Μερικές ερωτησούλες

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Μερικές ερωτησούλες

Δημοσίευση από Harris »

georgehh έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις παιδιά,γενικά είναι μια εποχή που θέλουν προσοχή τα ποτίσματα και όλες οι εργασίες αν γίνουν
Για ποιες εργασιες αναφέρεσαι? Καποιες ειναι καταλληλες γι'αυτη την εποχη! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
georgehh
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 28 Ιαν 2010, 00:53
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μερικές ερωτησούλες

Δημοσίευση από georgehh »

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις παιδιά,γενικά είναι μια εποχή που θέλουν προσοχή τα ποτίσματα και όλες οι εργασίες αν γίνουν
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Μερικές ερωτησούλες

Δημοσίευση από Harris »

georgehh έγραψε:Η αναλογία είναι 1 καπάκι σε 3 λίτρα και λίπανση κάθε 15 μέρες,για να μην κάψω κάποιο φυτό μου όμως προσέχω πάρα πάρα πολύ την αναλογία, λιπαίνω μετά απο κάθε πότισμα
εαν ειναι 1 καπακι στα 3 λιτρα τοτε να βαζεις 1 καπακι στα 5-6 λιτρα .... :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
georgehh
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 28 Ιαν 2010, 00:53
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μερικές ερωτησούλες

Δημοσίευση από georgehh »

Η αναλογία είναι 1 καπάκι σε 3 λίτρα και λίπανση κάθε 15 μέρες,για να μην κάψω κάποιο φυτό μου όμως προσέχω πάρα πάρα πολύ την αναλογία, λιπαίνω μετά απο κάθε πότισμα
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Μερικές ερωτησούλες

Δημοσίευση από Harris »

georgehh έγραψε:οκ παιδιά να δούμε τι θα γίνει... απλά διάβασα οτι το 0-10-10 είναι λίπασμα φθινοπώρου και βοηθά τα φυτά κυρίως τα κωνοφόρα να αντιμετωπίσουν το χειμώνα και να είναι δυνατά,λυπαίνω συνέχεια αλλά σε πάρα πολύ μικρή ποσότητα και αραιωμένο πολύ 1-2 ml στο λίτρο
Πιο λιπασμα το algoflash ? βαζεις 1-2 ml στο λιτρο? Τι γραφει η συσκευασια; Ποια ειναι η αναλογια ? Νομιζω 1 καπακι 5 λιτρα νερο?
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
georgehh
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 28 Ιαν 2010, 00:53
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μερικές ερωτησούλες

Δημοσίευση από georgehh »

οκ παιδιά να δούμε τι θα γίνει... απλά διάβασα οτι το 0-10-10 είναι λίπασμα φθινοπώρου και βοηθά τα φυτά κυρίως τα κωνοφόρα να αντιμετωπίσουν το χειμώνα και να είναι δυνατά,λυπαίνω συνέχεια αλλά σε πάρα πολύ μικρή ποσότητα και αραιωμένο πολύ 1-2 ml στο λίτρο
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Μερικές ερωτησούλες

Δημοσίευση από Harris »

Philip έγραψε:Καθολου .......μια χαρα ειναι η αναλογια του. Το algoflash ξεχασε το....... :o


Περιμενουμε φωτο απο τις μεταφυτευσεις σου :happy-smileyflower:
Γιατι λες οτι δεν ειναι καλο ? εγω παντως που διαβασα τα συστατικα μιλαω για το υγρο λιπασμα για ανθοφορα φυτα ηταν σχεδον με ενα λιπασμα που ειχαμε αγορασει απο αγγλια που ηταν 'ειδικο' για μπονσαι....
http://www.eureka.com.cy/index.php?Cate ... 756a5cdab6
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Μερικές ερωτησούλες

Δημοσίευση από Harris »

Το algoflαsh ειναι μια χαρα. Και ειδικα ενα που διαβασα σε μια φιλη μου που ειχε γαρδενια τα συστατικα ειναι μια χαρα.

τωρα για 0-10-10 μπορεις να βρεις στην οδο Βικελας στα πατησια αλλα εισαι μακρια για να πας τωρα εκει.

Μεταφυτευση μπορεις να τα φερεις να τα κανουμε μαζι σε καποια απο τις επομενες συναντησεις μας. :)

Φερε και αμμο γατας!!! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μερικές ερωτησούλες

Δημοσίευση από Philip »

Καθολου .......μια χαρα ειναι η αναλογια του. Το algoflash ξεχασε το....... :o


Περιμενουμε φωτο απο τις μεταφυτευσεις σου :happy-smileyflower:

Topic author
georgehh
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 28 Ιαν 2010, 00:53
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μερικές ερωτησούλες

Δημοσίευση από georgehh »

Αυτό τον καιρό χρησιμοποιώ ενα λίπασμα 6-5-6 είναι σωστό? θα κάνω ζημιά? σε πολύ μικρή ποσότητα βέβαια και πολύ αραιωμένο algoflash υγρό συνηθισμένο λίπασμα,δεν μπορώ να βρω πουθενά 0-10-10.Η άλλη ερώτηση είναι έχω 2-3 φτελίτσες μπορώ να κάνω μεταφύτευση χωρίς να κόψω ρίζες? ζούνε και είναι σε καλή κατάσταση απλά το χώμα δεν φαίνεται και τόσο καλά πολύ σκληρό είναι και σε μία έχει λιγοστέψει λίγο το χώμα αλλά αντέχει,να περιμένω την άνοιξη? ως τώρα τα φυτά δεν έχουν δείξει οτι πάνε για τάφο αλλα έχω άγχος λίγο
Απάντηση