Δασάκι από σημύδες

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών

Topic author
Ηρακλής
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Φεβ 2018, 19:01
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Δασάκι από σημύδες

Δημοσίευση από Ηρακλής »

Ευχαριστώ για τις ευχές σου. Στο μπαλκόνι δεν έχει καλό φως και οι φωτογραφίες δεν βγαίνουν αρκετά καλές. Αν είχε καλό φωτισμό, η μεγαλύτερη σημύδα θα είχε τώρα λευκό κορμό, επειδή είναι ήδη 8 ετών από το σπόρο. Αρχικά ήταν 10 φυτά, ένα απ'αυτά χάλασε και αργότερα προστέθηκαν αλλά 10 ή 11, δεν θυμάμε τώρα , πρέπει να τα μετρήσω. Γιά να εχουν τα δενδράκια κονικό σχίμα, τα κλάδευα καθε χρόνο και έτσι καθυστέρησε η ανάπτυξή τους. Κανονικά , όταν φυτεύεται ένα δασάκι μπονσάι, παίρνουν προετοιμασμένα αναπτυγμένα φυτά. Εγώ δεν τα είχα , μόνο το μεγαλύτερο φυτό ηταν κάπως αναπτυγμένο , γι'αυτό και προεξέχει τόσο πολύ. Είναι περίπου 80 εκ , μπορεί και παραπάνω, έχω καιρό να το μετρήσω. Ένα δυσάρεστο πράγμα , που εμφανίζεται μετά το κλάδεμα της σημύδας - άσχημος κάλλος στα σημεία τομής , πού χαλάει την εικόνα του μπονσάι. Όσο πιο χοντρό είναι το κομμένο κλαδί, τόσο πιο άσχημος είναι ο κάλλος. Άρα πρέπει να κόβονται τα κλαδιά σε πιο μικρή ηλικία. Και όχι αρχές της Άνοιξης, επειδή λόγω έντονης κίνησης των χυμών από τις ρίζες προς τα πάνω στα κλαδιά η σημύδα, αφού κλαδευτεί αρχίζει να "κλαίει" : στάζει ο χυμός από τις τομές. Και είναι πολύ νόστιμος αυτός ο χυμός. Στις βόρειες χώρες υπάρχει παραγωγή χυμού της σημύδας: κόβεται, μάλλον χαράζεται βαθιά ο φλοιός της και μαζεύεται ο χυμός. Η ποσότητά του από κάθε δέντρο όμως είναι περιορισμένη , επειδή το δέντρο μπορεί να αρρωστήσει.
Σε λίγο θα αγοράσω ένα σπιτάκι με μικρό κήπο και θα έχω πολύ καλύτερές συνθήκες για να φτιάχνω τα μπονσάι. Και πολύ ηλιακό φως. Και οι φωτογραφίες θα βγαίνουν καλύτερα.

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Δασάκι από σημύδες

Δημοσίευση από myrtilos »

Όμορφα και προσεγμένα τα φυτά σου,δείχνεις άνθρωπος με μεράκι και αγάπη γι' αυτό που κάνεις.
Έδωσες χρώμα στον γκρίζο χειμώνα,καλή συνέχεια με τις ενδιαφέρουσες ιστορίες σου.

Topic author
Ηρακλής
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Φεβ 2018, 19:01
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Δασάκι από σημύδες

Δημοσίευση από Ηρακλής »

Πρίν μερικά χρόνια σε ένα ρώσικο φόρουμ ( το μεγαλύτερο στη Ρωσία) συζητούσαν ένα περίεργο θέμα : η ρωσική οδός του μπονσάι. Εννοούσαν τις εθνικές ιδιαιτερότητες στην τέχνη μπόνσαι για τη Ρωσία. Το θέμα ξεκίνησε ενας τρολλ , που παρίστανε αρχάριο μπονσαίστα και καλλητέχνη, κολάκευσε τον σουπερ-συντονιστή ( που είναι απο τους καλύτερους καλλιτέχνες μπονσάι της Ρωσιας) και προκάλεσε μεγάλη αναταραχή στο φόρουμ.
Ενώ οι Ρώσοι συνάδελφοι αναζητούσαν την μιστική οδό του εθνικού τους μπονσάι, εμένα μου ήρθε η ιδέα να την υλοποιήσω στα πιο νότια πλάτη της Γης, δηλαδή στα Τρίκαλα. Και επέλεξα τη σημύδα, που στη Ρωσία θεωρείται ένα από τα εθνικά σύμβολα και παρομοιάζεται συνίθως με νεαρή κοπέλα σλάβα από τα παραδοσιακά ρωσικά παραμύθια. Υπάρχει ένα ρωσικό χορεογραφικό συγκρότημα "Μπεριόζκα" ( σημιδάκι ), που αποτελείται από νεαρές κλασσικές Ρωσίδες χορεύτριες, οι οποίες στο χορό τους παριστάνουν τις κομψές και όμορφες σημύδες. Ο χορός συνοδεύεται από ένα ( υπάρχουν και άλλα) κλασσικό Λαϊκό τραγούδι " Στην πεδιάδα ( χωράφι, λιβάδι - τέλος πάντων, κάπου σε ίσιο ακαλλιέργητο μέρος στη φύση) μιά σημύδα στεκόταν". Όμορφος χορός και όμορφες ... Να μην πολυλογώ, πήρα μερικές σημύδες, που μεγάλωναν από τους σπόρους και τις έβαλα σε μιά μεγάλη πλάκα (106 εκ. μήκος) από την πέτρα Καρύστου. Έγινε αυτό αρχές Μαρτίου 2015. Επισυνάπτω τις περσινές φωτογραφίες:
IMG_20180410_155122.jpg
IMG_20180531_161455.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Ηρακλής for the post:
Angelos (14 Φεβ 2019, 21:17)
Rating: 7.14%
Απάντηση