Ιαπωνικός Σφένδαμος (Acer Palmatum) - Αναγνώριση Υποείδους - Πρόβλημα με Κάψιμο Φύλλων - Συγκόλληση Σπασμένου Κλαδιού

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 102 times
Been thanked: 41 times

Re: Ιαπωνικός Σφένδαμος (Acer Palmatum) - Αναγνώριση Υποείδους - Πρόβλημα με Κάψιμο Φύλλων - Συγκόλληση Σπασμένου Κλαδιο

Δημοσίευση από BILLPAN »

Harris έγραψε:
11 Οκτ 2022, 08:42
Το φυτοχωμα που εχεις κανει την μεταφυτευση ειναι απο σουπερ μαρκετ ελληνικό; Γιατι 11 μερες και να ειναι υγρό τοτε είναι το νουμερο 1 υποστρωμα Ακατάλληλο για μπονσαι! Το δεντρο σου πνίγεται και θα σαπισει ολο το ριζικο σύστημα του δέντρου.

Για να το σωσεις το δεντράκι σου καλο είναι να αγοράσεις πολυ καλη τύρφη (Λιθουανίας) μαζι με αρκετή ποταμίσια άμμο (να μην εχει σκονη μονο πετραδάκια) 50/50. Να το μεταφυτεύσεις σε μια γλάστρα μακρια απο τον ζεστο ηλιο και να το αφήσεις στην ησυχία του.
 


 
Φίλε Harris το υπόστρωμα είναι φυτόχωμα για οξύφιλα φυτά αγορασμένο από φυτώριο. 'Εχω βάλει το ίδιο και σε μια ορτανσία που έχω και αναπτύσσεται εξαιρετικά... Μάλλον όμως οι περιπτώσεις δεν είναι συγκρίσιμες γιατί εκεί μιλάμε για μεγάλο φυτό σε γλάστρα με ανεπτυγμένο ριζικό σύστημα...  
 
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Ιαπωνικός Σφένδαμος (Acer Palmatum) - Αναγνώριση Υποείδους - Πρόβλημα με Κάψιμο Φύλλων - Συγκόλληση Σπασμένου Κλαδιο

Δημοσίευση από Harris »

Το φυτοχωμα που εχεις κανει την μεταφυτευση ειναι απο σουπερ μαρκετ ελληνικό; Γιατι 11 μερες και να ειναι υγρό τοτε είναι το νουμερο 1 υποστρωμα Ακατάλληλο για μπονσαι! Το δεντρο σου πνίγεται και θα σαπισει ολο το ριζικο σύστημα του δέντρου.

Για να το σωσεις το δεντράκι σου καλο είναι να αγοράσεις πολυ καλη τύρφη (Λιθουανίας) μαζι με αρκετή ποταμίσια άμμο (να μην εχει σκονη μονο πετραδάκια) 50/50. Να το μεταφυτεύσεις σε μια γλάστρα μακρια απο τον ζεστο ηλιο και να το αφήσεις στην ησυχία του.
 
These users thanked the author Harris for the post:
BILLPAN (11 Οκτ 2022, 13:24)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Ontherun
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 09 Δεκ 2020, 16:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 25 times

Re: Ιαπωνικός Σφένδαμος (Acer Palmatum) - Αναγνώριση Υποείδους - Πρόβλημα με Κάψιμο Φύλλων - Συγκόλληση Σπασμένου Κλαδιο

Δημοσίευση από Ontherun »

Μπορει να ειναι απο λιπασμα απο αλατα νερου, σκονη και πολλα αλλα.
το δεντρο ειναι δικο σου οποτε εσυ θα ξερεις τι του ταριαζει καλυτερα σε λιπασμα.ολα εχουν τα υπερ και τα κατα τους οσο αφορα στη λιπανση ειτε οργανικο ειτε χημικο.απλα να θυμασαι οτι το δεντρο δεν εχει επαρκη ανεπτυγμενη ριζα αν καταλαβαινω καλα.οποτε να μη χρειαζεται τοσο τακτικη λιπανση γιατι σε καποια στιγμη και μετα απλα δεν απορροφα τιποτα οπως το νερο.
Αν θες τη γνωμη μου δωσε βαση στο πως θα αναπνεει καλυτερα για αρχη.αν εχει σωστο οξυγονο στις ριζες θα δεις να εχει και πιο πολυ δυναμη μετα.οσα φυλλα και να καουν αλλα τοσα θα σου πεταγονται.επισης να θυμασαι τα συσκευασμενα χωματα περιεχουν ποσοστο λιπασματος μεσα.
These users thanked the author Ontherun for the post:
BILLPAN (03 Οκτ 2022, 12:45)
Rating: 7.14%

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 102 times
Been thanked: 41 times

Re: Ιαπωνικός Σφένδαμος (Acer Palmatum) - Αναγνώριση Υποείδους - Πρόβλημα με Κάψιμο Φύλλων - Συγκόλληση Σπασμένου Κλαδιο

Δημοσίευση από BILLPAN »

Ontherun έγραψε:
03 Οκτ 2022, 10:27
Βγαλτο απο το ποτ και αδειασε το περιττο χωμα.δεν εχει αρκετη ριζα να μαζεψει ολη αυτη την υγρασια και πνιγεται.ετσι και αλλιως θα μπαινει σιγα σιγα σε μηχανισμο φθινοπωρου.δε θα δεις αναπτυξη τετοια εποχη.γεμισε το ποτ με ελαφροπετρα βαλτο μεσα και αστο στην ησυχια του.αν 8 μερες το χωμα ειναι ακομα νωπο ρισκαρεις το σαπισμα σιγουρα.στα ποτισμα με την ελαφροπετρα θα κρατα οσο νερο θελει να κρατησει και οχι οσο φαινεται στις φωτογραφιες.αν εχει αρχικο χωμα απο πυλο δεν αναπνεει καλα,βαζοντας λοιπον επιπλεον οργανικο μπουκωσε κιαλλο.την ανοιξη το αλλαζεις και το κανεις χαρουμενο.


 
Ευχαριστώ πολύ!!! :-)

Να φανταστείς το χώμα στέγνωσε την 11η ημέρα!! Όλες αυτές τις μέρες το άφησα τελείως απότιστο για να δω πως θα πάει. Μέχρι στιγμής δεν έχασε κανένα καινούριο φύλλο, όταν πριν τα έχανε όλα μέσα 3 - 5 μέρες.

Προφανώς λοιπόν και είναι πρόβλημα υποστρώματος... 

Επίσης σημειώνω ότι όταν πια στέγνωσε το χώμα, στην επιφάνεια είχε ένα περίεργο υπόλευκο χρώμα σαν κιμωλία, το οποίο αποδίδω στο χημικό υγρό λίπασμα που χρησιμοποιώ. Μάλλον πρέπει να πάω σε οργανικό λίπασμα... Διορθώστε με αν κάνω λάθος. 
 
 

Ontherun
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 09 Δεκ 2020, 16:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 25 times

Re: Ιαπωνικός Σφένδαμος (Acer Palmatum) - Αναγνώριση Υποείδους - Πρόβλημα με Κάψιμο Φύλλων - Συγκόλληση Σπασμένου Κλαδιο

Δημοσίευση από Ontherun »

Βγαλτο απο το ποτ και αδειασε το περιττο χωμα.δεν εχει αρκετη ριζα να μαζεψει ολη αυτη την υγρασια και πνιγεται.ετσι και αλλιως θα μπαινει σιγα σιγα σε μηχανισμο φθινοπωρου.δε θα δεις αναπτυξη τετοια εποχη.γεμισε το ποτ με ελαφροπετρα βαλτο μεσα και αστο στην ησυχια του.αν 8 μερες το χωμα ειναι ακομα νωπο ρισκαρεις το σαπισμα σιγουρα.στα ποτισμα με την ελαφροπετρα θα κρατα οσο νερο θελει να κρατησει και οχι οσο φαινεται στις φωτογραφιες.αν εχει αρχικο χωμα απο πυλο δεν αναπνεει καλα,βαζοντας λοιπον επιπλεον οργανικο μπουκωσε κιαλλο.την ανοιξη το αλλαζεις και το κανεις χαρουμενο.
These users thanked the author Ontherun for the post:
BILLPAN (03 Οκτ 2022, 11:55)
Rating: 7.14%

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 102 times
Been thanked: 41 times

Re: Ιαπωνικός Σφένδαμος (Acer Palmatum) - Αναγνώριση Υποείδους - Πρόβλημα με Κάψιμο Φύλλων - Συγκόλληση Σπασμένου Κλαδιο

Δημοσίευση από BILLPAN »

Ontherun έγραψε:
29 Σεπ 2022, 19:46
Εχω μια εντυπωση πως το δεντρακι σου ειναι deshojo και οχι orange dream.την ανοιξη αν ειναι ολο κοκκινο θα ξερεις σιγουρα.

 
Ευχαριστώ, καμιά γνώμη για την φυλλόπτωση κανείς;

Ontherun
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 09 Δεκ 2020, 16:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 25 times

Re: Ιαπωνικός Σφένδαμος (Acer Palmatum) - Αναγνώριση Υποείδους - Πρόβλημα με Κάψιμο Φύλλων - Συγκόλληση Σπασμένου Κλαδιο

Δημοσίευση από Ontherun »

Εχω μια εντυπωση πως το δεντρακι σου ειναι deshojo και οχι orange dream.την ανοιξη αν ειναι ολο κοκκινο θα ξερεις σιγουρα.
These users thanked the author Ontherun for the post:
BILLPAN (03 Οκτ 2022, 09:39)
Rating: 7.14%

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 102 times
Been thanked: 41 times

Re: Ιαπωνικός Σφένδαμος (Acer Palmatum) - Αναγνώριση Υποείδους - Πρόβλημα με Κάψιμο Φύλλων - Συγκόλληση Σπασμένου Κλαδιο

Δημοσίευση από BILLPAN »

Καλημέρα σε όλους, τα φώτα σας παρακαλώ
Όπως βλέπετε, το πρώτο καλοκαίρι που πέρασε το δέντρο μαζί  μου δεν του άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις, αφού το ακεράκι μου άρπαξε αρκετά, παρόλες τις προσπάθειές μου να το προστατεύσω από την ζέστη… Στις φωτό φαίνεται το καψαλισμένο φύλλωμά του, φαινόμενο που δεν μπόρεσα  να αποτρέψω, παρότι το είχα κάθε μέρα υπό σκιά εκτός από μία ώρα το πολύ πρωινό ήλιο και το ψέκαζα αρκετές φορές καθημερινά και παράλληλα εφάρμοζα και εκχύλισμα φυκιών...
Είχε γίνει μεταφορά σε μεγαλύτερο pot τον περασμένο Ιούνιο χωρίς να πειράξω ρίζα και χωρίς να αφαιρέσω χώμα, ενώ ταυτόχρονα έκανα και ελαφρύ κλάδεμα και συρμάτωμα. Έκρινα απαραίτητη την μεταφορά γιατί το χώμα που είχε ήταν το αγόρασα ήταν πολύ συμπιεσμένο και λίγο λασπώδες (πυλός), ωστόσο επειδή είχε παρέλθει η εποχή μεταφύτευσης όταν το πήρα δεν μπορούσα να κάνω μεταφύτευση. Κατά την μεταφορά, συμπλήρωσα απλό φυτόχωμα για οξύφυλλα φυτά της Hy – Pot, αναμεμειγμένο με ψιλό χαλίκι, ενώ έχω τοποθετήσει και μια στρώση χαλίκι στο κάτω μέρος της γλάστρας.
Όταν αγόρασα το δέντρο ήταν υγιέστατο με πλούσιο φύλλωμα, όπως βλέπετε και στις αρχικές φωτογραφίες του post, ωστόσο μετά την μεταφορά δεν είδα καμία βελτίωση, αλλά αντιθέτως σταδιακά μέσα στο καλοκαίρι τα φύλλα του ξεράθηκαν στις άκρες. Απέδωσα το φαινόμενο στην ζέστη του καλοκαιριού που ως γνωστόν είναι ιδιαίτερα δύσκολη για τα acer.

Μετά το κάψιμο, δεν αφαίρεσα καθόλου φύλλωμα, γιατί φοβήθηκα να το στρεσσάρω περισσότερο  και θεωρούσα ότι το φθινόπωρο θα έβλεπα νέα βλάστηση. Πράγματι, τον μήνα που διανύουμε, φούσκωσαν οι οφθαλμοί και βγήκαν νέα βλαστάρια, ωστόσο μετά από λίγο κιτρίνισαν ή έγιναν καφέ και ξεράθηκαν και αυτά! Σημειώνω ότι παρατήρησα ότι το υπόστρωμα που έχω κρατάει αρκετή υγρασία, καθώς ακόμα και το καλοκαίρι με τους καύσωνες πότιζα μόνο 2 φορές την εβδομάδα (!), αφού το χώμα δεν στέγνωνε, και μάλιστα όταν πότιζα, το χώμα είχε αρχίσει απλά να στεγνώνει και δεν ήταν ποτέ εντελώς στεγνό. Μάλιστα, στην επιφάνεια του χώματος υπάρχουν βρύα που δεν τα έβαλα εγώ, αλλά υπήρχαν όταν το αγόρασα και επεκτάθηκαν μετά την μεταφορά στο νέο ποτ. Λίπαινα κανονικά το καλοκαίρι και μέσα στον Σεπτέμβρη με υγρό λίπασμα κάθε εβδομάδα, εκτός από τις περιόδους με καύσωνα (δηλαδή από μέσα Ιουλίου έως και όλο τον Αύγουστο). Επίσης, το συγκεκριμένο ποτ έχει μόνο μία τρύπα αποστράγγισης παρότι είναι αρκετά πλατύ... Υποπτεύομαι ότι η αιτία της φυλλόπτωσης είναι το παλιό χώμα που άφησα μέσα κατά την μεταφορά. Σήμερα το έχω αφήσει 8 μέρες απότιστο και ακόμα έχει υγρασία το χώμα…
Αποφάσισα να κόψω το λίπασμα, να αραιώσω το πότισμα, και όταν κρυώσει ο καιρός τώρα το φθινόπωρο να κάνω μεταφύτευση με αλλαγή του παλιού υποστρώματος και αφαίρεση της στρώσης χαλικιού στο κάτω μέρος του ποτ.

Σκέφτομαι σωστά; Αν ναι, τι υπόστρωμα θα μου προτείνατε να χρησιμοποιήσω; Σκέφτομαι το akadama, μόνο του ή σαν βάση, αλλά το φοβάμαι γιατί δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει ακόμα ο κίνδυνος μόλυνσης του χώματος με ραδιενέργεια από την Φουκουσίμα…
Ακολουθούν φωτό…

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθεια

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 40 δευτερόλεπτα:
BILLPAN έγραψε:
29 Σεπ 2022, 10:27
Καλημέρα σε όλους, τα φώτα σας παρακαλώ

Όπως βλέπετε, το πρώτο καλοκαίρι που πέρασε το δέντρο μαζί  μου δεν του άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις, αφού το ακεράκι μου άρπαξε αρκετά, παρόλες τις προσπάθειές μου να το προστατεύσω από την ζέστη…

Στις φωτό φαίνεται το καψαλισμένο φύλλωμά του, φαινόμενο που δεν μπόρεσα  να αποτρέψω, παρότι το είχα κάθε μέρα υπό σκιά εκτός από μία ώρα το πολύ πρωινό ήλιο και το ψέκαζα αρκετές φορές καθημερινά και παράλληλα εφάρμοζα και εκχύλισμα φυκιών...

Είχε γίνει μεταφορά σε μεγαλύτερο pot τον περασμένο Ιούνιο χωρίς να πειράξω ρίζα και χωρίς να αφαιρέσω χώμα, ενώ ταυτόχρονα έκανα και ελαφρύ κλάδεμα και συρμάτωμα. Έκρινα απαραίτητη την μεταφορά γιατί το χώμα που είχε ήταν το αγόρασα ήταν πολύ συμπιεσμένο και λίγο λασπώδες (πυλός), ωστόσο επειδή είχε παρέλθει η εποχή μεταφύτευσης όταν το πήρα δεν μπορούσα να κάνω μεταφύτευση. Κατά την μεταφορά, συμπλήρωσα απλό φυτόχωμα για οξύφυλλα φυτά της Hy – Pot, αναμεμειγμένο με ψιλό χαλίκι, ενώ έχω τοποθετήσει και μια στρώση χαλίκι στο κάτω μέρος της γλάστρας.

Όταν αγόρασα το δέντρο ήταν υγιέστατο με πλούσιο φύλλωμα, όπως βλέπετε και στις αρχικές φωτογραφίες του post, ωστόσο μετά την μεταφορά δεν είδα καμία βελτίωση, αλλά αντιθέτως σταδιακά μέσα στο καλοκαίρι τα φύλλα του ξεράθηκαν στις άκρες. Απέδωσα το φαινόμενο στην ζέστη του καλοκαιριού που ως γνωστόν είναι ιδιαίτερα δύσκολη για τα acer. Μετά το κάψιμο, δεν αφαίρεσα καθόλου φύλλωμα, γιατί φοβήθηκα να το στρεσσάρω περισσότερο  και θεωρούσα ότι το φθινόπωρο θα έβλεπα νέα βλάστηση.

Πράγματι, τον μήνα που διανύουμε, φούσκωσαν οι οφθαλμοί και βγήκαν νέα βλαστάρια, ωστόσο μετά από λίγο κιτρίνισαν ή έγιναν καφέ και ξεράθηκαν και αυτά! Σημειώνω ότι παρατήρησα ότι το υπόστρωμα που έχω κρατάει αρκετή υγρασία, καθώς ακόμα και το καλοκαίρι με τους καύσωνες πότιζα μόνο 2 φορές την εβδομάδα (!), αφού το χώμα δεν στέγνωνε, και μάλιστα όταν πότιζα, το χώμα είχε αρχίσει απλά να στεγνώνει και δεν ήταν ποτέ εντελώς στεγνό. Μάλιστα, στην επιφάνεια του χώματος υπάρχουν βρύα που δεν τα έβαλα εγώ, αλλά υπήρχαν όταν το αγόρασα και επεκτάθηκαν μετά την μεταφορά στο νέο ποτ. Λίπαινα κανονικά το καλοκαίρι και μέσα στον Σεπτέμβρη με υγρό λίπασμα κάθε εβδομάδα, εκτός από τις περιόδους με καύσωνα (δηλαδή από μέσα Ιουλίου έως και όλο τον Αύγουστο). Επίσης, το συγκεκριμένο ποτ έχει μόνο μία τρύπα αποστράγγισης παρότι είναι αρκετά πλατύ... Υποπτεύομαι ότι η αιτία της φυλλόπτωσης είναι το παλιό χώμα που άφησα μέσα κατά την μεταφορά.Σήμερα το έχω αφήσει 8 μέρες απότιστο και ακόμα έχει υγρασία το χώμα…

Αποφάσισα να κόψω το λίπασμα, να αραιώσω το πότισμα μέρχι να σεγνώνει τελείως το χώμα, και όταν κρυώσει ο καιρός τώρα το φθινόπωρο να κάνω μεταφύτευση με αλλαγή του παλιού υποστρώματος και αφαίρεση της στρώσης χαλικιού στο κάτω μέρος του ποτ.

Σκέφτομαι σωστά; Αν ναι, τι υπόστρωμα θα μου προτείνατε να χρησιμοποιήσω; Σκέφτομαι το akadama, μόνο του ή σαν βάση, αλλά το φοβάμαι γιατί δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει ακόμα ο κίνδυνος μόλυνσης του χώματος με ραδιενέργεια από την Φουκουσίμα…
Ακολουθούν φωτό…

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθεια

 
 

Προστέθηκε μετά από 58 δευτερόλεπτα:
 
BILLPAN έγραψε:
29 Σεπ 2022, 10:27
Καλημέρα σε όλους, τα φώτα σας παρακαλώ

Όπως βλέπετε, το πρώτο καλοκαίρι που πέρασε το δέντρο μαζί  μου δεν του άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις, αφού το ακεράκι μου άρπαξε αρκετά, παρόλες τις προσπάθειές μου να το προστατεύσω από την ζέστη…

Στις φωτό φαίνεται το καψαλισμένο φύλλωμά του, φαινόμενο που δεν μπόρεσα  να αποτρέψω, παρότι το είχα κάθε μέρα υπό σκιά εκτός από μία ώρα το πολύ πρωινό ήλιο και το ψέκαζα αρκετές φορές καθημερινά και παράλληλα εφάρμοζα και εκχύλισμα φυκιών...

Είχε γίνει μεταφορά σε μεγαλύτερο pot τον περασμένο Ιούνιο χωρίς να πειράξω ρίζα και χωρίς να αφαιρέσω χώμα, ενώ ταυτόχρονα έκανα και ελαφρύ κλάδεμα και συρμάτωμα. Έκρινα απαραίτητη την μεταφορά γιατί το χώμα που είχε ήταν το αγόρασα ήταν πολύ συμπιεσμένο και λίγο λασπώδες (πυλός), ωστόσο επειδή είχε παρέλθει η εποχή μεταφύτευσης όταν το πήρα δεν μπορούσα να κάνω μεταφύτευση. Κατά την μεταφορά, συμπλήρωσα απλό φυτόχωμα για οξύφυλλα φυτά της Hy – Pot, αναμεμειγμένο με ψιλό χαλίκι, ενώ έχω τοποθετήσει και μια στρώση χαλίκι στο κάτω μέρος της γλάστρας.

Όταν αγόρασα το δέντρο ήταν υγιέστατο με πλούσιο φύλλωμα, όπως βλέπετε και στις αρχικές φωτογραφίες του post, ωστόσο μετά την μεταφορά δεν είδα καμία βελτίωση, αλλά αντιθέτως σταδιακά μέσα στο καλοκαίρι τα φύλλα του ξεράθηκαν στις άκρες. Απέδωσα το φαινόμενο στην ζέστη του καλοκαιριού που ως γνωστόν είναι ιδιαίτερα δύσκολη για τα acer. Μετά το κάψιμο, δεν αφαίρεσα καθόλου φύλλωμα, γιατί φοβήθηκα να το στρεσσάρω περισσότερο  και θεωρούσα ότι το φθινόπωρο θα έβλεπα νέα βλάστηση.

Πράγματι, τον μήνα που διανύουμε, φούσκωσαν οι οφθαλμοί και βγήκαν νέα βλαστάρια, ωστόσο μετά από λίγο κιτρίνισαν ή έγιναν καφέ και ξεράθηκαν και αυτά! Σημειώνω ότι παρατήρησα ότι το υπόστρωμα που έχω κρατάει αρκετή υγρασία, καθώς ακόμα και το καλοκαίρι με τους καύσωνες πότιζα μόνο 2 φορές την εβδομάδα (!), αφού το χώμα δεν στέγνωνε, και μάλιστα όταν πότιζα, το χώμα είχε αρχίσει απλά να στεγνώνει και δεν ήταν ποτέ εντελώς στεγνό. Μάλιστα, στην επιφάνεια του χώματος υπάρχουν βρύα που δεν τα έβαλα εγώ, αλλά υπήρχαν όταν το αγόρασα και επεκτάθηκαν μετά την μεταφορά στο νέο ποτ. Λίπαινα κανονικά το καλοκαίρι και μέσα στον Σεπτέμβρη με υγρό λίπασμα κάθε εβδομάδα, εκτός από τις περιόδους με καύσωνα (δηλαδή από μέσα Ιουλίου έως και όλο τον Αύγουστο). Επίσης, το συγκεκριμένο ποτ έχει μόνο μία τρύπα αποστράγγισης παρότι είναι αρκετά πλατύ... Υποπτεύομαι ότι η αιτία της φυλλόπτωσης είναι το παλιό χώμα που άφησα μέσα κατά την μεταφορά.Σήμερα το έχω αφήσει 8 μέρες απότιστο και ακόμα έχει υγρασία το χώμα…

Αποφάσισα να κόψω το λίπασμα, να αραιώσω το πότισμα μέρχι να σεγνώνει τελείως το χώμα, και όταν κρυώσει ο καιρός τώρα το φθινόπωρο να κάνω μεταφύτευση με αλλαγή του παλιού υποστρώματος και αφαίρεση της στρώσης χαλικιού στο κάτω μέρος του ποτ.

Σκέφτομαι σωστά; Αν ναι, τι υπόστρωμα θα μου προτείνατε να χρησιμοποιήσω; Σκέφτομαι το akadama, μόνο του ή σαν βάση, αλλά το φοβάμαι γιατί δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει ακόμα ο κίνδυνος μόλυνσης του χώματος με ραδιενέργεια από την Φουκουσίμα…
Ακολουθούν φωτό…

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθεια


 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 102 times
Been thanked: 41 times

Re: Ιαπωνικός Σφένδαμος (Acer Palmatum) - Αναγνώριση Υποείδους - Πρόβλημα με Κάψιμο Φύλλων - Συγκόλληση Σπασμένου Κλαδιο

Δημοσίευση από BILLPAN »

marios έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 10:38
BILLPAN έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 09:46
marios έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 09:26
orange dream είναι. Δεν χρειάζεται να το ψεκάζεις. Καθημερινό πότισμα θέλει.

Η κόλλα μάλλον θα κάνει δουλειά.
Θα μπορούσες να το δέσεις με σελοφάν. ή μονωτική ταινία.
 



 
Μάριε ξέχασα να αναφέρω ότι έβαλα και μονωτική ταινία από πάνω σαν επιπρόσθετο μέτρο, την οποία αφαίρεσα μετά από μια εβδομάδα γιατί άρχισε να ξεκολλάει...
 


 
Αν την εβρεχες θα ξεκολλάει. 

 
Πρόσεχα να μην βρέχεται αλλά και πάλι...Ίσως είναι και θέμα ταινίας ή μη σωστής αρχικής εφαρμογής της...

Τέλος πάντων, σε κάθε περίπτωση το κλαδάκι κόλλησε οπότε στην προκειμένη περίπτωση δεν πειράζει...

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Ιαπωνικός Σφένδαμος (Acer Palmatum) - Αναγνώριση Υποείδους - Πρόβλημα με Κάψιμο Φύλλων - Συγκόλληση Σπασμένου Κλαδιο

Δημοσίευση από marios »

BILLPAN έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 09:46
marios έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 09:26
orange dream είναι. Δεν χρειάζεται να το ψεκάζεις. Καθημερινό πότισμα θέλει.

Η κόλλα μάλλον θα κάνει δουλειά.
Θα μπορούσες να το δέσεις με σελοφάν. ή μονωτική ταινία.
 


 
Μάριε ξέχασα να αναφέρω ότι έβαλα και μονωτική ταινία από πάνω σαν επιπρόσθετο μέτρο, την οποία αφαίρεσα μετά από μια εβδομάδα γιατί άρχισε να ξεκολλάει...
 

 
Αν την εβρεχες θα ξεκολλάει. 

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 102 times
Been thanked: 41 times

Re: Ιαπωνικός Σφένδαμος (Acer Palmatum) - Αναγνώριση Υποείδους - Πρόβλημα με Κάψιμο Φύλλων - Συγκόλληση Σπασμένου Κλαδιο

Δημοσίευση από BILLPAN »

marios έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 09:26
orange dream είναι. Δεν χρειάζεται να το ψεκάζεις. Καθημερινό πότισμα θέλει.

Η κόλλα μάλλον θα κάνει δουλειά.
Θα μπορούσες να το δέσεις με σελοφάν. ή μονωτική ταινία.
 

 
Μάριε ξέχασα να αναφέρω ότι έβαλα και μονωτική ταινία από πάνω σαν επιπρόσθετο μέτρο, την οποία αφαίρεσα μετά από μια εβδομάδα γιατί άρχισε να ξεκολλάει...
 

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Ιαπωνικός Σφένδαμος (Acer Palmatum) - Αναγνώριση Υποείδους - Πρόβλημα με Κάψιμο Φύλλων - Συγκόλληση Σπασμένου Κλαδιο

Δημοσίευση από marios »

orange dream είναι. Δεν χρειάζεται να το ψεκάζεις. Καθημερινό πότισμα θέλει.

Η κόλλα μάλλον θα κάνει δουλειά.
Θα μπορούσες να το δέσεις με σελοφάν. ή μονωτική ταινία.
 

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 102 times
Been thanked: 41 times

Re: Ιαπωνικός Σφένδαμος (Acer Palmatum) - Αναγνώριση Υποείδους - Πρόβλημα με Κάψιμο Φύλλων - Συγκόλληση Σπασμένου Κλαδιο

Δημοσίευση από BILLPAN »

Sim62 έγραψε:
12 Ιούλ 2022, 12:23
Orange dream.
Δεν έχει μεγάλο πρόβλημα με κάψιμο φύλλων το καλοκαίρι όπως άλλα σφενδάμια σαν το Atropurpureum. Άστο στον ήλιο μέχρι τέλος Μαίου και μετά ίσκιο όλο το καλοκαίρι. Έτσι κάνω εγώ με αυτά που έχω και δεν υπάρχει πρόβλημα. Βοηθάει πολύ επίσης αν έχεις πιστόλι ποτίσματος με mist (υδρονέφωση) για τις πολύ ζεστέ ημέρες.

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 46 δευτερόλεπτα:
Sim62 έγραψε:
12 Ιούλ 2022, 12:21
Orange dream.
Δεν έχει μεγάλο πρόβλημα με κάψιμο φύλλων το καλοκαίρι όπως άλλα σφενδάμια σαν το Atropurpureum. Άστο στον ήλιο μέχρι τέλος Μαίου και μετά ίσκιο όλο το καλοκαίρι. Έτσι κάνω εγώ με αυτά που έχω και δεν υπάρχει πρόβλημα. Βοηθάει πολύ επίσης αν έχεις πιστόλι ποτίσματος με mist (υδρονέφωση) για τις πολύ ζεστέ ημέρες.


 
Η κόλλα στιγμής δουλεύει και για μένα πολύ καλά έκανες !!
 

 
Κι εγώ το υποπτευόμουν για orange dream! Ευχαριστώ πολύ!

Δεν έχω πιστόλι ποτίσματος αλλά ψεκάζω τακτικά μέσα στη μέρα με "ψεκαστήρι" (αυτό που φαίνεται στην τελευταία φωτό)...
 
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Ιαπωνικός Σφένδαμος (Acer Palmatum) - Αναγνώριση Υποείδους - Πρόβλημα με Κάψιμο Φύλλων - Συγκόλληση Σπασμένου Κλαδιο

Δημοσίευση από Sim62 »

Orange dream.
Δεν έχει μεγάλο πρόβλημα με κάψιμο φύλλων το καλοκαίρι όπως άλλα σφενδάμια σαν το Atropurpureum. Άστο στον ήλιο μέχρι τέλος Μαίου και μετά ίσκιο όλο το καλοκαίρι. Έτσι κάνω εγώ με αυτά που έχω και δεν υπάρχει πρόβλημα. Βοηθάει πολύ επίσης αν έχεις πιστόλι ποτίσματος με mist (υδρονέφωση) για τις πολύ ζεστές ημέρες.

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 46 δευτερόλεπτα:
Sim62 έγραψε:
12 Ιούλ 2022, 12:21
Orange dream.
Δεν έχει μεγάλο πρόβλημα με κάψιμο φύλλων το καλοκαίρι όπως άλλα σφενδάμια σαν το Atropurpureum. Άστο στον ήλιο μέχρι τέλος Μαίου και μετά ίσκιο όλο το καλοκαίρι. Έτσι κάνω εγώ με αυτά που έχω και δεν υπάρχει πρόβλημα. Βοηθάει πολύ επίσης αν έχεις πιστόλι ποτίσματος με mist (υδρονέφωση) για τις πολύ ζεστέ ημέρες.


 
Η κόλλα στιγμής δουλεύει και για μένα πολύ καλά έκανες !!
 
 
These users thanked the author Sim62 for the post:
BILLPAN (12 Ιούλ 2022, 12:32)
Rating: 7.14%

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 102 times
Been thanked: 41 times

Ιαπωνικός Σφένδαμος (Acer Palmatum) - Αναγνώριση Υποείδους - Πρόβλημα με Κάψιμο Φύλλων - Συγκόλληση Σπασμένου Κλαδιού

Δημοσίευση από BILLPAN »

Καλημέρα σε όλους!

Αγόρασα αυτό τον ιαπωνικό σφένδαμο φέτος στα μέσα Μαΐου. Δεν ξέρω ποιο υποείδος είναι. Οι νέοι βλαστοί είναι αρχικά κόκκινοι, μετά γίνονται ένα απαλό ροζ και σιγά - σιγά το φύλλο μετατρέπεται σε καταπράσινο το καλοκαίρι. Αν κάποιος μπορεί να κάνει αναγνώριση του είδους παρακαλώ ας με διαφωτίσει…    Τέλη Μαΐου τον μετέφερα (δεν τον μεταφύτευσα, γιατί φοβήθηκα ότι ήταν πλέον αργά για μεταφυτεύσεις) σε λίγο μεγαλύτερο ποτ, καθώς στο δικό του ήταν αρκετά στριμωγμένος και χωρίς να πειράξω τις ρίζες. Χρησιμοποίησα φυτόχωμα με ελαφρώς όξινο ph. Λιπαίνω με υγρό λίπασμα, εκτός από τις περιόδους καύσωνα.

Στο τέλος του φετινού Ιουνίου έκανα ένα κλάδεμα συντήρησης γιατί άρχισε να «ξεφεύγει».

Την ίδια στιγμή συρμάτωσα και δύο κλαδάκια, και συγκεκριμένα αυτά που βλέπετε στις φωτογραφίες με τίτλο «μετά το κλάδεμα», να βρίσκονται κάτω αριστερά και κάτω δεξιά. Το αριστερό κλαδάκι απλά το κατέβασα από ψηλότερα που βρισκόταν. Το δεξί ήταν πιο δύσκολο, αφού στην ουσία πρόκειται για κλαδί που αναπτυσσόταν κάθετα προς τον θεατή από την μπροστινή πλευρά και έτσι επιχείρησα να το συρματώσω και να το «φέρω» στα δεξιά του δέντρου για περισσότερη συνολική συμμετρία, με την σκέψη ότι αν δεν τα κατάφερνα, τελικά θα το αφαιρούσα πλήρως, προκειμένου να μην εμποδίζεται η θέα του κορμού. Αφού λοιπόν το είχα φέρει στη θέση που επιθυμούσα, αποφάσισα να κάνω ένα τελευταίο κυριολεκτικά λύγισμα προς τα δεξιά, οπότε και άκουσα το κλαδάκι να σπάει... Πράγματι είχε σπάσει κοντά στην βάση του, αλλά όχι εντελώς. Μετά από γρήγορο διάβασμα στο ίντερνετ, ακολούθησα μια συμβουλή που είδα σε πολλά σε site ως την πλέον ενδεδειγμένη και κόλλησα το κλαδί σημείο που έσπασε με κόλλα στιγμής (!!!), βάζοντας κόλλα και στο εσωτερικό του κλαδιού. Προς μεγάλη μου έκπληξη, η τεχνική αυτή φαίνεται να λειτουργεί μέχρι τώρα, μετά από 15 μέρες περίπου, καθώς το κλαδί έχει κολλήσει και τα φύλλα του είναι όλα ζωντανά!!! Θεώρησα χρήσιμο να μοιραστώ μαζί σας την συγκεκριμένη τεχνική γιατί το θεωρώ εξαιρετικά απλό και εντυπωσιακό...

Σήμερα, μετά το κλάδεμα και το συρμάτωμα, το δέντρο ξαναπετάει φυλλαράκια.

Ωστόσο, τα φύλλα του έχουν καεί στις άκρες μέσα στο καλοκαίρι και τα καινούρια φυλλαράκια που βγαίνουν καίγονται και αυτά στις άκρες. Πλέον το αφήνω να το βλέπει ο πρωινός ήλιος το πολύ μια ώρα (ενώ αρχικά το άφηνα μέχρι τις 11:30 και αργότερα το πολύ δύο μόνο ώρες, αλλά και πάλι καίγονταν τα φύλλα) και μετά το τοποθετώ σε σκιά και με πιατάκι με νερό από κάτω (χωρίς να ακουμπάει το ποτ στο νερό). Ποτίζω τακτικά μόλις αρχίσει να στεγνώνει το χώμα και μέχρι να τρέξει νερό από τις τρύπες. Το δέντρο βρίσκεται στην Αθήνα. Θα μπορούσα με κάποιο τρόπο να αποφύγω το κάψιμο των άκρων των φύλλων; Μήπως να μην το βλέπει καθόλου ο ήλιος; Έτσι όμως φοβάμαι μήπως αναπτύξει μεγάλα μεσοκόμβια διαστήματα… Θα βοηθούσε ένα εκχύλισμα φυκιών να δροσιστεί ή είναι επιπλέον βάρος με την ζέστη; Ζήτησα από γεωπόνο και μου έδωσε το biogenesis της Humofert. Είναι εμπλουτισμένο και με χουμικά και φουλβικά οξέα. Έχει κανείς εμπειρία από το συγκεκριμένο;

 Ευχαριστώ!!
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author BILLPAN for the post:
BasilisSous (02 Οκτ 2022, 12:52)
Rating: 7.14%
Απάντηση