Ένα πυξάρι σε στύλ "Σκούπα".

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Ένα πυξάρι σε στύλ "Σκούπα".

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραίο, είμαι σίγουρος ότι στα χέρια σου τα επόμενα χρόνια θα γίνει μοντέλο.
Είναι πολύ νωρίς για να καταδικαδεις κάποιο βασικό κορμό.

Topic author
Ηρακλής
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Φεβ 2018, 19:01
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Ένα πυξάρι σε στύλ "Σκούπα".

Δημοσίευση από Ηρακλής »

sinaf έγραψε:
11 Φεβ 2019, 16:02
Εκεί ο καλλιτέχνης υιοθέτησε μία προσέγγιση για διαμόρφωση σε στυλ σκούπας χωρίς προσήλωση στους αυστηρούς κανόνες :handgestures-thumbup:
Έχω παρατηρήσει, οτι πολλά αριστουργήματα μπονσάι ξεφεύγουν τους αυστηρούς κανόνες. Ναί, πράγματι το φυτό μου σύμφωνα με τους κανόνες πρέπει να κατατάσσεται στο πολύκορμο μπονσάι , στο οποίο τρεις καί παραπάνω κορμοί βγαίνουν από μιά κοντή ενιαία βάση ή σαν παραλλαγή αυτού του στυλ εκφύονται πιο χαμηλά από κοινό ριζικό σύστημα.
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 20 times
Been thanked: 45 times

Re: Ένα πυξάρι σε στύλ "Σκούπα".

Δημοσίευση από sinaf »

Παρά πολύ καλή αγορά για την τιμή του και για το σκοπό που εσύ το θέλεις!
Είναι πολλαπλών κορμών, φαίνεται να προσομοιάζει στο γνωστό σφένδαμο που ανέφερες αλλά δεν έχει τα ίδια χαρακτηριστικά. Εκεί ο καλλιτέχνης υιοθέτησε μία προσέγγιση για διαμόρφωση σε στυλ σκούπας χωρίς προσήλωση στους αυστηρούς κανόνες και έχοντας υπόψη και τις συνήθειες του είδους, ώστε να κρύψει τις ατέλειες και να πετύχει μια νατουραλιστική προσέγγιση που θα το αναδείξει. Το θέμα είναι εσύ πως το σκέφτεσαι. Άλλωστε έχεις εμπειρία από το είδος και νομίζω ότι θα είναι πιο εύκολο να καταλήξεις. :handgestures-thumbup:

Topic author
Ηρακλής
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Φεβ 2018, 19:01
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Ένα πυξάρι σε στύλ "Σκούπα".

Δημοσίευση από Ηρακλής »

Ύψος φυτού χωρίς γλάστρα είναι περίπου 53 εκ , διάμετρος κορμού στη βάση - περίπου 5 εκ.

Προστέθηκε μετά από 14 λεπτά 23 δευτερόλεπτα:
Κοιτάζω ξανά και ξανά το πυξάρι αυτό και αναρωτιέμαι αν πράγματι είναι το στυλ αυτό της σκούπας ή των πολλαπλών κορμών; Πολύ χαμηλά από τη βάση εκφύονται τα κλαδιά , δεν σας φαίνεται έτσι;.

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Ένα πυξάρι σε στύλ "Σκούπα".

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Είναι πάρα πολύ ωραίο μπράβο σου.

Topic author
Ηρακλής
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Φεβ 2018, 19:01
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Ένα πυξάρι σε στύλ "Σκούπα".

Δημοσίευση από Ηρακλής »

Αγορασμένο με 15 ευρώ ( καλή τιμή) πέρυσι το Χειμώνα από το φυτώριο.
IMG_20190210_160346.jpg
IMG_20190210_160249.jpg
IMG_20190210_160300.jpg
Το φυτό δεν ήταν σε πολυ καλή κατάσταση, μάλλον καθόλου δεν είχε καλή εμφάνιση. Στο εσωτερικό της κόμης τα κλαδιά ήταν γυμνά, αλλά μου θύμιζε στο σχήμα του πον πασίγνωστο σφένδαμο του Βάλτερ Πολ και σκέφτικα να φτιάξω κάτι παρόμοιο. Έγινε ριζοκοπή κατά το μισό της μπάλας χώματος. Ένα κλάδί ξεράθηκε το καλοκαίρι, αλλά τώρα βλέπω πολλά νέα φύλλα που αρχίζουν να αναπτύσσονται. Είχε πολλά ανθοφόρα μπουμπούκια, τα οποία χθες τα έβγαλα για να μην τραβάνε τους χυμούς εις βάρος της ανοιξιάτικης βλάστησης. Τώρα χρεάζονται καινούργια κλαδιά και φύλλα, κι όχι άνθη. Στο άλλο το πυξάρι, το πιο παλιό, για παράδειγμα αφήνω τα άνθη , επειδή η κόμη του είναι σχεδόν πλήρως αναπτυγμένη. Εδώ ομως, είμαστε ακόμα στην αρχή του δρόμου. Ο κορμός, όπως βλέπετε , ειναι αρκετά χοντρός , δεν κανώ πια λάθη της "νεότητός" μου κατά την επιλογή των φυτών ( Φτάνει πια να μαζεύω τα ξυλαράκια και να γεμίζω τον πολύτιμο χώρο του μπαλκονιού μ ' αυτά. Στην Αθήνα είχα μπαλκόνι περίπου 4 ( τέσσερα!) τ.μ. και ένα σωρό φυτών. Τώρα εχω δύο πολύ μεγαλύτερα μπαλκόνια και πάλι δεν μου φτάνουν😀
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση