γιουνιπερος ξεραίνεται

Προβλήματα, παράσιτα...
Απάντηση

Topic author
saolin
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 27 Σεπ 2011, 11:43
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: γιουνιπερος ξεραίνεται

Δημοσίευση από saolin »

Όπως λέει και το quote κάποιου, αν δεν καταστρέψεις δεν μπορείς να δημιουργήσεις ε;

Ας ελπίσουμε ότι θα έχει ευτυχή κατάληξη, ακολούθησα πάντως τις συμβουλές των παιδιών!

Θα δοκιμάσω και το σφύριγμα!!!

Marioz τους μιλάω και εγώ, ναι!κάποιοι ίσως λένε τρελοί είναι, γιαυτό το κάνω απο μέσα μου :Ρ

http://aksioperierga.blogspot.gr/2012/0 ... st_10.html

Και η κλασική μουσική τους αρέσει, Mozart συγκεκριμένα!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: γιουνιπερος ξεραίνεται

Δημοσίευση από Hfestion »

μην στεναχώριεσε όλοι μας έχουμε χάσει πολλά δέντρα. Σε καταλαβενω γιατί πρόσφατα έχασα ένα πολύ μεγάλο και σημαντικό δέντρο για μένα. Τώρα στους γιουνιπερους χρειάζεται πολύ υπομονή και εμπειρία στις μεταφυτευσεις. εχω έναν γιουνιπερους που χαροπαλεύε και μετά από 8μήνες πήρε τα πάνω του, μπορεί και από τύχη , η ελπίδα πεθάνει τελευταία
Άβαταρ μέλους

Nikolas6997
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 10:00
Τοποθεσία: Λεμεσός-Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: γιουνιπερος ξεραίνεται

Δημοσίευση από Nikolas6997 »

mariaoz έγραψε:Μιλάς με τα δέντρα σου; Το κάνω και εγώ και νόμιζα οτι μόνο εγώ είμαι η 'τρελλ'
Το σφύριγμα τους αρέσει Μαρία, νομίζουν ότι είναι ο αέρας και φυσά, δοκίμασε το και θα το καταλάβεις...[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/65.gif[/img]
Nikolas6997Εικόνα

Εικόνα

Πάμε μια βόλτα στα βουνά,
που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά.....
Άβαταρ μέλους

mariaoz
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012, 21:21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: γιουνιπερος ξεραίνεται

Δημοσίευση από mariaoz »

Μιλάς με τα δέντρα σου; Το κάνω και εγώ και νόμιζα οτι μόνο εγώ είμαι η 'τρελλ'

Topic author
saolin
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 27 Σεπ 2011, 11:43
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: γιουνιπερος ξεραίνεται

Δημοσίευση από saolin »

ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα παρατηρήσεις, το σπάσιμο της μπάλας χώματος ήταν στην κουκουναριά (άλλο ποστ), σε αυτό δεν πείραξα καθόλου τις ρίζες όταν το μεταφύτευσα, το έβγαλα απο ένα μικρότερο και το έβαλα σε ένα μεγαλύτερο δοχείο για να στρώσει. Αυτό που κάνω γενικά για να αποφύγω τα "κενά αέρος" είναι, αφού το φυτεύσω να το βουτήξω σε ενα κουβα με νερό μέχρι να σταματήσει να βγάζει μπουρμπουληθρες! μετά συμπληρώνω χώμα και βουτάω άλλη μια φορά. Έπειτα σκια, και συζήτηση μαζί του :)
Άβαταρ μέλους

Nikolas6997
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 10:00
Τοποθεσία: Λεμεσός-Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: γιουνιπερος ξεραίνεται

Δημοσίευση από Nikolas6997 »

Αυτό Παναγιώτη είναι αυτό που λες ότι το έβγαλες από το σακούλι και έσπασε, με αποτέλεσμα να εκτεθούν οι ρίζες!!! Τώρα αυτό κατά την μεταφύτευση που του έκανες έπαθε ανεπανόρθωτη ζημιά το ριζικό του.. Σε αυτές τις περιπτώσεις είναι δύσκολο το αγκάλιασμα με χώμα των ριζών γενικά, με αποτέλεσμα να μένουν κενά και να αρχίσει να ξηραίνεται η ρίζα... Στα κωνοφόρα σε τέτοιες περιπτώσεις διάλυσης της μπάλας εγώ από πείρα το πλένω καλά και σε μια γλάστρα των 2-3 λίτρων βάζω ένα νάιλον μέχρι την επιφάνεια της γλάστρα περιμετρικώς, την κάνω σαν δεξαμενή και ρίχνω νερό μέχρι το ήμισυ, βάζω το δενδράκι εφόσον του ξέπλυνα εντελώς από τα χώματα τις ρίζες, το τοποθετώ μέσα στην λεκάνη και αρχίζω να ρίχνω λίγο - λίγο το χώμα μέχρι την επιφάνεια του δοχείου.. Εφόσον ικανοποιήθηκα από το χώμα, δηλ. ρίχνω χώμα μέχρι να απορροφήσει το νερό από την επιφάνεια, τότε ανοίγω τις τρύπες αποστράγγισης από κάτω, τρυπώντας το νάιλον με αναπτήρα δια να λιώσει και να φύγει εντελώς το περιττό νερό.. Με αυτόν το τρόπο το χώμα διανέμεται παντού και ποτίζετε 100% το φυτό μου δια 10 μέρες τουλάχιστον, μέχρι να κινηθούν οι ρίζες προς κάθε κατεύθυνση.. Τώρα τι μπορείς να κάνεις εδώ. Πρώτα βάλτο να είναι σε δροσερό μέρος να μην το κτυπά καθόλου ο ήλιος, βοήθα το με κάποιο λίπασμα δια ενδυνάμωση του ριζικού συστήματος και μη δοκιμάσεις να το αγγίξεις καθόλου μέχρι να στεριώσει, δια 2 τουλάχιστον χρόνια.. Κάτι άλλο δεν μπορείς να κάνεις προς στιγμή τέτοια εποχή, μέχρι το φθινόπωρο πλέον, και τότε τα λέμε...Να ξέρεις στα κωνοφόρα ειδικά όταν τα μεταφυτεψουμε, δια περίοδο 12-18 μήνες δεν επεμβαίνουμε καθόλου, μέχρι να στεριώσουν στο νέο τους περιβάλλον.. Το δικό μας όπλο είναι η απέραντη υπομονή μας, στο αιώνιο χρόνο... [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... IM/105.gif[/img]
Nikolas6997Εικόνα

Εικόνα

Πάμε μια βόλτα στα βουνά,
που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά.....

Topic author
saolin
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 27 Σεπ 2011, 11:43
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: γιουνιπερος ξεραίνεται

Δημοσίευση από saolin »

Η μεταφύτευση έγινε μόλις τον αγόρασα, δηλαδή περίπου Νοέμβρη του 12,
απο γλάστρα κλασική των φυτωρίων, όπου τον είχαν παραμελήσει σε μια πύλινη ρηχή μεν αλλά μεγάλη.Γύρω στον Μάη τον κλάδεψα και ενώ είχε οριζόντιο κορμό ( η πωλήτρια μου είπε ότι απλώνεται αυτό το δέντρο) προσπάθησα σταδιακά να του σηκώσω κάθετα τον κορμό. Στο τέλος τον στήριζε μια πέτρα. Απο τότε θεωρώ ότι άρχισαν τα προβλήματα, ίσως βέβαια να φταίει και το πότισμα...

η φωτό είναι :
http://i1294.photobucket.com/albums/b61 ... c5ba40.jpg
Άβαταρ μέλους

Nikolas6997
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 10:00
Τοποθεσία: Λεμεσός-Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: γιουνιπερος ξεραίνεται

Δημοσίευση από Nikolas6997 »

Καλώς όρισες και από μένα στο φόρουμ.. Δεν θα σου στοίχιζε κάτι χειρότερο να μας πλησίαζες νωρίτερα.. Κάλιον αργά παρά ποτέ.. Ανέβασε φώτο και πες μας πια εποχή συντελέστηκε η μεταφύτευση, διότι παίζει ρόλο.. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε ότι μπορούμε με τις συμβουλές μας.. Να ξέρεις δεν είμαστε Θεοί!!! [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... her/11.gif[/img]
Nikolas6997Εικόνα

Εικόνα

Πάμε μια βόλτα στα βουνά,
που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά.....
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: γιουνιπερος ξεραίνεται

Δημοσίευση από Harris »

Ειναι πιο γερο δεντρο ο γιουνιπερος. Αλλα δεν καταλαβα τι εκανες με την αλλαγη του δεντρου στην γλαστρα... Βαλε μια φωτογραφια μπας και βοηθησει!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: γιουνιπερος ξεραίνεται

Δημοσίευση από RiaDr »

Έκανα εγώ τη μετατροπή, οπότε εδώ συνεχίζουμε τη συζήτηση για τον γιουνίπερο μόνο. [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... ooIM/3.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Topic author
saolin
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 27 Σεπ 2011, 11:43
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: κουκουναριά και γιουνιπερος ξερένονται

Δημοσίευση από saolin »

οπότε σβηνω αυτό το post και κάνω δύο
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: κουκουναριά και γιουνιπερος ξερένονται

Δημοσίευση από Harris »

saolin έγραψε:Καλησπέρα,

μετά απο πολλές επισκέψεις στο φόρουμ για πληροφορίες αποφάσισα να κάνω ένα ποστ,

δυστυχώς είναι για δεντρά που ξεραίνονται. Σαν νέος στην τέχνη αυτή μάλλον έκανα κάποιο

λάθος και αναρωτιέμαι αν υπάρχει επιστροφή.

Το ένα είναι μια κουκουναριά (pinus pinea) που βρήκα σε ένα δασικό φυτώριο, είναι περίπου 1 έτους και

την πήρα σε ένα απο τα κλασσικά μαύρα σακουλάκια, όταν όμως πήγα να την μεταφυτεύσω όλο της το χώμα

έσπασε και μου έμεινε το δέντρο σχεδόν γυμνό στο χέρι, ( υποσημείωση ήμουν αρκετά προσεκτικός) της έκοψα κάποιες ρίζες και την

έβαλα σε ποτ. Τώρα, μετά και απο έναν γερό νοτιά φαίνεται ότι πάει να ξεραθεί, ρίχνει τις βελόνες της και τα "μπουμπουκια" της

δείχνουν προς τα κάτω. Μπορώ να την κλαδέψω για να την φέρω σε ισορροπία και υγεία; και αν ναι πως για να μην χάσω το σχήμα

των κλαδιών της;

Επίσης ο Γουνιπέρος μου μετά απο κλάδεμα ( είναι σε κανονική αλλά σχετικά ρηχή γλάστρα) άρχισε να ξρένεται. Αυτό που έκανα

ήταν να σηκώσω τον κορμό του όρθιο ενώ αυτός πήγαινε οριζόντια.


Ελπίζω να μην είναι πολυ κουραστικό το μνμ μου, προσπάθησα να βάλω πολλές πληροφορίες μέσα.

Ευχαριστώ

Καλώς ηρθες στην παρεα μας. Δεν ειναι κουραστικα αυτα που γραφεις, γι'αυτο ειμαστε εδω. Καλο ειναι για καθε δεντρο σου να ανοιγεις ξεχωριστω θεμα για να μπορουμε να εχουμε μια ολοκληρωμενη αποψη.
Το πευκο σου οταν το εβγαλες απο την γλαστρα διαλυθηκε το χωμα γιατι δεν ηταν καιρο στην γλαστρα και δεν ειχαν δεσει οι ριζες. Αρα ηταν πολυ νωρις για μεταφυτευση!
Ανοιξε εαν θες θεματα για το καθε δεντρο σου.

και γραψε μερικα λογια για σενα εδω: http://bonsaiforum.gr/viewforum.php?f=42
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
saolin
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 27 Σεπ 2011, 11:43
Has thanked: 0
Been thanked: 0

γιουνιπερος ξεραίνεται

Δημοσίευση από saolin »

Καλησπέρα,

μετά απο πολλές επισκέψεις στο φόρουμ για πληροφορίες αποφάσισα να κάνω ένα ποστ,

δυστυχώς είναι για δεντρά που ξεραίνονται. Σαν νέος στην τέχνη αυτή μάλλον έκανα κάποιο

λάθος και αναρωτιέμαι αν υπάρχει επιστροφή.

Ο Γουνιπέρος μου μετά απο κλάδεμα ( είναι σε κανονική αλλά σχετικά ρηχή γλάστρα) άρχισε να ξρένεται. Αυτό που έκανα

ήταν να σηκώσω τον κορμό του όρθιο ενώ αυτός πήγαινε οριζόντια.


Ελπίζω να μην είναι πολυ κουραστικό το μνμ μου, προσπάθησα να βάλω πολλές πληροφορίες μέσα.

Ευχαριστώ
Απάντηση