Εναέρια καταβολάδα και συρμάτωμα μαζί

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Εναέρια καταβολάδα και συρμάτωμα μαζί

Δημοσίευση από Harris »

churu έγραψε:
karesansui έγραψε:Εναέρια καταβολάδα σε πεύκο; Είσαι σίγουρος;;
Τι το εξαιρετικό παρουσιάζει η κορυφή που θέλεις να ...διασώσεις μέσω καταβολάδας;
Δεν γνωρίζω την δυσκολία αναπαραγωγής του πεύκου με καταβολάδα και δεν ήμουν καθόλου σίγουρος. Η κορυφή του είναι ένα τρίχαλο και έκανα την σκέψη περι καταβολάδας για να βγάλω ένα πεύκο ακόμα.
Καλύτερα να ψάξεις να βρεις ενα δεντρο απο φυτωριο καταλληλο να γινει μπονσαι. Αυτο θα σε βοηθησει να ξοδεψεις τον χρονο σου σε λεπτομέρειες που πραγματικα θα σου χρειαστουν!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
churu
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 19:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Εναέρια καταβολάδα και συρμάτωμα μαζί

Δημοσίευση από churu »

karesansui έγραψε:Εναέρια καταβολάδα σε πεύκο; Είσαι σίγουρος;;
Τι το εξαιρετικό παρουσιάζει η κορυφή που θέλεις να ...διασώσεις μέσω καταβολάδας;
Δεν γνωρίζω την δυσκολία αναπαραγωγής του πεύκου με καταβολάδα και δεν ήμουν καθόλου σίγουρος. Η κορυφή του είναι ένα τρίχαλο και έκανα την σκέψη περι καταβολάδας για να βγάλω ένα πεύκο ακόμα.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Εναέρια καταβολάδα και συρμάτωμα μαζί

Δημοσίευση από Hfestion »

churu έγραψε:Σε συνέχεια του θέματος το ''πευκάκι'' θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Στην περίπτωση που ακολουθηθεί η 2η περίπτωση διαμόρφωσης μπορώ την κορυφή που θα κόψω να την κάνω εναέρια καταβολάδα ενώ γίνεται παράλληλα και το συρμάτωμα του?
Ειναι πολύ δύσκολο να γίνει εναέρια καταβολαδα σε πευκο. (Νομιζω οτι δεν γίνεται)
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Εναέρια καταβολάδα και συρμάτωμα μαζί

Δημοσίευση από Harris »

karesansui έγραψε:Εναέρια καταβολάδα σε πεύκο; Είσαι σίγουρος;;
Τι το εξαιρετικό παρουσιάζει η κορυφή που θέλεις να ...διασώσεις μέσω καταβολάδας;
+1
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Εναέρια καταβολάδα και συρμάτωμα μαζί

Δημοσίευση από karesansui »

Εναέρια καταβολάδα σε πεύκο; Είσαι σίγουρος;;
Τι το εξαιρετικό παρουσιάζει η κορυφή που θέλεις να ...διασώσεις μέσω καταβολάδας;
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Εναέρια καταβολάδα και συρμάτωμα μαζί

Δημοσίευση από marios »

churu έγραψε:Σε συνέχεια του θέματος το ''πευκάκι'' θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Στην περίπτωση που ακολουθηθεί η 2η περίπτωση διαμόρφωσης μπορώ την κορυφή που θα κόψω να την κάνω εναέρια καταβολάδα ενώ γίνεται παράλληλα και το συρμάτωμα του?
Τώρα θες να κάνεις εναέρια καταβολάδα; Δεν είναι η σωστή εποχή για τέτοια εργασία.

Topic author
churu
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 19:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Εναέρια καταβολάδα και συρμάτωμα μαζί

Δημοσίευση από churu »

Σε συνέχεια του θέματος το ''πευκάκι'' θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Στην περίπτωση που ακολουθηθεί η 2η περίπτωση διαμόρφωσης μπορώ την κορυφή που θα κόψω να την κάνω εναέρια καταβολάδα ενώ γίνεται παράλληλα και το συρμάτωμα του?
Απάντηση