Ω έλατο

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Ω έλατο

Δημοσίευση από Sim62 »

Στην συζήτηση των yamadori έχω ήδη εκφράσει την γνώμη μου. Αλλά θα ήθελα να πω κάτι άλλο. Έχω δοκιμάσει να διαμορφώσω σε bonsai τουλάχιστον 5-6 ελατάκια από φυτώρια με παγιωμένο ριζικό σύστημα μέσα στα γλαστράκια τους. Πήγα by the book, μία μόνο επέμβαση το έτος, πολύ προσεκτικά σε κάθε μου βήμα, καμμιά βιασύνη. Απέτυχα οικτρά σε όλα !!! Το μεγαλύτερο διάστημα που μπόρεσα να διατηρήσω κάποιο ήταν 4 χρόνια.
Δεν ξέρω τον λόγο αλλά με αυτά τα στατιστικά από προσωπική εμπειρία δεν πρόκειται να ξαναδοκιμάσω έλατο γιατί είναι κρίμα. Ίσως φταίει το κλίμα στην περιοχή μου, ίσως κάτι άλλο. Τώρα αυτά ήταν όπως είπα φυτά από φυτώριο, όχι δέντρο βγαλμένο από την φύση όπου οι δυσκολίες και οι προκλήσεις είναι σημαντικά μεγαλύτερες.
Έτσι για τη συζήτηση θα ήθελα να μάθω πώς τα πάει το έλατο σου μέχρι στιγμής.
 

BILLPAN
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 113 times
Been thanked: 47 times

Re: Ω έλατο

Δημοσίευση από BILLPAN »

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αφαιρεθεί ένα δέντρο από το φυσικό του περιβάλλον όταν στα φυτώρια μπορούμε να βρούμε τα πάντα, και φυσικά και έλατα...

Το βρίσκω λίγο εγωκεντρικό και ασεβές προς την φύση, την οποία υποτίθεται ότι αγαπούμε οι φίλοι των bonsai. Ένα δέντρο που κατάφερε να φυτρώσει και να αναπτυχθεί στο φυσικό του περιβάλλον, πράγμα που είναι αρκετά δύσκολο και χρειάζεται αρκετή τύχη, με το που το βγάζουμε, αυτομάτως πέφτουν κατακόρυφα και δραματικά οι πιθανότητες επιβίωσής του, την στιγμή μάλιστα που οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε τις σχετικές γνώσεις. Νομίζω ότι σε μια εποχή που τα δάση και οι δασικές εκτάσεις μειώνονται δραματικά κάθε χρόνο δεν είναι σωστή η πρακτική της συλλογής yamadori, όχι μόνο από θέμα ηθικής αλλά πλέον λόγω καθαρής επιβίωσής μας και των παιδιών μας...

Να μην ξεχνάμε άλλωστε ότι η συλλογή δέντρων είναι παράνομη χωρίς άδεια από το δασαρχείο, και επισύρει βαρύτατα πρόστιμα και αλλά και ποινή φυλάκισης, κάτι που για κάποιο λόγο δεν έχω δει να συζητείται στο φόρουμ όταν γίνεται λόγος για yamadori (ίσως να έχει συζητηθεί και να μην το έχω δει εγώ). Επειδή μάλιστα τυχαίνει να είμαι δικηγόρος, ενημερώνω τα μέλη αλλά και τους διαχειριστές του φόρουμ ότι τέτοιες αναρτήσεις μπορεί κάλλιστα να τους δημιουργήσουν προβλήματα με τις αρχές, ενώ, για τον ίδιο λόγο καλό θα ήταν οι διαχειριστές σε κάποιο σημείο του φόρουμ να παραθέτουν την σχετική νομοθεσία και να υπογραμμίζουν ότι η σχετική πρακτική είναι παράνομη...

Κατά την προσωπική μου άποψη μάλιστα οι φωτογραφίες που έχει παραθέσει ο φίλος από το πριν και το μετά μιλούν από μόνες τους. Άλλη ομορφιά είχε το δέντρο στη θέση του στο δάσος, όπου συνέβαλε και αυτό στη συνολική εικόνα αλλά και την ουσιαστική λειτουργία του οικοσυστήματος του δάσους και άλλη στο μπαλκόνι, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι ακόμα όμορφο και δεν ομορφαίνει τον χώρο του Johnnyb, κάτι που ασφαλώς το κάνει και θα το κάνει πολύ περισσότερο στο μέλλον με την κατάλληλη φροντίδα και αν καταφέρει αρχικά να επιβιώσει (η εποχή πράγματι δεν είναι κατάλληλη από ότι διαβάζω και εγώ αλλά και σύμφωνα και με την κοινή λογική).

Προσωπική μου επίσης άποψη, που καταλαβαίνω ότι έρχεται σε αντίθεση με την άποψη πολλών άλλων φίλων του φόρουμ, είναι ότι η πρακτική της συλλογής yamadori είχε μεν την θέση της και ήταν χρήσιμη και εύλογη κάποτε, όταν ο άνθρωπος άρχισε να συλλέγει δέντρα για να τα εντάξει στο εγγύτερο περιβάλλον του, δεν έχει όμως θέση σήμερα, που κάθε ένας μας μπορεί να βρει ο,τι δέντρο θέλει στο εμπόριο, χωρίς να καρατομεί την ήδη πολύ ταλαιπωρημένη φύση. Καταλαβαίνω βέβαια γιατί αρέσει σε όσους το κάνουν και καταλαβαίνω ότι προφανώς γίνεται επειδή αγαπούν τα δέντρα και θέλουν να φέρουν το φυσικό περιβάλλον λίγο πιο κοντά τους, όπως άλλωστε λέει και ο φίλος που έκανε την ανάρτηση, όμως νομίζω ότι αν το σκεφτούμε λίγο περισσότερο, η ίδια μας αυτή η αγάπη για τα δέντρα και την φύση θα μας οδηγήσει σε ορισμένα συμπεράσματα κατά της πρακτικής αυτής...

Σημειώνω ότι δεν έχω καμία διάθεση να στηλιτεύσω το μέλος που έκανε την συλλογή και του εύχομαι να πάει καλά το δέντρο του, κάτι που τελικά θα ωφελήσει όλους μας, αφού κάθε δέντρο είναι πηγή ζωής, απλά παραθέτω τις προσωπικές μου απόψεις καθώς και την κείμενη νομοθεσία περισσότερο ως τροφή για σκέψη...
These users thanked the author BILLPAN for the post (total 2):
gmaravelisvet (14 Σεπ 2022, 16:09) • Sim62 (17 Σεπ 2022, 13:26)
Rating: 14.29%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4481
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Ω έλατο

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας,
Εγώ το μόνο που θα προσθέσω είναι πως μπορείς να βρεις ενα δέντρο αγορασμενο απο ένα φυτώριο της περιοχής σου.

Καλή επιτυχία και από μένα
These users thanked the author Hfestion for the post (total 3):
Johnnyb (29 Αύγ 2022, 01:21) • BILLPAN (14 Σεπ 2022, 11:22) • Sim62 (17 Σεπ 2022, 13:27)
Rating: 21.43%

Topic author
Johnnyb
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 09 Φεβ 2022, 11:53
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Ω έλατο

Δημοσίευση από Johnnyb »

Ελπίζω να τα καταφέρει αν και καταλαβαίνω το πόσο λάθος είναι η εποχή που το πήρα.. Απο την στιγμή που το έφερα σπίτι το έχω εκτός άμεσης επαφής με τον ήλιο, είναι σωστή κίνηση αυτή;
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ω έλατο

Δημοσίευση από Giorgos G. »

η εποχή είναι εντελώς ακατάλληλη για συλλογή γιαμαντόρι, ειδικά των κωνοφόρων, τα οποία θεωρώ ότι είναι ευαίσθητα και δύσκολο να επιβιώσουν εάν δεν υπάρχει εμπειρία ακόμη κι αν τα βγάλεις κατάλληλη εποχή (Ιανουάριο έως αρχές Μαρτίου και με πολύ χώμα μαζί με τις ρίζες). Το δεντράκι είναι ωραίο και αξίζει να γίνει προσπάθεια να επιβιώσει αλλά δεν νομίζω πως θα τα καταφέρει.
 

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Ω έλατο

Δημοσίευση από nadim »

Εγώ θα συμπληρώσω στο παραπάνω του Θάνου, λέγοντας οτι ίσως δεν τα καταφέρει το μικρό. η εποχή και κυρίως οι θερμποκρασίες δεν είναι κατάλληλες. Προσπάθησε να το ποτίζεις με κρύο νερό και όχι χλιαρό, και να αφήνεις και μερικά παγάκια στο χώμα προκειμένου να το διατηρεί κρύο.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
Johnnyb
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 09 Φεβ 2022, 11:53
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Ω έλατο

Δημοσίευση από Johnnyb »

thanos75 έγραψε:
24 Αύγ 2022, 17:58
Συγνώμη που το λέω, αλλά δεν τίθεται θέμα διαμόρφωσης αυτή την στιγμή.
Μόνο επιβίωσης.

viewtopic.php?f=41&t=4

 
Συμφωνώ απόλυτα.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

Re: Ω έλατο

Δημοσίευση από thanos75 »

Συγνώμη που το λέω, αλλά δεν τίθεται θέμα διαμόρφωσης αυτή την στιγμή.
Μόνο επιβίωσης.

viewtopic.php?f=41&t=4
These users thanked the author thanos75 for the post:
Johnnyb (24 Αύγ 2022, 19:47)
Rating: 7.14%

Topic author
Johnnyb
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 09 Φεβ 2022, 11:53
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Ω έλατο

Δημοσίευση από Johnnyb »

Καλησπέρα σε όλους,

έπειτα απο ένα ταξίδι στην ορεινή Ναυπακτία και πολλούς περίπατους στα δασικά μονοπάτια δεν άντεξα και πήρα ένα σουβενίρ για να θυμάμαι το πόσο μαγευτικός ήταν ο τόπος. Έχω σκοπό να αφήσω το ελατάκι να ηρεμήσει μέχρι την άνοιξη,μπορεί και για όλο το έτος. Η απορία μου είναι η εξής, σε γενικές γραμμές τι διαμόρφωση μπορεί να γίνει στο εν λόγω δέντρο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
298816485_1977197185821238_7179854655465062683_n.jpg
299937850_386673003581435_5632065812215278506_n.jpg
301479623_481154013854854_5118981624742041418_n.jpg
 
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση