Σφενδάμι Desjoho

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Ontherun
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 09 Δεκ 2020, 16:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 25 times

Re: Σφενδάμι Desjoho

Δημοσίευση από Ontherun »

Το συγκεκριμενο φυτωριο ειναι "φαρμακειο" στα σφενδαμια.ειδικα την ανοιξη ανεβαζει τις τιμες ενα 20ευρω εως ενα 40ευρω για πλακα μεσα σε μια βδομαδα.ειμαι κατοικος της περιοχης και ψωνιζα πανω απο 20 χρονια μεχρι που ειδα την ασχροκερδια του και δε ξαναπατησα.χιλιες φορες εξωτερικο και μεταφορικα παρα αυτα που εχω δει εκει.για να ειμαι δικαιος μιλαω μονο για τα acer.βεβαια ο καθενας πουλαει οσο θελει αλλα εχω μια αποψη χρονων πλεον για το συγκεκριμενο ειδος και γιαυτο θεωρω οτι τα "φουσκωνει" οσο δε παει.
πολυ ωραιο το deshojo σουπερ χρωμα!

milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Σφενδάμι Desjoho

Δημοσίευση από milly »

Kαλημερα ηταν δυο μετρα τουλαχιστον και ο κορμος δεμενος σαν μπουνια το ειχε σε μεγαλη γλαστρα.Τιμη δεν ρωτησα φανταζωμε κανα 200ε το λιγοτερο με αυτα που πουλανε.Ητανε εντυπωσιακο η αληθεια δεν νομιζω να ειχε καλητερο δεντρο στο μαγαζι αν και ειναι τεραστιο το συγκεκριμενο.

Topic author
user5432
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 06 Αύγ 2020, 19:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Σφενδάμι Desjoho

Δημοσίευση από user5432 »

Σ ευχαριστώ πολύ. Το καλοκαίρι θέλει σχεδόν καθημερινό πότισμα, σε σκιερή θέση και με ψεκασμο νερού στα φύλλα. Καίγονται αρκετά φύλλα λόγω του θερμικού φορτίου αλλά ξαναβγάζει καινούρια. Θυμάσαι μήπως πόσο μεγαλο ηταν στο φυτωριο του Αγ. Δημητρίου και την τιμή του? Μ ενδιαφέρει και μεγάλο για κήπο.

milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Σφενδάμι Desjoho

Δημοσίευση από milly »

 
 

 
 
 

milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Σφενδάμι Desjoho

Δημοσίευση από milly »

Φοβερο το desjoho σου απο τα αγαπημενα μου acer...Πιστευω οτι την ανοιξη θα ειναι στα καλυτερα του σε full χρωματισμο.Το ψαχνω καιρο καθως σκοπευω να φυτεψω ενα desjoho και ενα orange dream σε δυο θεσεις που εχω στον κηπο.Ελπιζω να καταφερω να τα διατηρησω οταν θα ερθει η ωρα.

Ειναι σχετικα σκιερη η θεση που λεω δεν ξερω ποσο ανθεκτικο ειναι σαν ειδος φανταζωμε θα υποφερει σαν σφενδαμι στο κλημμα της αττικης.To βρηκα μια φορα σε κεντρικο φυτωριο στον Αγιο Δημητριο ηταν μεγαλο δεντρο σιγουρα ακριβο αλλα ηταν πουλημενο.Να το χαιρεσε...

Topic author
user5432
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 06 Αύγ 2020, 19:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Σφενδάμι Desjoho

Δημοσίευση από user5432 »

Αυτή την εποχή του χρόνου είναι υπέροχο.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση