστα τα πέρασα και με λιπαντικό αλλά πάλι δεν λειτουργούν σωστά.
3. Δεν είναι πολύ εργονομικά

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Φθηνό σετ εργαλείων για μπονσάι

Δημοσίευση από marios »

Καραγιωργος Α έγραψε:Άραγε αξίζουν???[ Εικόνα ]

Εγώ παρόμοια έχω. Μια χαρά κάνουν τι δουλειά τους.

55euro με τους φόρους (εάν τελικά πληρωθούν... αλλιώς 45euro)

Θα έπαιρνα εκείνα με την θήκη. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... odpost.gif[/img]
Απάντηση