Αμυγδαλιά

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από Sim62 »

Πρίν προσπαθήσω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου σε καλορωρίζω στο φόρουμ και εύχομαι καλά διαβάσματα.

Τώρα για την αμυγδαλιά σου. Η βασικότερη ενέργεια που κάνουμε εκπαιδεύοντας ένα νεαρό δενδρύλιο για bonsai είναι η δημιουργία αρχικά ενός κατ΄ελάχιστον ικανοποιητικού κορμού όσον αφορά το πάχος του αλλά και την κίνηση του. Κίνηση στον κορμό θα μπορούσες να δώσεις με συρμάτωμα τον επόμενο χειμώνα. Αυτό είναι το εύκολο μέρος. Η πάχυνση του κορμού όμως είναι μια διαδικασία που στηρίζεται στην ανάπτυξη αρκετού φυλλώματος. Όσο πιο πολλά φύλλα θα έχει το δέντρο σου τόσο περισσότερο θα παχαίνει ο κορμός του και θα γίνεται με τα χρόνια πιο ελκυστικός.
Αρα αν κλαδέψεις όλα τα κλαδιά του όπως λές, για να πετάξει νέες φύτρες το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να καθυστερήσεις σημαντικά την όλη διαδικασία. Εγώ θα πρότεινα να αφήσεις τα κλαδιά να αναπτυχθούν ελεύθερα και να επεμβαίνεις μόνο με κορφολόγηση. Αν δεν ξέρεις τι είναι αυτό στην βιβλιοθήκη μας έχει σχετικά άρθρα για να κατανοήσεις την διαδικασία.
Συμπληρωματικά με τα παραπάνω το κλαδί που πάει πρός τα πάνω θα μπορούσες να το αφήσεις να πάρει αρκετό ύψος απείραχτο, πράγμα που θα βοηθήσει στην ανάπτυξη ολόκληρου του κορμού ακόμη και στα χαμηλά σημεία και οπωσδήποτε δεν θα πειράξεις πιθανά κλαδάκια που θα φυτρώσουν χαμηλά στον κορμό (θα βοηθήσουν στη δημιουργία κωνικότητας στον κορμό). Αν θέλεις λοιπόν να πάρεις με την λιγότερο χρονοβόρα διαδικασία ένα ικανοποιητικό prebonsai σε μερικά χρόνια, ξεχνάς τα κλαδέματα σε ήδη υπάρχοντα κλαδιά. Όταν τελειώσεις με τον κορμό και καταλήξεις στο ύψος που θα θέλεις να έχει, μετά μπορείς να ασχολήθείς με την δημιουργία κόμης στο δεντρο σου.

Εχε υπ΄όψιν σου ότι κάνοντας έτσι το δέντρο θα γίνεται κάθε χρόνο και πιο ισχυρό άρα θα έχει την δυνατότητα να πετάει και περισσότερους οφθαλμόυς σε τυχαία σημεία και όταν θα έρθει η ώρα θα έχεις πληθώρα από νέα κλαδάκια σε πολλά σημεία που θα βοηθήσουν στις αποφάσεις για την μελλοντική του διαμόρφωση.
Αυτά πρός το παρόν, ελπίζω να μην σε κούρασα, ότι χρειαστείς το φόρουμ στην διάθεσή σου.
Καλή συνέχεια ...
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα και από εμένα, καλοσώρισες στο bonsaiforum!
Η αμυγδαλιά σου είναι όντως πολύ νεαρή ακόμα και έχει μέλλον η διαμόρφωσή της, τουλάχιστον μια πενταετία!
Για να επιδιώξεις ανάπτυξη των ματιών στο κάτω τμήμα του κορμού, που θα γίνουν κλαδιά, τα οποία εν συνεχεία θα παχύνουν τον κορμό θα πρέπει να μην αφήσεις να αναπτυχθούν οι κορυφαίοι βλαστοί γιατί θα σύρουν όλη την ανάπτυξη στην κορυφή και όχι στην βάση.
Επομένως, επειδή η αμυγδαλιά σου τώρα πετάει ήδη, άφησέ την για φέτος να αναπτυχθεί ελεύθερα και από τον επόμενο χρόνο, την κλαδεύεις αυστηρά στην κορυφή για να δώσεις την δύναμη που χρειάζεται στα κατώτερα τμήματα του κορμού.
Ό,τι απορίες έχεις ρωτάς...
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Φανταζομαι λοιπόν οτι υπαρχει η ελπίδα να πετάξει κι αλλα κλαδακια χαμηλά.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Καλως σας βρηκα.νομιζω οι φωτογραφίες δε θα βοηθήσουν πολύ οποτε θα ανεβασω κι άλλες αυριο.μπορείτε βεβαια να δειτε γενικα την διαμορφωση των κλαδιών.εχει πολες φυτρες και παρατήρησα και μια παρα πολυ μικρη φυτρα κοντα στη βαση του δέντρου την οποια σκοπευω να αναπτύξω.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016022 ... 78b94c.jpg[/img][img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016022 ... 75253f.jpg[/img]

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από Harris »

Λουκάς Καρούσος έγραψε:Καλησπερα στη παρεα.
Θα ηθελα να μαθω οσες περισσότερες πληροφορίες μπορω για τον τροπο που εκπαιδεύεται μια αμυγδαλιά.κυριως για το κλάδεμα της και πιο συγκεκριμενα για το αν πεταξει νεες φιτρες αν κοψω (προκειμένου να μειωσω το υψος της) ολα τα κλαδια που εχει τωρα. θα ανεβασω συντομα και μια φωτογραφια της.ευχαριστώ πολυ.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλώς τον! Βγάλε μια φωτογραφία να δουμε για τι δέντρο μιλάς.
Η φωτογραφία να είναι στο ύψος του χώματος της γλάστρας.
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... mewave.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Καλησπερα στη παρεα.
Θα ηθελα να μαθω οσες περισσότερες πληροφορίες μπορω για τον τροπο που εκπαιδεύεται μια αμυγδαλιά.κυριως για το κλάδεμα της και πιο συγκεκριμενα για το αν πεταξει νεες φιτρες αν κοψω (προκειμένου να μειωσω το υψος της) ολα τα κλαδια που εχει τωρα. θα ανεβασω συντομα και μια φωτογραφια της.ευχαριστώ πολυ.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση