Φαγωμένα φύλλα άτσερ!

Προβλήματα, παράσιτα...
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: Φαγωμένα φύλλα άτσερ!

Δημοσίευση από florian »

Καραγιωργος Α έγραψε:Καλησπέρα μην βάλεις τίποτα θα φάνε θα χορτάσουν και θα φύγουν !!!
ΑΣΕ την Φύση να κάνει τον κύκλο της ...και μην πρεζαρεις το φυτό σου! [ Εικόνα ]

Επικυνδινη η συμβουλή σου... Στα μπονσαϊ μας εχουμε συνηθος περιορισμενο αριθμο φυλλων. Ειδικα οταν μιλαμε για Shohin μια ακριδα μπορει ανετα να σκοτωσει ενα δεντρο!!
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Φαγωμένα φύλλα άτσερ!

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Kapastrike έγραψε:Όχι δεν υπάρχει κατι γυαλιστερό πάνω στα φύλλα ούτε στο χώμα. Είδα μόνο 1-2 μικροσκοπικά ζωύφια δεν έχω ιδέα τι είναι. [ Εικόνα ] Προσπάθησα να τα βγάλω φωτό αλλά είναι αδύνατον!

Έκοψα μόνο μερικά μεγάλα και αρκετά φαγωμένα φύλλα.

Καλησπέρα μην βάλεις τίποτα θα φάνε θα χορτάσουν και θα φύγουν !!!

ΑΣΕ την Φύση να κάνει τον κύκλο της ...και μην πρεζαρεις το φυτό σου! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
Kapastrike
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 19 Μάιος 2014, 01:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Φαγωμένα φύλλα άτσερ!

Δημοσίευση από Kapastrike »

Οκ τα έκανα όλα λούτσα...![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img]
Έλπιζω να δροσίστηκαν αρκετά! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: Φαγωμένα φύλλα άτσερ!

Δημοσίευση από karesansui »

Μπορείς ανετότατα απο σήμερα!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
Kapastrike
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 19 Μάιος 2014, 01:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Φαγωμένα φύλλα άτσερ!

Δημοσίευση από Kapastrike »

Manolis Cyprus έγραψε:
Τελικά τι ζωύφιον ήταν;
Φίλε δεν κατάφερα να μάθω τι ήταν. Κατα πάσα πιθανότητα ήταν προνύμφες (κάμπιες) υμενόπτερων, όπως είπε και ο karesansui.
Οι μεγάλες δαγκωματιές πρέπει να ήταν από καμιά ακρίδα στην έκθεση...
Πάντως ότι και να ήταν δεν υπάρχει πια.. κάνω κάθε βράδυ έλεγχο με φακό φύλλο-φύλλο και χτες δεν βρήκα κανένα! Και γενικά σε όλο το μπαλκόνι επικρατεί ησυχία μετά τον ψεκασμό..!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 01 Ιουν 2014, 19:06 --

Έχουν περάσει τρείς μέρες από τον ψεκασμό με τα φάρμακα... πότε μπορώ να αρχίσω πάλι τους ψεκασμούς με νερό? Πρέπει να περιμένω κιάλλο?
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Φαγωμένα φύλλα άτσερ!

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Οι ακρίδες μπαίνουν ανάμεσα στα φύλλα και παίρνουν το ίδιο χρώμα και δεν μπορείς να της ξεχωρίσεις.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 31 Μάιος 2014, 09:10 --

Οι ακρίδες μπαίνουν ανάμεσα στα φύλλα και παίρνουν το ίδιο χρώμα και δεν μπορείς να της ξεχωρίσεις.
Άβαταρ μέλους

Skywalker
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 08:52
Τοποθεσία: Sydney, Australia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Φαγωμένα φύλλα άτσερ!

Δημοσίευση από Skywalker »

Λοιπόν θα πω και εγώ την ιστορία μου. Δεν έχει σχέση με τα ζουζούνια του φίλου μας εδώ αλλά πιστεύω αξίζει να το μοιραστώ. Λοιπόν, αυτό συνέβη πριν περίπου 1 μήνα. Κατά τη διάρκεια μιας μετακόμισης, έπρεπε να πάρω την ελιά τη οποία έχω κάνει παρουσιάση προ-μπονσάι εδώ μέσα και να την πάω σε άλλο σπίτι. Αυτό πριν την πετσοκόψω, όταν ήταν φουντωτή από το φυτώριο.

Λοιπόν παίρνω το δεντράκι παραμάσχαλα ένα βράδυ και ξεκινάω ποδαράδα από το ένα σπίτι στο Πειραιά στο άλλο. Σε 5 λεπτά μπαίνω στο ανσασερ της πολυκατοικίας, κλεινει η πόρτα και πατάω το κουμπί. Ξεκινάει η άνοδος. Ξαφνικά κάτι διακρίνω να κουνιέται μέσα στην πρασινάδα της ελιάς. Μόλις εστιάζει το μάτι μου καλύτερα διακρίνω μια πράσινη ακριδάρα 1,5 φορά το δάχτυλο του δείκτη σχεδόν και παθαίνω τρώω μια φρίκη. Δεν έκανα καμία κίνηση να την τρομάξω, αμέσως μπαλκόνι και ταρακόυνημα γλάστρας.

Πάντως μου φάνηκε εξαιρετικά περίεργο αφενός σε μέγεθος και ότι απ'όλα τα φυτά κ δεντρα της γειτονιάς πήγε και άραξε στην ελιά μου που ήταν ένα μικρό δεντράκι. Μερικά φυλλαράκια ήταν σαν φαγωμένα από τότε και μερικά μετά το κλάδεμα έχουν παραμείνει έτσι. Υποθέτω ότι ευθύνεται η φίλη μου η ακρίδα...

Άτιμα ζωύφια...

Manolis Cyprus
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 27 Μαρ 2014, 10:07
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Φαγωμένα φύλλα άτσερ!

Δημοσίευση από Manolis Cyprus »

Kapastrike έγραψε:Καλησπέρες![ Εικόνα ]

Λοιπόν πήγα σήμερα το πρωί στην ευριπίδου, όπως μου είπε ο karesansui και προμηθεύτηκα τον θερινό πολτό και το Confidor. Μόλις έκανα τον πρώτο ψεκασμό και σε 15 μέρες, όπως μου είπαν στο μαγαζί, θα κάνω και τον δεύτερο! Ελπίζω να πάνε όλα καλά..!!
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας!! [ Εικόνα ]


ΥΓ 1: Ψέκασα όλα φυτά του μπαλκονιού!

ΥΓ 2: Πήρα και Neotopsin.
Τελικά τι ζωύφιον ήταν;
Άβαταρ μέλους

Topic author
Kapastrike
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 19 Μάιος 2014, 01:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Φαγωμένα φύλλα άτσερ!

Δημοσίευση από Kapastrike »

Καλησπέρες![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/music/rockout.gif[/img]

Λοιπόν πήγα σήμερα το πρωί στην ευριπίδου, όπως μου είπε ο karesansui και προμηθεύτηκα τον θερινό πολτό και το Confidor. Μόλις έκανα τον πρώτο ψεκασμό και σε 15 μέρες, όπως μου είπαν στο μαγαζί, θα κάνω και τον δεύτερο! Ελπίζω να πάνε όλα καλά..!!
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας!! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... ouphug.gif[/img]


ΥΓ 1: Ψέκασα όλα φυτά του μπαλκονιού!

ΥΓ 2: Πήρα και Neotopsin.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Φαγωμένα φύλλα άτσερ!

Δημοσίευση από Harris »

Kapastrike έγραψε:Οκ θα το ψάξω αύριο πρωί τότε! Ευχαριστώ για τη βοήθεια!! [ Εικόνα ]


θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις αύριο! [ Εικόνα ]

Μπράβο. Περιμένουμε!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Kapastrike
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 19 Μάιος 2014, 01:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Φαγωμένα φύλλα άτσερ!

Δημοσίευση από Kapastrike »

Οκ θα το ψάξω αύριο πρωί τότε! Ευχαριστώ για τη βοήθεια!! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img]


θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις αύριο! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: Φαγωμένα φύλλα άτσερ!

Δημοσίευση από karesansui »

Ψέκασε με εντομοκτόνο...θα στα φάνε όλα τα φύλλα... (τι είδος και ποιό, θα σου προτείνει ο ειδικός που θα απευθυνθείς και θα βοηθήσει περισσότερο αν του δείξεις και ένα φαγωμένο φύλλο)
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
Kapastrike
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 19 Μάιος 2014, 01:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Φαγωμένα φύλλα άτσερ!

Δημοσίευση από Kapastrike »

Πάνω στα φύλλα, νομίζω ήταν λίγο πρασινοπά-διαφανή αλλά πάρα πολύ μικρά! Τώρα πήγα να δώ πάλι με ένα φακό και βρήκα κιάλλα πάνω στα φύλλα πάλι!!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 29 Μάιος 2014, 22:16 --

Κατάφερα να βγάλω 2 φωτο ελπίζω να βοηθήσουν αν και δεν φαίνεται πολύ καθαρά...[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/uplo ... cf99d2.jpg[/img]
[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/uplo ... 2a97e0.jpg[/img]

Τα οποία περπατάνε σχετικά γρήγορα.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Φαγωμένα φύλλα άτσερ!

Δημοσίευση από Harris »

Kapastrike έγραψε:Όχι δεν υπάρχει κατι γυαλιστερό πάνω στα φύλλα ούτε στο χώμα. Είδα μόνο 1-2 μικροσκοπικά ζωύφια δεν έχω ιδέα τι είναι. [ Εικόνα ] Προσπάθησα να τα βγάλω φωτό αλλά είναι αδύνατον!

Έκοψα μόνο μερικά μεγάλα και αρκετά φαγωμένα φύλλα.
Τα ζωύφια πως είναι; και σε πιο σημείο τα είδες;

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- Πέμ Μάιος 29, 2014 9:36 pm --

Πάντως στην φωτογραφια με το χέρι σου μοιαζει να ειναι δαγκωμένο το φύλλο και μοιάζει με ακρίδα... Κάπως έτσι γίνονται τα φύλλα οταν τα μασουλάνε οι ακρίδες :P
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Kapastrike
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 19 Μάιος 2014, 01:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Φαγωμένα φύλλα άτσερ!

Δημοσίευση από Kapastrike »

Όχι δεν υπάρχει κατι γυαλιστερό πάνω στα φύλλα ούτε στο χώμα. Είδα μόνο 1-2 μικροσκοπικά ζωύφια δεν έχω ιδέα τι είναι. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img] Προσπάθησα να τα βγάλω φωτό αλλά είναι αδύνατον!

Έκοψα μόνο μερικά μεγάλα και αρκετά φαγωμένα φύλλα.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Φαγωμένα φύλλα άτσερ!

Δημοσίευση από Harris »

Kapastrike έγραψε:Ωραία θα απομακρύνω τα φαγωμένα φύλλα για αρχή και αύριο θα ψάξω για το φάρμακο.
Φαντάζομαι θα το βρώ σε κάποιο φυτώριο? Να ψάξω για κάποιο συγκεκριμένο εντομοκτόνο?

Τα φύλλα θα τα κόψω με ένα ψαλιδάκι?
Βρήκες τετοια γυαλιστερη ουσία; Δεν χρειάζεσαι εντομοκτόνο. Απαντησε μου και θα σου πω.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Kapastrike
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 19 Μάιος 2014, 01:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Φαγωμένα φύλλα άτσερ!

Δημοσίευση από Kapastrike »

Ωραία θα απομακρύνω τα φαγωμένα φύλλα για αρχή και αύριο θα ψάξω για το φάρμακο.
Φαντάζομαι θα το βρώ σε κάποιο φυτώριο? Να ψάξω για κάποιο συγκεκριμένο εντομοκτόνο?

Τα φύλλα θα τα κόψω με ένα ψαλιδάκι?
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Φαγωμένα φύλλα άτσερ!

Δημοσίευση από Harris »

Θα συμφωνήσω και με τους 2 σας. Για να δεις εαν ειναι σαλιγκαρια θα δεις διαφανο γυαλιστερο επανω στο χωμα ή στην γλαστρα. Εαν ειναι καμπιες μπορεις να το δεις κατι παρόμοιο αλλα οχι τοσο ευκολα οπως με τα σαλιγκαρια.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- Πέμ Μάιος 29, 2014 8:54 pm --
Harris έγραψε:Θα συμφωνήσω και με τους 2 σας. Για να δεις εαν ειναι σαλιγκαρια θα δεις διαφανο γυαλιστερο επανω στο χωμα ή στην γλαστρα. Εαν ειναι καμπιες μπορεις να το δεις κατι παρόμοιο αλλα οχι τοσο ευκολα οπως με τα σαλιγκαρια.
Εαν δεν εχει τιποτα γυαλιστερό τοτε μπορει να ειναι ακρίδες!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: Φαγωμένα φύλλα άτσερ!

Δημοσίευση από karesansui »

Kapastrike έγραψε:Καλησπέρα στην παρέα! [ Εικόνα ]

Εδώ και αρκετές μέρες βλέπω τα φύλλα του άτσερ να είναι μερικώς φαγωμένα και με τρυπούλες.
Μπορεί να μου πει κάποιος τι είναι και τι μπορώ να κάνω? [ Εικόνα ]

[ Εικόνα ] [ Εικόνα ] [ Εικόνα ]

Πιθανά υπάρχει προσβολή απο φυλλοφάγες προνύμφες (κάμπιες) υμενόπτερων!
Θα συνιστούσα ψεκασμό του φυλλώματος και στις δύο πλευρές, άνω και κάτω με εντομοκτόνο επαφής και απομάκρυσνη των φαγωμένων φύλλων μέσα στα οποία πιθανά να φωλιάζουν οι προνύμφες.

ΥΓ: Μην σε τρομάζει το γεγονός της αποφύλλωσης! Εξάλλου είναι η εποχή (Ιούνιος) που την επιχειρούμε με απώτερο σκοπό την σμίκρυνση των φύλλων στους σφένδαμνους.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Φαγωμένα φύλλα άτσερ!

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

τετοια εποχη μάλλον σαλιγκάρια, υπάρχει φάρμακο
Απάντηση