Ελιά, πέφτουν τα φύλλα

Προβλήματα, παράσιτα...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Ελιά, πέφτουν τα φύλλα

Δημοσίευση από filitsa »

Να την βγάλεις έξω ποτισμένη σε μια γωνιτσσ μακριά από βόρειο άνεμο. Μην την ποτίζεις συχνά μόνο όταν ξεραθεί το χώμα της. Μην την μετακινεις συνέχεια μέσα έξω. Αφησε την στην ησυχία της.
These users thanked the author filitsa for the post:
ConstantinaChrl. (02 Ιαν 2020, 01:21)
Rating: 7.14%

Topic author
ConstantinaChrl.
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 29 Δεκ 2019, 22:55
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

Re: Ελιά, πέφτουν τα φύλλα

Δημοσίευση από ConstantinaChrl. »

Hfestion έγραψε:
30 Δεκ 2019, 15:40
ConstantinaChrl. έγραψε:
30 Δεκ 2019, 10:39
ευχαριστώ πάρα πολύ.
Αμέσως έβγαλα έξω την ελιά.
Για προστασία από τους παγωμένους ανέμους κι τις χαμηλές θερμοκρασίες, να την βάζω μέσα στο σπίτι στις πιο κρύες ώρες τις ημέρας ;
ή αντέχει και έξω ;
Υπάρχει περίπτωση να είχες την ελιά κοντά σε καλοριφέρ, κληματισμο ή κάποιο σύστημα θέρμανσης? ή να έχει μείνει αποτιστη?

Γενικά οι ελιές δεν έχουν πρόβλημα σε κρύο, ζέστη, χιόνι, βροχή κτλ ,,,
Ομως τώρα έχεις πέσεις και στην περίπτωσή,,,

Αν την έχεις σε εξωτερικό χώρο είναι ότι καλύτερο. Ομως τώρα επειδή έχουμε παγετό και φαίνεται οτι κατι την ενοχλεί, αν την έχεις έξω βαλτή κάπου προστατευμενη απο χιόνι, βροχή, αέρα. Από την άλλη, ίσως στην περίπτωση σου να ήταν καλύτερο να την βάλεις μεσα στο σπίτι στο πιο κρύο σου δωμάτιο - φωταγωγο (χωρίς καλοριφέρ κτλ) και το ιδανικό δίπλα σε παράθυρο. (μέχρι να φύγει ο χιονιάς)

Όλα αυτά είναι ''ένα δικο μου ίσως''. Δεν έχω δει την ελιά από κοντά, δεν ξέρω τις συνθήκες που βρησκετε, δεν ξέρω στο μαγαζί που βρισκόταν τι μπορεί να τις έχει συμβεί κ.α. Πολλά.  
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Ήταν τοποθετημένη στο παραθυράκι της κουζίνας.
Θερμαντικά σώματα δεν είχε δίπλα της όμως η κουζίνα ήταν κοντά.
Τώρα να την αφήσω στην βεράντα μας, η οποία προστατεύεται και από βροχές και από αέρα;
ή καλύτερα σε κρύο δωμάτιο ;

Καταλαβαίνω ότι όλα είναι πιθανά αλλά η παραμικρή βοήθεια σας μου είναι σημαντική, καθώς εγώ είμαι τελείως άπειρη.
Είμαι προετοιμασμένη και στην περίπτωση του να μην καταφέρω να την κρατήσω αλλά θέλω να κάνω ο,τι καλύτερο μπορώ 😊
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά, πέφτουν τα φύλλα

Δημοσίευση από Hfestion »

ConstantinaChrl. έγραψε:
30 Δεκ 2019, 10:39
ευχαριστώ πάρα πολύ.
Αμέσως έβγαλα έξω την ελιά.
Για προστασία από τους παγωμένους ανέμους κι τις χαμηλές θερμοκρασίες, να την βάζω μέσα στο σπίτι στις πιο κρύες ώρες τις ημέρας ;
ή αντέχει και έξω ;
 
Υπάρχει περίπτωση να είχες την ελιά κοντά σε καλοριφέρ, κληματισμο ή κάποιο σύστημα θέρμανσης? ή να έχει μείνει αποτιστη?

Γενικά οι ελιές δεν έχουν πρόβλημα σε κρύο, ζέστη, χιόνι, βροχή κτλ ,,,
Ομως τώρα έχεις πέσεις και στην περίπτωσή,,,

Αν την έχεις σε εξωτερικό χώρο είναι ότι καλύτερο. Ομως τώρα επειδή έχουμε παγετό και φαίνεται οτι κατι την ενοχλεί, αν την έχεις έξω βαλτή κάπου προστατευμενη απο χιόνι, βροχή, αέρα. Από την άλλη, ίσως στην περίπτωση σου να ήταν καλύτερο να την βάλεις μεσα στο σπίτι στο πιο κρύο σου δωμάτιο - φωταγωγο (χωρίς καλοριφέρ κτλ) και το ιδανικό δίπλα σε παράθυρο. (μέχρι να φύγει ο χιονιάς)

Όλα αυτά είναι ''ένα δικο μου ίσως''. Δεν έχω δει την ελιά από κοντά, δεν ξέρω τις συνθήκες που βρησκετε, δεν ξέρω στο μαγαζί που βρισκόταν τι μπορεί να τις έχει συμβεί κ.α. Πολλά.
These users thanked the author Hfestion for the post:
ConstantinaChrl. (30 Δεκ 2019, 16:45)
Rating: 7.14%

Topic author
ConstantinaChrl.
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 29 Δεκ 2019, 22:55
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

Re: Ελιά, πέφτουν τα φύλλα

Δημοσίευση από ConstantinaChrl. »

ευχαριστώ πάρα πολύ.
Αμέσως έβγαλα έξω την ελιά.
Για προστασία από τους παγωμένους ανέμους κι τις χαμηλές θερμοκρασίες, να την βάζω μέσα στο σπίτι στις πιο κρύες ώρες τις ημέρας ;
ή αντέχει και έξω ;
 

dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: Ελιά, πέφτουν τα φύλλα

Δημοσίευση από dimitrisf »

βγάλτε την εξω,η ελια θελει φως και πολυ ηλιο,εχει παθει σοκ απο την μεταφορα και απο την ελλειψη φωτος.Ισως στην αρχη να πρεπει να την προστατευσεις απο τους παγωμένους ανεμους που εχουμε αυτές τις ημερες,επισης μην ψεκαζεις τα φυλλα γιατι απορροφα και απο εκει νερο
These users thanked the author dimitrisf for the post (total 2):
ConstantinaChrl. (30 Δεκ 2019, 11:11) • Hfestion (30 Δεκ 2019, 15:43)
Rating: 14.29%

Topic author
ConstantinaChrl.
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 29 Δεκ 2019, 22:55
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

Ελιά, πέφτουν τα φύλλα

Δημοσίευση από ConstantinaChrl. »

Καλησπέρα σας.
Μου έκαναν δώρο μια ελιά bonsai, αρκετά μικρή.
Το θέμα είναι ότι εγώ δεν έχω ξανά ασχοληθεί με φυτά, δέντρα και προφανώς ούτε με bonsai.
Έψαξα στο ίντερνετ τι να κάνω και θέλω να το προσπαθήσω.

Την ελιά μου την έχω σε εσωτερικό χώρο που αεριζεται λίγο, εχει λίγο φωτισμό (διαμέρισμα χαμηλού ορόφου, οπότε δε μπορώ να έχω πολύ ήλιο) και την ποτιζω οπότε ξερενεται το χώμα και ψεκαζω καθημερινά τα φύλλα.

Το θέμα είναι ότι σήμερα πήγα να την ακουμπήσω και όταν την ακούμπησα έπεσαν παρα πολλά φύλλα, λίγα ηταν λίγο ξέραμενα ενώ πολλά ήταν υγιή.. Και απλά τα ακούμπησα και έπεσαν και η ελιτσα έμεινε με τα μισά φύλλα...
Τι μπορεί να φταίει άραγε;
Ίσως που είναι μέσα;
Φοβάμαι να την βγάλω έξω που έχει κρύο, θα αντέξει;
IMG_20191229_230606.jpg
IMG_20191229_230532.jpg
IMG_20191229_230615.jpg
IMG_20191229_230517.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση