Αναζήτηση δωρεάν φυτου.

Ανταλλαγές, πωλήσεις, δωρεές
Απάντηση

Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Αναζήτηση δωρεάν φυτου.

Δημοσίευση από Rango »

Βαγγελης έγραψε:
26 Αύγ 2020, 00:22
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Έχω αρχίσει το διάβασμα και ψάχνω να βρω κάτι εύκολο για αρχή που να συγχωρεί λάθη όπως είναι λογικό ότι θα κάνω. Πιστεύω ένα κυπαρίσσι θα ήταν καλό για αρχή όπως διάβασα σε κάποια άρθρα. Θα δείξει βέβαια ακόμα η έρευνα συνεχίζεται για το κατάλληλο.


 
Θα σου πρότεινα για αρχή κάποια ελιά η ακόμα καλύτερα αγριελιά, ρόδια, φτελιά και γιουνιπερο. Συγχωρούν πολλά λάθη που κάνουμε στην αρχή. Το πυξάρι είναι και αυτό καλή επιλογή αλλά απ' ότι έχω διαβάσει έχει πολύ αργή ανάπτυξη. Τα κωνοφόρα θέλουν πολύ προσεκτικές κινήσεις και μια με δυο το πολύ επεμβάσεις το χρόνο αλλιώς τα χάνεις ευκολα .Παντα βέβαια στην επιλογή σου παίζει ρόλο το μέρος που ζεις και τι είδη ευδοκιμούν εκεί.
 

Topic author
Βαγγελης
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 24 Αύγ 2020, 17:58
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αναζήτηση δωρεάν φυτου.

Δημοσίευση από Βαγγελης »

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Έχω αρχίσει το διάβασμα και ψάχνω να βρω κάτι εύκολο για αρχή που να συγχωρεί λάθη όπως είναι λογικό ότι θα κάνω. Πιστεύω ένα κυπαρίσσι θα ήταν καλό για αρχή όπως διάβασα σε κάποια άρθρα. Θα δείξει βέβαια ακόμα η έρευνα συνεχίζεται για το κατάλληλο.

Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Αναζήτηση δωρεάν φυτου.

Δημοσίευση από Rango »

Καλησπέρα και καλώς ήρθες! Αφού δεν έχεις καθόλου γνώσεις είσαι στο κατάλληλο μέρος.... Ξεκινά να διαβάζεις και θα βρεις όλες τις πληροφορίες που θα χρειαστείς για να κάνεις την αρχή σου...και για ότι απορία έχεις είμαι σίγουρος ότι όλοι εδώ μέσα θα σε βοηθήσουν. Το να σου χαρίσει κάποιος ένα δέντρο δεν είναι όσο απλό νομίζεις αφού κάποιος μπορεί να έχει αφιερώσει χρόνια φροντίδας για το δημιουργήσει και φυσικά έχει δεθεί μαζί του περισσότερο απ' ότι φαντάζεσαι. Ακόμα όμως και αν κάποιος σου χαρίσει κάτι το πιο πιθανό σενάριο είναι να το χαλασεις. Πρέπει να διαβάσεις, να πειραματιστείς μόνος σου, να χάσεις δεντρα, να ξαναδιαβασεις και πάλι από την αρχη... Κάποια στιγμή θα αποκτήσεις το ΔΙΚΟ σου δέντρο και αυτή θα είναι η μεγαλύτερη χαρα και επιβράβευση για σένα! Καλή αρχή λοιπόν και καλή συνέχεια!
 

Topic author
Βαγγελης
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 24 Αύγ 2020, 17:58
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αναζήτηση δωρεάν φυτου.

Δημοσίευση από Βαγγελης »

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα. Είμαι τελείως αρχάριος και χωρίς καμία γνώση με το αντικείμενο και θα ήθελα αν υπάρχει καποιος-καποια να μου χαρίσει κάποιο δεντράκι. Μέχρι στιγμής το μόνο που έχω ασχοληθεί είναι με τα φυτά μου στο μπαλκόνι. Η μόνη εμπειρία μου με bonsai είναι αυτή του ίντερνετ.
ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά
Απάντηση