Αγριοπασχαλιά ή Ψευδοπασχαλιά-Melia azedarach

Τεχνικές και φροντίδα σε ενα δέντρο για την δημιουργία μπονσάϊ
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Αγριοπασχαλιά ή Ψευδοπασχαλιά-Melia azedarach

Δημοσίευση από Harris »

+1 με τον Θάνο.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Αγριοπασχαλιά ή Ψευδοπασχαλιά-Melia azedarach

Δημοσίευση από thanos75 »

Έχεις τα δίκια σου, αλλά ξέρεις δεν υπάρχουν στάνταρ διαδικασίες και πιθανόν κάποιες φορές κάποιοι να διστάζουμε να προτείνουμε κάτι με τον φόβο μήπως κάτι δεν πάει καλά. Για τα περισσότερα είδη ήπιο ασφαλής εποχή μεταφύτευσης είναι η άνοιξη. Το φθινόπωρο είναι μια δεύτερη επιλογή.Μεταφορά μπορεί να γίνει, εν γένει, όλο τον χρόνο. Παρόλα αυτά μια καταβολάδα που έχει κοπεί πριν λίγο καιρό καλό είναι να μην την πειράζεις, δεδομένου ότι δεν έχει προλάβει να δέσει το ριζικό σύστημα με το υπόστρωμα και μπορεί να διαλύσει. Άρα δεν θα γίνει μεταφορά απλή.
Παρόλα αυτά δείχνουν τα πράγματα καλά. Θα πρότεινα να μην το ξαναπειραξεις την άνοιξη. Να του δώσεις χρόνο.
Εμένα μου αρέσει να ασχολούμαι με διάφορα είδη που πιθανόν πολλά να μην είναι από τα πλέον κατάλληλα για μπονζάι. Μικροφυλλια μπορείς να πετύχεις σε κάποιο βαθμό και στα σύνθετα φύλλα. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει νομίζω να κατευθυνθείς σε δεντράκι σχετικά μεγαλύτερου μεγέθους. Καλή επιτυχία εύχομαι.
 
These users thanked the author thanos75 for the post (total 2):
zachariaspav (07 Οκτ 2022, 17:53) • Harris (11 Οκτ 2022, 10:00)
Rating: 14.29%

Topic author
zachariaspav
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 23 Σεπ 2018, 21:10
Has thanked: 51 times
Been thanked: 13 times

Re: Αγριοπασχαλιά ή Ψευδοπασχαλιά-Melia azedarach

Δημοσίευση από zachariaspav »

Τελικά φίλοι μου δεν μου απάντησε κάποιος με περισσότερη πείρα από εμένα (και για να μην παρεξηγηθούμε δεν είναι και κανείς υποχρεωμένος να το κάνει, όλοι έχουμε τις ασχολίες μας και τα προβλήματα μας ) και επειδή είμαι και λιγάκι ανυπόμονος μετέφερα τα δεντράκια στο νέο τους σπίτι το μόνο που έχω να κάνω είναι να δώσω κάποια κλήση σε κάποια κλαδιά.Αυτό όμως που διαπιστώνω είναι ότι τελικά αυτά τα δεντράκια δεν είναι κατάλληλα για bonsai .Έχουν εύκολη και γρήγορη ανάπτυξη αλλά τα φύλλα τους είναι ιδιόμορφα βγαίνουν σε ομάδες(νομίζεις ότι είναι κλαδί με πολλά φύλλα ενώ αυτό είναι ένα φύλλο) και αυτό νομίζω ότι δεν είναι καλό εγώ πλανεύτικα από μεγάλο δέντρο του πάρκου το οποίο έχει λεπτά κλαδάκια και θεώρησα ότι αυτό είναι καλό και μου άρεσε επίσης το ότι ενώ πέφτουν τα φύλλα διατηρεί τους καρπούς του οι οποίοι είναι κάτι κίτρινα μπιλάκια και φαντάζει ωραίο ακόμη και χωρίς φύλλα(σκέψου πόσο προέτρεξα έβγαλε και καρπούς..)Συγνώμη για την πολυλογία μου το βέβαιο είναι ότι εάν πετύχει η μεταφύτευση θα συνεχίσω να τα δουλεύω. :liar:
  :liar:
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
zachariaspav
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 23 Σεπ 2018, 21:10
Has thanked: 51 times
Been thanked: 13 times

Re: Αγριοπασχαλιά ή Ψευδοπασχαλιά-Melia azedarach

Δημοσίευση από zachariaspav »

stelios έγραψε:
21 Σεπ 2022, 13:31
Μπράβο σου.

 
Ευχαριστώ.Τι πιστεύετε είναι καλύτερα τώρα η την άνοιξη να τα μεταφέρω στο τελάρο :think:
 
 
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Αγριοπασχαλιά ή Ψευδοπασχαλιά-Melia azedarach

Δημοσίευση από stelios »

Μπράβο σου.

Topic author
zachariaspav
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 23 Σεπ 2018, 21:10
Has thanked: 51 times
Been thanked: 13 times

Re: Αγριοπασχαλιά ή Ψευδοπασχαλιά-Melia azedarach

Δημοσίευση από zachariaspav »

IMG_20220914_131508.jpg
 
IMG_20220908_174954.jpg
 Φίλοι μου τελικά πέτυχε μόνο η μία καταβολάδα την μετέφερα σε άλλο γλαστράκι και σκοπεύω να δημιουργήσω μία σύνθεση με τρία δεντράκια .Σκοπεύω αρχικά να τα μεταφέρω σε ένα τελάρο μικρό για να εδραιωθούν και να δέσουν μεταξύ τους.Θα ήθελα τις σκέψεις σας και τις συμβουλές σας για την καταλληλότερη εποχή μεταφοράς στο τελάρο όπως επίσης και για το αρχικό κλάδεμα τους.
IMG_20220720_104656.jpg
 =
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Αγριοπασχαλιά ή Ψευδοπασχαλιά-Melia azedarach

Δημοσίευση από marios »

Πολυ όμορφα. Θα μπορούσες να κανεις 2 διαφορετικά τοπία.
These users thanked the author marios for the post:
zachariaspav (19 Απρ 2022, 10:45)
Rating: 7.14%

Topic author
zachariaspav
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 23 Σεπ 2018, 21:10
Has thanked: 51 times
Been thanked: 13 times

Αγριοπασχαλιά ή Ψευδοπασχαλιά-Melia azedarach

Δημοσίευση από zachariaspav »

Το 2020 ή το 2021 δεν θυμάμαι ακριβώς(έχω και κάποια ηλικία)πήρα από το πάρκο μερικά σποράκια και τα φύτεψα για να κάνω ένα αλσάκι (βλέπετε έριξα τις προσδοκίες όχι δασάκι χα)τελικά φύτρωσαν μόνο δύο σποράκια, αναπτύχθηκαν σύντομα ,και προχθές είπα να κάνω από μία καταβολάδα και να κάνω τα δύο τέσσερα ο χρόνος θα δείξει.
IMG_20220411_094838.jpg
 
IMG_20220410_111338.jpg
 
IMG_20220410_100502.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση