Καρμονα μπονσαι με προβλημα

Προβλήματα, παράσιτα...

Topic author
sathanaki
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 27 Σεπ 2013, 10:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μύκητες των καλλωπιστικών φυτών

Δημοσίευση από sathanaki »

παρακατω βαζω τρεις φωτογραφιες

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 04 Δεκ 2013, 10:03 --

επίσης έχει κάνει πολλά μπουμπουκάκια.. τα οποία όμως τα περισσότερα ξεραίνονται κ πέφτουν πριν καν ανθίσουν :( Ωστόσο γενικά φαίνεται υγιής, εκτός από τα παραπάνω που με ανησυχούν!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

mariaoz
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012, 21:21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Μύκητες των καλλωπιστικών φυτών

Δημοσίευση από mariaoz »

sathanaki έγραψε:να σας ρωτήσω κάτι καλησπέρα. Το μπονσάι μου είναι καρμόνα και παρατήρησα ένα άσπρο χνούδι όχι στα φύλλα, αλλά τις άκρες, στο τέλος κάποιων κλαδιών. Εντωμεταξύ έχω και μια μικρή τριανταφυλλιά η οποία είναι προσβεβλημένη από ωιδίο και τη ράντισα χτες με λίγο γάλα και νερό, θα δω πως θα πάει. Φοβάμαι μήπως η τριανταφυλλιά κόλλησε το μπονσάι, ωστόσο δεν έχω δει στο μπονσάι χνούδι πάνω στα φύλλα. Καμία γνώμη?
Συνηθισμένο να κολλάνε μεταξύ τους τα δέντρα και εγώ την έχω πατήσει έτσι. Γιατί δεν βγάζει μια φωτογραφία απο το δέντρο σου;

Topic author
sathanaki
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 27 Σεπ 2013, 10:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καρμονα μπονσαι με προβλημα

Δημοσίευση από sathanaki »

να σας ρωτήσω κάτι καλησπέρα. Το μπονσάι μου είναι καρμόνα και παρατήρησα ένα άσπρο χνούδι όχι στα φύλλα, αλλά τις άκρες, στο τέλος κάποιων κλαδιών. Εντωμεταξύ έχω και μια μικρή τριανταφυλλιά η οποία είναι προσβεβλημένη από ωιδίο και τη ράντισα χτες με λίγο γάλα και νερό, θα δω πως θα πάει. Φοβάμαι μήπως η τριανταφυλλιά κόλλησε το μπονσάι, ωστόσο δεν έχω δει στο μπονσάι χνούδι πάνω στα φύλλα. Καμία γνώμη?
Απάντηση