Η ελίτσα μου.

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Η ελίτσα μου.

Δημοσίευση από G1908 »

Bravo σου. Ωραία την έκανες και ειδικά για πρώτο δέντρο.
These users thanked the author G1908 for the post:
Stavris (24 Σεπ 2020, 12:52)
Rating: 7.14%

Topic author
Stavris
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 18 Σεπ 2020, 17:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

Re: Η ελίτσα μου.

Δημοσίευση από Stavris »

Έγινε παιδιά θα λάβω σοβαρά υπόψιν τις συμβουλές σας ευχαριστώ και παλι για τον χρόνο σας!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Η ελίτσα μου.

Δημοσίευση από Hfestion »

Για πρώτη σου διαμόρφωση είναι πάρα πολύ καλή! Θέλει πολύ θάρρος το κλαδευτήρι,,, η παροιμία 'less is more' είναι κάτι που θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου κύριος σε ένα νέο ξεκίνημα. Τουλάχιστον έτσι εγώ πράττω σχεδόν πάντα σε ένα ξεκίνημα ενός νέου και νεαρού δέντρου.

Το μόνο που θα άλλαζα θα ήταν το μείγμα του χώματος, όχι πως θα έχει πρόβλημα,, ομως ο αερισμός της ρίζας βοηθάει πάρα πολύ στην ανάπτυξη.

Καλή συνέχεια από μένα και ότι χρειαστείς ρώτησε μας
These users thanked the author Hfestion for the post:
Stavris (24 Σεπ 2020, 00:21)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Η ελίτσα μου.

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Γεια σου Σταυρή,

Συμφωνώ με την άποψη του Sim, τώρα το καλύτερο είναι να μην πειράξεις υπόστρωμα και γλάστρα! Ότι έγινε, έγινε. Διάβασε όσο μπορείς περισσότερα πράγματα από την βιβλιοθήκη και άλλες πηγές και ξαναδές το δέντρο σου του χρόνου, να είμαστε καλά. Εάν έχει προσαρμοστεί σωστά μέχρι τότε και έχει αναπτύξει φύλλωμα, κλαδιά κλπ., τότε μπορείς να μεταφυτέψεις. Κάνε ένα φωτογραφικό update την ερχόμενη άνοιξη και πάρε συμβουλές. Καλή συνέχεια και καλωσόρισες στην παρέα.
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Stavris (24 Σεπ 2020, 00:20)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Topic author
Stavris
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 18 Σεπ 2020, 17:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

Re: Η ελίτσα μου.

Δημοσίευση από Stavris »

Εγινε φιλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες σου και τον χρόνο σου! οπωσδηποτε θα μπω να διαβασω νασαι καλα!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Η ελίτσα μου.

Δημοσίευση από Sim62 »

Τώρα μην κάνεις τίποτα ούτε για το pot, ούτε για το υπόστρωμα. Άλλωστε η διαδικασία για να γίνει ενδιαφέρουσα από άποψη κορμού θα πάρει χρόνια. Μελλοντικά όμως αν θέλεις να το επιταχύνεις αυτό θα πρέπει ή να την φυτέψεις στο έδαφος ή τουλάχιστον σε κάπως μεγαλύτερο (όχι πολύ) δοχείο. Όσο για την άμμο για γάτες είναι πολύ αμφιλεγόμενο υπόστρωμα για bonsai. Εγώ δεν θα το χρησιμοποιούσα. Οι περισσότεροι από εμάς χρησιμοποιούμε μίξεις διαφόρων υλικών για να παρασκευάσουμε το υπόστρωμα μας. Δεν υπάρχει έτοιμη απάντηση. Εξαρτάται από το είδος του δέντρου, το κλίμα που ζεις, το πόσο συχνά είσαι διατεθειμένος ή μπορείς να ποτίζεις και ένα σωρό άλλους παράγοντες . Θα σου συνιστούσα να διαβάσεις τα σχετικά άρθρα στην βιβλιοθήκη μας για τα υποστρώματα και τις μεταφυτεύσεις και είμαστε εδώ για οποιεσδήποτε απορίες και διευκρινήσεις.

Topic author
Stavris
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 18 Σεπ 2020, 17:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

Re: Η ελίτσα μου.

Δημοσίευση από Stavris »

μάλιστα κατάλαβα παλι καλα αφου σώζεται! Οσο για το pot τι μου προτείνεις να κανω? αυτό το pot είναι αυτοσχέδιο. επίσης κάπου διάβασα οτι μπορώ να βαλω για υπόστρωμα αμμο για γάτες ισχύει ?
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Η ελίτσα μου.

Δημοσίευση από Sim62 »

Μην ανησυχείς για το κλάδεμα γιατί είναι τόσο νεαρή ακόμη. Για τα επόμενα χρόνια να επικεντρωθείς στο χτίσιμο ενός ενδιαφέροντος κορμού (Βέβαια το pot που διάλεξες δεν θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα). Όσο για το φύλλωμα θα βαρεθείς να κλαδεύεις.
These users thanked the author Sim62 for the post:
Stavris (20 Σεπ 2020, 16:53)
Rating: 7.14%

Topic author
Stavris
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 18 Σεπ 2020, 17:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

Re: Η ελίτσα μου.

Δημοσίευση από Stavris »

Γεια σου Νίκο! ναι πριν κανω την αγορά της ελιας έψαξα και διάβασα πια δεντράκια είναι καλα για αρχάριους και κατέληξα σε ελια. ευχαριστώ πολύ καλή συνέχεια!
These users thanked the author Stavris for the post:
nikolaosparast (20 Σεπ 2020, 12:44)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

nikolaosparast
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 11 Αύγ 2020, 16:24
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Η ελίτσα μου.

Δημοσίευση από nikolaosparast »

Stavris έγραψε:
19 Σεπ 2020, 12:08
Καλησπέρα παιδιά αυτό είναι το δεντράκι μου μια ελίτσα, είναι η πρώτη μου προσπάθεια να διαμορφώσω ένα δεντράκι είμαι πολύ νέος με το χομπι, δεν εχω πολλές γνώσεις γενικά με το αντικείμενο όμως εχω όρεξη για να μαθω . Δεν ξερω την ηλικία της  την εχω περίπου ενα μηνα. Περιμένω με χαρά να ακούσω τα σχόλια σας και της συμβουλές σας!  :pray:
 IMG_20200919_113634.jpg
 

 
Γεια σου και πάλι Σταύρο. Ωραία διαμόρφωση για την πρώτη σου φορά, αν και ναι η αλήθεια είναι ότι την παρακλαδεψες λίγο αλλά δεν πειράζει μην αγχώνεσαι. Έχεις ακόμα καιρό και χρόνο για να μείνεις στην τελική διαμόρφωση και ή τυχερός είσαι, ή το έψαξες γιατί οι ελίτσες συγχωρούν και πετάνε σχετικά γρήγορα κλαδάκια. Καλή συνέχεια.
 

Topic author
Stavris
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 18 Σεπ 2020, 17:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

Re: Η ελίτσα μου.

Δημοσίευση από Stavris »

Σε ευχαριστώ! την παρακλάδεψα νομίζω αλλα μου είπανε ότι η ελια θέλει αυστηρο κλάδεμα. τώρα σειρά εχει μια τζιτζιφιά που εχει φυτρωσει στο έδαφος αλλα θα την βαλω σε μεγάλη γλάστρα να παχυνει ο κορμος της.
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Η ελίτσα μου.

Δημοσίευση από Hfestion »

Για πρώτη σου αγορά δέντρου και διαμόρφωση, είναι μια χαρά!!!!

Topic author
Stavris
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 18 Σεπ 2020, 17:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

Η ελίτσα μου.

Δημοσίευση από Stavris »

Καλησπέρα παιδιά αυτό είναι το δεντράκι μου μια ελίτσα, είναι η πρώτη μου προσπάθεια να διαμορφώσω ένα δεντράκι είμαι πολύ νέος με το χομπι, δεν εχω πολλές γνώσεις γενικά με το αντικείμενο όμως εχω όρεξη για να μαθω . Δεν ξερω την ηλικία της  την εχω περίπου ενα μηνα. Περιμένω με χαρά να ακούσω τα σχόλια σας και της συμβουλές σας!  :pray:
 
IMG_20200919_113634.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Stavris for the post:
Hfestion (19 Σεπ 2020, 14:29)
Rating: 7.14%
Απάντηση