Αμυγδαλιά

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

SIORSPATHIS έγραψε:Καλημερα Λουκα! Θεωρω οτι ταιριαζει πολυ το literati στην αμυγδαλια σου!! (Προσωπικα,ο αγαπημενος μου ρυθμος....[ Εικόνα ] ) Αν αποφασισεις τελικα να κανεις μια μεταφυτευση, ο καιρος ειναι καλος...προτιμησε γλαστρα μπωλ,ταιριαζει στο συγκεκριμενο υφος!!! Να εχεις πολυ καλο υποστρωμα,για να στραγγιζει,μιας και ειναι ευαισθητη στην υγρασια και τις μυκητολογικες ασθενειες,δεν εχει ιδιαιτερες εδαφικες απαιτησεις.Κατα προτιμηση ομως στα αμμοπυλωδη.Αποφυγε το κλαδεμα τετοια περιοδο. Καλη συνεχεια!!! Περιμενουμε φωτο![ Εικόνα ]
Μονο κορφολογηση θα κανω στα κλαδακια που θα κρατησω στο μέλλον για να δωσω τον ρυθμο οπως πρεπει.αλλα για μεταφύτευση ειναι αργα ...στην γειτονιά εχει πολλες αμυγδαλιές...καμια δεν πεταξε φύλα τοσο νωρις οσο η δικια μου.περίεργο.....

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

iohokahey έγραψε:Λουκα και η δικη μου μελικοκια φεβρουαριο εβγαλε φυλλα ομως εκει εχεις να αντιμετωπισεις προβληματα με καποια ενδεχομενη παγωνια!!
Οποτε τωρα ειναι ο καταλληλος καιρος για μια μεταφυτευση φυλλοβολου και ας εχει φυλλα..
Εχει αναπτυχθεί πολυ και φοβαμαι να το ρισκάρω....θα ειμαι πιο προσεκτικός του χρονου την ανοιξη και βλεπουμε.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

Καλημερα Λουκα! Θεωρω οτι ταιριαζει πολυ το literati στην αμυγδαλια σου!! (Προσωπικα,ο αγαπημενος μου ρυθμος....[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_cool.gif[/img] ) Αν αποφασισεις τελικα να κανεις μια μεταφυτευση, ο καιρος ειναι καλος...προτιμησε γλαστρα μπωλ,ταιριαζει στο συγκεκριμενο υφος!!! Να εχεις πολυ καλο υποστρωμα,για να στραγγιζει,μιας και ειναι ευαισθητη στην υγρασια και τις μυκητολογικες ασθενειες,δεν εχει ιδιαιτερες εδαφικες απαιτησεις.Κατα προτιμηση ομως στα αμμοπυλωδη.Αποφυγε το κλαδεμα τετοια περιοδο. Καλη συνεχεια!!! Περιμενουμε φωτο![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... /gluck.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από iohokahey »

Λουκα και η δικη μου μελικοκια φεβρουαριο εβγαλε φυλλα ομως εκει εχεις να αντιμετωπισεις προβληματα με καποια ενδεχομενη παγωνια!!
Οποτε τωρα ειναι ο καταλληλος καιρος για μια μεταφυτευση φυλλοβολου και ας εχει φυλλα..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Sim62 έγραψε:
Λουκάς Καρούσος έγραψε:Η απορεια μου για το ποτε πρεπει να γινει μεταφύτευση παραμενει βεβαια.διάβασα για μεσα καλοκαιριού αλλα ισχυει;;;;;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[justify]Λουκά δεν ξέρω που διάβασες για μέσα καλοκαιριού, αλλά ο γενικός κανόνας για την στιγμή της μεταφύτευσης για τα φυλλοβόλα είναι την στιγμή που φουσκώνουν οι οφθαλμοί και πρίν ξεπεταχτούν τα νέα φύλλα. Αυτό συμβαίνει συνήθως για τις περισσότερες περιοχές στη χώρα μας τον Μάρτιο με κάποιες εξαιρέσεις. Μια άλλη εναλλακτική είναι το φθινόπωρο που το δέντρο αρχίζει να κατεβάζει στροφές, αλλά νομίζω ότι αυτή η δεύτερη λύση ενέχει και κάποιους κινδύνους. Στην βιβλιοθήκη υπάρχει άρθρο ειδικά για τις μεταφυτεύσεις των φυλλοβόλων, ρίξε μια ματιά.[/justify][justify]Η γνώμη μου είναι ότι το θέμα αυτό αντιμετωπίζεται παρατηρώντας τις εναλλαγές του δέντρου περισσότερο (φούσκωμα οφθαλμών) παρά ορίζοντας συγκεκριμένες ημερομηνίες.[/justify]
Sim62 ευτυχως κατι διάβασα και δεν το εκανα....θα την εχανα κριμα κι άδικα....εμενα έβγαλε φύλα μεσα Φεβρουαρίου.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από Sim62 »

Λουκάς Καρούσος έγραψε:Η απορεια μου για το ποτε πρεπει να γινει μεταφύτευση παραμενει βεβαια.διάβασα για μεσα καλοκαιριού αλλα ισχυει;;;;;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[justify]Λουκά δεν ξέρω που διάβασες για μέσα καλοκαιριού, αλλά ο γενικός κανόνας για την στιγμή της μεταφύτευσης για τα φυλλοβόλα είναι την στιγμή που φουσκώνουν οι οφθαλμοί και πρίν ξεπεταχτούν τα νέα φύλλα. Αυτό συμβαίνει συνήθως για τις περισσότερες περιοχές στη χώρα μας τον Μάρτιο με κάποιες εξαιρέσεις. Μια άλλη εναλλακτική είναι το φθινόπωρο που το δέντρο αρχίζει να κατεβάζει στροφές, αλλά νομίζω ότι αυτή η δεύτερη λύση ενέχει και κάποιους κινδύνους. Στην βιβλιοθήκη υπάρχει άρθρο ειδικά για τις μεταφυτεύσεις των φυλλοβόλων, ρίξε μια ματιά.[/justify][justify]Η γνώμη μου είναι ότι το θέμα αυτό αντιμετωπίζεται παρατηρώντας τις εναλλαγές του δέντρου περισσότερο (φούσκωμα οφθαλμών) παρά ορίζοντας συγκεκριμένες ημερομηνίες.[/justify]

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Μετα απο μολις 1 και κατι μηνα το δεντρο αλλαξε τελειως.Τελικά δεν εχω κάνει μεταφύτευση.μονο ταιζω με οργανικό λίπασμα με την ελπιδα να παρει πσο μπόι και παχος μπορεί (σαν να ναι μικρο παιδι) και με το καλο , πρωτα ο Θεός ,τον χειμωνα να αποφασισω ισως αν θα κλαδεψω και τι η αν απλα θα συρματωσω τον κορμο και κατα τα αλλα το αφησω σε ελεύθερη ανάπτυξη.ο δε ρυθμος της αναπτυξης του ειναι εξωφρενικος.ήδη υπαρχουν νεα κλαδιά που μεγαλώνουν σαν τρελα.ας ελπισω οτι αυτη η ενημέρωση θα είναι μια απ τις πολλες μεσα στα χρονια.και παλι οσοι πιστοί ομιλησετε ανοιχτά.ολες οι γνωμες θα πεσουν στο τραπεζι της μελέτης.
20160309_181308.jpg
Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Η απορεια μου για το ποτε πρεπει να γινει μεταφύτευση παραμενει βεβαια.διάβασα για μεσα καλοκαιριού αλλα ισχυει;;;;;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Ευχαριστω παιδια....νομιζω θα τολμήσω να συρματωσω ως εχει...ευτυχως ο κορμος έχει ηδη κινηση απο μονος του δε 2 σημεία αλλάζει η κατεύθυνση και στη βαση του ειναι ελικοειδής....ανυπομονω μονο να δω την βαση των Ριζών...ειμαι πολυ περιεργος να δω πως ειναι διαμορφωμένη....θα εφοδιαστω και με ενα ποτ σαν της 3 φωτογραφίας που ανεβασατε γιατι εχει πράγματι πολυ ενδιαφερων.το δε σχημα των κλαδιων επάνω ειναι ήδη σε αυτον τον δρόμο και θα χρειαστει το ελαχιστο δυνατό συρματωμα....ευχαριστω και πάλι.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Ευχαριστω παιδια....νομιζω θα τολμήσω να συρματωσω ως εχει...ευτυχως ο κορμος ρχει ηδη κινηση απο μονος του δε 2 σημεία αλλάζει η κατεύθυνση και στη βαση του ειναι ελικοειδής....ανυπομονω μονο να δω την βαση των Ριζών...ειναι πολυ περιεργος να δω πως ειναι διαμορφωμένη....θα εφοδιαστω και με ενα ποτ σαν της και 3 φωτογραφίας που ανεβασατε γιατι εχει πράγματι πολυ ενδιαφερων.το δε σχημα των κλαδιων επάνω ειναι ηση σε αυτον τον δρόμο και θα χρειαστει το ελαχιστο δυνατό συρματωμα....ευχαριστω και πάλι.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από alexcorfu »

Αν τη βάλεις στο χώμα, δε θα δυσκολευτείς καθόλου να τη βγάλεις. Υπάρχουν πολλά video στο διαδίκτυο! Ένας καλός τρόπος για να πετύχεις παχύ κορμό και καλή διάταξη των ριζών είναι να σκάψεις μια τρύπα στο χώμα, και να τοποθετήσεις ένα πλακάκι ή ένα κομμάτι από κεραμίδι ή πλαστικό στο βάθος της. Έπειτα, τοποθετείς το δένδρο ακριβώς από πάνω έχοντας αφαιρέσει την κεντρική ρίζα (κάτω από τον κορμό) και έχοντας τοποθετήσει όλες τις πλαινές ακτινωτά από τον κορμό έτσι ώστε να "ξεφεύγουν" από τοπλακάκι περιμετρικά. Μπορείς αν θέλεις, να "οριοθετήσεις" τα πλευρά της τρύπας με υλικά όπως για παράδειγμα σπασμένα κεραμίδια ή ό,τι άλλο παρεμφερές. Στο τέλος, γεμίζεις με χώμα. Το αποτέλεσμα θα είναι να μεγαλώσει το δένδρο χωρίς να διαμορφώσει κεντρική ρίζα, ενώ οι άλλες γύρω γύρω θα σχηματίσουν ένα καλό nebari. Τα υλικά που θα οριοθετούν την τρύπα στο χώμα, θα βοηθήσουν έτσι ώστε οι ρίζες να μήν ξεφύγουν πολύ ενώ δε θα υπάρχει η κεντρική ρίζα για να την ψάχνεις... Η αφαίρεσή του μετά το προβλεπόμενο χρονικό διάστημα, θα είναι παιχνιδάκι!

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Με βαλατε σε πολλες σκεψεις...δεν ειχα ιδεα για τον συγκεκριμενο ρυθμο και ομολογουμένως εχει φοβερο ενδιαφερων και σιγουρα θα δωσει πιο γρηγορα αποτέλεσματα.θα προτιμούσα να μη τη βαλω ζτο ζωμα γιατι μετα θα εχω πολυ παιδεμα να την βγαλω απο εκει.οποτε μαλλον θα την αφησω ως εχει θα την σταματωσω και θα προσπαθησω να προσεγγίσω την τελευται και προτελευταία φωτο.φαινεται να ειναι κοντα στο φυσικό υφος του δέντρου.ευχαριστω παιδια.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από alexcorfu »

Θα συμφωνήσω πως για το συγκεκριμένο δένδρο ταιριάζει ο ρυθμός literati. Μπορείς να δώσεις με σύρμα, μια ωραία κίνηση στον κορμό όσο είναι ακόμη εύκαμπτος... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από Harris »

Jean-Zac έγραψε:Οι επιλογές που έχεις είναι να την κλαδέψεις χαμηλά ώστε να την αναγκάσεις να βγάλει νέα βλαστάρια στο επιθυμητό ύψος ή διαφορετικά να την κρατήσεις όπως είναι (σε ύψος) και να της δώσεις το στυλ literati.
Ρίξε μία ματιά σε αυτές τις φωτογραφίες.

.
[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img] Literati +1

Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη. Είναι νεαρό το δέντρο σου αλλά και πάλι πρέπει να περιμένεις πάρα πολλά χρόνια για να παχύνει αυτός ο κορμός και απο το συγκεκριμένο δέντρο.
Λιτερατι είναι μια πολύ ωραίαι ιδέα που ταιριάζει με το δέντρο σου. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Οι επιλογές που έχεις είναι να την κλαδέψεις χαμηλά ώστε να την αναγκάσεις να βγάλει νέα βλαστάρια στο επιθυμητό ύψος ή διαφορετικά να την κρατήσεις όπως είναι (σε ύψος) και να της δώσεις το στυλ literati.

Από την μικρή μου εμπειρία ο κορμός θα παχύνει πιο γρήγορα εάν είναι χαμηλά το φύλλωμα (πχ 20-30cm) και λιγότερο γρήγορα εάν είναι ψηλά. Εάν έχεις την δυνατότητα να την βάλεις στο χώμα για 2 χρόνια τότε το αποτέλεσμα της ανάπτυξης θα είναι διαφορετικό.

Ρίξε μία ματιά σε αυτές τις φωτογραφίες.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

marios έγραψε:Μεταφύτευση μπορείς να κάνεις και τώρα. Ο καιρός είναι θαυμάσιος.
Α ναι;σε καποιο site που βρηκα πληροφοριες ελεγε για μεσα καλοκαιριού, για την αμυγδαλια συγκεκριμένα.μετα την μεταφύτευση θα μπει στην παλια της θεση η πρεπει να την βαλω στη σκια;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από marios »

Μεταφύτευση μπορείς να κάνεις και τώρα. Ο καιρός είναι θαυμάσιος.

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Sim62 έγραψε:Πρίν προσπαθήσω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου σε καλορωρίζω στο φόρουμ και εύχομαι καλά διαβάσματα.

Τώρα για την αμυγδαλιά σου. Η βασικότερη ενέργεια που κάνουμε εκπαιδεύοντας ένα νεαρό δενδρύλιο για bonsai είναι η δημιουργία αρχικά ενός κατ΄ελάχιστον ικανοποιητικού κορμού όσον αφορά το πάχος του αλλά και την κίνηση του. Κίνηση στον κορμό θα μπορούσες να δώσεις με συρμάτωμα τον επόμενο χειμώνα. Αυτό είναι το εύκολο μέρος. Η πάχυνση του κορμού όμως είναι μια διαδικασία που στηρίζεται στην ανάπτυξη αρκετού φυλλώματος. Όσο πιο πολλά φύλλα θα έχει το δέντρο σου τόσο περισσότερο θα παχαίνει ο κορμός του και θα γίνεται με τα χρόνια πιο ελκυστικός.
Αρα αν κλαδέψεις όλα τα κλαδιά του όπως λές, για να πετάξει νέες φύτρες το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να καθυστερήσεις σημαντικά την όλη διαδικασία. Εγώ θα πρότεινα να αφήσεις τα κλαδιά να αναπτυχθούν ελεύθερα και να επεμβαίνεις μόνο με κορφολόγηση. Αν δεν ξέρεις τι είναι αυτό στην βιβλιοθήκη μας έχει σχετικά άρθρα για να κατανοήσεις την διαδικασία.
Συμπληρωματικά με τα παραπάνω το κλαδί που πάει πρός τα πάνω θα μπορούσες να το αφήσεις να πάρει αρκετό ύψος απείραχτο, πράγμα που θα βοηθήσει στην ανάπτυξη ολόκληρου του κορμού ακόμη και στα χαμηλά σημεία και οπωσδήποτε δεν θα πειράξεις πιθανά κλαδάκια που θα φυτρώσουν χαμηλά στον κορμό (θα βοηθήσουν στη δημιουργία κωνικότητας στον κορμό). Αν θέλεις λοιπόν να πάρεις με την λιγότερο χρονοβόρα διαδικασία ένα ικανοποιητικό prebonsai σε μερικά χρόνια, ξεχνάς τα κλαδέματα σε ήδη υπάρχοντα κλαδιά. Όταν τελειώσεις με τον κορμό και καταλήξεις στο ύψος που θα θέλεις να έχει, μετά μπορείς να ασχολήθείς με την δημιουργία κόμης στο δεντρο σου.

Εχε υπ΄όψιν σου ότι κάνοντας έτσι το δέντρο θα γίνεται κάθε χρόνο και πιο ισχυρό άρα θα έχει την δυνατότητα να πετάει και περισσότερους οφθαλμόυς σε τυχαία σημεία και όταν θα έρθει η ώρα θα έχεις πληθώρα από νέα κλαδάκια σε πολλά σημεία που θα βοηθήσουν στις αποφάσεις για την μελλοντική του διαμόρφωση.
Αυτά πρός το παρόν, ελπίζω να μην σε κούρασα, ότι χρειαστείς το φόρουμ στην διάθεσή σου.
Καλή συνέχεια ...
Καλως σας βρηκα....ευχαριστω πολυ για την πληρέστατη ενημερωση...η αλειθεια ειναι οτι εχει πολλούς πιθανους οφθαλμούς καθ'ολο το μημος του κορμού.η κορυφολογηση θα βοηθήσει καθόλου σε πιθανή αναπτυξη τούς;και κατι ακομα.μεταφύτευση ποτε να κανω;δε θα αλλαξω γλαστρα προς το παρων.θελω ομως να βγαλω το αθλιο κοκκινόχωμα που της εχουν βαλει.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

karesansui έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα, καλοσώρισες στο bonsaiforum!
Η αμυγδαλιά σου είναι όντως πολύ νεαρή ακόμα και έχει μέλλον η διαμόρφωσή της, τουλάχιστον μια πενταετία!
Για να επιδιώξεις ανάπτυξη των ματιών στο κάτω τμήμα του κορμού, που θα γίνουν κλαδιά, τα οποία εν συνεχεία θα παχύνουν τον κορμό θα πρέπει να μην αφήσεις να αναπτυχθούν οι κορυφαίοι βλαστοί γιατί θα σύρουν όλη την ανάπτυξη στην κορυφή και όχι στην βάση.
Επομένως, επειδή η αμυγδαλιά σου τώρα πετάει ήδη, άφησέ την για φέτος να αναπτυχθεί ελεύθερα και από τον επόμενο χρόνο, την κλαδεύεις αυστηρά στην κορυφή για να δώσεις την δύναμη που χρειάζεται στα κατώτερα τμήματα του κορμού.
Ό,τι απορίες έχεις ρωτάς...
Ευχαριστώ πολύ.κατι τέτοιο σκεφτόμουν.να της κανω ενα γερο κλαδεμα τον χειμώνα για να πεταξει απο χαμηλά και να παχύνει ο κορμός.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Αμυγδαλιά

Δημοσίευση από gate1908 »

Καλώς τον.
Απάντηση