acer palmatum butterfly

Προβλήματα, παράσιτα...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: acer palmatum butterfly

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Nikoskolo έγραψε:
23 Σεπ 2020, 20:37
Ευτυχώς μετά από 3 εβδομάδες φαίνεται να έχει συνέλθει αρκετά . Έχει αρκετά ζευγοι φύλλων και πάει πολύ καλητερα .άρχισα να υποπτευομαι πωσ το πρόβλημα είναι ότι το υπόστρωμα κρατάει πολύ υγρασία ..

 
μάλλον οφείλεται στο γεγονός ότι ο καιρός δρόσισε κάπως. Ακόμη και αν είχαν καεί όλα τα φύλλα από τη ζέστη, αυτή την εποχή τα acer βγάζουν καινούρια φύλλα. Επίσης οι επιπτώσεις της ζέστης διαφέρουν ανα είδος acer αλλά ακόμη και μεταξύ φυτών του ίδιου είδους. Το παρατήρησα στα δικά μου, τα οποία τα έχω πολλά χρόνια (δεν είναι μπονσάι αλλά καλλωπιστικά για την βεράντα μου). Το είδος θέλει την υγρασία, αρκεί να έχει καλή αποστράγγιση. Τσέκαρε το υπόστρωμα τον χειμώνα αλλά μην το αντικαταστήσεις με κάτι που δεν θα επιτρέπει στο φυτό να έχει την απαιτούμενη υγρασία. 

επί τη ευκαιρία, μία φωτό της βεράντας αρχές καλοκαιριού
acer balcony.JPG
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Giorgos G. for the post (total 2):
Nikoskolo (24 Σεπ 2020, 00:34) • BasilisSous (02 Οκτ 2022, 12:59)
Rating: 14.29%

Topic author
Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

Re: acer palmatum butterfly

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Ευτυχώς μετά από 3 εβδομάδες φαίνεται να έχει συνέλθει αρκετά . Έχει αρκετά ζευγοι φύλλων και πάει πολύ καλητερα .άρχισα να υποπτευομαι πωσ το πρόβλημα είναι ότι το υπόστρωμα κρατάει πολύ υγρασία ..

Topic author
Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

Re: acer palmatum butterfly

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Στην Αθήνα τουλάχιστον σύμφωνα με τον καιρό αν βγει αυτή η βδομάδα μετά χαλαρωνει το πράγμα ...μια δυσκολη εβδομάδα λοιπόν .....
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: acer palmatum butterfly

Δημοσίευση από Giorgos G. »

αν κρίνω από ένα φύλλο που φαίνεται, το πρόβλημα οφείλεται στη ζέστη. Oπως σωστά γράφει και ο Sim62, τα acer δεν μπορείς να τα χαρείς το καλοκαίρι γιατί ξεραίνονται τα φύλλα τους. Αυτό οφείλεται στο ότι οι περισσότερες ποικιλίες είναι φτιαγμένες για ψυχρότερα κλιματα. Απ'όσο ξέρω, σε Κρήτη και Κύπρο δεν μπορούν καν να επιβιώσουν. Κράτα λοιπόν σε σκιά, υγρασία και αν μπορείς βάλε τα σε βορινό μέρος
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Nikoskolo (31 Αύγ 2020, 11:01)
Rating: 7.14%

Topic author
Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

Re: acer palmatum butterfly

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Τα υπόλοιπα σφενδαμια μου εκτός από 1-2 είναι ευτυχώς καλά . Από την νέα χρονιά θα ασχοληθώ λίγο με το υπόστρωμα . Αυτό πιστεύω θα τα βοηθήσει σε όλα τα επίπεδα . Γενικά το μέρος είναι πολύ σκιερό ( τόσο που φοβάμαι για τα χρώματα ) και χωρίς καθόλου αέρα . Έχω τοποθετήσει σχεδων όλα εκεί , αλλά μερικά τα έβαλα σε διάφορα σημεία να δω τι γίνεται με τα χρώματα .
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: acer palmatum butterfly

Δημοσίευση από Sim62 »

Μην φοβάσαι έτσι υποφέρουν όλα τα σφενδάμια από την ζέστη αυτή την εποχή. Δεν μπορείς να κάνεις και κάτι. Βάλτο σε σκιά το καλοκαίρι και πότιζε κανονικά.
Δυστυχώς για την χώρα μας το χρονικό παράθυρο που μπορείς να απολαμβάνεις το ωραίο φύλλωμα τους είναι μικρό στις περισσότερες περιοχές.
These users thanked the author Sim62 for the post:
Nikoskolo (31 Αύγ 2020, 00:50)
Rating: 7.14%

Topic author
Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

Re: acer palmatum butterfly

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Έκανα ότι καλύτερο σε φωτό μπορούσα . Δυστυχώς το κινητό δεν το πιάνει καλητερα .
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: acer palmatum butterfly

Δημοσίευση από Giorgos G. »

τα acer έχουν πρόβλημα με τη ζέστη και ξεραίνονται τα φύλλα τους με το που πιάνουν οι ζέστες του καλοκαιριού (είτε ολόκληρο το φύλλο είτε γύρω γύρω). Είναι ευαίσθητα στον ήλιο και τη ζέστη. Καλό θα ήταν να ανεβάσεις μία φωτό των φύλλων για επιβεβαίωση γιατί τίποτε δεν αποκλείεται. Το καλοκαίρι τα δικά μου τα κρατάω σε σκια, προφυλαγμένα από αέρα και τα ποτίζω πολύ. Θέλουν υγρασία αλλά και καλή αποστράγγιση
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Nikoskolo (30 Αύγ 2020, 22:23)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

nikolaosparast
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 11 Αύγ 2020, 16:24
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: acer palmatum butterfly

Δημοσίευση από nikolaosparast »

Nikoskolo έγραψε:
30 Αύγ 2020, 14:47
Καλησπέρα . Αγωρασα αυτό το aceraki πριν καμία 20 μέρες . Όταν το πήρα τα φύλα του ήταν μαραμένα . Μου ειπε ο πωλητής πως είναι ζωντανό και θ στρώσει . Και η τιμή ήταν καλή και πήρα το ρίσκο . Πριν 5 μέρες πέσανε όλα τα φύλα και άρχισε να πετάει καινούργια όμως και τα καινούργια μαυρίζουν κατευθείαν στις ακρες. Ξέρω το υπόστρωμα δεν είναι και το καλύτερο αλλά τέτοια περίοδο δεν μπορώ να το πειραξω .. ξέρει κανείς αν είναι καμία ασθένεια ;;;;

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 49 δευτερόλεπτα:
Κι άλλη μια φωτό 

 
Λογικά θα σαπίζουν οι ρίζες, αλλά από'τι φαίνεται είναι μαχητής της ζωής! Λίγο πιο αρεα νερό.
 
These users thanked the author nikolaosparast for the post:
Nikoskolo (30 Αύγ 2020, 17:18)
Rating: 7.14%

Topic author
Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

Re: acer palmatum butterfly

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Καλησπέρα Θάνο . Όχι δεν συνήλθε , αλλά φαίνεται ζωντανο και πιστεύω θα τα καταφέρω .. η αλήθεια είναι ότι δεν επερνε καλό εαρα εκεί που το είχα και το έβγαλα λίγο ποιο μπροστά ..δυστιχως δεν έχω φωτό από το φυτό τις πρώτες μέρες να έβλεπες τα φύλα .
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 758
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

Re: acer palmatum butterfly

Δημοσίευση από thanos75 »

όταν το πηρες που ηταν μαραμένο, τις επόμενες μερες συνήλθε; μήπως είναι από την πολύ υγρασία; είναι συνέχεια βρεγμένο το χώμα;
υποθέτω ότι το έχεις έξω. αφησέ το σε καλά αεριζομενο χώρο, όχι απευθείας στον ήλιο. να στεγνώνει και μετά πότισμα. θέλει προσοχή όμως γιατί υποφέρουν και από την έλλειψη νερού και κυρίως από την πολύ ζέστη. αν αντέξει μέχρι να κρυώσει λίγο ο καιρός να το μεταφυτεύσεις να δεις σε τι κατάσταση είναι οι ρίζες. μήπως έχουν αρχίσει και σαπίζουν.
 
These users thanked the author thanos75 for the post:
Nikoskolo (30 Αύγ 2020, 15:18)
Rating: 7.14%

Topic author
Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

acer palmatum butterfly

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Καλησπέρα . Αγωρασα αυτό το aceraki πριν καμία 20 μέρες . Όταν το πήρα τα φύλα του ήταν μαραμένα . Μου ειπε ο πωλητής πως είναι ζωντανό και θ στρώσει . Και η τιμή ήταν καλή και πήρα το ρίσκο . Πριν 5 μέρες πέσανε όλα τα φύλα και άρχισε να πετάει καινούργια όμως και τα καινούργια μαυρίζουν κατευθείαν στις ακρες. Ξέρω το υπόστρωμα δεν είναι και το καλύτερο αλλά τέτοια περίοδο δεν μπορώ να το πειραξω .. ξέρει κανείς αν είναι καμία ασθένεια ;;;;

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 49 δευτερόλεπτα:
Κι άλλη μια φωτό 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση