yamadori αγριοελια 60εκ

Ανταλλαγές, πωλήσεις, δωρεές

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: yamadori αγριοελια 60εκ

Δημοσίευση από ioannis.makris »

stelios έγραψε:
28 Ιουν 2018, 11:53
Βρήκες ποτ; Γιαμαντορι δυνατό!
Πολυ νωρις ειναι  για pot, κλαδευτικε ολο το στεφανι του δεντρου  για να κοντινη και για μερικα χρονια θελει μεγαλη γλαστρα










_DSC6745 copy.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: yamadori αγριοελια 60εκ

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Μου αρέσει η γέφυρα στο κορμό!.  🙈
Το δέντρο είναι ζωή!
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: yamadori αγριοελια 60εκ

Δημοσίευση από stelios »

Βρήκες ποτ; Γιαμαντορι δυνατό!

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: yamadori αγριοελια 60εκ

Δημοσίευση από ioannis.makris »

IMG_0769.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: yamadori αγριοελια 60εκ

Δημοσίευση από myrtilos »

Γεια.
Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να της βρεις ένα αντίστοιχου επιπέδου ποτ για να αρχίσει να κάθεται στο θρόνο της.

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: yamadori αγριοελια 60εκ

Δημοσίευση από ioannis.makris »

8 Μηνες μετα νομιζω πως ειναι σε καλο δρομο η ελιτσα δεν ξερω αν συμφωνειτε ????Εικόνα

Εικόνα

προστέθηκε πρίν 11 λεπτά 17 δευτερόλεπτα:
Η ελιτσα ηταν να κλαδεφτει τελειως οστε να βγαλει καινουργιο στεμα πιο χαμηλα αλλα περασε πολυ δυσκολο χειμωνα εχασε τα 3/4 απο τα φυλλα της οποτε δεν πειραχτηκε. Τα καταφερε και τα παει μια χαρα. Εχω σκοπο να κατεβασω κι αλλο τα κλαδια της
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: yamadori αγριοελια 60εκ

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Αγαπητέ Ιωάννη
Θέλω να σε ενημερώσω και εσένα ότι μαζί με τα άλλα μου κουσούρια έχω και ένα περίεργο χιούμορ. Τα παιδιά με τον καιρό το καταλάβανε, το δεχτήκανε, το συνήθισαν  και τώρα με ανέχονται έστω και εάν  ξεφεύγω λίγο παραπάνω πότε-πότε.
Δεν ζήτησα και ούτε θα ζητήσω κάποιο αντάλλαγμα για την όποια βοήθεια που προσφέρω. Θα ήταν ασυγχώρητο γιατί είμαστε μία μικρή οικογένεια και μάθαμε να βοηθούμε ό ένας τον άλλον ανιδιοτελώς. Απλά έκανα μία ΄΄διπλωματική κίνηση΄΄  προσπαθώντας να ερεθίσω την περιέργεια κάποιων ώστε να ψάξουν λίγο το θέμα των κατασκευών σου και ίσως να έλθουν σε επαφή μαζί σου για κάποιο μοντέλο. Ένα είδος έμμεσης διαφήμισης, μέσα στα όρια του επιτρεπτού. Άλλωστε θα μπορούσα να είχα αγοράσει τα DXF  file για 12-15 euro  να τα κόψω  σε αλουμίνιο και να φτιάξω αυτού του είδους στυλ παρόμοιο φωτιστικό.
Στην ελιά σου τώρα. Όπως κόπηκε-πριονίστηκε πρίν χρόνια το κλαδί και μετά πέταξε βλαστάρια έτσι και εσύ θα πρέπει να κάνεις. Δεν ανέφερα τυχαία τα χρόνια που θα χρειαστεί να περιμένεις  για να φτάσεις στο σημείο του virtual. Δεν γίνονται από την μία ημέρα στην άλλη. Ένα βλαστάρι θα σου δώσει 2 κλαδάκια. Τα 2 θα σου δώσουν 3 κλαδάκια. Τα 3 θα σου δώσουν 5 και τα 5 θα σου δώσουν 7-8. Να πώς ένα βλαστάρι σιγά-σιγά έγινε κλαδί με αρκετά δευτερεύοντα κλαδάκια. Φαντάσου και τα υπόλοιπα νέα βλαστάρια. Αλλά δεν θα γίνουν σε ένα μήνα ούτε σε ένα χρόνο. Σκέψου πώς θα έχει γίνει μέχρι να φτάσεις στην ηλικία μου. Άλλωστε 20 χρόνια περνάνε γρήγορα. Όπως περάσανε και για εμένα.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται άλλη συνέχεια η συζήτηση. Επόμενο βήμα είναι η δική σου μελέτη, το δικό σου σχέδιο και η  πρόοδος των εργασιών σου.




Churrasco  ή  Cafe de Pari  ???
  



Καί αυτή η μοτό είναι ART. Το θέμα είναι να φτιάχνεις μόνος σου μοναδικά κομμάτια.
.

 
 

 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: yamadori αγριοελια 60εκ

Δημοσίευση από iohokahey »

:text-+1:  φιλε μου από μενα.. νομιζω αυτό είναι το νοημα..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: yamadori αγριοελια 60εκ

Δημοσίευση από ioannis.makris »

πολυ ομορφο αλλα με προβληματισες πολυ. Καταρχην πως χαμηλωνω την βλαστηση? πρεπει να κανω επιθετικο κλαδεμα και να αφησω μονο τα κατω κλαδια?

Μακαρι να μπορουσα να σου δωσω ενα socrates, εκτιμω πολυ ανθρωπους που βλεπουν κατι στα εργα μας αλλα το socrates δεν υπαρχει πλεον, θα βγει καινουρια ανανεωμενη εκδοση σε λιγο και επειδη θα εκτεθει μαλλον γενευη η τιμη θα ειναι λιγο εξωφρενικη. Καποια στιγμη στο μελλον θα βγουν αντικειμενα πιο γλυπτικα και πολυ μεγαλυτερης καλλιτεχνικης και εμπορικης αξιας ,αλλα επειδη η κατασκευη τους εκει αφορα περισσοτερο εμενα το συζηταμε οπως επισης θα βγαλω και βασεις και τραπεζακια ιαπονικου style για bonsai κατι μπορει να γινει και μ αυτα μιας και θα ειναι μονο για δικη μου χρηση

προστέθηκε πρίν 46 λεπτά 2 δευτερόλεπτα:
να πω μια αληθεια η τιμη του δεντρου την εβγαλα βασει του γεγονοτος οτι δεν βρηκα αγριοελιες σ αυτο το μεγεθος και το θεωρησα σπανιο ευρημα μιας και μου αρεσουν πολυ τα μεγαλα bonsai. Νομιζω ομως οτι οσο μαθενω βλεπω οτι αυτο το δεντρακι δεν ειναι για εμενα, θα επρεπε να παρω μαλλον 3 πιο μικρα που βρηκα και τα οποια ηταν φανταστικα αλλα με κερδισε το μεγεθος, δυστιχως δεν μπορω να δωσω αλλα λεφτα για δεντρακια το παρακανα και εχω πολλα εξοδα στην δουλεια γι αυτιο και ειπα να το πουλησω οστε να μπορεσω να τα αγορασω.
Οσο μιλαω μαζι σας και γνωριζω ανθρωπους με ευαισθησιες στα δεντρακια τοσο χαιρομαι που ισως μπορω να γινω κοματι αυτης της παρεας. θεωρω πως ειναι πολυ δυσκολω να βρεις ανθρωπους με τετοιες ευαισθησιες ιδιος στην ελλαδα και δεν μπορω παρα να ειμαι ειλικρινης μαζι σας.
Ειμαι λατρεις του safari και γι αυτο εχω τοσα δεντρκια ισως τα περισοτερα να ειναι κακες επιλογες για της δικες μου οικανοτητες και καποια απο αυτα να μην αξιζουν γενικα οσο μαθενω βελτιωνεται ο τροπος που εκτιμω μια αγορα.
Εχω σκοπο στο μελον να μεγαλωσω πολυ την συλλογη μου αναγκαζομενος ομως να δοσω πολλα απο τα δεντρακια που δεν κανουν για εμενα η δεν ειναι τοσο σωστα στην δικη μου οπτικη και ισως δοσω και δεντρακια που ειναι αψογα χαριν της αγαπης για το σαφαρι και εδω θα ηθελα την εμπιρια την δικη σας οσο αφορα της τιμες δλδ αν καποιος μου ελεγε οτι το συγκεκριμενω δεντρακι η αξια του δεν ξεπερνα τα 70 ευρο θα το εκτιμουσα πολυ και δεν θα ειχα ισως και προβλημα να το δωσω τοσο μιας και δεν προσπαθω να βγαλω λεφτα απο αυτο για την τσεπη μου, οπως επισης θα ηθελα να ειμαι φιλος και οχι πωλητης.
Επιδιοξη μου ειναι να επιδοτισω ενα κοματι τον εξοδων του χομπη μου το οποιο αγαπαω πολυ οπως και την ανανεωση των δεντρων μου που για εμενα καθε φορα ειναι μια καινουρια προκληση, ισως καποτε καποια απο τα δεντρακια μου θα ειναι συντροφη μου στην καθημερινοτητα μου και δεν θα ηθελα να δοθουν ποτε και καποια θα στεναχωρηθω πολυ οταν θα δοθουν αλλα νιοθω πως ολο αυτο ειναι ενα κοματι της εξεληξεις μου η οποια θελω να ειναι μεγαλη, μου αρεσει πολυ το τελοιο και εχω σκοπο να το κυνηγησω
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: yamadori αγριοελια 60εκ

Δημοσίευση από iohokahey »

:clap: :clap: εδώ χαμογελασα εγω,φαντασου ο κατοχος! :clap:
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: yamadori αγριοελια 60εκ

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Αρχίζουμε. !!!!
Native American Flute Music  για παρέα και πάμε να ξαναδούμε την ελιά του Ιωάννη. Σίγουρα έχει κάποια χρόνια στην πλάτη της αλλά δεν μπορεί να θεωρηθεί σαν bonsai. Έχουμε λοιπόν ένα  pre-bonsai  ή ένα καλό πρωτογενές υλικό πάνω στο οποίο θα εργαστούμε για τα επόμενα  5-7-10  χρόνια ώστε να το βελτιώσουμε. Δεν αναφέρω τυχαία αυτά τα νούμερα (τα χρόνια) μιάς και κατά την άποψή μου θα πρέπει να ξαναρχίσουμε από το 3. Έχουμε δηλαδή 1-2 καλά πράγματα.
[img]https://s24.postimg.org/6tsnhv7at/image.jpg[/img]
 
 Παρατηρούμε το μέγεθος του κορμού στην βάση αλλά βλέπουμε και το μέγεθος του κλαδιού που είναι η συνέχειά του. Δεν υπάρχει συμμετρία και κωνικότητα. Ήταν δηλαδή μία ελιά η οποία για κάποιο λόγο ξεράθηκε, αλλά είχε πετάξει ένα κλαδί χαμηλά και το οποίο πριονίστηκε και μετά πέταξε αρκετά βλαστάρια. Ίσως ήταν μία αγριελιά που συλλέχθηκε στο βουνό, μπήκε σε μία γλάστρα και κλαδευόταν περιοδικά περιμένοντας να πουληθεί. Στην ηλικία που είμαι δεν θα την αγόραζα (όχι λόγω της τιμής της) γιατί θα έπρεπε να περιμένω αυτά τα 10+ χρόνια ώστε να την φέρω στο σημείο που θέλω. Μπορεί όμως να την αγόραζα, να έκανα τις πρωταρχικές επεμβάσεις  στην διαμόρφωσή της και μετά να την χάριζα ώστε κάποιος νεώτερος να συνεχίσει την πορεία της. Για το θέμα της τιμής δεν λέω τίποτα. Είναι υποκειμενικό και ο καθένας αποφασίζει όπως νομίζει.
Λέμε τώρα (υπόθεση) ότι την αγόρασα και πρέπει σιγά-σιγά να αρχίσω τα σχέδιά μου για το μέλλον της. Ογκώδης η βάση του κορμού και λεπτότερη η συνέχεια. Μήπως  να διόρθωνα λίγο αυτό το μειονέκτημα φτιάχνοντας νέα κλαδιά και φύλλωμα πιο χαμηλά ??
Ας δούμε το virtual.
[img]https://s24.postimg.org/85s5gin9x/image.jpg[/img]
 
Αφαιρούμε τα άχρηστα, βάφουμε λευκό το background και προσθέτουμε ένα πότ και ένα τραπεζάκι. (Το τραπεζάκι θα του χρειαστούμε αργότερα. Ξέρω τι λέω !!)
[img]https://s28.postimg.org/c7zh4g81p/1ab.jpg[/img]
 
Κάπως καλύτερη μου φαίνεται η εικόνα της ελιάς. Για να διορθώσουμε λίγο το φύλλωμα και να μειώσουμε το μέγεθος του ξερού τμήματος στην βάση.
[img]https://s30.postimg.org/cm2a7ean5/1abc.jpg[/img]
 
Αυτό που χρειάζεται τώρα είναι να ξαναδιορθώσουμε λίγο το φύλλωμα. Πάμε για μία καλλιτεχνική virtual απεικόνιση.
Έτσι για να δικαιολογήσουμε και τα λεφτά μας !!!
 
[img]https://s24.postimg.org/4nhfvorsl/1_2.jpg[/img]
 
 
 
 
Κάποιος θα αρχίζει να  χαμογελάει τώρα. !!!
Το ξέρω !!!!
 
Ας κάνουμε το χαμόγελο μεγαλύτερο !!!!
 
[img]https://s24.postimg.org/xy2lyrig5/1_4.jpg[/img]
 
 
 
 
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: yamadori αγριοελια 60εκ

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Μεγάλο δένδρο και μάλλον θα είναι μεγάλη και η τιμή για το virtual !!!
Σίγουρα χρειάζονται  και άλλες φωτογραφίες .
Έχουν αλλάξει όμως οι τιμές. Βγήκε νέος τιμοκατάλογος για το 2017. Ακριβότερος μεν αλλά τα virtual γίνονται με καλύτερη επεξεργασία.
 
Μπορεί όμως να γίνει ανταλλαγή με to Socrates Kinetic.
Μου αρκεί και το prototype.

 

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: yamadori αγριοελια 60εκ

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Καλησπερα, λεω να αποσυρω το δεντρακι μιας και δεν ενδιαφερθηκε κανεις. ισως η εκτιμηση της τιμης να ειναι μεγαλη δεν ξερω. Λεω να το διαμορφωσω να το μεταφυτευσω και ισως καποια στιγμη να το βαλω ξανα. Θα ηθελα καποια βοηθεια στην διαμορφωση του δεντρου ειναι απο τα δεντρακια που φοβαμαι λιγο να το διαμορφωσω μονος, μακαρι να μπορουσα να το φερω στο workshop αλλα μου ειναι λιγο μακρια. Αυριο θα προσπαθησω να ανεβασω καλυτερες φωτο αν χρειαζονται και να το ανεβασω στα virtual

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: yamadori αγριοελια 60εκ

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Kostas έγραψε:Είσαι Αθήνα; Περιοχή;
θεσσαλονικη

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: yamadori αγριοελια 60εκ

Δημοσίευση από ioannis.makris »

ΕικόναΕικόνα

προστέθηκε πρίν 3 λεπτά 11 δευτερόλεπτα:
ΕικόναΕικόνα

προστέθηκε πρίν 2 λεπτά 45 δευτερόλεπτα:
ανεπιδεχτος μαθησεωςΕικόνα

προστέθηκε πρίν 1 λεπτό 14 δευτερόλεπτα:
Εικόνα

προστέθηκε πρίν 6 λεπτά :
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: yamadori αγριοελια 60εκ

Δημοσίευση από iohokahey »

η αληθεια είναι ότι είναι πανεμορφη..όμως εχω βρει παρομοια,στα μισα χρηματα..στην μακεδονια..!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

DimitriS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 18 Απρ 2011, 18:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: yamadori αγριοελια 60εκ

Δημοσίευση από DimitriS »

Μόνο μια μεριά; Δεν θα ήταν καλύτερο να ήταν και απο τις άλλες μεριές;
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: yamadori αγριοελια 60εκ

Δημοσίευση από Sim62 »

Αφού γράψεις το κείμενο και προσθέσεις όλα τα φωτογραφικά αρχεία στο τμήμα πρόσθεση αρχείων κάτω από τον κειμενογράφο, τότε θα πατήσεις το κουμπί προβολή στη δημοσίευση για όσες φωτογραφίες έχεις (στην θέση που θέλεις μέσα στο κείμενο). Ετσι δεν θα έχεις πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους

ALEXAS
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 01 Ιαν 2017, 18:54
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:

Re: yamadori αγριοελια 60εκ

Δημοσίευση από ALEXAS »

Γιατί την πουλάς εγώ θα ήμουν ηπεριφανος αν είχα τέτοιο δέντρο.....

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: yamadori αγριοελια 60εκ

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Μαλλον κατι δεν κανω σωστα και ενω στην προεπισκοπηση φαινεται η φωτο οταν κανω υποβολη εξαφανιζεται.
 το δεντρακι ειναι στις φωτο που ανεβασε ο jean-zac και τον ευχαριστω πολυ

προστέθηκε πρίν 6 λεπτά 59 δευτερόλεπτα:
[img]https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/or ... 1aaf8d.jpg[/img]
Απάντηση