white pine

Προβλήματα, παράσιτα...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Hombre
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: white pine

Δημοσίευση από Hombre »

tsoutsos1 έγραψε:στην ελλαδα στο θεμα bonsai ημαστε πραγματι αρκετα πισω!! και ειναι κριμα με τετοιο κλιμα που εχουμε. παρολαυτα βλεπω πολλες απαντησεις και με χαροποιει ιδιαιτερα. ειμαι σχετικα καινουργιος στο αθλημα, περιπου 2 χρονια ασχολουμαι...οποτε οι αποριες ειναι πολλες. το τσιμπιμα στα κερια τι ακριβως ειναι? οσον αφορα τις βελονες που πεφτουν, το σκεφτηκα οτι ειναι παλιες αλλα δεν θελω να μεγαλωσει το σχημα του πανω μερους του δεντρου. οποτε το λογικο ειναι να κραταω τους παλιους βλαστους και να κουρεβω τους φρεσκους....
ευχαριστω!
Θα συμφωνησω μαζι σου φιλε μου σχετικα με το επιπεδο της τεχνης στην Ελλαδα , εδω προσπαθουμε να κανουμε μια προσπαθεια ωστε να διαδωσουμε την αγαπη για αυτα τα μικρα αριστουργηματα σε οσο το δυνατον περισσοτερο κοσμο , μεσα απο αυτο συγουρα θα ανεβει και το επιπεδο.
Στο θεμα μας τωρα , το τσιμπιμα των κεριων γινεται την ανοιξη και αρχες με μεσα καλοκαιριου αναλογα την περιπτωση με σκοπο να διαμορφωσουμε ομορφη και πλουσια διακλαδωση στο δεντρο.
Στην δικη σου περιπτωση εσυ θα κρινεις σε ποια σημεια το δεντρακι σου χρειαζεται νεα κλαδια , ετσι λοιπον στις περιοχες που πιστευεις οτι δεν χρειαζεσαι νεα κλαδια θα αφησεις τα κερια να αναπτυχθουν μεχρι σχεδον το τελος του καλοκαιριου και τοτε θα τα αφαιρεσεις , αντιθετα στις περιοχες οπυ χρειαζεσαι διακλαδωση με νεα κλαδια θα περιμενενεις μεχρι οι βελονες στα νεα κερια να σκληρηνουν λιγακι και τοτε θα αφαιρεσεις ολα τα μεγαλα κερια και θα αφησεις τα μικροτερα .
Το ιδανικο ειναι σε καθε κλαδι να μεινουν 2 νεα νερια σε σχημα V , δηλαδη αφαιρουμε το κεντρικο και αφηνουμε τα δυο πλαινα .
Αν το δεντρακι χρειαζεται αρκετη δουλεια στην διακλαδωση κανουν αυτες τις εργασιες σχετικα νωρις ωστε να υπαρχει χρονος για περισσοτερη αναπτυξη , κανουμε το αντιθετο ακριβως , δηλαδη κανουμε αργα αυτες τις εργασιες οταν θελουμε λιγοτερες επεμβασεις στο δεντρο μας .
Συγουρα μεσα σε τοσες λιγες γραμμες ειναι λιγακι δυσκολο να περιγραψει καποιος ακριβως το τι πρεπει , η δεν πρεπει να κανεις .
Ελπιζω παντως εστω και ετσι να βοηθησα.

Και παλι εδω ειμαστε[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... e_wink.gif[/img]
Εικόνα

Topic author
tsoutsos1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 30 Οκτ 2010, 18:04
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: white pine

Δημοσίευση από tsoutsos1 »

στην ελλαδα στο θεμα bonsai ημαστε πραγματι αρκετα πισω!! και ειναι κριμα με τετοιο κλιμα που εχουμε. παρολαυτα βλεπω πολλες απαντησεις και με χαροποιει ιδιαιτερα. ειμαι σχετικα καινουργιος στο αθλημα, περιπου 2 χρονια ασχολουμαι...οποτε οι αποριες ειναι πολλες. το τσιμπιμα στα κερια τι ακριβως ειναι? οσον αφορα τις βελονες που πεφτουν, το σκεφτηκα οτι ειναι παλιες αλλα δεν θελω να μεγαλωσει το σχημα του πανω μερους του δεντρου. οποτε το λογικο ειναι να κραταω τους παλιους βλαστους και να κουρεβω τους φρεσκους....
ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους

Hombre
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: white pine

Δημοσίευση από Hombre »

Καλως ορισες και να χαιρεσαι το πραγματικα πολυ ομορφο δεντρακι σου.[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... mewave.gif[/img]
Χωρις να εχω πληρη εικονα απο το πευκο σου θα ελεγα οτι το κιτρινισμα και η πτωση στις βελονες ειναι κατι εντελως φυσιολογικο εαν προκειται για προπερσινη η και καμια φορα και περσινη βλαστηση οταν γινεται σε λογικα πλαισια και το δεντρακι κατα τ'αλλα ειναι σε καλη κατασταση οπως το δικο σου .

Οπου να'ναι θα πρεπει να αρχησεις το τσιμπιμα στα νεα κερια , και το πευκακι σου ειναι γεματο απο αυτα .
Αν θα χρειαστεις καποια βοηθεια ρωτα αφοβα.[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... egreen.gif[/img]
Εικόνα

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: white pine

Δημοσίευση από My Nellie »

Παρατήρησέ το μήπως, εκτός από το κιτρίνισμα στην άκρη, εμφανίζει το ίδιο και στην μέση σχεδόν της βελόνας. Δηλαδή μια ζώνη κίτρινη που γίνεται σιγά-σιγά καφετιά.
Το ίδιο έχει και ένα sylvestris που έχω εγώ και ένας φίλος με εμειρία μου συνέστησε ψέκασμα με χαλκούχο μυκητοκτόνο. Ακολούθησα την συμβουλή του κι έχω ψεκάσει ήδη δύο φορές και το δενδράκι μου πάει σαφώς πολύ καλύτερα.
Το aliette τι είδους φάρμακο είναι? Είναι χαλκούχο?
Ο ίδιος άνθρωπος έγραφε ότι πλέον ψεκάζει όλα τα sylvestris του προληπτικά και έχει ησυχάσει από το πρόβλημα.
Δεν ξέρω εάν έχει εφαρμογή και στην λευκή πεύκη...
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 136 times
Επικοινωνία:

Re: white pine

Δημοσίευση από Harris »

Λιπαίνεις καθε ποτε; Μηπως ποτιζεις περισσοτερο απο οσο πρεπει; Βλέπει άμεσα Ηλιο μερικες ωρες την ημερα?

Καλως ηρθες εαν θες γραψε μερικα λογια για σενα εδω: http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//viewforum.php?f=42


[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... mewave.gif[/img]

Διάβασε και το άρθρο εδω: http://www.bonsaiclub.gr/articles/artic ... white.html
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

manos_papadakis40
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 13 Μαρ 2010, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: white pine

Δημοσίευση από manos_papadakis40 »

Τα πευκα αυτη την εποχη ριχνουν καποια φυλλα αλλα και βγαζουν νεους βλαστους.Στη δικη σου περιπτωση για μενα προσωπικα ειναι φυσιολογικο να εχουν οι βελονες αυτη την μορφη ,γιατι αν το χεις καιρο και με τα προσφατα κρυα και δεν ηταν προστατευμενο το χρωμα τους θα αλλαξει σιγουρα κι με το καιρο θα ριχνει και ορισμενες βελονες.Το νερο προσεχε λιγο ,και οσο για το υποστρωμα το ακαδαμα που βλεπω ειναι το πιο σωστο,οποτε μην το φοβασαι.
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: white pine

Δημοσίευση από Paulos »

γεια σου φιλε. νομιζω οτι το δεντρο σου δεν εχει καλο υποστρωμα και κραταει πολυ νερο!


Πολυ ομορφο το δεντρο σου οπως και το αλλο που εχεισ πισω.
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον

Topic author
tsoutsos1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 30 Οκτ 2010, 18:04
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

white pine

Δημοσίευση από tsoutsos1 »

καλησπερα σε ολους! ειναι η πρωτη φορα που γραφω και θα ηθελα μια γνωμη. στο white pine που βλεπετε στις φωτο οι βελονες εχουν αρχισει και κιτρινιζουν στην ακρη. οχι ολες, μερικες (στη συνεχεια πεφτουν τελειως). το δεντρο στραγκιζει πολυ καλα και δεν μενει ποτε χωρις νερο. εχω δοκιμασει 2 δοσεις αλιετ μεχρι τωρα, ανα 10 μερες, και ποτισμα και ραντισμα, συνεχιζει ομως. οι καινουργιοι βλαστοι φαινονται σε πολυ καλη κατασταση. καμια γνωμη?
DSC01184.JPG
DSC01183.JPG
DSC01181.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση