Διαμόρφωση φίκου

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Topic author
Nansy
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 22 Αύγ 2019, 11:10
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Διαμόρφωση φίκου

Δημοσίευση από Nansy »

Καπως ετσι θα ξεκινησω. Στην ουσία δεν θα εχει διαφορά δεδομένου οτι το υπόστρωμα που υπάρχει ηδη στη γλάστρα ειναι σκέτη τύρφη.
Σίγουρα πρεπει ομως να κανω κατι με φυλλα κ κλαδιά. Πεταει απο παντού κ αρχίζει να κρύβεται ο κορμός..
Οσο για τη βιβλιοθήκη, μπορω να βλεπω καποια άρθρα, αλλα φαίνεται πως δεν μπορω να συνδεθώ. Γενικά με εμφανίζει εκτος συνδεσης κ σε οποιαδήποτε προσπαθεια και να κανω δεν με συνδέει. Χωρίς να θελω να διαβασω οτιδήποτε εννοώ.
:happy-smileyflower:

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Διαμόρφωση φίκου

Δημοσίευση από Hfestion »

Nansy έγραψε:
08 Μάιος 2020, 11:19
Υποστρωμα, ph, κατιοντα, humus, λίπανση.Αυτο που κατάλαβα ειναι οτι το υπόστρωμα πρεπει να ειναι στο μεγαλύτερο ποσοστό ανοργανο μίγμα ούτως ώστε με σωστό ποτισμα να ξεπλενονται οι ριζες κ ταυτόχρονα να μην κρατάει περιττή υγρασία κ να αεριζεται επαρκώς. Οποτε σκέφτομαι να βαλω 85% καποιο ειδος τύρφης (ποιο ομως?) μαζι με ποταμισια άμμο ή περλιτη ή κ λαβα και για οργανικό στοιχείο καποιο ειδος πηλού. Φυσικά θα παρω κ κατι για λίπανση (ισως guano).

​​​​
 
Για αρχή δοκίμασε κάτι απλό. Σε μια μεγάλη λεκάνη βάλε 3 μέρη τυρφη (στο σωστό ph) και 2μερη ελαφρόπετρα (αφού την έχεις ξεπλύνει για να φύγει η πουδρα που έχει) ή 4 τυρφη /3 ελαφρόπετρα. Η αναλογία είναι με όγκο με το μάτι και όχι με ζύγισμα. Ας πούμε χούφτες ή φτιαριες.
Υπάρχουν αρκετές πληροφορίες στο φόρουμ, δημοσίευσης αλλά και στο YouTube που μπορείς να πάρεις ιδέες. 
Nansy έγραψε:
08 Μάιος 2020, 11:19
Οσον αφορά το κλάδεμα, ακόμα δεν έχω πρόσβαση στα αρθρα του φόρουμ για να παρω καποιες πληροφορίες( αν κ εχω στειλει επανειλημμένα email για το προβλημα της σύνδεσης κ δυστυχώς δεν μ απαντάει κάποιος).

 
Αν πάνε όλα καλά σε κάποιο διάστημα θα δεις ότι ο φικος σου ανακάμπτει. 20μερες? 1 μήνα? 2μηνες? Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό. 
Καλό θα ήταν να μην κλαδέψεις ακόμα τίποτα γιατί λογικά τώρα οι ρίζες του δεν αερίζονται και ενδεχομένως να προσπαθεί να πεταξει νέα φύλλα λόγο της άνοιξης. 
Στην βιβλιοθήκη υπάρχουν κάποια άρθρα που αρχικά είναι κλειδωμένα σε ανοίγονται σταδιακά σε πιο ενεργά μελοι. 

 

Topic author
Nansy
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 22 Αύγ 2019, 11:10
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Διαμόρφωση φίκου

Δημοσίευση από Nansy »

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα ανεβασω πιο σωστές φωτογραφίες σε λίγο.
Εχει δυο βδομάδες διαβάζω λες και θα δωσω εξετάσεις. Υποστρωμα, ph, κατιοντα, humus, λίπανση.Αυτο που κατάλαβα ειναι οτι το υπόστρωμα πρεπει να ειναι στο μεγαλύτερο ποσοστό ανοργανο μίγμα ούτως ώστε με σωστό ποτισμα να ξεπλενονται οι ριζες κ ταυτόχρονα να μην κρατάει περιττή υγρασία κ να αεριζεται επαρκώς. Οποτε σκέφτομαι να βαλω 85% καποιο ειδος τύρφης (ποιο ομως?) μαζι με ποταμισια άμμο ή περλιτη ή κ λαβα και για οργανικό στοιχείο καποιο ειδος πηλού. Φυσικά θα παρω κ κατι για λίπανση (ισως guano).
Οσον αφορά το κλάδεμα, ακόμα δεν έχω πρόσβαση στα αρθρα του φόρουμ για να παρω καποιες πληροφορίες( αν κ εχω στειλει επανειλημμένα email  για το προβλημα της σύνδεσης κ δυστυχώς δεν μ απαντάει κάποιος). 
 
:happy-smileyflower:

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Διαμόρφωση φίκου

Δημοσίευση από Hfestion »

Οι φωτογραφίες δεν βοηθούν για να καταλάβουμε το δέντρο σου. διότι δεν υπάρχει ουδέτερος φοντος και δεν μπορούμε να διακρίνουμε καλά τον κορμό και το φύλλωμα. 
Όσο αναφορά για μίγμα χώματος, θεωρω ότι αν βρεις χώμα - τυρφη κτλ με το ανάλογο ph για το δέντρο σου και το κάνεις μιξ με ελαφρόπετρα, αφού πρώτο την έχεις ξεπλύνει και έχει στεγνώσει, θα είσαι οκ.
Ποσό ανόργανο θα βάλεις?
Μπορεί να ακούσεις 10 προτάσεις και οι 10 να είναι διαφορετικές. Πάντως όσο πιο πολύ σκιά έχει ο χώρος που έχουμε ένα δέντρο βοηθάει πολύ να έχουμε περισσότερο ανόργανο. '''βοήθαει''' αλλά δεν είναι ο μοναδικός παράγοντας, υπάρχουν αρκετοι.

Είναι διαδικτυακή η βοήθεια οπότε τα παντα είναι σχετικά. Αν είχαμε το δέντρο ζώντανα μπροστά μας σίγουρα θα ήταν ευκολότερα τα πράγματα.
Όλα αυτά σαν μπούσουλα, ψάξε και μετά με απλή λογική επιλέγεις τα υλικά σου με τις αναλογίες σου.
 

Topic author
Nansy
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 22 Αύγ 2019, 11:10
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Διαμόρφωση φίκου

Δημοσίευση από Nansy »

Καλημέρα στην ομάδα. Πριν από ένα χρόνο βρήκα αυτόν τον χαριτωμένο φίκο σε έναν σούπερ μάρκετ όπου και αποφάσισα να το αγοράσω. Τον έχω μέσα στο σπίτι κοντά στο παράθυρο και δεν τον έχω πειράξει δυστυχώς ποτέ με εξαίρεση ένα κλαδεματακι γιατι είχε αρχίσει να χάνεται μέσα στα φύλλα.
Μελετάω εδώ κ λίγο καιρό διαφορά άρθρα στην βιβλιοθήκη που αφορούν βασικές αρχές, υπόστρωμα κλπ αλλά δυστυχώς έχω κάποιο θέμα με τον λογαριασμό μου και δεν έχω πρόσβαση σε διάφορα θέματα όπως για παράδειγμα το κλάδεμα κ η μεταφύτευση, οπότε θα χρειαστώ κάποια βοήθεια. 
Καταρχάς θα ήθελα να αλλαξω το υπάρχον υπόστρωμα κ από σκέτη τύρφη που είναι να  το εμπλουτίσω και με άλλα μέρη ανοργανων ή και μη υλικών. Θα ήθελα συγκεκριμένα προτάσεις με συγκεκριμένα μέρη από αυτά. Σήμερα θα προμηθευτώ και με ph μετρο. 
Στη συνέχεια θα ήθελα κ λίγη βοήθεια με το κλάδεμα γιατί πάλι άρχισε να χάνεται η όποια μορφή του. 
received_690342945116922.jpeg
 
 
received_549923245667178.jpeg
 
 

 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
:happy-smileyflower:
Απάντηση