χώμα για juniperus

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
perdikaki mariana
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: 21 Ιαν 2010, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: χώμα για juniperus

Δημοσίευση από perdikaki mariana »

Μάνο ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!!! Από Acadama είμαι, κιριου δεν έχω!!! Στην έκθεση στο Ζερκουλη θα έχετε χώμα? και αν ναι σε τι συσκευασίες (να δω πως θα το πάρω χωρίς αμάξι) και σε τι τιμή? Χρειάζεται λες να πάρω και ένα πιο χοντρό κιριου για τη βάση? Και πάλι ευχαριστώ!!! :happy-bouncymulticolor:
[url=http://www.xarakas.gr]Εικόνα[/url]

manos_papadakis40
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 13 Μαρ 2010, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: χώμα για juniperus

Δημοσίευση από manos_papadakis40 »

Η αναλογια χωματος για γιουνιπερο ειναι στη βαση της γλαστρας χοντρο kirioy ki 60% ακαδαμα -40% κιριου.Τυρφη μην χρησημοποιεις γιατι κρατα υγρασια κι σαπιζει τις ριζες.Αν θες βαλε λιγο κανουμα για να αποφυγεις το πολυ ποτισμα.
Άβαταρ μέλους

Topic author
perdikaki mariana
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: 21 Ιαν 2010, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

χώμα για juniperus

Δημοσίευση από perdikaki mariana »

Καλημέρα σε όλους!!! θα ήθελα να ρωτήσω την αναλογία χώματος για γιουνίπερο. 70% ανόργανο και 30% οργανικό είναι καλά?? Σκέφτομαι για ανόργανο το acadama αλλά δεν ξέρω τι οργανικό να πάρω, τις προηγούμενες φορές που χρησιμοποιήσα φυτοχώματα με τύρφη ήταν μάπα το καρπούζι, τι άλλο μπορώ να βάλω?? :think:
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω για τη γλάστρα, επειδή φτιάχνω το tanuki (εδώ και κάτι αιώνες, ακόμα υλικά συγκεντρώνω), το ξύλο που χρησιμοποιώ είναι πολύ μεγάλο σε πλάτος και χρειάζομαι μια γλάστρα φαρδιά αλλά όχι πολύ ρηχή, δεν θα βάλω ποτ για αρχή γιατί το φυτό δεν είναι νεαρό και σίγουρα θα έχω ένα προβληματάκι με τη ρίζα. Το άρθρο που είχα διαβάσει για την κατασκευή του tanuki έλεγε ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα ξύλινο τελάρο αντί για γλάστρα (στην αρχή) αλλά ρε παιδιά, αυτό δεν θα σαπίσει γρήγορα? δεν θα μου χαλάσει ακόμα και τη διαδικασία του ποτίσματος??
:auto-biker:
Άντε και ελπίζω να σας δω στην έκθεση!!! κανονίστε να βρεθούμε οπωσδήποτε στο σεμινάριο!!! :greetings-wavingblue:
[url=http://www.xarakas.gr]Εικόνα[/url]
Απάντηση