Εχει πεθάνει το μπονσαι μου;

Προβλήματα, παράσιτα...
Απάντηση

htsopelas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 24 Δεκ 2012, 15:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εχει πεθάνει το μπονσαι μου;

Δημοσίευση από htsopelas »

παλι καλα..
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 644
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Εχει πεθάνει το μπονσαι μου;

Δημοσίευση από Petros »

pinusmugo έγραψε:
Hfestion έγραψε:Απ'όσο ξέρω στα φυλλοβολα δέντρα τα φύλλα πέφτουν, στο δικό σου δεντρακι έχουν ξεραθεί. Αυτό με προβληματίζει. Τις περισότερες φορές τα δέντρα που αγοράζουμε έχουν πολύ κακή ποιότητα χώματος. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα (μερικές φορές) να μην αεριζετε η ρίζα και το φυτό να παθενει ασφυξία. Παράλληλα η ρίζα δεν μπορεί να τραφεί και το φυτό ξεκινάει να ξεραινεται. Αυτό που κάνω εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις , μεταφέρω το δέντρο σε μια μεγαλύτερη γλάστρα, δεν πείραζω καθόλου τις ρίζες και βάζω περιμετρικά σκέτο χαλίκι.


Υγ: ΔΕΝ ΕΊΜΑΙ ΓΕΩΠΌΝΟΣ. Ίσως να υπάρχει κάποιος ποιο έμπειρος από μένα να σε βοηθήσει.
+1....το οτι "αργει"να βγει το νερο απο τις τρυπες αποστραγγισης μπορει να σημαινει κακο αερισμο και αποστραγγιση με αποτελεσμα το ενδεχομενο σαπισμα της ριζας,επομενως η αλλαγη του υποστρωματος κρινεται απαραιτητη και η καλυτερη λυση,δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθουσε ομως ενα ηδη στρεσσαρισμενο φυτο ολο αυτο...

Αραια ποτισματα και "σωστα" μπορουν να βελτιωσουν την κατασταση και φυσικα απαραιτητη η μετακινηση της σε εξωτερικο χωρο αν δεν εχει ηδη γινει κατι τετοιο....

Δεν αγχωνομαστε ομως,ουτε μασαμε την ανοιξη θα βγαλει νεα φυλλα και θα μιλαμε για διαμορφωσεις πλεον....[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... ooIM/3.gif[/img]

θα συμφωνήσω σε όλα!
Άβαταρ μέλους

pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Εχει πεθάνει το μπονσαι μου;

Δημοσίευση από pinusmugo »

Hfestion έγραψε:Απ'όσο ξέρω στα φυλλοβολα δέντρα τα φύλλα πέφτουν, στο δικό σου δεντρακι έχουν ξεραθεί. Αυτό με προβληματίζει. Τις περισότερες φορές τα δέντρα που αγοράζουμε έχουν πολύ κακή ποιότητα χώματος. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα (μερικές φορές) να μην αεριζετε η ρίζα και το φυτό να παθενει ασφυξία. Παράλληλα η ρίζα δεν μπορεί να τραφεί και το φυτό ξεκινάει να ξεραινεται. Αυτό που κάνω εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις , μεταφέρω το δέντρο σε μια μεγαλύτερη γλάστρα, δεν πείραζω καθόλου τις ρίζες και βάζω περιμετρικά σκέτο χαλίκι.


Υγ: ΔΕΝ ΕΊΜΑΙ ΓΕΩΠΌΝΟΣ. Ίσως να υπάρχει κάποιος ποιο έμπειρος από μένα να σε βοηθήσει.
+1....το οτι "αργει"να βγει το νερο απο τις τρυπες αποστραγγισης μπορει να σημαινει κακο αερισμο και αποστραγγιση με αποτελεσμα το ενδεχομενο σαπισμα της ριζας,επομενως η αλλαγη του υποστρωματος κρινεται απαραιτητη και η καλυτερη λυση,δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθουσε ομως ενα ηδη στρεσσαρισμενο φυτο ολο αυτο...

Αραια ποτισματα και "σωστα" μπορουν να βελτιωσουν την κατασταση και φυσικα απαραιτητη η μετακινηση της σε εξωτερικο χωρο αν δεν εχει ηδη γινει κατι τετοιο....

Δεν αγχωνομαστε ομως,ουτε μασαμε την ανοιξη θα βγαλει νεα φυλλα και θα μιλαμε για διαμορφωσεις πλεον....[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... ooIM/3.gif[/img]
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Εχει πεθάνει το μπονσαι μου;

Δημοσίευση από Hfestion »

Απ'όσο ξέρω στα φυλλοβολα δέντρα τα φύλλα πέφτουν, στο δικό σου δεντρακι έχουν ξεραθεί. Αυτό με προβληματίζει. Τις περισότερες φορές τα δέντρα που αγοράζουμε έχουν πολύ κακή ποιότητα χώματος. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα (μερικές φορές) να μην αεριζετε η ρίζα και το φυτό να παθενει ασφυξία. Παράλληλα η ρίζα δεν μπορεί να τραφεί και το φυτό ξεκινάει να ξεραινεται. Αυτό που κάνω εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις , μεταφέρω το δέντρο σε μια μεγαλύτερη γλάστρα, δεν πείραζω καθόλου τις ρίζες και βάζω περιμετρικά σκέτο χαλίκι.


Υγ: ΔΕΝ ΕΊΜΑΙ ΓΕΩΠΌΝΟΣ. Ίσως να υπάρχει κάποιος ποιο έμπειρος από μένα να σε βοηθήσει.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Εχει πεθάνει το μπονσαι μου;

Δημοσίευση από RiaDr »

Μάλλον φάνηκες τυχερος. Αφαίρεσε τα ξερά φυλλαράκια για ψυχολογικούς λόγους και περίμενε την ανοιξη...
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Εχει πεθάνει το μπονσαι μου;

Δημοσίευση από G1908 »

Δεν έχω αλλάξει χώμα. Όταν ποτίζω αργεί να βγει από κάτω. Καμία εργασία πέρα απο λίγο κλάδεμα!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 136 times
Επικοινωνία:

Re: Εχει πεθάνει το μπονσαι μου;

Δημοσίευση από Harris »

Hfestion έγραψε:Το έχεις μέσα η έξω? Του έχεις κάνει μεταφύτευση? Όταν το ποτίζει το νερό διαπερνά εύκολα το χώμα ? Αν μπορείς ανέβασε λίγες φωτογραφίες ακόμα και γράψε μας τι εργασίες έχεις κάνει? Μια απλή φωτογραφία δεν μου λέει τίποτα
+1
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Εχει πεθάνει το μπονσαι μου;

Δημοσίευση από Hfestion »

Το έχεις μέσα η έξω? Του έχεις κάνει μεταφύτευση? Όταν το ποτίζει το νερό διαπερνά εύκολα το χώμα ? Αν μπορείς ανέβασε λίγες φωτογραφίες ακόμα και γράψε μας τι εργασίες έχεις κάνει? Μια απλή φωτογραφία δεν μου λέει τίποτα
Άβαταρ μέλους

G.gin.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 17:08
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εχει πεθάνει το μπονσαι μου;

Δημοσίευση από G.gin. »

Petros έγραψε:Μπράβο!
Μια παρατήρηση μόνο καλό είναι εαν χιονίζει να το βάλεις στην άκρη...

+1
άσε τα δέντρα σου να μιλάνε αυτά για εσένα
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 644
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Εχει πεθάνει το μπονσαι μου;

Δημοσίευση από Petros »

Μπράβο!
Μια παρατήρηση μόνο καλό είναι εαν χιονίζει να το βάλεις στην άκρη...
Άβαταρ μέλους

G.gin.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 17:08
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εχει πεθάνει το μπονσαι μου;

Δημοσίευση από G.gin. »

G1908 έγραψε:ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!
να εισαι καλα
άσε τα δέντρα σου να μιλάνε αυτά για εσένα
Άβαταρ μέλους

Topic author
G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Εχει πεθάνει το μπονσαι μου;

Δημοσίευση από G1908 »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!
Άβαταρ μέλους

G.gin.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 17:08
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εχει πεθάνει το μπονσαι μου;

Δημοσίευση από G.gin. »

G1908 έγραψε:To έχω μέσα στο σπίτι να το βγάλω έξω;

ναι πιστευω θα ειναι καλυτερα, και εγω την φτελια μου εξω την εχω και τα παει πολλη καλα. πριν ποτησεις θα βαζεις το δαχτυλο η μια οδοντογλυφιδα 3 εκατοστα περιπου μεσα στο χωμα, αν δεις οτι ειναι στεγνο το χωμα μονο τοτε θα την ποτισεις
άσε τα δέντρα σου να μιλάνε αυτά για εσένα
Άβαταρ μέλους

Topic author
G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Εχει πεθάνει το μπονσαι μου;

Δημοσίευση από G1908 »

To έχω μέσα στο σπίτι να το βγάλω έξω;
Άβαταρ μέλους

G.gin.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 17:08
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εχει πεθάνει το μπονσαι μου;

Δημοσίευση από G.gin. »

G1908 έγραψε:
G.gin. έγραψε:ξυσε με το νυχι πολη λιγο τον κορμο, αν ειναι ακομα ζωντανο θα εχει πρασινο χρωμα μεσα ο κορμος, αν δεν ειναι θα εχει καφε, πιστευω θα το καταλαβεις. περιμενουμε νεα, επισης ειναι φυλλοβολο αρα απο ανοιξη θα περημενεις να πεταξει νεα ματια

Πράσινο είναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


αλλά δεν έχει 'πετάξει' νέα φύλλα! [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/29.gif[/img]
τελεια [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smileys/Happy/11.gif[/img] οπως σου ειπα και πριν την ανοιξη θα πεταξει νεα φυλλα. εσυ το μονο που εχεις να κανεις ειναι να προσεξεις πολλη το ποτισμα και να το εχεις σ ενα φωτεινο μερος. αλλα οπως σου ειπα προσοχη στο ποτισμα καλη συνεχεια μεγαλε [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smileys/Happy/21.gif[/img]
άσε τα δέντρα σου να μιλάνε αυτά για εσένα
Άβαταρ μέλους

Topic author
G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Εχει πεθάνει το μπονσαι μου;

Δημοσίευση από G1908 »

G.gin. έγραψε:ξυσε με το νυχι πολη λιγο τον κορμο, αν ειναι ακομα ζωντανο θα εχει πρασινο χρωμα μεσα ο κορμος, αν δεν ειναι θα εχει καφε, πιστευω θα το καταλαβεις. περιμενουμε νεα, επισης ειναι φυλλοβολο αρα απο ανοιξη θα περημενεις να πεταξει νεα ματια

Πράσινο είναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


αλλά δεν έχει 'πετάξει' νέα φύλλα! [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/29.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

G.gin.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 17:08
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εχει πεθάνει το μπονσαι μου;

Δημοσίευση από G.gin. »

ξυσε με το νυχι πολη λιγο τον κορμο, αν ειναι ακομα ζωντανο θα εχει πρασινο χρωμα μεσα ο κορμος, αν δεν ειναι θα εχει καφε, πιστευω θα το καταλαβεις. περιμενουμε νεα, επισης ειναι φυλλοβολο αρα απο ανοιξη θα περημενεις να πεταξει νεα ματια
άσε τα δέντρα σου να μιλάνε αυτά για εσένα

katerinak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2012, 10:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εχει πεθάνει το μπονσαι μου;

Δημοσίευση από katerinak »

Εμένα νεκρό μου φαίνεται! [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/20.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Εχει πεθάνει το μπονσαι μου;

Δημοσίευση από G1908 »

Το δέντρο μου ειναι κάπως έτσι μόνο που το κλάδεψα και περιμένω μπας και πετάξει... Ενα μήνα τώρα... Πως μπορώ να ξέρω οτι ζεί;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση