Εύκολο φυτό για bonsai

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Εύκολο φυτό για bonsai

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Τα μοναδικα δέντρα που έχω ξεκινήσει από την αρχή είναι τα φυλλοβόλα και ιδιαίτερα την φτελιά την πεδινή. Απίστευτο δέντρο με πολύ γρήγορη ανάπτυξη και παρά πολύ ανθεκτικό δέντρο για αρχάριο
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Εύκολο φυτό για bonsai

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Διονυσης έγραψε:
16 Μάιος 2023, 23:42
Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την συμβουλή σου. Εγώ σκεφτόμουν για πεύκο ή βουκαμβίλια. Μάλλον θα τα απορρίψω για αρχή και λέω να ξεκινήσω με ελιά ή πυξο.

 
προτείνω πάντα αγριελιά ως πρώτη επιλογή. Έχει μικρό φύλλο άρα "δείχνει" καλύτερα, είναι πολύ ανθεκτική και αναπτύσσεται γρήγορα. Επίσης η ροδιά είναι "τίμιο" δέντρο που επίσης αντέχει και αναπτύσσεται γρήγορα. Το πυξάρι μεγαλώνει αργά και έχει κάποιες ιδιαιτερότητες γι'αυτό δεν θα το πρότεινα για αρχή. Επίσης πολύ καλό δέντρο για αρχάριο είναι η λυγαρια αλλά δεν βρίσκεις στα φυτώρια λυγαριές κατάλληλες για μπονσάι

BILLPAN
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 113 times
Been thanked: 47 times

Re: Εύκολο φυτό για bonsai

Δημοσίευση από BILLPAN »

Διονυσης έγραψε:
16 Μάιος 2023, 23:42
Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την συμβουλή σου. Εγώ σκεφτόμουν για πεύκο ή βουκαμβίλια. Μάλλον θα τα απορρίψω για αρχή και λέω να ξεκινήσω με ελιά ή πυξο.

 
Μην περιοριστείς σε ένα δέντρο. Ξεκίνα με περισσότερα, είτε από το ίδιο είτε από διαφορετικά είδη. Έτσι θα έχεις υλικό να ασχολείσαι, να πειραματίζεσαι και να μαθαίνεις και θα αποκτήσεις πιο γρήγορα εμπειρία.

Καλή συνέχεια!!
 

Topic author
Διονυσης
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 23 Απρ 2018, 10:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εύκολο φυτό για bonsai

Δημοσίευση από Διονυσης »

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την συμβουλή σου. Εγώ σκεφτόμουν για πεύκο ή βουκαμβίλια. Μάλλον θα τα απορρίψω για αρχή και λέω να ξεκινήσω με ελιά ή πυξο.

BILLPAN
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 113 times
Been thanked: 47 times

Re: Εύκολο φυτό για bonsai

Δημοσίευση από BILLPAN »

Καλησπέρα Διονύση,

Όλα τα μεσογειακά, πχ ελιά, μυρτιά, πυξός, που τα βρίσκεις εύκολα στα ανθοπωλεία - φυτώρια, κοστίζουν λίγο, δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις φροντίδας, είναι φουλ ανθεκτικά στο κλίμα μας, χειμώνα - καλοκαίρι, είναι εύκολα να τα δουλέψεις και ανταποκρίνονται καλά στις εργασίες πάνω τους. Αν και μεσογειακό, απόφυγε για αρχή το δεντρολίβανο, είναι "μυστήριο" φυτό, εκεί που όλα πάνε μια χαρά ξαφνικά μπορεί να το χάσεις ταχύτατα και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα, καθώς και τα πεύκα και τα κωνοφόρα, επειδή θέλουν ειδικό χειρισμό και λίγο παραπάνω προσοχή κατά τις διάφορες εργασίες. 

Μετά, αν θέλεις να πας σε πιο εξωτικές επιλογές, ξένα δέντρα που προσαρμόζονται και ευδοκιμούν στη χώρα μας και είναι εύκολα στην φροντίδα τους ενώ παράλληλα δίνουν και πολύ όμορφα bonsai, είναι η βουκαμβίλια, η κινέζικη φτελιά, η ιαπωνική φτελιά (ζέλκοβα), η σαγκερέτια. Αν και επίσης προσαρμόσιμη στο κλίμα μας, απόφυγε για αρχή την καρμόνα, είναι φυτό που μπορεί να αρχίσει να κιτρινίζει/ρίχνει φύλλα σε άκυρες στιγμές και να ψάχνεσαι για τον λόγο.  

Γνώμη μου επίσης είναι να μην πας αρχικά σε γιουνίπερο, με τον οποίο ξεκινούν πολλοί, καθώς δεν τον θεωρώ δέντρο για αρχάριους. Θέλει ειδικό χειρισμό και γνώσεις κατά τις εργασίες πάνω του.

Αυτά από μένα. 

Topic author
Διονυσης
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 23 Απρ 2018, 10:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εύκολο φυτό για bonsai

Δημοσίευση από Διονυσης »

Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι αρχάριος και θα ήθελα την βοήθεια σας. Σκέφτομαι να κάνω κάποιο φυτό από την αρχή μόνος μου. Μπορείτε να μου προτείνετε καποιο εύκολο φυτό-δέντρο;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 
Απάντηση