roots over rock

Τεχνικές και φροντίδα σε ενα δέντρο για την δημιουργία μπονσάϊ
Άβαταρ μέλους

Topic author
vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: roots over rock

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

μια χαρα τα πάει. με όχι τοσο γρήγορη ανάπτυξη αλλα πολύ καλα. θα ανεβάσω φωτο σύντομα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: roots over rock

Δημοσίευση από Hfestion »

Πώς τα πάει το δεντράκι σου? Εύχομαι να τα πήγαινει τέλεια! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... otpics.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: roots over rock

Δημοσίευση από Harris »

Ωραία δούλεια κάνεις μπράβο Interactive εργασίες!!! Θα το προσθέσω και στο άρθρο μου.
Ευχαριστούμε Βασίλη !!!!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: roots over rock

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

σωστα ! λοιπόν slideshow on you tube [yt][/yt]
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: roots over rock

Δημοσίευση από iohokahey »

vasilis sivvas έγραψε:π.μ????? δεν ξέρω τι εννοείς
αν παρατηρησεις προς το επανω μερος της σελιδας γραφει
Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Δέντρα Bonsai Παρουσιάσεις τεχνικών & φροντίδας

σωστα??

απο κατω ακριβως γραφει
Πίνακας Ελέγχου Μέλους (0 νέα μηνύματα) • Προβολή των δημοσιεύσεων σαςΠροβολή ενεργών θεμάτων

σωστα??

ε τα μηνυματα λεγονται pm δηλαδη personal message !![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/lol.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: roots over rock

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

π.μ????? δεν ξέρω τι εννοείς
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: roots over rock

Δημοσίευση από Harris »

Harris έγραψε:Μπράβο Βασίλη ωραία και προσεγμένη εργασία, διάλεξα μερικές φωτογραφίες για το άρθρο που έχω γράψει εδώ και καιρό. Θα το ανεβάσουμε τις επόμενες μέρες! :)
Χάρη έχω κάνει ένα pdf αλλα δεν μπόρεσα να το ανεβάσω.... το forum δεν υποστηρίζει βίντεο η pdf?????[/quote]

Υποστηρίζει. Έχεις π.μ
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: roots over rock

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

Hfestion έγραψε:Μπραβο! Πολύ καλή η εργασία σου! Οπτικά είναι εξαιρετικό και απ ότι φαίνεται έχεις μάτι. Εχω όμως κάποιες απορίες και κάποιους ενδοιασμούς για την χρήση κολλας και το χτίσιμο της ρίζας.
Οπτικά ειναι άψογο (και ποκυ χαίρομαι οταν βλέπω νεα μέλη της παρέας μας να κάνουν ωραία δουλίτσα),
Η ριζα ειναι το μεσο που μεταφέρει ουσίες στο δεντρο, μήπως η κολλα ειναι τοξική για το δεντρο σου και σου ξεραθεί ακαριαία?
Οταν βλέπουμε ενα δεντρο νσ εχει φυτρώσει πάνω σε ενα βράχο, λογικά κάπου υπήρχε μια μικτη σχισμή με λιγο χώμα, έπεσε ένας σπορος, βρήκε χώρο - νερό- αέρα και σιγά σιγά έγινε δεντρο κτλ.
Με το χτίσιμο της ρίζας θα υπάρχει αρκετός αέρας ? Θα περνάει αρκετό νερό ώστε να τραφεί η ρίζα και να αγκαλιάσει την πέτρα?
Περιμένω πραγματικά να δω την εξέλιξη και των δύο δεντρων σου. Μακάρι να κάνω λάθος, και να τα πάνε ΤΈΛΕΙΑ. και να ξέρεις οτι θα είμαι ο δεύτερος που θα το εφαρμόσει.

Υ, γ : εχω σκεφτεί με κολλα πλακιδίων να κολλήσω πέτρες και να φτιάξω κάτι σαν ποτ.
κατ' αρχήν ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, η ιδέα σου για το ποτ είναι πολύ καλη, να το κάνεις. τώρα στο θέμα : συμφωνώ πολύ για τη ρίζα και τις ουσίες που μεταφέρει αλλα αν δεν ποτίσεις μέχρη να στεγνώσει η κόλλα δεν νομίζω πως έχει κάποιο θέμα να δηλητηριαστεί απο τις τοξικές ουσίες που σίγουρα υπάρχουν στη κόλλα. Αν δείς τις φωτό η κεντρική ρίζα του δέντρου μαζί με τον μισό κορμό δεν έχει πειραχτεί καθόλου και γενικά κι εγώ πιστεύω πωε ένα κομμάτι του δέντρου είναι φρονημότερο να πατάει έδαφος και για λόγους ασφάλειας αλλα και για πιο φυσικό αποτέλεσμα.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 11 Μάιος 2014, 18:42 --
Harris έγραψε:Μπράβο Βασίλη ωραία και προσεγμένη εργασία, διάλεξα μερικές φωτογραφίες για το άρθρο που έχω γράψει εδώ και καιρό. Θα το ανεβάσουμε τις επόμενες μέρες! :)
Χάρη έχω κάνει ένα pdf αλλα δεν μπόρεσα να το ανεβάσω.... το forum δεν υποστηρίζει βίντεο η pdf?????
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: roots over rock

Δημοσίευση από Paulos »

Ωραια παρουσίαση αλλά και το αποτέλεσμα!
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: roots over rock

Δημοσίευση από Harris »

Μπράβο Βασίλη ωραία και προσεγμένη εργασία, διάλεξα μερικές φωτογραφίες για το άρθρο που έχω γράψει εδώ και καιρό. Θα το ανεβάσουμε τις επόμενες μέρες! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: roots over rock

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Hfestion έγραψε:Μπραβο! Πολύ καλή η εργασία σου! Οπτικά είναι εξαιρετικό και απ ότι φαίνεται έχεις μάτι. Εχω όμως κάποιες απορίες και κάποιους ενδοιασμούς για την χρήση κολλας και το χτίσιμο της ρίζας.
Οπτικά ειναι άψογο (και ποκυ χαίρομαι οταν βλέπω νεα μέλη της παρέας μας να κάνουν ωραία δουλίτσα),
Η ριζα ειναι το μεσο που μεταφέρει ουσίες στο δεντρο, μήπως η κολλα ειναι τοξική για το δεντρο σου και σου ξεραθεί ακαριαία?
Οταν βλέπουμε ενα δεντρο νσ εχει φυτρώσει πάνω σε ενα βράχο, λογικά κάπου υπήρχε μια μικτη σχισμή με λιγο χώμα, έπεσε ένας σπορος, βρήκε χώρο - νερό- αέρα και σιγά σιγά έγινε δεντρο κτλ.
Με το χτίσιμο της ρίζας θα υπάρχει αρκετός αέρας ? Θα περνάει αρκετό νερό ώστε να τραφεί η ρίζα και να αγκαλιάσει την πέτρα?
Περιμένω πραγματικά να δω την εξέλιξη και των δύο δεντρων σου. Μακάρι να κάνω λάθος, και να τα πάνε ΤΈΛΕΙΑ. και να ξέρεις οτι θα είμαι ο δεύτερος που θα το εφαρμόσει.

Υ, γ : εχω σκεφτεί με κολλα πλακιδίων να κολλήσω πέτρες και να φτιάξω κάτι σαν ποτ.
Ευχαριστώ για την απάντηση Βασίλη και [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img] για τον hfestion

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: roots over rock

Δημοσίευση από Hfestion »

Μπραβο! Πολύ καλή η εργασία σου! Οπτικά είναι εξαιρετικό και απ ότι φαίνεται έχεις μάτι. Εχω όμως κάποιες απορίες και κάποιους ενδοιασμούς για την χρήση κολλας και το χτίσιμο της ρίζας.
Οπτικά ειναι άψογο (και ποκυ χαίρομαι οταν βλέπω νεα μέλη της παρέας μας να κάνουν ωραία δουλίτσα),
Η ριζα ειναι το μεσο που μεταφέρει ουσίες στο δεντρο, μήπως η κολλα ειναι τοξική για το δεντρο σου και σου ξεραθεί ακαριαία?
Οταν βλέπουμε ενα δεντρο νσ εχει φυτρώσει πάνω σε ενα βράχο, λογικά κάπου υπήρχε μια μικτη σχισμή με λιγο χώμα, έπεσε ένας σπορος, βρήκε χώρο - νερό- αέρα και σιγά σιγά έγινε δεντρο κτλ.
Με το χτίσιμο της ρίζας θα υπάρχει αρκετός αέρας ? Θα περνάει αρκετό νερό ώστε να τραφεί η ρίζα και να αγκαλιάσει την πέτρα?
Περιμένω πραγματικά να δω την εξέλιξη και των δύο δεντρων σου. Μακάρι να κάνω λάθος, και να τα πάνε ΤΈΛΕΙΑ. και να ξέρεις οτι θα είμαι ο δεύτερος που θα το εφαρμόσει.

Υ, γ : εχω σκεφτεί με κολλα πλακιδίων να κολλήσω πέτρες και να φτιάξω κάτι σαν ποτ.
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: roots over rock

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Bravo! Ωραίος!
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: roots over rock

Δημοσίευση από iohokahey »

πολυ καλη εργασια,μπραβο!
θΑ ηταν χρησιμη μια ταξινομηση φωτογραφιων για να αναδειχτει η παρουσιαση και για πιο ομαλο αποτελεσμα,ωστε να θαυμασουμε (και να βοηθηθουμε) με φυσικη ροη την διαδικασια!!
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: roots over rock

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

vaggelakos7 έγραψε:Η κόλλα είναι λευκή για να μην μείνει λευκή και για να έχει φυσικό αποτέλεσμα πως αλλάζεις το χρώμα της κόλλας;
χμμμ κατάλαβα, εάν δεις σε κάποια φωτο έχω θρυμματίσει ένα κομμάτι απο πέτρα μέχρι να γίνει σκόνη. αυτη τη σκόνη λοιπόν χρησιμοποιείς που έχει την απόχρωση της πέτρας, απλά την αναμιγνύεις με λίγο κόλλα πλακιδίων για να έχει συγκολλητική ικανότητα. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 10 Μάιος 2014, 10:14 --
spasias έγραψε:Πολύ ενδιαφέρουσα τεχνική δεν είχα φανταστεί ότι μπορεί να γίνει και έτσι. Αυτό θα έχει εξαιρετική εφαρμογή σε ξυλοποιημένες και μη ευλίγιστες ριζες.

[ Εικόνα ]
ακριβώς αλλα και σε μη
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: roots over rock

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Η κόλλα είναι λευκή για να μην μείνει λευκή και για να έχει φυσικό αποτέλεσμα πως αλλάζεις το χρώμα της κόλλας;

spasias
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 20 Μάιος 2012, 16:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: roots over rock

Δημοσίευση από spasias »

Πολύ ενδιαφέρουσα τεχνική δεν είχα φανταστεί ότι μπορεί να γίνει και έτσι. Αυτό θα έχει εξαιρετική εφαρμογή σε ξυλοποιημένες και μη ευλίγιστες ριζες.

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: roots over rock

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

vaggelakos7 έγραψε:
vasilis sivvas έγραψε:
vaggelakos7 έγραψε:Φίλε μπράβο! Εξαιρετικές φωτογραφίες και εργασία!
Το άσπρο είναι κόλλα για πλακάκια σωστά (όπως έχεις γράψει σε άλλο ποστ) αλλά το χρώμα του κορμού και της ρίζας για να γίνει από λευκό σκούρο τι κάνεις;
αφού τελειώσεις με την τοποθέτηση των πετρών (πρίν στεγνώσει η κόλλα) καθαρίζεις επιμελώς όποια κομμάτια του δέντρου λερώθηκαν με πινελάκι και νερό


Δηλαδή με το χώμα αλλάζει χρώμα η κόλλα;
όχι όχι, η εγω δεν κατάλαβα καλά ή εσυ δεν το διατύπωσες καλά. για ξαναρώτα ποια είναι η απορία σου ακριβώς φίλε μου
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: roots over rock

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

vasilis sivvas έγραψε:
vaggelakos7 έγραψε:Φίλε μπράβο! Εξαιρετικές φωτογραφίες και εργασία!
Το άσπρο είναι κόλλα για πλακάκια σωστά (όπως έχεις γράψει σε άλλο ποστ) αλλά το χρώμα του κορμού και της ρίζας για να γίνει από λευκό σκούρο τι κάνεις;
αφού τελειώσεις με την τοποθέτηση των πετρών (πρίν στεγνώσει η κόλλα) καθαρίζεις επιμελώς όποια κομμάτια του δέντρου λερώθηκαν με πινελάκι και νερό


Δηλαδή με το χώμα αλλάζει χρώμα η κόλλα;
Άβαταρ μέλους

Topic author
vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: roots over rock

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

vaggelakos7 έγραψε:Φίλε μπράβο! Εξαιρετικές φωτογραφίες και εργασία!
Το άσπρο είναι κόλλα για πλακάκια σωστά (όπως έχεις γράψει σε άλλο ποστ) αλλά το χρώμα του κορμού και της ρίζας για να γίνει από λευκό σκούρο τι κάνεις;
αφού τελειώσεις με την τοποθέτηση των πετρών (πρίν στεγνώσει η κόλλα) καθαρίζεις επιμελώς όποια κομμάτια του δέντρου λερώθηκαν με πινελάκι και νερό
Απάντηση