Ασθένειες δέντρων μου που έχω ξεπεράσει

Προβλήματα, παράσιτα...

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ασθένειες δέντρων μου που έχω ξεπεράσει

Δημοσίευση από Hfestion »

filitsa έγραψε:
04 Σεπ 2022, 22:46
Καλά τις έκανες. Σε τι δέντρα έκαναν επιδρομές;
 



 
Σε 2 Acer
μελικοκια
ακακία Rip
μπουκαμβίλια μικρή RIP
Ροδακινιά
βερικοκιά 
φίκο
βραχυκιτονα
 
 
 
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Ασθένειες δέντρων μου που έχω ξεπεράσει

Δημοσίευση από filitsa »

Καλά τις έκανες. Σε τι δέντρα έκαναν επιδρομές;
 

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ασθένειες δέντρων μου που έχω ξεπεράσει

Δημοσίευση από Hfestion »

Χαιρετώ την παρέα,
Φέτος είχα τον μεγαλύτερο εφιάλτη που μπορεί να έχει ένας καλλιεργητής.
''Και ονομάζεται ΑΚΡΊΔΑ!!''

Δυστυχώς όλα έγιναν όσο έλειπα για διακοπές με αποτέλεσμα να χάσω δύο δέντρα. Μέχρι στιγμής έχω σκοτωσει εννιά ακρίδες αν θυμάμαι καλά όλων των μεγεθών. Κύριος πράσινες και δύο τεράστιες καφέ. Έχω αγοράσει ένα εντομοκτόνο πού μου πρότεινε ο γεωπόνος μου, όμως δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, και λόγο της ζέστης αλλα και γιατί δεν θέλω να σκοτώσω και άλλα οφέλιμα έντομα που έχω προσκαλέσει στον κήπο μου.
Μετά από δεκαήμερη γενοκτονία και περιπολίες όλη την διάρκεια της ημέρας αλλά και την νύχτα με φακό νομίζω πως ξεμπερδεψα. Την τελευταία καί τεράστια καφέ την σκότωσα πριν από 4ημερες. Βλέπω τα δέντρα που είχα δεχτεί επίθεση να βγάζουν νέα φύλλα και να ανακάμπτουν.

https://youtube.com/shorts/WN-UZ-YR7L8?feature=share

​​​​https://youtube.com/shorts/IN3bWRuSd5A?feature=share
​​​​​​
 https://youtube.com/shorts/OD_XZ5zPfy8?feature=share 
 

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Ασθένειες δέντρων μου που έχω ξεπεράσει

Δημοσίευση από nadim »

Θα συμφωνήσω στο οτι τα μυρμύγκια γενικά λειτουργούν σαν ένδειξη προβλήματος όταν δεν είναι μεμονωμένα πάνω σε ενα φυτό. Και το έχω συναντησει σε 2 περιπτώσεις όπου στη μία και πιο συχνά εμφανέστερη ήταν οι αφίδες όπως προαναφέρθηκε, και στη δεύτερη και πιο κρίσιμη, το υπόστρωμα κατακρατούσε νερό και λίμναζε στο χώμα, στο οποίο τα μυρμύγκια είχα αρχίσει να κάνουν φωλία.

Hfestion , θα συμφωνήσω με τον Safaniz1985 για το Dimethol. Και θα σου έλεγα να το ξεκινήσεις απο τώρα το πρόγραμμα αντιμετώπισης. ο καιρός ειναι αρκετά ζεστός για να έχει αποτέλεσμα και δεν προβλέπεται ουτε μεγάλη πτώση ούτε εξαιρετικές βροχές. Εναλλαγή 1-1 βδομάδα με θερινό πολτό.
Επίσης αν λιπαίνεις τα δένδρα σου γύρνα το λίπασμα σε καλλιούχο ( κάτι του στυλ 5-5-10). το κάλλιο για τα φυτά είναι σαν την βιταμίνη C για τους ανθρώπους, μέχρι να ενδυναμώσει το φυτό και να εξαλλείψει το προβλημα.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ασθένειες δέντρων μου που έχω ξεπεράσει

Δημοσίευση από Hfestion »

Irida4 έγραψε:
16 Απρ 2021, 12:11
Ξέρω ότι το πρόβλημα με τα μυρμήγκια στα φυτά σου είναι παλιότερο και πλέον να μην υφίσταται, αλλά θα ήθελα να προσφέρω και την δικιά μου εμπειρία. Τα μυρμήγκια πότε δεν εμφανίζονται χωρίς λόγο. Αν το ψάξεις θα δεις ότι σαν αυτόνομες οντότητες δεν αναφέρονται σχεδόν πουθενά ως πρόβλημα στις καλλιέργειες εκτός βέβαια αν προσπαθήσεις να βάλεις γκαζόν και γι αυτά είναι σαν να έχεις στρώσει μια τεράστια τραπεζαρία. Τις περισσότερες φορές και μιλάω κυρίως από προσωπική εμπειρία χωρίς να είμαι γεωπόνος προϋπάρχει στο φυτό προσβολή από αφίδες η όπως είναι γνωστές στην πλειοψηφία μας η μελίγκρα. Τα έντομα αυτά είναι δυσκίνητα και τα μυρμήγκια  λειτουργούν ως μεταφορικά μέσα, με αμοιβή μια κολλώδη και βρώσιμη γι αυτά ουσία που αφήνουν πίσω οι αφίδες. Οι αφίδες είναι σε θέση να δημιουργήσουν σοβαρά προβλήματα καθώς είναι και φορείς ασθενειών. Δεν ξέρω αν είχες προσβολή από αφίδες αλλά τα μυρμήγκια δεν εμφανίζονται χωρίς λόγο και συνήθως δεν είναι αυτά το πραγματικό πρόβλημα. Και κάτι ακόμη αλλά με μία σχετική επιφύλαξη γιατί αποτελεί καθαρά προσωπικός πειραματισμός, αν θέλεις την επόμενη φορά που θα τα δεις δοκίμασε να βάλεις στα "χείλη" της γλάστρας αιθέριο έλαιο λεβάντας (γύρω-γύρω) και να ελέγξεις άμεσα τα φύλλα του φυτού από την κάτω πλευρά για αυγά και για οποιαδήποτε παραμόρφωση όπως κατσάρωμα των φύλλων   

 
Πέρσι αντιμετώπιζα κάποια προβλήματα στον κήπο μου που ίσως να είχαν ως συνέπεια τα μυρμήγκια. Όλο τον χειμώνα  διάβασα αρκετά και διόρθωσα κάποια πράγματα και απ ότι φαίνεται φέτος θα έχω μια πολύ παραγωγική άνοιξη με πολύ λιγότερα προβλήματα. 
Σε ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σου 
 

Irida4
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 13 Απρ 2021, 14:02
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ασθένειες δέντρων μου που έχω ξεπεράσει

Δημοσίευση από Irida4 »

Ξέρω ότι το πρόβλημα με τα μυρμήγκια στα φυτά σου είναι παλιότερο και πλέον να μην υφίσταται, αλλά θα ήθελα να προσφέρω και την δικιά μου εμπειρία. Τα μυρμήγκια πότε δεν εμφανίζονται χωρίς λόγο. Αν το ψάξεις θα δεις ότι σαν αυτόνομες οντότητες δεν αναφέρονται σχεδόν πουθενά ως πρόβλημα στις καλλιέργειες εκτός βέβαια αν προσπαθήσεις να βάλεις γκαζόν και γι αυτά είναι σαν να έχεις στρώσει μια τεράστια τραπεζαρία. Τις περισσότερες φορές και μιλάω κυρίως από προσωπική εμπειρία χωρίς να είμαι γεωπόνος προϋπάρχει στο φυτό προσβολή από αφίδες η όπως είναι γνωστές στην πλειοψηφία μας η μελίγκρα. Τα έντομα αυτά είναι δυσκίνητα και τα μυρμήγκια  λειτουργούν ως μεταφορικά μέσα, με αμοιβή μια κολλώδη και βρώσιμη γι αυτά ουσία που αφήνουν πίσω οι αφίδες. Οι αφίδες είναι σε θέση να δημιουργήσουν σοβαρά προβλήματα καθώς είναι και φορείς ασθενειών. Δεν ξέρω αν είχες προσβολή από αφίδες αλλά τα μυρμήγκια δεν εμφανίζονται χωρίς λόγο και συνήθως δεν είναι αυτά το πραγματικό πρόβλημα. Και κάτι ακόμη αλλά με μία σχετική επιφύλαξη γιατί αποτελεί καθαρά προσωπικός πειραματισμός, αν θέλεις την επόμενη φορά που θα τα δεις δοκίμασε να βάλεις στα "χείλη" της γλάστρας αιθέριο έλαιο λεβάντας (γύρω-γύρω) και να ελέγξεις άμεσα τα φύλλα του φυτού από την κάτω πλευρά για αυγά και για οποιαδήποτε παραμόρφωση όπως κατσάρωμα των φύλλων   

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ασθένειες δέντρων μου που έχω ξεπεράσει

Δημοσίευση από Hfestion »

Safaniz1985 έγραψε:
14 Απρ 2021, 19:33
Θα κανει δουλεια το Dimethol. Μην βαλεις ομως μεγαλυτερη δοσολογια απο την προτεινομενη.

 
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!
Σε ότι έχει να κάνει με φυτοφάρμακα, πάω πάντα με τους κανόνες 

Safaniz1985
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 15:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Ασθένειες δέντρων μου που έχω ξεπεράσει

Δημοσίευση από Safaniz1985 »

Θα κανει δουλεια το Dimethol. Μην βαλεις ομως μεγαλυτερη δοσολογια απο την προτεινομενη.
These users thanked the author Safaniz1985 for the post:
Hfestion (14 Απρ 2021, 19:52)
Rating: 7.14%
Η εμπειρια ειναι ο πιο δυσκολος τυπος δασκαλου.. Πρωτα σου βαζει το τεστ και μετα μαθαινεις το μαθημα!

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ασθένειες δέντρων μου που έχω ξεπεράσει

Δημοσίευση από Hfestion »

Safaniz1985 έγραψε:
12 Απρ 2021, 22:02
Ειναι παρασιτο εντομο. Ονομαζεται ισερυα (iseria purchasi) και υπαγεται στα κοκκοειδη. Για την σωστη καταπολεμηση πρεπει κυριως να στοχευσεις στις προνυμφες και τα νεαρα ατομα γιατι το ακμαιο ειναι δυσκολο να εξοντωθει. Η καλυτερη εποχη για να επεμβουμε ειναι Μαιο οπου εκκολαπτονται τα αυγα και οι προνυμφες ειναι ευαλωτες. Χρειαζεσαι οργανοφωσφορικο εντομοκτονο!

 
Από εντομοκτόνα έχω dimethol, triona και θερινό πολτό. Δεν ξέρω αν κάνουν.
Για να πω την αλήθεια δεν έχω ψεκασει ακόμα γιατί μου έχει σπάσει ο ψεκαστήρας και δεν πρόλαβα σήμερα να αγοράσω καινούργιο. 

Safaniz1985
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 15:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Ασθένειες δέντρων μου που έχω ξεπεράσει

Δημοσίευση από Safaniz1985 »

Ειναι παρασιτο εντομο. Ονομαζεται ισερυα (iseria purchasi) και υπαγεται στα κοκκοειδη. Για την σωστη καταπολεμηση πρεπει κυριως να στοχευσεις στις προνυμφες και τα νεαρα ατομα γιατι το ακμαιο ειναι δυσκολο να εξοντωθει. Η καλυτερη εποχη για να επεμβουμε ειναι Μαιο οπου εκκολαπτονται τα αυγα και οι προνυμφες ειναι ευαλωτες. Χρειαζεσαι οργανοφωσφορικο εντομοκτονο!
These users thanked the author Safaniz1985 for the post:
Hfestion (12 Απρ 2021, 22:59)
Rating: 7.14%
Η εμπειρια ειναι ο πιο δυσκολος τυπος δασκαλου.. Πρωτα σου βαζει το τεστ και μετα μαθαινεις το μαθημα!

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ασθένειες δέντρων μου που έχω ξεπεράσει

Δημοσίευση από Hfestion »

Rango έγραψε:
12 Απρ 2021, 10:58
Hfestion έγραψε:
11 Απρ 2021, 22:59
Ένας από τους χειρότερους μου εφιάλτες.
Ένα βίντεακι που ενδεχομένως να βοηθήσει και νεότερους στο χόμπι





 
Τι είναι αυτό που μας δείχνεις? Και πώς αντιμετωπίζεται? Είχα; προσέξει κάτι αντίστοιχο πάνω στην Μυρτιά μου αλλά ήταν μαύρου χρώματος. 
 

 
Δεν θυμαμαι πως ονομάζεται. Το αντιμετωπίζω με ψεκασμό εντομοκτόνων

Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Ασθένειες δέντρων μου που έχω ξεπεράσει

Δημοσίευση από Rango »

Hfestion έγραψε:
11 Απρ 2021, 22:59
Ένας από τους χειρότερους μου εφιάλτες.
Ένα βίντεακι που ενδεχομένως να βοηθήσει και νεότερους στο χόμπι




 
Τι είναι αυτό που μας δείχνεις? Και πώς αντιμετωπίζεται? Είχα; προσέξει κάτι αντίστοιχο πάνω στην Μυρτιά μου αλλά ήταν μαύρου χρώματος. 
 

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ασθένειες δέντρων μου που έχω ξεπεράσει

Δημοσίευση από Hfestion »

Ένας από τους χειρότερους μου εφιάλτες.
Ένα βίντεακι που ενδεχομένως να βοηθήσει και νεότερους στο χόμπι


nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Ασθένειες δέντρων μου που έχω ξεπεράσει

Δημοσίευση από nadim »

Οκ σε ευχαριστώ πολύ!!!!

Όταν κλάδεψα πρόσεξα να μην πέσει κανένα φύλλο στην γλάστρα. Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου. 

 
 
Θα σου πρότεινα αν δεν το έκανες ήδη, μετα απο το κλάδεμα να απολτυμαίνεις τα εργαλεία ( μπορείς και σε ενα μπουκαλακι με οινόπνευμα να βουτάς το ψαλίδι σου μετα απο κάθε φύλλο που κόβεις)
 
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ασθένειες δέντρων μου που έχω ξεπεράσει

Δημοσίευση από Hfestion »

Safaniz1985 έγραψε:
03 Φεβ 2021, 11:17
Λογικα δεν ειχε εξαλειφθει. Οταν κλαδεψες επρεπε να προσεξεις τα προσβεβλημενα φυλλα που επεσαν κατω.
Χρησιμοποιησε την μεγαλυτερη δοση για την ψωρα μαζι με θερινο πολτο οπως σου ειπα. Ανα βδομαδα να ψεκαζεις με εντομοκτονο και θερινο πολτο μαζι και την αλλη βδομαδα μονο με θερινο πολτο! Θα το κανεις εναλλαξ. Θα δεις αν μεγαλωνει το προβλημα η οχι. Μπορει να σου παρει και 3 μηνες.
Αρχιζεις τους ψεκασμους τον Μαρτιο..
Η υγρασια και η μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας (βραδυ-πρωι) ειναι οι καταληλες συνθηκες που ευνοουν την ψωρα.

 
Οκ σε ευχαριστώ πολύ!!!!

Όταν κλάδεψα πρόσεξα να μην πέσει κανένα φύλλο στην γλάστρα. Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου. 

 

Safaniz1985
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 15:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Ασθένειες δέντρων μου που έχω ξεπεράσει

Δημοσίευση από Safaniz1985 »

Λογικα δεν ειχε εξαλειφθει. Οταν κλαδεψες επρεπε να προσεξεις τα προσβεβλημενα φυλλα που επεσαν κατω.
Χρησιμοποιησε την μεγαλυτερη δοση για την ψωρα μαζι με θερινο πολτο οπως σου ειπα. Ανα βδομαδα να ψεκαζεις με εντομοκτονο και θερινο πολτο μαζι και την αλλη βδομαδα μονο με θερινο πολτο! Θα το κανεις εναλλαξ. Θα δεις αν μεγαλωνει το προβλημα η οχι. Μπορει να σου παρει και 3 μηνες.
Αρχιζεις τους ψεκασμους τον Μαρτιο..
Η υγρασια και η μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας (βραδυ-πρωι) ειναι οι καταληλες συνθηκες που ευνοουν την ψωρα.
Η εμπειρια ειναι ο πιο δυσκολος τυπος δασκαλου.. Πρωτα σου βαζει το τεστ και μετα μαθαινεις το μαθημα!

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ασθένειες δέντρων μου που έχω ξεπεράσει

Δημοσίευση από Hfestion »

Safaniz1985 έγραψε:
02 Φεβ 2021, 21:56
Δεν ειναι απαραιτητο το αυστηρο κλαδεμα!

 
Τώρα είναι αργά.....

Χαχαχαχαχα 


Μου κάνει εντύπωση πως μετά από τόσους ψεκασμούς-λούσιμο όπως λες και υπάρχει ακόμα. 

Safaniz1985
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 15:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Ασθένειες δέντρων μου που έχω ξεπεράσει

Δημοσίευση από Safaniz1985 »

Ψωρα ειναι..να ζητησεις το πιο βαρυ εντομοκτονο για ψωρα. Μαζι με θερινο πολτο στον ψεκαστηρα "λουζεις" καλα το δεντρακι σου μολις ανεβει η θερμοκρασια. Δεν ειναι απαραιτητο το αυστηρο κλαδεμα!
Η εμπειρια ειναι ο πιο δυσκολος τυπος δασκαλου.. Πρωτα σου βαζει το τεστ και μετα μαθαινεις το μαθημα!

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ασθένειες δέντρων μου που έχω ξεπεράσει

Δημοσίευση από Hfestion »

Το πρόβλημα με την ελιά μου συνεχίζεται. Δεν ξέρω τι είναι, όμως πέρσι το είχα αντιμετωπίσει με αυστηρό κλάδεμα και συνεχίσεις ψεκασμους με εντομοκτόνα και θερινό πολτό. Έδειχνε ότι έιχε καταπολέμηθει, όμως σήμερα που έκανα έναν τυπικό έλεγχο είδα πάλι, ευτυχώς πολύ λιγότερα από πέρσι. 


 Αν κάποιος γνωρίζει τι είναι και τι θεραπεία χρειάζεται θα το εκτιμούσα.



 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Ασθένειες δέντρων μου που έχω ξεπεράσει

Δημοσίευση από marios »

Πολύ καλά έκανες!
These users thanked the author marios for the post:
Hfestion (29 Οκτ 2020, 21:40)
Rating: 7.14%
Απάντηση