Συμβουλές σε αρχάριο.

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Συμβουλές σε αρχάριο.

Δημοσίευση από nadim »

NikosShayeh έγραψε:
01 Μάιος 2022, 11:10
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους.

Σας βάζω μία φωτογραφία απο το χώμα που πήρα. Να βάλω 30-40% ελαφρόπετρα ή και με 20 είμαι καλα;IMG_20220501_110252.jpg
 
 

 
Εγω όλα τα φυτοχώματα που προμηθεύομαι απο τα φυτώρια τα αναμιγνύω με ελαφρόπετρα ή περλίτη για σιγουρα καλή αποστράγγιση
 
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
NikosShayeh
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 29 Μαρ 2020, 21:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Συμβουλές σε αρχάριο.

Δημοσίευση από NikosShayeh »

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους.

Σας βάζω μία φωτογραφία απο το χώμα που πήρα. Να βάλω 30-40% ελαφρόπετρα ή και με 20 είμαι καλα;
IMG_20220501_110252.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
NikosShayeh
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 29 Μαρ 2020, 21:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Συμβουλές σε αρχάριο.

Δημοσίευση από NikosShayeh »

Ωραία. Εγώ νόμιζα ότι επειδή θα έχει ζεόλιθο μέσα δεν χρειάζεται ή ελαφρόπετρα. Κατάλαβα ότι ένα από τα δύο φτάνει. Δεν είναι κόπος να βάλω και ελαφρόπετρα μέσα. Θα στείλω φωτό από το χώμα μόλις το πάρω να δούμε την αναλογία.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και την υπομονή. Έχουμε μέλλον ακόμα 🤣

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές σε αρχάριο.

Δημοσίευση από Hfestion »

Και τα 2cm είναι καλά. Εγώ βάζω λίγο περισσότερο για να μειώνω τον χώρο και για να τα προετοιμάζω για να μπουν σε pot. Το ότι δεν έχω βάλει ποτέ κανένα είναι άλλη κουβέντα.
Οπωσδήποτε θα πρέπει να βάλεις ελαφρόπετρα 30-40%. Λίγο προσοχή με τον περλιτη κρατάει πολύ νερό εγώ τον αποφεύγω!!! 
Δεν χρειάζεται να σπάσεις την ελαφρόπετρα σε ποιο μικρά κομμάτια, βαλτή όπως είναι. Του χρόνου που θα κανείς μεταφύτευση μπορείς να βρεις ποιο λεπτοκοκκη ή να την κοσκινισεις ή να βρεις αλλά ανόργανα υλικά ποιο λεπτόκοκκα και να έχεις καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα. Αυτό έχει να κάνει και με την τσέπη του καθενός
 

Topic author
NikosShayeh
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 29 Μαρ 2020, 21:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Συμβουλές σε αρχάριο.

Δημοσίευση από NikosShayeh »

Σε όλα τα φυτά μου βάζω στον πάτο 2cm ελαφρόπετρα. Ανέφερες 3-4cm δεν έχω πρόβλημα θα βάλω παραπάνω για σιγουριά.
Το χώμα που ανέφερα έχει ήδη μέσα 30-40% περλίτη και ζεόλιθο. Να βάλω και έξτρα ελαφρόπετρα; Θα το δώ μόλις το πάρω και θα πράξω ανάλογα. Την ελαφρόπετρα να την σπάσω σε πιο μικρά κομμάτια;

Ευχαριστώ πολύ. Φωτογραφίες το ΣΚ που θα έχω χρόνο να ασχοληθώ.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές σε αρχάριο.

Δημοσίευση από Hfestion »

Ναι, το χώμα φαίνεται να είναι μια χαρα. Να το κανείς όμως μίγμα με 30-40% (κατά όγκο) ελαφρόπετρα. (η ελαφρόπετρα καλά πλυμενη για να φύγει η άσπρη σκόνη της)
Καλό θα ήταν στον πάτο της γάστρας να βάλεις 3,4cm σκέτη ελαφρόπετρα. Βοηθάει στην αποστραγγιση. Βάζεις 2,3cm από το μείγμα του χώματος και ακουμπάς το φυτό. Γύρο γύρο προσθέτεις το μείγμα χώματος. Το πρώτο πότισμα είναι πάντα πολύ καλό για να φύγει ο αέρας. Πολύ σημαντικο ειναι να σταθεροποιηθει ο κορμός με κάποιο τρόπο.
Δεν ρίχνεις τίποτα από λίπασμα για το επόμενο μήνα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ακτιβοζινη. 
Το τι είναι λίπασμα και τι όχι είναι πολύ μεγάλη κουβέντα. Ακόμα και το μίγμα χώματος, 100 καλλιέργειτες bonsai να ρωτήσεις θα ακούσεις 100 διαφορετικές απόψεις. Αν όμως ξεκινήσεις έτσι θα έχεις την απαιτούμενη ασφαλείας για τα μην χάσεις τα δέντρα σου και να έχεις μια σχετικη ανάπτυξη μέχρι να ψαχτείς. 
Αν χρειαστείς κάτι ρώτησε μας!!! Περιμένουμε φωτογραφίες. 

Καλή επιτυχία από μένα. 
​​​​​
 
 

Topic author
NikosShayeh
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 29 Μαρ 2020, 21:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Συμβουλές σε αρχάριο.

Δημοσίευση από NikosShayeh »

Τώρα που μπήκα στο χορό θα χορέψω. χαχαχα
Θα σας πρήξω λίγο.
Για να μην γράφω μάρκες κτλ (δεν ξέρω αν επιτρέπεται κιόλας) θα πάρω έτοιμο χώμα για τα υπόλοιπα φυτά μου.Αυτο περιέχει μαύρη και ξανθιά τύρφη, χούμο περλίτη και ζεόλιθο. Η οργανική ουσία είναι 30-40% και το Ph 6.5-7. Υγρασία 25-35%. Από ότι έχω διαβάσει δείχνει να είναι καλό και για αυτά που έχω τώρα. Να βάλω απο αυτό; Επίσης λέει οτι κρατάει 2 μήνες τα θρεπτικά που έχει και δεν θέλει λιπάσματα (στα φυτά που είδη έχω όταν βάζω νέο χώμα δεν ρίχνω λίπασμα τον πρώτο μήνα). ισχύει-κάνω καλά;
ελαφρόπετρα έχω αλλα μέγεθος 0.6-1.2 εκ. το βάζω για βιολογικό υλικό στα ενυδρεία και στις γλάστρες πάνω πάνω το καλοκαίρι για να κρατάνε πιο πολύ νεράκι.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές σε αρχάριο.

Δημοσίευση από Hfestion »

Κάνε σε μια λεκάνη μίξη με ένα απλό χώμα, φυτόχώμα, τύρφη ή ότι βρεις και ρίξε 30-40% ελαφρόπετρα ή λάβα ή απλό χαλίκι. Για αρχή θα είσαι μια χαρά.
Θέλει όμως ψάξιμο. Ότι χρειαστείς ρώτησε μας

Topic author
NikosShayeh
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 29 Μαρ 2020, 21:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Συμβουλές σε αρχάριο.

Δημοσίευση από NikosShayeh »

Σκούπα βυθού σπάνια κάνω δεν μου χρειάζεται είναι η αλήθεια.
Ωραία άρα για την ώρα κόβω τα ξερά και τα κάνω μεταφορά σε μεγαλύτερη γλάστρα και από θέμα χώρου και για σταθερότητα γιατί με τον παραμικρό αέρα πέφτουν. Έχω απλό φυτοχωμα κάνει για την ώρα η να πάρω κάτι άλλο;

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές σε αρχάριο.

Δημοσίευση από Hfestion »

Για να ρίχνεις λιπάσματα στα ενυδρείο σου, λογικά θα είναι φυτεμένο. Αυτό που χρειάζονται τα φυτά είναι τα νιτρικά του νερού με ότι υπολείμματα πιάνει η σκούπα βυθού (αν κανείς). Να όταν λέμε μεταφύτευση εννοούμε όλη την αλλαγή του υποστρώματος, διαφορετικά αν δεν πειράξουμε την ριζομπαλα είναι μεταφορά. Μην βιάζεσαι να τα πειράξεις διότι αύτα τα δέντρα συνήθως είναι από εναέριες καταβολαδες. Πράγμα που σημαίνει πως δεν έχουν πολλές ρίζες και δεν είχα για πολλά πολλά.
Ναι τα ξερά μπορείς να τα κόψεις, σε γενικές γραμμές θα πρέπει να το αφήσεις σε ελεύθερη ανάπτυξη

Topic author
NikosShayeh
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 29 Μαρ 2020, 21:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Συμβουλές σε αρχάριο.

Δημοσίευση από NikosShayeh »

Καλημέρα.
Στο ενυδρείο το μόνο που ρίχνω είναι λίγο λιπασμα για τα φυτά μου. Μακροστοιχεια και μικροστοιχεία. Αν και δεν νομίζω να μένει τίποτα μέχρι την αλλαγή νερού.
Όταν λέτε μεταφύτευση εννοείται απλά αλλαγή σε μεγαλύτερη γλάστρα και προσθήκη έξτρα υποστρώματος ή αυτό που βλέπω σε διάφορα βιντεάκια που ξύνουν τις ρίζες και βγάζουν εντελώς το προηγούμενο υπόστρωμα;

Να κόψω μόνο τα ξερά κλαδάκια ή να μην τα πειράξω ούτε αυτα;
Επίσης το καλοκαίρι πρέπει να είναι όλη την μέρα στον ήλιο με τις θερμοκρασίες που χτυπάμε ή να τα βάλω σε μέρος να έχουν ήλιο μόνο πρωί ή απόγευμα;

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές σε αρχάριο.

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!
Σε γενικές γραμμές αυτή είναι η πιο σημαντική περίοδος για τα φυλλοβόλα δέντρα. Αυτό σημαίνει πως δεν είναι και η καλύτερη επιλογή στο να κανείς επεμβάσεις. Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, όμως κάθε τι στην ώρα του.
Το νερο των ενυδρείων είναι πάρα πολύ καλό για όλα τα φυτά. Μπορείς να τα ποτιζεις με αυτό σε μόνιμη βάση. (εκτός αν στο ενυδρείο σου κανείς κάποια θεραπεία, έχεις ριξει ενυδρεία αλάτι κτλ)
Παρόλα αυτά αν δεν σε ενοχλεί οπτικα, μπορείς να τα ακουμπήσεις σε ένα παρτέρι με χώμα, μια γλάστρα με χώμα ή οπουδήποτε με χώμα.

Τι θα κερδίσεις?

Καθώς θα ποτιζεις, οι ρίζες θα ακολουθούν την ροή του νερού. Σε 2,3 μήνες οι ρίζες που θα έχουν βγει από κάνω θα γατζοθουν. Αυτό θα βοηθήσει στην ανάπτυξη και στα τυχών πρόβληματα μέχρι να κάνεις την κατάλληλη περίοδο μεταφύτευση.
Καλή συνέχεια!!!

Topic author
NikosShayeh
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 29 Μαρ 2020, 21:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Συμβουλές σε αρχάριο.

Δημοσίευση από NikosShayeh »

Οχι τα φυτά είναι μόνιμα έξω.
Έλεγα 2 να τα κανω μεγάλα και 2 μικρά. Θα δείξει η πορεία πώς θα πάνε. Άν κόψω τώρα κάποιο κλαδάκι θα υπάρχει πρόβλημα; είναι ένα τσακισμένο απο την μετααφορά και έχει και 3-4 ξερά.
Πιστεύεις οτι δεν χρειάζεται να τα βάλω σε μεγαλύτερη γλάστρα; δεν θα βοηθήσει αυτό να αναπτυχθεί ο κορμός καλύτερα;
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Συμβουλές σε αρχάριο.

Δημοσίευση από Sim62 »

Είναι πολύ νεαρά φυτά για να τα πειράξεις, εξάλλου είμαστε εκτός εποχής για τις εργασίες που αναφέρεις.
Του χρόνου αρχές άνοιξης να ξεκινήσεις με μεταφύτευση. Όσο για κλάδεμα (αργότερα και αυτό) εξαρτάται τι θέλεις να πετύχεις με τα δεντράκια σου. Αν θέλεις να γίνουν μικρά bonsai (Shohin ή mame) τον χειμώνα μπορείς να τα κλαδέψεις. Αν θέλεις να πάρεις πιο μεγάλα bonsai να τα αφήσεις σε ελεύθερη ανάπτυξη για να κερδίσουν πάχος οι κορμοί. Αυτό βέβαια θα πάρει πολλά χρόνια. Και τελευταίο ελπίζω να μην τα έχεις μέσα στο σπίτι.

Topic author
NikosShayeh
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 29 Μαρ 2020, 21:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμβουλές σε αρχάριο.

Δημοσίευση από NikosShayeh »

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία.

Ήθελα πολλά χρόνια να ασχοληθώ με αυτό το χόμπι αλλά ποτέ δεν πήρα την απόφαση. Τώρα ξαγνικά μου έφεραν δώρο 4 δεντράκια και είμαι εντελώς άσχετος. Διαβάζω διάφορα και έχω μπερδευτεί είναι η αλήθεια. Οπότε είπα να ανοίξω ένα θέμα να με βοηθήσετε όσο γίνεται.
Τα δεντράκια που μου φέρανε είναι Acer palmatum, Acer palm phoenix, Acer palm orange dream και μια wisteria. Σας βάζω και μία φωτό να τα δείτε.
IMG_20220424_181052.jpg
Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής 
1. μπορώ να τα κλαδέψω αυτή την περίοδο;
2. τα γλαστράκια είναι εντάξει σε μέγεθος ή να τα βάλω σε πιο μεγάλα;
3. μέσα έχουν απλό χώμα και στο ένα είναι σαν τσιμέντο. Να βάλω τύρφη με ελαφρόπετρα ή φυτόχωμα με ελαφρόπετρα σε αναλογία 50/50; (ελαφρόπετρα έχω 0,8-1,5 εκ. θα χρειαστώ πιο        μικρή;
4. Νερό απο τα ενυδρεία μπορώ να τους ρίχνω που εχει και αρκετά νιτρικά μεσα; Ρίχνω στα φυτά μου γενικά αλλα δεν ξέρω αν κάνει για αυτα.

Και γενικά ότι πιστεύεται οτι πρέπει να αναφερθεί και δεν το έχω ρωτήσει πείτε το ελεύθερα δεν δαγκώνω  :P
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση