Ficus Ginseng Κίτρινα φύλλα με μαύρα στίγματα

Προβλήματα, παράσιτα...
Απάντηση

Topic author
Linious
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Μάιος 2021, 01:11
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ficus Ginseng Κίτρινα φύλλα με μαύρα στίγματα

Δημοσίευση από Linious »

Το μπαλκόνι μου το βλέπει ο ήλιος όλη την ημέρα, δεν μπορώ να το βγάζω παρά μόνο το απόγευμα. Στον ίδιο χώρο βέβαια έχω και μία Παχύρα η οποία τα πηγαίνει εξαιρετικά! Επίσης, ο Φίκος αναπτύσσεται απ'όσο βλέπω και τα φύλλα του μεγαλώνουν, παρόλο που κάποια πέφτουν και μαυρίζουν. Δεν καταλαβαίνω
:(
Σας ευχαριστώ όμως, θα δοκιμάσω να τον βγάζω έξω λίγες ώρες μέσα στην ημέρα.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Ficus Ginseng Κίτρινα φύλλα με μαύρα στίγματα

Δημοσίευση από Kostas »

Κάτι παίζει με το πότισμα. Καλό είναι να το έχεις έξω στο μπαλκόνι να αερίζεται.
Εικόνα

Topic author
Linious
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Μάιος 2021, 01:11
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ficus Ginseng Κίτρινα φύλλα με μαύρα στίγματα

Δημοσίευση από Linious »

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ!

Ναι, το κασπώ έχει μια τρύπα και βεβαιώνομαι ότι στραγγίζει πολύ καλά. Τα μαύρα στίγματα όμως από τι είναι? Και τα ξερά φύλλα?

user5432
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 06 Αύγ 2020, 19:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Ficus Ginseng Κίτρινα φύλλα με μαύρα στίγματα

Δημοσίευση από user5432 »

Καλησπέρα και καλως ήρθες στο forum. O φίκος γενικά θέλει ποτισμα μια φορα την εβδομάδα. Επισης το κασπω που εχεις πρεπει να εχει τρύπες απο κάτω για καλή αποστράγγιση (να φεύγει το νερό μετά το πότισμα) και για να παίρνουν οι ρίζες αέρα.

Topic author
Linious
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Μάιος 2021, 01:11
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ficus Ginseng Κίτρινα φύλλα με μαύρα στίγματα

Δημοσίευση από Linious »

 Καλησπέρα σας!

Πριν λίγες μέρες αγόρασα και εγώ έναν όμορφο Φίκο Ginseng και αφότου διάβασα αρκετά, τον τοποθέτησα στην κουζίνα μου στο τραπέζι όπου σχεδόν όλη την ημέρα έχει άπλετο έμμεσο φως. Διάβασα επίσης, πως το να ρίχνει φύλλα έως ένα βαθμό, δεν είναι ανησυχητικό στην περίπτωση που είναι υγιές το φυτό. Τις τελευταίες δύο μέρες όμως, κάποια φύλλα του είναι πρασινοκίτρινα με μαύρα στίγματα ενώ κάποια άλλα τελείως ξερά! Το πιο δύσκολο για μένα είναι να συντονιστώ για το σωστό πότισμα του. Φοβάμαι να το ποτίσω αρκετά για να μην το σαπίσω και φοβάμαι πως τα ξερά φύλλα του ίσως είναι από το λάθος πότισμα μου. :( Συνημμένη έχω φωτογραφία με τα φύλλα που πέφτουν και προφανώς έχουν πρόβλημα. Γνωρίζεις κάποιος να μου πει παρακαλώ τι συμβαίνει και τι κάνω στην περίπτωση αυτή? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 
IMG20210525013842.jpg
IMG20210525013755.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση