Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών

Prometheus
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 13 Σεπ 2020, 02:52
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Prometheus »

Τελικά θα μάθουμε πως μπορεί να γίνει ;
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2497
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 226 times

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Stefasteri έγραψε:
02 Αύγ 2018, 23:56
Εαν είχα βγάλει ενα δέντρο απο την Πεντέλη που καικε πριν 10 μέρες δεν θα το είχα σώσει;
 Δεν θεωρώ  επιτυχή αυτόν τον συσχετισμό.
Είναι σίγουρο ότι θα καιγόταν ???
Το ξέρουμε με βεβαιότητα αυτό ???
Υπήρχε μία πιθανότητα στις χίλιες να γλυτώσει ???
Θα καιγόταν ολοκληρωτικά ή έν μέρει ???
Εάν το βγάζαμε τότε είμαστε σίγουροι 100% ότι θα ζούσε στην γλάστρα ??
Έχουμε την κατάλληλη εμπειρία από κωνοφόρα ???   

Είναι άλλο πράγμα να πάρεις ένα ασήμαντο (θεωρητικά) δενδράκι και να το κάνεις μπονσάι μετά από χρόνια και χρόνια καλλιέργειας και εργασίας αλλά τότε όταν θα το κοιτάζεις θα σου δίνει περισσότερη χαρά και γαλήνη γιατί αυτό το  ‘’τελειωμένο’’  κομμάτι θα έχει φτάσει εκεί μετά από τή ‘’σφυρηλάτηση’’  τήν δική μας αλλά και του χρόνου. Του χρόνου που δαπανήθηκε για την δημιουργία του και την προσπάθεια που έχει εναποτεθεί σε αυτό.   Λένε ότι στην Ιαπωνία ένα  δενδράκι πρέπει να περάσει τουλάχιστον από 3 μαέστρους μέχρι να μπορεί να ονομαστεί μπονσάι. Είναι διαφορετική η κουλτούρα τους και η δικιά μας. Πρίν παρουσιάσουν κάποιο δένδρο περνούν δεκάδες χρόνια μανιακής καλλιέργειας. Εμείς δεν είμαστε σε αυτά τα επίπεδα και δεν ξέρω εάν ποτέ φτάσουμε εκεί.Υπάρχουν άνθρωποι που δεν γνωρίζουν καλά το θέμα των μπονσάι ή ίσως το γνωρίζουν λίγο. Ίσως δεν μπορούν να διακρίνουν και τις δυνατότητες που μπορεί να έχει το δενδράκι που θέλουν να βγάλουν και συλλέγουν ότι βρούν μπροστά τους. Αυτοί δεν έχουν καταλάβει και δεν αγαπούν αυτή την τέχνη και θέλουν αμέσως να φτάσουν στην γραμμή τερματισμού χωρίς να κάνουν όλη την διαδρομή. Υπάρχουν επίσης άτομα πού πρίν βγάλουν ένα δενδράκι από τήν φύση κάνουν μία προεργασία που μπορεί να διαρκέσει και 2 χρόνια, προκειμένου να υπάρχει η ασφάλεια για την νέα του ζωή.  Η σκέψη ….τό είδα, μου άρεσε, το βγάζω …  δεν έχει πάντα αίσια αποτελέσματα. Πρίν από πολλά χρόνια είχα διαβάσει στο Bonsai & News  ένα άρθρο για τα yamadori. Μετά την συλλογή ο καλλιεργητής μπονσάι το άφηνε στην ίδια περίπου περιοχή για 2-3 χρόνια ώστε να καταφέρει να ανακάμψει. Όταν λέω περιοχή εννοώ  το υψόμετρο, την θερμοκρασία, την υγρασία  και γενικά τις συνθήκες που ζούσε πρίν μπεί σε κάποιο ξύλινο κασόνι. Βέβαια οι τρόποι μεταξύ των καλλιεργητών διαφέρουν και διίστανται πολλές φορές αλλά …..Έχω  ‘’σταμπάρει’’  αρκετά στην φύση και θα μπορούσα να γίνω μάστερ μέσα σε μία νύχτα αλλά αρκούμαι περιοδικά να πηγαίνω να τα βλέπω και να τα κλαδεύω. Να θυμάστε όμως ότι πολλοί κριτές στις εκθέσεις μπονσάι δίνουν μεγάλη σημασία στην δουλειά που έκανε ο καλλιεργητής και λιγότερο αυτό που έκανε η φύση. Γιαμαντόρι δεν είναι αυτό που βγάλαμε από τον κήπο ή το χωράφι του γείτονα αλλά ούτε και αυτό που βρήκαμε στην εξοχή για πίκ-νίκ. Πρέπει να πάς στο βουνό, σε βραχώδεις γκρεμούς. Όσο πιο δύσκολη είναι η τοποθεσία τόσο πιο θεαματικά μπορεί να είναι τα δενδράκια αλλά και τόσο δύσκολο να τα σηκώσει κάποιος από το περιβάλλον τους. Αυτά έχουν αξία και είναι αριστουργήματα ήδη στην φύση πόσο μάλλον όταν καλλιεργηθούν μετά  από έμπειρα χέρια.Βλέπω στις συναντήσεις τα παιδιά να απολαμβάνουν τα δενδράκια του αγορασμένα από φυτώριο για λίγα euro. Νομίζω ότι τελικά είναι θέμα προσωπικής επιλογής.   

Προσοχή !!!!!  Είναι προσωπικές απόψεις και δεν έχω την παραμικρή διάθεση να προσηλυτίσω κανέναν στις σκέψεις-ερωτήσεις μου..  

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Stefasteri »

Εαν είχα βγάλει ενα δέντρο απο την Πεντέλη που καικε πριν 10 μέρες δεν θα το είχα σώσει;

darius
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 01 Αύγ 2018, 08:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από darius »

Προσωπικά πιστεύω πως δεν μπορούμε να ξηλώνουμε ότι θέλουμε από την φύση. Ούτε κοχύλια από τις θάλασσες, ούτε ψάρια από τους ωκεανούς για το ενυδρείο μας, ούτε έλατα τα Χριστούγεννα για το σαλόνι μας και ούτε ότι άλλο δέντρο για την προσωπική μας συλλογή.
:icon-sad:
Άβαταρ μέλους

Zografos ziZanio
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 21 Αύγ 2013, 22:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Zografos ziZanio »

Άρα όλα τα δέντρα είναι yamadori. Μήπως είναι μόνο τα δέντρα από το δάσος;
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2726
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από karesansui »

Nαί !! Θεωρείται γιαμαντόρι (κήπου), έστω και αν δεν είναι...άγριο δέντρο, που μεγάλωσε δηλαδή μόνο του χωρίς την φροντίδα καλλιεργητή !
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Terminator
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2016, 23:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Terminator »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εάν βγάλω ένα δέντρο από ομ κηπο μου είναι γαμαντορι;
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2726
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από karesansui »

Η λέξη "γιαμαντορι " είναι ιαπωνική και χρησιμοποιείται διεθνώς αμετάφραστη στον κόσμο των μπονσάι. Σημαίνει (περίπου), άγριο δέντρο που έχει συλλεχθεί απο την Φύση.
Τα γιαμαντόρι συλλέγονται με ιδιαίτερη τεχνική, ορισμένες εποχές του χρόνου και χρησιμοποιούνται σαν ημιέτοιμο πρωτογενές υλικό γαι την δημιουργία ενός μπονσάι.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Terminator
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2016, 23:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Terminator »

Δεν κατάλαβα τι δέντρο είναι αυτό το γαμαντορι;

SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

ΤΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ,ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ,ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΑ ΜΠΟΝΣΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΙΟ ΕΝΕΡΓΑ,ΕΙΜΑΙ 32 ΕΤΩΝ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από iohokahey »

Ετσι ειναι..τα παμε..και οι καποιοι που αναζητουν τα "μαστερ" και τα "proficiency" χανουν το νοημα αυτου που κανουμε..
Μου χει μεινει η φραση καποιου.. ..βγηκα μια βολτα στο βουνο,εε ειχα και τον σουγια μαζι μου
..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6668
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Harris »

geros έγραψε:εχετε δει κανεναν απο οσους ξηλωνουν δεντρακια να φυτευουν διπλα ενα αλλο?
αν γινοταν ετσι δεν θα με ενοχλουσε τοσο! απο τη στιγμη που μπορεις να κανεις εναερια καταβολαδα και να παρεις καλα και γερασμενα κομματια γιατι να ξεριζωσεις κατι?
και στο κατω κατω γιατι? γιανα εχεις σε ενα χρονο ενα μεγαλο ομορφο δεντρο? αυτη ειναι η φιλοσοφια του μπονσαι? εγω σαν θαυμαστης τοσα χρονια αφου δεν ειχα τον χρονο να ασχολειθω παραπανω, ενα πραγμα μου κεντρισε το ενδιαφερον. ασκηση υπομονης και επιμονης! ειναι σαν να θες ενα παιδι ετοιμο μεγαλωμενο και ας μην το εχεις ζησει.
μη ξεχναμε οτι οντως στην ιστορια των μπονσαι τα αφαιρουσαν απο τη φυση,
ειχαν τοτε πιστευετε προβλημα με τη φυση ομως? να αρχισω να φοβαμαι μην γινουμε ολοι χομπιστες του ειδους και αντι για φυση, εχουμε τα νανοποιημενα δεντρακια μας μονο?
συγχωρεστε με για το υφος αλλα ειμαι και γεροπαραξενος.
οποιος θελει γιαμαντορι μπορει να βρει ανθωπους που καθαριζουν οικοπεδα προς πωληση και βγαζουν αρκετα τα οποια πεθαινουν! εκει και γιαμαντορι αποκτας και κανεις και λειτουργημα.
υ.γ. πρωτα η φυση και μετα εμεις, γιατι χωρις αυτην δεν υπαρχουμε


Μακάρι ΟΛΟΙ να σκεφτόμασταν έτσι! Δεν ειναι ομως και το ξέρεις... Δυστυχώς μας πιάνει η μανία να γίνουμε μαστερ σε 1-2 χρόνια και να υποβαθμίζουμε τον διπλανό μας. Να ψάχνουμε να βρούμε αιτίες για να βγάλουμε τα μάτια του... κτλ

Εύχομαι να ακούγονται τέτοιες απόψεις απο "νέους" στο φόρουμ. Νιώθω πραγματικά πολύ καλύτερα που έχουμε τέτοια ωραία παρέα.
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... odpost.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

geros
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 14:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από geros »

εχετε δει κανεναν απο οσους ξηλωνουν δεντρακια να φυτευουν διπλα ενα αλλο?
αν γινοταν ετσι δεν θα με ενοχλουσε τοσο! απο τη στιγμη που μπορεις να κανεις εναερια καταβολαδα και να παρεις καλα και γερασμενα κομματια γιατι να ξεριζωσεις κατι?
και στο κατω κατω γιατι? γιανα εχεις σε ενα χρονο ενα μεγαλο ομορφο δεντρο? αυτη ειναι η φιλοσοφια του μπονσαι? εγω σαν θαυμαστης τοσα χρονια αφου δεν ειχα τον χρονο να ασχολειθω παραπανω, ενα πραγμα μου κεντρισε το ενδιαφερον. ασκηση υπομονης και επιμονης! ειναι σαν να θες ενα παιδι ετοιμο μεγαλωμενο και ας μην το εχεις ζησει.
μη ξεχναμε οτι οντως στην ιστορια των μπονσαι τα αφαιρουσαν απο τη φυση,
ειχαν τοτε πιστευετε προβλημα με τη φυση ομως? να αρχισω να φοβαμαι μην γινουμε ολοι χομπιστες του ειδους και αντι για φυση, εχουμε τα νανοποιημενα δεντρακια μας μονο?
συγχωρεστε με για το υφος αλλα ειμαι και γεροπαραξενος.
οποιος θελει γιαμαντορι μπορει να βρει ανθωπους που καθαριζουν οικοπεδα προς πωληση και βγαζουν αρκετα τα οποια πεθαινουν! εκει και γιαμαντορι αποκτας και κανεις και λειτουργημα.
υ.γ. πρωτα η φυση και μετα εμεις, γιατι χωρις αυτην δεν υπαρχουμε
μια κοινωνία γίνεται καλύτερη όταν οι γέροι φυτέυουν δέντρα,
στων οποίων τη σκία ξέρουν πως δεν θα καθίσουν ποτέ...

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Stefasteri »

Sim62 έγραψε: Τα yamadori είναι μια παγκόσμια πρακτική στον χώρο των bonsai. Μεγάλοι, μεσαίοι και μικροί (συγχωρήστε τον χαρακτηρισμό, δεν έχω κάποια άλλη πρόταση για να τους συμπεριλάβω όλους) βιρτουόζοι του είδους συλλέγουν και αναπτύσσουν δέντρα από την φύση. Τα πιο πολύτιμα δέντρα στις συλλογές αρκετών από τις μεγάλες διασημότητες στον χώρο (Kimura, W. Pall πχ) είναι τέτοια δέντρα.
Το ζήτημα λοιπόν της συζήτησης είναι τελειωμένο. Δέντρα συλλέγονται απ΄την φύση και γίνονται bonsai.
Υπάρχει θέμα ηθικής τάξης ?
Πιστεύω ναι αλλά μόνο στην περίπτωση, που κάποιος συλλέγει δέντρα χωρίς πρώτα απ΄όλα να διασφαλίσει με αξιόπιστο τρόπο την επιβίωσή τους (υπάρχουν τρόποι για να επιτευχθεί αυτό) και χωρίς να κάνει μια σοβαρή ανάλυση του αν θα προκύψει ένα αξιοπρεπές bonsai ατο μέλλον.
Αν δεν υπάρχουν αυτοί οι δύο περιορισμοί , οι επίδοξοι μελλοντικοί master, που θεωρούν καλό bonsai μόνο ένα bonsai με διάμετρο κορμού πάνω από 20 εκ., καλύτερα να αφήσουν το δεντράκι στην ησυχία του.
Καθόμαστε και συζητάμε για Yamadori και ίσως πολλοί από μας, δεν γνωρίζουν τι είναι το κάμβιο στρώμα ή νομίζουν πως το λίπασμα είναι αυτό που τρέφει ένα δέντρο και πως χωρίς λίπανση τα bonsai πεθαίνουν.
Γιατί τα γράφω όλα αυτά και ίσως με λίγο επιθετική διάθεση την οποία ελπίζω να συγχωρήσετε ?
Γιατί η ασχολία που διαλέξαμε έχει να κάνει με '' ζωντανά'' αντικείμενα. Δεν κρεμάμε απλά πολύχρωμες χάντρες σε συρμάτινους σκελετούς.
Και προσωπικά έχω την άποψη ότι όπως οποιοσδήποτε άλλος ζωντανός οργανισμός έτσι και κάθε δέντρο και φυτό αξίζει σεβασμού και πολύ καλά υπολογισμένων και μελετημένων κινήσεων όσον αφορά το μέλλον και την επβίωσή του.

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

arxarious
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 04 Μάιος 2015, 21:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από arxarious »

Sim62 έγραψε: Τα yamadori είναι μια παγκόσμια πρακτική στον χώρο των bonsai. Μεγάλοι, μεσαίοι και μικροί (συγχωρήστε τον χαρακτηρισμό, δεν έχω κάποια άλλη πρόταση για να τους συμπεριλάβω όλους) βιρτουόζοι του είδους συλλέγουν και αναπτύσσουν δέντρα από την φύση. Τα πιο πολύτιμα δέντρα στις συλλογές αρκετών από τις μεγάλες διασημότητες στον χώρο (Kimura, W. Pall πχ) είναι τέτοια δέντρα.
Το ζήτημα λοιπόν της συζήτησης είναι τελειωμένο. Δέντρα συλλέγονται απ΄την φύση και γίνονται bonsai.
Υπάρχει θέμα ηθικής τάξης ?
Πιστεύω ναι αλλά μόνο στην περίπτωση, που κάποιος συλλέγει δέντρα χωρίς πρώτα απ΄όλα να διασφαλίσει με αξιόπιστο τρόπο την επιβίωσή τους (υπάρχουν τρόποι για να επιτευχθεί αυτό) και χωρίς να κάνει μια σοβαρή ανάλυση του αν θα προκύψει ένα αξιοπρεπές bonsai ατο μέλλον.
Αν δεν υπάρχουν αυτοί οι δύο περιορισμοί , οι επίδοξοι μελλοντικοί master, που θεωρούν καλό bonsai μόνο ένα bonsai με διάμετρο κορμού πάνω από 20 εκ., καλύτερα να αφήσουν το δεντράκι στην ησυχία του.
Καθόμαστε και συζητάμε για Yamadori και ίσως πολλοί από μας, δεν γνωρίζουν τι είναι το κάμβιο στρώμα ή νομίζουν πως το λίπασμα είναι αυτό που τρέφει ένα δέντρο και πως χωρίς λίπανση τα bonsai πεθαίνουν.
Γιατί τα γράφω όλα αυτά και ίσως με λίγο επιθετική διάθεση την οποία ελπίζω να συγχωρήσετε ?
Γιατί η ασχολία που διαλέξαμε έχει να κάνει με '' ζωντανά'' αντικείμενα. Δεν κρεμάμε απλά πολύχρωμες χάντρες σε συρμάτινους σκελετούς.
Και προσωπικά έχω την άποψη ότι όπως οποιοσδήποτε άλλος ζωντανός οργανισμός έτσι και κάθε δέντρο και φυτό αξίζει σεβασμού και πολύ καλά υπολογισμένων και μελετημένων κινήσεων όσον αφορά το μέλλον και την επβίωσή του.
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... odpost.gif[/img]
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από iohokahey »

Απο που την ξεθαψατε αυτην την υπεροχη συζητηση;!;

Υγ.οχι οτι ειχε βρεθει ακρη,αλλα δεν ηταν και ο σκοπος αυτος!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Sim62 »

[justify]Τα yamadori είναι μια παγκόσμια πρακτική στον χώρο των bonsai. Μεγάλοι, μεσαίοι και μικροί (συγχωρήστε τον χαρακτηρισμό, δεν έχω κάποια άλλη πρόταση για να τους συμπεριλάβω όλους) βιρτουόζοι του είδους συλλέγουν και αναπτύσσουν δέντρα από την φύση. Τα πιο πολύτιμα δέντρα στις συλλογές αρκετών από τις μεγάλες διασημότητες στον χώρο (Kimura, W. Pall πχ) είναι τέτοια δέντρα.[/justify][justify]Το ζήτημα λοιπόν της συζήτησης είναι τελειωμένο. Δέντρα συλλέγονται απ΄την φύση και γίνονται bonsai.[/justify][justify]Υπάρχει θέμα ηθικής τάξης ? [/justify][justify]Πιστεύω ναι αλλά μόνο στην περίπτωση, που κάποιος συλλέγει δέντρα χωρίς πρώτα απ΄όλα να διασφαλίσει με αξιόπιστο τρόπο την επιβίωσή τους (υπάρχουν τρόποι για να επιτευχθεί αυτό) και χωρίς να κάνει μια σοβαρή ανάλυση του αν θα προκύψει ένα αξιοπρεπές bonsai ατο μέλλον.[/justify][justify]Αν δεν υπάρχουν αυτοί οι δύο περιορισμοί , οι επίδοξοι μελλοντικοί master, που θεωρούν καλό bonsai μόνο ένα bonsai με διάμετρο κορμού πάνω από 20 εκ., καλύτερα να αφήσουν το δεντράκι στην ησυχία του.[/justify][justify]Καθόμαστε και συζητάμε για Yamadori και ίσως πολλοί από μας, δεν γνωρίζουν τι είναι το κάμβιο στρώμα ή νομίζουν πως το λίπασμα είναι αυτό που τρέφει ένα δέντρο και πως χωρίς λίπανση τα bonsai πεθαίνουν.[/justify][justify]Γιατί τα γράφω όλα αυτά και ίσως με λίγο επιθετική διάθεση την οποία ελπίζω να συγχωρήσετε ?[/justify][justify]Γιατί η ασχολία που διαλέξαμε έχει να κάνει με '' ζωντανά'' αντικείμενα. Δεν κρεμάμε απλά πολύχρωμες χάντρες σε συρμάτινους σκελετούς.[/justify][justify]Και προσωπικά έχω την άποψη ότι όπως οποιοσδήποτε άλλος ζωντανός οργανισμός έτσι και κάθε δέντρο και φυτό αξίζει σεβασμού και πολύ καλά υπολογισμένων και μελετημένων κινήσεων όσον αφορά το μέλλον και την επβίωσή του.[/justify]

fan coil
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 12 Απρ 2015, 10:39
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από fan coil »

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... odpost.gif[/img]Τέτοιες συζητήσεις πρέπει να υπάρχουν πάντα σε πρώτο πλάνο. Τυχαία την διάβασα από τα * παραπλήσια θέματα * και με εντυπωσίασε όπως μου έλυσε αρκετές απορίες. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... odpost.gif[/img]
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... odpost.gif[/img]

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img]

thalassolikos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 16 Απρ 2014, 15:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από thalassolikos »

+1000
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από iohokahey »

RiaDr έγραψε:Χρόνια πολλά σε όλους!
Iohokahey, δεν ήταν σκοπός μου να αναφερθώ σε οποιονδήποτε απ' όσους συμμετείχαν στη συζήτηση συγκεκριμένα, κάποια ζητήματα ήθελα να θίξω, ελπίζω να μην παρεξηγήθηκα. Η παρατήρησή σου για την ονομασία των δέντρων είναι καίρια, απλά φαντάζομαι πως στις αρχές δεν υπήρχε και εναλλακτική, όλα τα δέντρα απ' τη φύση προέρχονταν. Όταν άρχισαν οι καλλιεργητές να φτιάχνουν εξειδικευμένα φυτώρια λογικά δημιουργήθηκε και η ανάγκη για μια ονομασία που θα ξεχωρίζει τα "άγρια" απ' τα "ήμερα" δέντρα.
+1 !

φυσικα και δεν παρεξηγηθηκαμε..![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/naughty.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Απάντηση