Ασθένειες δέντρων μου που έχω ξεπεράσει

Προβλήματα, παράσιτα...

geokorg
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Ιαν 2013, 01:15
Has thanked: 60 times
Been thanked: 42 times

Re: Ασθένειες δέντρων μου που έχω ξεπεράσει

Δημοσίευση από geokorg »

:clap:
Bravo, πολύ ενδιαφέρον topic.
Είναι πολύ σημαντικό να μαθαίνουμε από τους άλλους, σαφώς και υπό τους περιορισμούς/προϋποθέσεις που αναφέρει ο Ηφαιστίωνας.
Η αναφορά σε προσωπική εμπειρία είναι πάντα πολύτιμη και απέχει από την θεωρία .
 
These users thanked the author geokorg for the post:
Hfestion (28 Οκτ 2020, 09:28)
Rating: 7.14%

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Ασθένειες δέντρων μου που έχω ξεπεράσει

Δημοσίευση από Hfestion »

Ξεκιναω ένα νέο θέμα με τις ασθένειες που έχουν περάσει από δέντρα μου σε βάθος χρόνου και πως τις ξεπέρασα. Στόχος μου είναι να βοηθήσω μελοι και επισκέπτες του φόρουμ μας και παράλληλα να διορθώσω δικά μου λαθοι από σχόλιά μελών και ενδεχομένως και από κάποιον γεωπόνο.  

Σε καμία περίπτωση δεν τα ξέρω όλα και ΔΕΝ ΕΊΜΑΙ ΓΕΩΠΟΝΟΣ και ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΚΑΜΊΑ ΕΥΘΎΝΗ αν κάποιος δοκιμάσει κάτι που έχω κάνει εγώ και αποτύχει.

 '' Τα φυτοφάρμακα είναι πολύ βλαβερά και πολύ επικίνδυνα για εμάς, για την οικογένεια μας, για τα κατοικίδια μας, για περαστικά ζώα όπως αδέσποτες γάτες, για της μέλισσες και για άλλα πολλά που δεν έχω σκεφτεί ή δεν ξέρω. Χρειάζεται πάντα πολύ σκέψη πριν τα χρησημοποιεισει κάποιος, να ρωτήσει ειδικό (γεωπόνο) και να πάρει κατάλληλες προφυλάξεις. Ενδεχομένως να είναι λίγο εγωιστικό να θέλει κάποιος να σώσει ένα δέντρο αλλά να χάσει ένα ολόκληρο δάσος."  


Πολύ σημαντικό!!!!! Μετά από συζήτηση με τον Χάρη αλλά και τους κανόνες του φόρουμ μας, επιτρέπει να αναφέρουμε συγκεκριμένα προϊόντα αλλά ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΈΠΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΦΈΡΟΥΜΕ ΚΑΤΑΣΤΉΜΑΤΑ. 
 
 

Προστέθηκε μετά από 11 λεπτά 17 δευτερόλεπτα:
Τα τελευταία δύο χρόνια στις αρχές της άνοιξης εμφανίζονται πολλά μυρμήγκια. Δεν ξέρω τι τραβάει, ίσως να βρίσκουν φαγητό και να έρχονται να φάνε. Το θέμα είναι ότι έρχονται, οπότε εγώ πρέπει να κάνω κάτι.



Φέτος την άνοιξη είχα πολύ μεγάλο πρόβλημα με ένα μου πυξαρι. Με καθοδήγηση γεωπονου,,, πότισα πολύ καλά το δέντρο που είχα πρόβλημα και έριξα  ένα τζελ.
Screenshot_20201025_000349.jpg
 
Μετά από λίγες μέρες μέρες έριξα και μια σκόνη που μοιάζει με ταλκ. Η συγκεκριμένη δεν φεύγει με το πότισμα.
Screenshot_20201024_191653.jpg
 
Μέσα σε 20μερες είχαν εξαφανιστεί  όλα τα μυρμήγκια και χωρίς να έχω καμία απώλεια.
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση