για μεταφύτευση

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: για μεταφύτευση

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Αγαπητέ Antony κάνε λίγο υπομονή μέχρι να μαζευτούμε όλοι από τις διακοπές.Ευχομαι να μένεις στήν περιοχή της Αττικής γιατί σύντομα θα προσπαθήσουμε να κανονίσουμε κάποια συνάντηση με σκοπό κάποιες εργασίες από κοινού ώστε να υπάρξουν εμπειρίες και πληροφόρηση ζωντανά και όχι δι' αλληλογραφίας. Τότε θα φέρεις και το-τα φυτά σου και με την βοήθεια όλων θα κάνεις εσύ ο ίδιος τις απαιτούμενες εργασίες. Ετσι θα σου μείνουν πολύ περισότερα πράγματα στο μυαλό απ' ότι φαντάζεσαι.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Antony
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 07 Ιουν 2010, 18:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: για μεταφύτευση

Δημοσίευση από Antony »

Που το ανακοινώνετε οταν κάνετε συνάντηση; Ξέρεις πότε θα γίνει η επόμενη; Αυτό που βλέπω δεν νομίζω να φανεί στη Φωτογραφία. Είδα όμως και μια ρίζα να βγαίνει στο κάτω μέρος και η γλάστρα έχει ραγίσει από κάτω (ίσως από την πίεση). Ρε αυτοί που τα πουλάνε δεν νοιαζονται καθόλου πχ σε αυτό έπρεπε να είχε κάνει ο ίδιος τη μετεμφύτευση πρίν το πάρω εγώ.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: για μεταφύτευση

Δημοσίευση από Harris »

Χωμα μπορεις να βαλεις ακαδαμα αλλα ακομα εχεις καιρο για μεταφυτευση. αυτη την εποχη δεν κανουμε τετοιες εργασιες καλυτερα ειναι να περιμενεις τον χειμωνα. Κανουμε αρκετες συναντησεις στην Αθηνα εαν θες μπορεις να ερθεις. Βγαλε και καμια φωτογραφια απο το δεντρο σου να καταλαβουμε οσο γινεται καλυτερα!

:obscene-drinkingbuddies:
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Antony
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 07 Ιουν 2010, 18:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: για μετεμφύτευση

Δημοσίευση από Antony »

ok ευχαριστώ το δεύτερο που είπες ισχύει. Θα το κοιτάξω και αν δω να έχει πρόβλημα θα σας πώ. Ξέρει κανείς σε περίπτωση ανάγκης κανένα καλό γεωπόνο;

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: για μετεμφύτευση

Δημοσίευση από My Nellie »

Λέγοντας "ξεπροβάλλουν οι ρίζες" εννοείς ότι βγαίνουν από την τρύπα αποστράγγισης στο κάτω μέρος του pot?
Ή ότι φαίνονται ρίζες στην περιοχή της βάσης του κορμού?
Εάν συμβαίνει το πρώτο, ναι πρέπει να γίνει μεταφύτευση. Όμως αυτή η εργασία γίνεται στο τέλος του χειμώνα, μόλις αρχίσουν να φουσκώνουν τα μάτια. Όχι τώρα.
Εάν συμβαίνει το δεύτερο, δεν νομίζω ότι υπάρχει κίνδυνος για το φυτό.... Αν μπορείς, ανέβασε μια φωτογραφία να το δουν και τα άλλα παιδιά, να σου πουν την γνώμη τους.

Για την "πρασινάδα" που ρωτάς, είναι τα βρύα/λειχήνες που βγαίνουν από την υγρασία, το ''moss" δηλαδή. Μπορείς να βρεις στην φύση τέτοιο σε μέρη με υγρασία και να αφαιρέσεις και να το βάλεις απλώς σ' ένα ρηχό δοχείο και να το ψεκάζεις. Και να ξεραθεί, μόλις το βρέξεις μερικές φορές αυτό θα ξαναπρασινίσει.
Μπορείς και να προμηθευθείς σπόρους μέσω internet και να τους σπείρεις.

Topic author
Antony
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 07 Ιουν 2010, 18:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

για μεταφύτευση

Δημοσίευση από Antony »

Έχω ένα Zanthoxilum και παρατήρησα οτι τις τελευταίες μέρες οι ρίζες του έχουν αρχίσει να ξεπροβάλουν, αυτό δεν είναι κακό (λογικά δεν υποχωρεί το χώμα;); (πότισμα του κάνω από πάνω κάθε 1,5 μέρα)
Λέω να το μεταφυτέψω το σεπτέμβρη ή οκτώβρη τί χώμα πρέπει να βάλω; Μένει κανείς Αθήνα για να βοηθήσει ή να μου πεί που μπορω να βρώ τα χώματα γλάστρες κτλ κτλ; Α και κάτι άλλο την πρασσινάδα που εχουν στη βάση τους την αγοράζεις;
Απάντηση