σποροι bonsai.....

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 136 times
Επικοινωνία:

Re: σποροι bonsai.....

Δημοσίευση από Harris »

Μανωλο έγραψε:καλησπερα και καλως σας βρηκα!!!! πραγματικα προκειται για ενα πολυ ενδιαφερον φορα.......θα ηθελα να σας ρωτησω καποια πραγματακια πριν ενα χρονο περιπου μου χαρισαν καποιους σπορους απο δενδριλια που ειναι καταλληλα για δημιουργια bonsai τους σπορους αυτους δεν τους ειχα σε ψυγειο τους στο δωματιο μου σημερα που τους βρηκα και ξεκινησα να διαβαζω καποια πραγματα διαπιστωσα οτι για να 'ζωντανεψουν' θα επρεπε να τους διατηρουσα νωπους σε ψυγειο.....δηλαδη απο οτι καταλαβα δεν υπαρχει περιπτωση να ενεργοποιησω τους συγκεκριμενους σπορους......
Καλησπερα,
ξερεις απο τι ειδος ειναι; Βασικά οσο πιο παλαιοι ειναι τοσο πιο δύσκολο είναι να ποιάσουν. Καλύτερα θα ηταν ή να αγορασεις καινουργιους απο το ιντερνετ με 2-3 ευρω ή καλύτερα να αγοράσεις ενα ετοιμο δεντρο που και αυτο εχει την αξία του για να μαθεις τα βασικα του ποτισματος - μεταφύτευσης - κλαδεματος κ.α ή να αγορασεις ενα ειδος που θα ήθελες να το κανεις μπονσαι και εχεις διαβασει αρθρα γι αυτο.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: σποροι bonsai.....

Δημοσίευση από thanasis2561 »

Μανώλη καλωςήρθεςςςς!!!!!
Λοιπον οι σπόροι οταν είναι στο ψυγείο θεωρούν οτι υπάρχει χειμώνας οπότε σε 1-2 μήνες πρέπει να φυτευθούν (άνοιξη) για να βλαστήσουνε, οπότε αν τους είχες 1 χρόνο ξέχνα τους...
Αν όμως τους είχες στην κατάψυξη μπορείς να δοκιμάσεις..
Αλλά γιατί δεν δοκιμάζεις να αγοράσεις απο φυτωριοο κανα δεντράκι και να το διαμορφώσεις (παίξεις) σε μπονσαι?
Είναι πιο γρήγορο και εύκολο αυτο απο την σπορά.
Πάρε μια ελίτσα, ή γιουνίπερο, ή ροδιά ήφτελιά που είναι και πολύ ανθεκτικά δεντράκια...
Εδώ θα σε βοηθήσουμε σε οτι χρειαστείς
:greetings-wavingblue: :greetings-wavingblue: :greetings-wavingblue: :greetings-wavingblue:

Topic author
Μανωλο
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2010, 10:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

σποροι bonsai.....

Δημοσίευση από Μανωλο »

καλησπερα και καλως σας βρηκα!!!! πραγματικα προκειται για ενα πολυ ενδιαφερον φορα.......θα ηθελα να σας ρωτησω καποια πραγματακια πριν ενα χρονο περιπου μου χαρισαν καποιους σπορους απο δενδριλια που ειναι καταλληλα για δημιουργια bonsai τους σπορους αυτους δεν τους ειχα σε ψυγειο τους στο δωματιο μου σημερα που τους βρηκα και ξεκινησα να διαβαζω καποια πραγματα διαπιστωσα οτι για να 'ζωντανεψουν' θα επρεπε να τους διατηρουσα νωπους σε ψυγειο.....δηλαδη απο οτι καταλαβα δεν υπαρχει περιπτωση να ενεργοποιησω τους συγκεκριμενους σπορους......
Απάντηση