Λιγούστρο

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
M4r0k1nos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 730
Εγγραφή: 17 Μάιος 2011, 11:00
Τοποθεσία: Καρέας - Κολωνός/ ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Λιγούστρο

Δημοσίευση από M4r0k1nos »

filitsa έγραψε:Το καλοκαίρι χωρίς πότισμα;

Ε όχι Εντάξει είπαμε , καλοκαίρι πότισμα κανονικά , μέρα παρά μέρα . Δεν είμαι πολλές ώρες σπίτι οπότε τα εχω ολα σε γλαστρες εκπαίδευσης για να έχουν περισσότερο υπέδαφος και να κρατούν υγρασία.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ


Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγούστρο

Δημοσίευση από Hfestion »

M4r0k1nos έγραψε:Το σκεπτικό μου λοιπόν αυτό είναι , να κόψω ένα γεναίο τμήμα της κορυφής έτσι ώστε να πάει η βλάστηση στα κάτω κλαδιά και να ισορροπίσει και το δέντρο οπτικά .
Σημείωση... είναι 100% εκτεθειμένο στις εξωτερικές καιρικές συνθήκες εδώ και 2 χρόνια , μόνιμα στον ήλιο και όλο το χειμώνα ποτισμένη από τη βροχή. Όπως και τα υπόλοιπα δέντρα μου.
Αν θες τη γνώμη μου, μη βιαστείς. Το αφήνεις όπως είναι και κόβεις ότι θες απο Οκτωβρίο. Εκτός και αν το έχεις πάρει απόφαση οπότε το κάνεις τώρα πριν μπει για τα καλά η άνοιξη. Αν το κάνεις τωρα θα πρέπει να βάλεις και πάστα στη τομη
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Λιγούστρο

Δημοσίευση από filitsa »

Το καλοκαίρι χωρίς πότισμα;
Άβαταρ μέλους

Topic author
M4r0k1nos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 730
Εγγραφή: 17 Μάιος 2011, 11:00
Τοποθεσία: Καρέας - Κολωνός/ ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Λιγούστρο

Δημοσίευση από M4r0k1nos »

Το σκεπτικό μου λοιπόν αυτό είναι , να κόψω ένα γεναίο τμήμα της κορυφής έτσι ώστε να πάει η βλάστηση στα κάτω κλαδιά και να ισορροπίσει και το δέντρο οπτικά .
Σημείωση... είναι 100% εκτεθειμένο στις εξωτερικές καιρικές συνθήκες εδώ και 2 χρόνια , μόνιμα στον ήλιο και όλο το χειμώνα ποτισμένη από τη βροχή. Όπως και τα υπόλοιπα δέντρα μου.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ


Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγούστρο

Δημοσίευση από Hfestion »

Μπράβο πολυ ωραίο!
Αν θες τη γνώμη μου, νομίζω ότι η κορυφή θέλει κόψιμο. Μη το κοιτάς τωρα, τώρα είναι υπέροχο, σε 3 χρόνια όμως που θα έχει αναπτυχθεί θα φαίνεται ασύμμετρο.
Πολύ ωραίο και πάλι! Μπράβο!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγούστρο

Δημοσίευση από Harris »

Δεν μας τα ειπες ολα όμως! Οταν μου εδειχνες τις φωτογραφιες του λιγουστρου απο το κινητο σου μου ειχες πει οτι σκεφτοσουν να κανεις εναερια καταβολάδα.
Με την συζητηση ομως υπήρξε μια άποψη άποψη να μην χαθεί αυτή η ανάπτυξη του φυτού. Με κάποιο βιρτουαλ να γινει μια παρουσιαση στο πως θα μπορουσε να γίνει.


Το δέντρο το θυμάμαι απο τότε που το πήρες. Ηταν απο τότε πολύ ωραίο!



[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... odpost.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
M4r0k1nos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 730
Εγγραφή: 17 Μάιος 2011, 11:00
Τοποθεσία: Καρέας - Κολωνός/ ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Λιγούστρο

Δημοσίευση από M4r0k1nos »

Αυτό το λιγουστρο που θα σας παρουσιάσω σήμερα το έχω στα χέρια μου κοντά στα 4 χρόνια.
Το αγόρασα από το γερμανικό site λόγω τιμής και μεγέθους. Malsai κοινό το οποίο το είδα από τις φωτό και μου άρεσε τότε.
Βέβαια ως γνωστόν από κοντά είναι αλλιώς , έτσι κι αυτό , οι στροφές του κορμού φτιάχτηκαν με την βοήθεια ενός μπαμπού
ξύλου που τυλίχτηκε γύρω του όταν ήταν νεαρό και άρχισαν να το αφαιρέσουν με αποτέλεσμα την παραμόρφωση του κορμού.
Και βέβαια τα κλασικά μονά κλαδιά με τις φουντίτσες.
Δυστυχώς δεν έχω φωτο από την αρχή που το αγόρασα οπότε ας αρκεστούμε σε στις τελευταίες.

Στόχος μου να φτιάξω την διακλάδωση από την αρχή προς στιγμήν. γενικά πάει καλά.
Αυτά :)

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 03 Απρ 2015, 19:47 --

Για να εξηγήσω τον στόχο μου , κλαδεύω συνέχεια αυστηρά έτσι ώστε τα χοντρά μονά κλαδιά να μου πετάξουν πιο πίσω ματάκια
τα οποία θα κάνω σωστή διακλάδωση στο μέλλον
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Απάντηση