Πρωταρης με Φικο

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Πρωταρης με Φικο

Δημοσίευση από Harris »

giannis.tsou έγραψε:Σ ευχαριστώ πολύ Riadr! Η αλήθεια είναι ότι όντως θέλω να ασχοληθώ! Είδα ότι θα γίνει συνάντηση αυτή την Κυριακή στον Γέρακα και λέω να έρθω να λύσω όσο το δυνατόν περισσότερες απορίες από κοντά κ αν υπάρχει η δυνατότητα να κάνω και τη μεταφυτευση . Μέχρι τότε θα διαβάσω κι άλλο! Ευχαριστώ κ πάλι!

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Καλώς τον! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... mewave.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Πρωταρης με Φικο

Δημοσίευση από RiaDr »

Θα χαρούμε να τα πούμε κι από κοντα, αν καταφέρεις να έρθεις.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
giannis.tsou
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 15 Φεβ 2016, 23:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Πρωταρης με Φικο

Δημοσίευση από giannis.tsou »

Σ ευχαριστώ πολύ Riadr! Η αλήθεια είναι ότι όντως θέλω να ασχοληθώ! Είδα ότι θα γίνει συνάντηση αυτή την Κυριακή στον Γέρακα και λέω να έρθω να λύσω όσο το δυνατόν περισσότερες απορίες από κοντά κ αν υπάρχει η δυνατότητα να κάνω και τη μεταφυτευση . Μέχρι τότε θα διαβάσω κι άλλο! Ευχαριστώ κ πάλι!

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Πρωταρης με Φικο

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλώς μας ήρθες Γιάννη! Πολλές ερωτήσεις μαζεμένες δείχνουν ενθουσιασμό, καλό σημάδι για κάποιον που ξεκινά ν' ασχολείται με τα μπονσάι.

Θ' απαντήσω συνοπτικά, γιατί λίγο πολύ ρωτάς τη μισή θεωρία των μπονσάι, και τα υπόλοιπα θα τα λέμε λίγα λίγα.. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]

Τα ginseng είναι συμπαθέστατα και πολύ ανθεκτικά με στοιχειώδη φροντίδα, αν και κάποιοι δεν τα θεωρούν μπονσάι. Απ' ό,τι φαίνεται το δικό σου είναι υγιές, μια μεταφύτευση θα του κάνει καλό ομως σε λίγο καιρό, καθώς και να τοποθετηθεί σε λίγο πιο μεγάλο και χαμηλό δοχείο (training pot). Αν μπορείς να έρθεις σε κάποια συνάντηση να δεις πώς γίνεται θα ήταν καλύτερα για ν' αποφύγεις τα λάθη του αρχάριου.

Σύρμα χρησιμοποιούμε στη μεταφύτευση όταν το δέντρο δεν μπορεί να στηριχτεί μόνο του, αυτό όμως εξαρτάται κι απ' το ποτ, οποτε θα το συζητήσουμε όταν αποφασίσεις πού θα το μεταφυτεύσεις. Χώμα "ειδικό" για μπονσάι δεν υπάρχει - εξάλλου μπονσάι μπορούν να γίνουν σχεδόν όλα τα είδη δέντρων, τα οποία έχουν εντελώς διαφορετικές ανάγκες μεταξύ τους, άρα μιλάμε απλά για τρικ του μαρκετινγκ.

Όσον αφορά το πότισμα, το ράντισμα δεν είναι αρκετο, γιατί όπως διαπίστωσες μπορεί ο κορμός να είναι βρεγμένος αλλά το δέντρο να διψάει. Μπες στη Βιβλιοθηκη μας και διάβασε κάποιο άρθρο για τις τεχνικές ποτισματος καλύτερα.

Αυτά για αρχή κι εδώ είμαστε για ό,τι άλλο προκύψει![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
giannis.tsou
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 15 Φεβ 2016, 23:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Πρωταρης με Φικο

Δημοσίευση από giannis.tsou »

Απ ο, τι κατάλαβα το έγραψα σε λάθος θεματική ενότητα το post μου. Ζητώ συγγνώμη. Αν μπορεί κάποιος moderator ας το μεταφέρει.

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Topic author
giannis.tsou
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 15 Φεβ 2016, 23:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Πρωταρης με Φικο

Δημοσίευση από giannis.tsou »

Καλησπέρα σας! Είμαι εντελώς καινούριος στο χώρο και έχω προσπαθήσει να μάθω όσο περισσότερα μπορώ από το ίντερνετ και το φόρουμ. Παρ όλα αυτά έχω ακόμα απορίες κ θα χρειαστώ την κατανόηση σας..
Μου έκαναν δώρο έναν φικο bonsai πριν 2 εβδομάδες, τον οποίο μάλιστα μου μεταφυτεψαν πρώτα κ με λάθος τρόπο αν κρίνω από το ότι αν τραβήξω λίγο τον κορμό, βγαίνει το φυτό με μόνο τον μισό όγκο χωματος της γλαστρας ενσωματωμένο στις ρίζες. Επίσης θεωρώ ότι η γλάστρα του είναι λάθος για bonsai και θέλει μεταφυτευση σε κάποιο άλλο pot. Θέλω τα φώτα σας! Θα ανεβάσω και φωτογραφίες φυσικά!
Κατά τ αλλά το βγάζω εξω αρκετά γιατί κάνει και καλό καιρό τελευταία. Το ποτιζω ραντιζοντας το μια φορά τη μέρα στα φύλλα κ τη βάση, αλλά τις τελευταίες 3 μέρες έχω σταματήσει γιατί βλέπω ότι παρόλο που το χώμα είναι στεγνό ο κορμός έχει υγρασία.. Πιστεύω ότι έχει να κάνει με το χώμα που μένει στον πάτο της γλαστρας και κράτα νερό.. Λεω να πετάξω άμεσα το μισό χώμα που περισσεύει για να μη σαπούνι το καημένο.
Και τώρα οι ερωτησεις:
1. Χρειάζεται μεταφυτευση;
2. Τι χώμα μου προτείνετε εφόσον χρειαστεί μεταφυτευση; (έχω βρει στο ίντερνετ σε κάποια μαγαζιά ειδικά χωματα για μπονσαι. Κάνουν;)
3. Λίπασμα;
4. Το φυτό θέλει πρώτα μεγάλη γλάστρα για να μεγαλώσει κι έπειτα μεταφυτευση σε μικρό pot ώστε να ανακοπει η αύξηση του όγκου του ή λάθος το φαντάζομαι;
5. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να ποτιζω τ μπονσαι;
6. Πρέπει να βάλω και σύρματα για τη μεταφυτευση;
7.γενικα τι πρέπει να έχω στο νου για το φυτό μου σαν αρχάριος;
Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! Είναι πολλά, αλλά θέλω πολύ να ασχοληθώ και θέλω να το κάνω σωστά!
IMG_20160216_111608.jpg
IMG_20160216_111601.jpg
IMG_20160216_111552.jpg
IMG_20160216_111547.jpg
IMG_20160216_111532.jpg
IMG_20160216_111521.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση