Πεύκο τανούκι

Τεχνικές και φροντίδα σε ενα δέντρο για την δημιουργία μπονσάϊ
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Πεύκο τανούκι

Δημοσίευση από stelios »

Καλή επιτυχία. Ωραία προσπάθεια μου αρέσει. Ελπίζω να ασχοληθώ και εγω κάποια στιγμή.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Πεύκο τανούκι

Δημοσίευση από Hfestion »

Δε ξέρω αν σε αυτή την φάση είναι καλό που έχεις συρμαρωσει τα κλαδιά του. Αν είναι κουκουνάρια, θα σου είναι πολύ εύκολο στο να κάνεις διακλάδωση.

Όσο για το μέλλον του, είμαι σίγουρος ότι τα επόμενα χρόνια θα τα πάει υπέροχα! Καλή επιτυχία από μένα!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Πεύκο τανούκι

Δημοσίευση από Giorgos G. »

alxalex έγραψε:
28 Ιαν 2020, 18:46
στη βαση του κορμου φαινεται σαν να ειναι διαμπερες και σαν να σηκωνεται ενας αλλος ισιος κορμος ευθυς...μπορεις να μας εξηγησεις τι ακριβως συμβαινει σε εκεινο το σημειο???
...κατα τα αλλα...ευχομαι καλη τυχη να εχει το δεντρακι....ειλικρινα θα ηθελα να δω την πορεια του


 
αυτό που βλέπεις από την τρύπα είναι ο κορμός του πεύκου. Το ξερό ξύλο που χρησιμοποίησα για φτιαξω το τανούκι είναι ανοιχτό στη βάση και έτσι  φαίνεται ό,τι υπάρχει απο πίσω. Μάλλον έπρεπε να βάλω και μια φωτο της πισω όψης

κανονικά στα τανούκι θα πρέπει η βάση του κορμού του πεύκου να φαίνεται από μπροστά ή από το πλαι του ξύλου και στη συνέχεια να κρύβεται πίσω από το νεκρο ξύλο αλλά δεν κατάφερα ξυλο και πεύκο να τα τοποθετησω με τον σωστό τρόπο
 

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Πεύκο τανούκι

Δημοσίευση από alxalex »

στη βαση του κορμου φαινεται σαν να ειναι διαμπερες και σαν να σηκωνεται ενας αλλος ισιος κορμος ευθυς...μπορεις να μας εξηγησεις τι ακριβως συμβαινει σε εκεινο το σημειο???
...κατα τα αλλα...ευχομαι καλη τυχη να εχει το δεντρακι....ειλικρινα θα ηθελα να δω την πορεια του
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Πεύκο τανούκι

Δημοσίευση από Giorgos G. »

αγορασμένο περυσι από το φυτώριο του δασαρχείου Λάρισας σε τιμη κάτω του 1 ευρώ. Λογω του σχήματος  (ευθύγραμμο), του ύψους του και του μήκους των κλαδιών  δεν ήξερα τι άλλο να το κάνω και έφτιαξα ένα ψηλο τανούκι. Το ύψος είναι πάνω απο ένα μέτρο. Είναι σε τελείως αρχικό στάδιο, πρώτα να πυκνώσουν οι βελόνες και να αναπτυχθεί αρκετά και του χρόνου ή σε δυο χρόνια - αν όλα πάνε καλά - θα αποφασίσω ποια κλαδια θα κρατήσω και σε τι σχήμα θα καταλήξω 
DSC04883.JPG
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση